265
264
226
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

Witam, buduje dom nad jeziorem - 200 m2, co myślicie o zastosowaniu pompy ciepła ? wiadomo że teraz budując dom ocieple go przynajmniej 12cm wełną lub styropianem . czy taka inwestycja opłaca się - zwróci się ? czy jest wydajna w polskich warunkach ? czy jest bezawaryjna ? jakie są dodatkowe koszty - prąd, wymiany jakichś podzespołów itp . może ktoś ma to w domu i może podzielić się szczegółami z użytkowania . dziękuje i czekam na odpowiedzi bartja@poczta.fm

Dobrze dobrana pompa zwróci ci się napewno, zwłacza w domu nieizolowanym (a taki zamierzasz budować) W domach izolowanych <70 kWh/m2 rocznie nie zwróci się nigdy.

Dobrze dobrana pompa zwróci ci się napewno, zwłacza w domu nieizolowanym (a taki zamierzasz budować) W domach izolowanych
Ta autoreklama we wszystkich tematach staje się nudna,
Może wezmie Pan tego Nobla za perpetum mobile i zacznie pracować nad taką izolacją ,aby odzyskiwać jeszcze ciepło z nieogrzewanych obiektów dla sąsiednich budynków.
Wracając do tematu połączenie pompy ciepła z chłodzeniem z pewnością będzie uzasadnioe zarówno ekonomicznie jak i z uwagi na komfort .
Pozdrawiam

Niestety ale pompa ciepla nie jest jeszcze inwestycja oplacalna. Szczegolnie dolne zrodlo ciepla jest inwestycyjnie bardzo drogie (nie sama pompa) i jesli masz kase to potem eksploatacyjnie jest tanio. Ale czas zwrotu jest tak duzy (wynosi wg roznych zrodel ok 10lat) ze chyba sie nie oplaca.

Stare i nowe zalecenia wartości U dachu (0.08 W/m2xK), ściany(0.1), podłogi(0.1), okien i drzwi. Skandynawowie zaczynają doganiać mnie w izolowaniu domów. Awax jak to jeszcze uzupełnisz rekuperatorem to dom będzie tańszy w budowie i ekspoatacji, zdrowszy i o większym komforcie. A ciepłe pompy, napewno znajdą zastosowanie w obiektach zabytkowych, gdzie potrzeby ciepła są ogromne zmniejszenie ich przez izolację nie wchodzi w grę. A co do reklamy, to izolacjami nie handluję.
Mimo , że po norwesku ale cyfry i SI są zrozumiałe
Sämsta tillåtna U-värde (W/m²·ºC) för mindre byggnader:
Ej direktverkande elvärme
Direktverkande elvärme
Tak 0,13 W/m²·ºC
0,08 W/m²·ºC
Vägg
0,18 W/m²·ºC
0,10 W/m²·ºC
Golv 0,15 W/m²·ºC
0,10 W/m²·ºC
Fönster 1,3 W/m²·ºC
1,1 W/m²·ºC
Ytterdörr 1,3 W/m²·ºC
1,1 W/m²·ºC

Oczywiście jestem zwolennikiem dobrej izolacja,ale nie wyobrażam sobie braku jakiegikolwiek zródła ciepła w takim pomieszczeniu.
Bartek pisze,że buduje dom nad jeziorem.Domyślam się,że w projekcie znajdzie się np. taras ,duże przeszklone powierzchnie i powiedzmy,że te drzwi na taras nie będą automatycznie zamykane (latem).
To jak również inne czynniki prawdopodobnie uzasadnią zastosowanie klimatyzacji i połączenie jej z pompą ciepła może zmienić jej ocenę ekonomiczną.
Co do kosztów dolnego zródła to zależą one od możliwości technicznych,a co za tym idzie jego rodzaju.
Panie Brzęczkowski nie twierdzę,że handluje Pan izolacjami,lecz z pewnością stosuje ich Pan wiele .Wydaje mi się jednak ,że zbyt mocno artykułuje Pan swoje usługi na zasadzie "wszystko co nasze to najlepszei zbyt często ironizuje ze zwolenników innych rozwiązań.
Sprowokował mnie Pan do odwiedzenia Pana strony i spodobały mi się szczególnie podgrzewane rynny (ilość opadów x ciepło topnienie+różnica temp.x ciepło właściwe +...)tyle energii,a żałuje Pan na obniżenie temperatury w pomieszczeniach latem.
Pozdrawiam

Tyle energii.. W 1996 założyłem policznik na ogrzewanie 43 mb rynien i 7 mb podjazdu, wyszło 47 kWh za sezon.
A co do ogrzewania to robię elektryczne nie-co inne przy tak małych potrzebach nie sprawdza się. I chyba dlatego izolowanie ma tak mało zwolenników w HVAC. "I" tu nie ma, a to po mojemu nieodzowny element dobrego i taniego "H" i "AC"

dokładnie TB w grzaniu rynny jest najlepszy

moze TB to polski CN

Dodam jeszcze, że często spotykam układy rozmrożeniowe, bez automatyki wilgotnościowo temperaturowej, którę robi mi OJ Electronics (ci sami co robią układy rozmrzania do rekuperatorów). Śnieg gdy pada ma temperaturę praktycznie bliską zeru, więc automatyka pozwala pozbyć się go błyskawicznie. Problem i koszty są gdy śnieg leży, przymarznie, wtedy liczenie "ilość opadów x ciepło topnienie+różnica temp.x ciepło właściwe +...)" daje ładne kwoty.

Snieg również pobiera ciepło topnienia.
Ja wskazałem na duże prawdopodobieństwo zastosowania w tym konkretnym przypadku klimatyzacji i ocena kosztów pompy ciepła diametralnie się zmieni.
Tak na marginesie po co ogrzewać rynnę ,czy może cały dach.

Nie ma potrzeby, całego dachu, przykładem targi w Katowicach, gdyby odpływy były drożne, lodu by nie było. Cały dach się robi gdy nie ma pod spodem ogrzewania (ostatnio dach nad trybuną Wisły Kraków)

Jeszcze jedno 7 mb.podjazdu .Jaką moc mają zastosowane w nim przewody i z czego jest wykonany bo nijak nie widzę możliwości na tak małe zużycie energii.

Zdecydujmy się na coś.Jeżeli mamy izolować dach to drożne odpływy nic nie pomogą.

Przepraszam ,może jestem zbyt dociekliwy ale jeżeli na zewnątrz jest -10 i pada śnieg to czym on jest podgrzewany,że ma temperaturę bliską zeru.?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.