265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Awaryjnosc pompa ciepla koszty, Awaria pompy wiesmann

Witam serdecznie,
Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłem dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłem sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!
Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałbym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "...tatusiu czemu jest tak zimno?..."
Pozdrawiam i proszę o opinie....

jak sam sie pewnie zorientowałeś pompa ciepła to ryzykowny interes. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że producent niekoniecznie tu zawinił. Często przyczyną awarii jest amatorski montaż. Niestety dobrych chłodników nie jest znowu tak dużo, a ci słabsi często zajmują się pompami ciepła. Zatem jak kupować to brać dobry towar i w solidnej firmie chłodniczej. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, iż firmy zajmujące się chłodnictwem przemysłowym to z reguły solidne firmy. Mniej więcej to samo można powiedzieć o chłodnikach zajmujących się czymś więcej niż klimatyzatorami i prostymi agregatami. Najprościej poszukać w większym mieście jakiejś iec większej firmy chłodniczej.

Dzieki za info.
Podobno przedstawiciel nadzorowal montaz ot poczatku do konca...
Wiesmann-a na pewno nie wezme...
Jaka pompa jest godna polecenia???
Pozdrawiam
Marek

Witam.
Polecam firmy sprawdzone w europie które zajmują się głównie pompami ciepła a nie na dokładkę tak jak wiessman.
Dodatkowo 2 lata temu większość firm z branży wentyl-klima nie montowali wiesmanów. Dla informacji powiem jak wygląda z wiesmanem moja współpraca (zakkładam pompy): od pół roku jedzie do mnie handlowiec i doradca techniczny :)
Wracając do pomp - jeżeli wypiął się instalator to d...ny instalator. JEżeli tak zależy mu na klientach....
Co do firm polecam - te wieszam ale nie mówię że inne są gorsze, te po prostu znam: Alpha InoTec, Konig.

Kup pompę szwedzkiej firmy IVT - gwarancja jest na 5 lat

Witam,
Jeśli chodzi o pompy ciepła to w Polsce jest bardzo dobra firma produkujące je. Oprócz tego wykonuje często instalacje także w razie jakichkolwiek problemów na pewno nie zostawiłaby klienta tak jak zrobił to Viessmann. To jest właśnie problem z tymi gigantami, cieżko od nich coś egzekwowac. Ta polska firma to Solis www.solis.pl Zrealizowali wiele tematów w Polsce jak i za granicą. Domy, hotele, kopalnie, zakłady przemysłowe... Na stronie internetowej można znaleźc wiele szczegółów odnośnie zarówno pomp ciepła jak i systemów ogrzewania i klimatyzacji. Dla jasności, nie jestem ich pracownikiem.
Pozdrawiam
darnies

Firm montujących pompy jest masa. Jedno co mogę polecić to nie zajmować sie firmami które współpracują z jednym producentem a najgorzej to rozmawiać z firmą, która jest producentem i jednocześnie instaluje pompy (bo są takie dobre, że nikt inny nie chce).
Dobre firmy instalujące pompy ciepła, mają mnóstwo klientów i tylko z tego żyją. Słabe zajmują się też instalacjami kotłów gazowych i choć mogą być solidne to nie mają pojęcia jak dobrze wysterować pompę ciepła

Firm montujących pompy jest masa. Jedno co mogę polecić to nie zajmować sie firmami które współpracują z jednym producentem a najgorzej to rozmawiać z firmą, która jest producentem i jednocześnie instaluje pompy (bo są takie dobre, że nikt inny nie chce).
Dobre firmy instalujące pompy ciepła, mają mnóstwo klientów i tylko z tego żyją. Słabe zajmują się też instalacjami kotłów gazowych i choć mogą być solidne to nie mają pojęcia jak dobrze wysterować pompę ciepła

Tak trochę z innej strony patrzę na ten problem. Właśnie od strony człowieka , który chłodnictwem zajmuje się zawodowo. Od razu zaznaczam, że nie montuję i nie naprawiam pomp ciepła, a swoją chałupę ogrzewam kotłem olejowym. Termodynamicznie to każde urządzenie chłodnicze jest pompą ciepła, w zależności gdzie umieścimy chłodnicę a gdzie skraplacz.
Zastanowiło mnie stwierdzenie rozszeczlnił się wymiennik dolnego żródła ciepła, czyli parownika w ktróym ochładzana jest ciecz. Ale rozszczelnienie to dla mnie najzwyczajniej pęknięcie tego wymiennika, możliwe tylko jednym przypadku kiedy temperatura wrzenia czynnika chłodniczego w parowniku była poniżej temperatury zamarzania chłodzonej cieczy(tzn albo była wlana woda lub glikol o nieodpowiednim stężeniu). Druga możliowść to , jeśli był wlany glikol o stężeniu 35% lub większym.
Powyżej 35% stężenia glikolu wykazuje on działanie silnie korozyjne na materiały instalacji , której został wykonana. W tym wypadku był to wymiennik. Powyższe jest do sprawdzenia w firmie Borysze, nie jestem jej pracownikiem.
Czyli wnioski z tego wywodu są dwa:
1) Mogła być woda i zamarzło, chociaż wierzyć mi się nie chce, że ktoś był tak nieodpowiedzialny i zrobił tak głupią rzecz. Ale moja wiara może tutaj nic nie dać i prawda może być okrutna.
2) Wymiennik pompy był przygotowany na pracę na glikolu tylko o innym stężeniu. A to co był w;lane po prostu rozpuściło lut w wymienniku płytowym.
3)Cała sprawa mogła zacząć się od wycieku czynnika chłodniczego w innym miejscu pompy ciepła. A pęknięcie mogło być tylko tego efektem, ale jest to najbardziej nieprawopodobny przypadek, chciażby z faktu , że sprężarka zabezpieczona jest presostatem niskiego ciśnienia
4) Brak przepływu cieczy przez parownik z jakiegoś powodu. Kiedy zadziałał presostat niskiego ciśnienia było już po sprawie bo najpierw powinien zadziałać czujnik przeciw zamrożeniowy jeśli jest w układzie sterowania.

Viesmann zaczal robis pompy ciepla dopiero od 2 lat i jest pionierem w tej dziedzinie na rynku pomp. Osobiscie nie uwazam ze "walnal" wymiennik z powodu materialu. Moglo by 100 innych powodow dlaczego doszlo totego do czego doszlo.
Osobiscie naprawiam i montuje pompy. Naprawiam wszystkie, motuje tylko AIRWELL. Sypia sie wszystkie: ROCA, ACSON, SAUNIER DÜVAL, CARRIER. Dosc dobre sa DAIKIN, ale maja bardzo delikantna elektronike, i wysoka cene. Jakosc za to lepsza na pewno od Viessmana. Osobiscie montuje AIRWELL, od 12 kW do 35 kW. Stosunek ceny do jakosci jest dosc dobry. Niewiela pomp przy mocy 20 kW pracuje na 2 kompressorrach, w systemie 50%/100% (oszczendnosc energii).
Slabym punktem wszystkich pomp to pompy cyrkulacyjne, ale to mozna kontrolowac. Moim zdaniem na dom 240 m2 to 15 kW za malo. Jesli do tego ma byc ciepla woda to tym bardziej. Proponuje AIRWELL Agu@ogic model 25. Ma 2 kompressory, pobor mocy 100 % to chyba 10 albo 12 kW,ale w 2 etapach.
Mozna tez polecic Carrier, ale tylko wyznaczone modele (niktore sa dobre, niektore do kitu). CLIMAVENETA tez jest dobra.
W razie pytan: nsp-mallorca@arcor.de
Pablo

Takie tam opowieści. Porównywanie pomp powietrznych Daikin z gruntową ? Przecież tam żaden wymiennik nie pęknie.
Dobry chłodnik ???? a co ma chłodnik do gruntowej pompy ciepła, gdzie układ freonowy to zamknięty kompakt, a do tego Viessmann ma swój serwis fabryczny. Tu nie potrzeba chłodnika.
Co do wyboru firmy ?? Odradzam wybór firmy, która montuje wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka.
Przez analogię - każdy niech sobie odpowie czy z samochodem jedzie do ASO czy też do mechanika co mu wszystko naprawi.
Zawsze serwisowo jest łatwiej ogarnąć jednego producenta niż kilku.
A jak wybieramy jakiegokolwiek producenta to od firmy, która ma jego autoryzacje i serwisuje.
Chyba tylko as odpowiedział sensownie i konkretnie.
Albo woda w dolnym źródle - zamarzła i rozsadziło wymiennik co zresztą zazwyczaj widać.
Albo wymiennik do dupy, wadliwy.
Co do korozji - znam instalacje (chillery), które pracują lata na stężeniach 30-50% i wymienniki nie skorodowały.
Formalnie trzeba zobaczyć wymiennik.
I albo w przypadku wody sądzić wykonawcę, albo producenta.
Dyskusyjny jeszcze jest ten nadzór.
Raczej napisałbym poważne pismo do producenta i zasugerował, że jako klient opiszę to na każdym dostępnym forum łącznie z ich negatywną odpowiedzią. (coś przecież odpowiedzieli)
Jeśli im zależy na klientach to powinni rozwiązać to pozytywnie.
No i nie polecać tego czy innego producenta jeśli klienta ma za nic.
O klienta trzeba dbać, bo to w końcu z niego się żyje.
A w pompę ciepła śmiało zainwestuj. Może nie w Viessmanna :((, ale na pewno będziesz zadowolony
Jest jeszcze jedna kwestia. Sami mieliśmy klienta, który miesiąc po uruchomieniu pompy koparką naruszył pętle z dolnego źródła. Spadało ciśnienie to wody dolewał. Na szczęście nic się nie stało; zadzwonił z tym do nas jeszcze przed sezonem

witam
może to trochę off-topic, ale proszę o doinformowanie - jak długo zwraca się taka przyzwoita pompa ciepła. Wiem oczywiście, że w eksploatacji jest dużo tańsza od ogrzewania elektrycznego, ale w tym przypadku wielokrotnie wyższe koszty instalacji. Natomiast w porównaniu do gazu ziemnego, to eksploatacja już nie taka tania... a koszty instalacji też sporo wyższe... (nie mówię już o kosztach napraw) ale to tylko moje zdanie, nie mam doświadczenia. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o odpowiedź.

Ale Kolega oczywiście wie z czego wykonane są te wymienniki do instalacji zalanej 50% glikolem?

witam
może to trochę off-topic, ale proszę o doinformowanie - jak długo zwraca się taka przyzwoita pompa ciepła. Wiem oczywiście, że w eksploatacji jest dużo tańsza od ogrzewania elektrycznego, ale w tym przypadku wielokrotnie wyższe koszty instalacji. Natomiast w porównaniu do gazu ziemnego, to eksploatacja już nie taka tania... a koszty instalacji też sporo wyższe... (nie mówię już o kosztach napraw) ale to tylko moje zdanie, nie mam doświadczenia. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o odpowiedź.
To zależy. Pompy ciepła stosuje się do obiektów zabytkowych, których zaizolować się nie da. W nowych domach energooszczędnych nie mają zastosowania. Koszty cyrkulacji i straty na zasobniku są porównywalne z zapotrzebowaniem. Domy energooszczędne 70kWh/m2 rocznie , czy 40 kWh/m2 rocznie na wszystko, Taniej wyjdzie ogrzewanie bez pompy niż z pompą ciepła. Między innymi dlatego producenci i wykonawcy pomp ciepła tak alergicznie reagują na skuteczną izolacje termiczną.
Podsumowując
Im gorzej izolowany obiekt, im więcej potrzebuje ciepła tym szybszy zwrot nakładów.

Ale Kolega oczywiście wie z czego wykonane są te wymienniki do instalacji zalanej 50% glikolem?
Dokładnie to nie. Nie wnikałem. Faktem jednak jest, że chodzą.
Jeśli ma Pan bliższe informacje będę wdzięczny za podzielenie się nimi.
Może część wymienników w technologii produkcji ma takie a nie inne luty lub sam materiał płyt jest wrażliwy na korozję.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.