265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

Awax w Szczecinku ,kolor niebieski,specjalizacja chłodnictwo i klimatyzacja.
Uważam,że zarówno izolowanie jak i grzanie,chłodzenie,nawilżanie,osuszanie ,przewietrzanie i wszystko co wiąże się z uzyskaniem warunków komfortu musi być uwzględniane łącznie i jedynie sposób w jaki zostanie to zrealizowane opierać się powinien na rachunku ekonomicznym.
Dlatego też całą tę dyskusję odbieram jako promocję własnych produktów autorów ,a przecież robiąc swoje solidnie dla żadnego z nas nie zabraknie pracy.
Osobiście cieszę się ,że Pan T.B.nie ingeruje zbytnio w to co mnie najbardziej interesuje t.j.chłodnictwo i sądzę ,że z "przeizolowywaniem" budynków będzie podobnie jak z biopaliwami ,bardziej na zasadzie ciekawostki niż masowego stosowania.
Najlepiej byłoby chyba budować z dobrą izolacją ,ogrzewać tanią pompą ciepła i wentylować również tanim systemem.
Nikt nie uwzględnił tu n.p. faktu,że pompa ciepła może kosztować ok.4-5 krotnie taniej gdyż taka jest jej realna wartość ,natomiast co do izolacji to niezależnie od staranności jej wykonania będzie ona z roku na rok traciła swoje właściwości.Jako przykład mogę wskazać urządzenia chłodnicze renomowanych firm gdzie po 10 latach nie przypomina to materiału izolacyjnego ,a wierzcie mi łatwiej jest wykonać paroszczelne przegrody w komorze chłodniczej niż w budynku.
Przy okazji moja żona zapytała się mnie jak będzie mogła przymocować do ściany np.kwietnik.
Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego wypoczynku.

Słowo o izolacji zimnochronnej. Sam demontowałem kiedyś taką (5 letnią) komorę, z której kawałkiem styropianu można próbować zabić człowieka. Taki był ciężki od wody. Jak cegła. A piszą że styropian nie chłonie wody. Pewnie wody nie chłonął ale para wodna sie w nim wykraplała...Nauczyłem się budować obiekty tak, że po 10 latach stan izolacji zimnochronnej nie budzi żadnych zastrzeżeń. Kwestia gruntownej znajomości rzeczy...

Słowo o izolacji zimnochronnej. Sam demontowałem kiedyś taką (5 letnią) komorę, z której kawałkiem styropianu można próbować zabić człowieka. Taki był ciężki od wody. Jak cegła. A piszą że styropian nie chłonie wody. Pewnie wody nie chłonął ale para wodna sie w nim wykraplała...
Pewien profesor od fizyki budynków powtarza:
"Woda ma czuły nos i dłuuuuugiii ogon."

Proszę Panów, jest tak, że wiedza techniczna w naszym społeczeństwie jest nikła, bo w PRL-u wiedzy nikt nie wymagał tylko papierka i rozpoznawania kierunku linii swojego zwierzchnika i nadal u nas tkwi przekonanie, że ściany muszą oddychać i do ludzi należy trafiać przedstawiając im sedno sprawy, a nie podważać wszystko ogólnym stwierdzeniem, "Dlatego też całą tę dyskusję odbieram jako promocję własnych produktów autorów". Czy u nas budujący budynek dostaje pełną informacje, jakie obecnie są możliwości w izolacji, wentylacji, ogrzewaniu, jakie są prognozy cen za paliwa? - Nie dostaje, więc nie podejmuje racjonalnych decyzji i buduje dom jak za komuny, czyli byle jak. Co do naszych topniejących zasobów paliw kopalnych i rosnących cen za gaz i ropy mogę tylko przytoczyć słowa z art., "Dlaczego należy oszczędzać energię" zamieszczonego w miesięczniku IZOLACJE 11/12 2005r, "że oszczędność energii staje się największym jej źródłem". Stosowanie izolacji termicznej jest uzasadnione i w chłodnictwie i w ogrzewnictwie i wentylacji, ale musi być ona solidnie wykonana z hydroizolacją.

"Stosowanie izolacji termicznej jest uzasadnione i w chłodnictwie i w ogrzewnictwie i wentylacji, ale musi być ona solidnie wykonana z hydroizolacją."
Brawo.
W tym połączeniu popełnia się najwięcej błędów wpływajacych na żywotność izolacji ciepło- lub zimnochronnej. Po prostu mało komu chce się liczyć ciśnienia cząstkowe pary wodnej wewnątrz izolowanej termicznie przegrody budowlanej i stąd wynikają błędy w zastosowaniu właściwej (i po odpowiedniej stronie przegrody) izolacji paroszczelnej. Spotykam izolację paroszczelną jednakową z obydwu stron izolacji termicznej - wystarczy że tylko raz dostanie się wilgoć do przegrody - już stamtąd się nie wydostanie! (Również wtedy, gdy izolacja paroszczelna zostanie wykonana po niewłaściwej stronie izolacji termicznej.) Warto sobie trochę policzyc różne warianty eksploatacji przegrody aby zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa zawilgocenia izolacji.

Jeżeli popełnia się najwięcej błędów to nie znaczy, że nie należy dokładnie zamykać izolacji. Dokładne wykonanie jest czasochłonne i wymaga wiedzy. Czas i fachowiec kosztuje, co przy przetrgach gdzie liczy się tylko cena nam wiele wyjaśnia.

znowu nie pisze się o pompie
za każdym razem, kiedy jest ten temat poruszany, wybucha wojna- ogrzewać, docieplać, ocieplać, pompa, olej, itp, itd a nikt nie trzyma się tematu tylko Panowie wojują między sobą!!!

chciałabym wiedzieć czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją w przypadku domu poniżej 100 m2.
Proszę o konkretne propozycje i oferty na adres: awiewiora@izz.waw.pl

Oczywiście! Ale pod warunkiem, że nia zaizolujesz domu. W domach izolowanych odsetki babkowe z pieniedzy za pompę ciepła + instalacja, są wyższe niż całoroczne zużycie energii.

>> ale ja nie chce wydawać 1000 pln na ogrzewanie domu a chce maks 200 pln - jak to zrobić Panowie fachowcy ? <<
Po wydaniu 200 zł należy wyłaczyć ogrzewanie domu.
***
To nie żart, tylko reakcja na niepoważną tu dyskusję!
A pompy ciepła są opłacalnym (dla producentów) i nieopłacalnym (dla inwestrów) bajerem. Jak na razie, bo cena ich jest dużo dla przeciętniaka za duża.

Dobrze dobrana pompa zwróci ci się napewno, zwłacza w domu nieizolowanym (a taki zamierzasz budować) W domach izolowanych
Bardzo ciekawe. Właśnie jestem na etapie projektowania domu. Skoro 12 cm to dom nieizolowany to w takim razie jaką izolację zastosować aby uzyskać np. 50 kWh/m2/rok? Widziałem projekty domów pasywnych (15kWh/m2/rok) dla polskiego klimatu - one miały 30 cm izolacji.

10-15 kWh/m2 rocznie w PH to oczywiście manipulacja, by nie powiedzieć oszustwo. Nie wolno podawać potrzeb na ogrzewanie w oderwaniu od tak popularnych i długo działających źródeł ciepła jak TV 200-500W komputer z peryferiami 200-300W, oświetlenie, gotowanie....
30 cm izolacji (0.1W/m2/K) to też nic nie mówi. Można izolację włożyć a nie izolować!!!
Np 30 cm styropianu od gruntu, ściana z silki na fundamencie i 30 cm wełny na zewnątrz!
Przy takim układzie silka odprowadzi ciepło pod dom i 30 cm nie ma znaczenia, bo izolacja nie jest zamknięta!

ja nie chce wydawać 1000 pln na ogrzewanie domu a chce maks 200 pln - jak to zrobić Panowie fachowcy ?
Jestem obecnie na podobnym etapie budowy domu czyli planowanie. Z moich przeszukiwań sieci, przeliczeń ilość kcal. w 1kg węgla, drewna, sprawności pomp ciepła, kotłów gazowych, ... wydaje mi się, że 200 zł / miesiąć jest sprawą całkowicie realną przy użyciu dobrego kotła do zagazowywania drewna lub do węgla z powiedzmy 2000l zbiornikiem akumulacyjnym na wodę no i przy dobrej izolacji domu. Problem jest oczywiście z obsługą tego oraz z miejscem na przetrzymywanie opału. Jeśli budujemy dom w mieście to koszt budowy takiego miejsca może być wyższy niż instalacja pompy.

Współcześnie sie tak nie liczy! W damach o małych potrzebach ciepła koszt kWh ma drugorzędne znaczenie. Straty kominowe, CYRKULACJA... Jeżeli dom jest energooszczędny 40 kWh/m2 rocznie to tylko niecentralne systemy. Bez kotłowni i cyrkulacji. 200m2 x 40 x 0.4zł =3200zł rocznie wszystkie media! nie tylko ogrzewanie.
Przy okazji taki dom jest tańszy w budowie, i bardziej komfortowy.

Współcześnie sie tak nie liczy! W damach o małych potrzebach ciepła koszt kWh ma drugorzędne znaczenie. Straty kominowe, CYRKULACJA... Jeżeli dom jest energooszczędny 40 kWh/m2 rocznie to tylko niecentralne systemy. Bez kotłowni i cyrkulacji. 200m2 x 40 x 0.4zł =3200zł rocznie wszystkie media! nie tylko ogrzewanie.
Przy okazji taki dom jest tańszy w budowie, i bardziej komfortowy.
Do mnie całkowicie to przemawia. Jeśli policzymy koszty instalacji centralnej, kotłowni, kominów, zużycie energii przez sterowniki i pompy, koszty utrzymania/serwisu, uwzględnimy jeszcze możliwość korzystania z en. elektr. w 2ch taryfach to zapewne niecentralne ogrzeanie elektryczne może być dobrym rozwiązaniem.
Przy takiem podejściu ciekawym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie Vitotres 343 (http://www.systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=476) - czyli znacznie tańsza CWU. Ma ktoś może z tym jakieś doświadczenia? Cena ok. 30tyś.
Z drugiej strony zastanawiam się czy realne jest zbudowanie domu 40kWh/rok/m2 bez popadania w skrajności typu 30 cm waty od środka.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.