273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

Na podjazdy daję dwa ślady około 50 cm z obciążeniem 300W/m2. Do rynien kable samoreg.
A co do opadów śniegu przy -10 to takie zjawisko nie występuje (praktycznie). Snieg pada z chmury, a gdy jest pochmurnie, nie ma mrozu.

Dwa ślady to 7 m kw.x300W=2,1KW.Przy 20 godz. pracy to 42 KWh.
Krótka u Pana ta zima,chyba że mieszka Pan w Hiszpanii i to jednocześnie wyjaśnia brak konieczności ogrzewania.
Co do opadów to odsyłam do Instytutu Meteorologii.
Coś mi się wydaje,że Pana wywody nie bardzo są poparte wiedzą teoretyczną.
Czy Pan w ogóle wie co to jest i jakie są pompy ciepła.
Również temperatura śniegu nie ma tu większego znaczenia ,gdyż sama zmiana stanu skupienia wymaga wielokrotnie więcej energii.
Sądzę ,że Pana wywody nadawałyby
się dla Alutki z "Na dobre i na złe".
Nie chcę być złośliwy,ale zadam pytanie:czy ma Pan solidne przygotowanie teoretyczne z zakresu energetyki i termodynamiki,bo chyba się nie rozumiemy.
Ja po prostu nie chciałbym,aby ktoś przyjmował Pana wnioski jako pewnik.
Ja osobiście nie specjalizuje się w wentylacji ale uważam,że znam się co nieco na energetyce cieplnej ,a zwłaszcza chłodnictwie i klimatyzacji.
Jeżeli słynne <40KWh/rok jest tak samo prawdziwe jak 47 KWh na sezon to gratuluję optymizmu.
Pozdrawiam

Jeszcze jedno zgadzam się z Panem "śnieg pada z chmury"

To co mam kłamać? Ilości energii są naprawdę niewielkie i zależą od częstotliwości opadów, w 96 zima była bardzo mroźna ale śniegu napadało w listopadzie i trzymało do kwietnia. Mało tego śniegu nawet nie trzeba rozpuszczać. Robi się podjazdy na wiecznej zmarzlinie, snieg "ucieka " do zimniejszego. Stadiony piłkarskie w Norwgii mają kable pod murawą o mocy oświetlenia tego stadionu. Oświetlenie się zał. na 40 min. przed meczem, a wtedy nie potrzeba już grzania. Niestety u nas takie rozwiązania nie przechodzą bo koszt jest 300 000-400 000 zł a nie 2500 000.
A 40 kWh/m2 rocznie to bardzo prosta sprawa wystarczy izolować i wentylawać a nie ocieplać i wietrzyć.

Widzę,że z Pana naprawdę "pomysłowy dobromir"
Oświetlenie stadionu to średnio 1 MW ,podgrzewanie płyty około 2 MW.to tak dla ścisłości.
Wypadałoby chyba napisać,że te 47KWh na sezon było w 96 roku i jedynie w listopadzie była potrzeba podgrzewania podjazdów.Jaki sens miał montaż tego skoro wystarczyło raz odśnieżyć.Po co natomiast podgrzewać rynnę skoro dobrze izolowany dach nie pozwoli na topnienie śniegu,czyżby chodziło o względy estetyczne.
Jak sądzę te 40 KWh/m2 rocznie to odnosi się do roku , w którym temperatura nie spadała poniżej zera.
Proszę mi powiedzieć jak dokonał Pan wyliczenia powyższego.
Czy Pana domy mają okna ,drzwi,itp.,jakie temperatury Pan przyjął,jakie oświetlenie ,wyposażenie .
Pisze Pan,że stosuje ogrzewanie elektryczne tzn .jakie?
Może pobawimy się i przytoczy Pan przykładowy bilans energetyczny dla warunków skrajnych latem i zimą.
Niezależnie od powyższego należałoby nadmienić ,że Pańska izolacja w niebagatelnym stopniu zmniejsza pow.użytkową.
Ogrzewając pompą ciepła jestem w stanie zużywając tyle samo en. elektrycznej co Pan dostarczyć co najmniej trzykrotnie więcej ciepła niż Pan.
Koszt inwestycji natomiast nie jest wbrew pozorom tak wysoki jeżeli odejmiemy koszt klimatyzacji ,którą coraz więcej inwestorów montuje.
Obawiam się,że w ten sposób rozumując możemy dojść do wniosku,że dając izolację o grubości 1 m.nie będziemy w ogóle ogrzewać ponieważ odzysk ciepła ,ciepło wydzielane przez ludzi,urządzenia elektryczne itp.wystarczy w zupełności.Jeżeli komuś będzie trochę zimno to może kupić pieska albo dwa i będzie ok.
Przytacza Pan przykłady Norwegii ,a po drodze jest Szwecja.
Osobiście w Norwegii bardzo często spotykałem się z ogrzewaniem olejowym.
Piszę to wszystko ,aby ustrzec Bartka przed stosowaniem kosmicznej technologii gdyż znajdą się z pewnością akwizytorzy proponujący takowa.Dobra izolacja owszem ,ale z umiarem.
Pozdrawiam

Panowie :)))))
dostałem taki oto list od firmy fonko - więc co w końcu zakładam pompe ciepła czy ogrzewanie elektryczne ???
cyt : Szanowny Panie,
bazując na otrzymanych informacjach wydaje się, że potrzebuje Pan zamontować pompę o mocy 17kW
cena detaliczna 22 000 PLN+VAT
wykonanie kolektora ziemnego oraz podłączenie i uruchomienie pompy 12 000 PLN+VAT
pracująca pompa ogrzewa wodę użytkową do temperatury 70 stopni - wielkość zasobnika należy ustalić według szacowanego zapotrzebowania tj. w Pana przypadku około 150 litrów
cena klimakonwektora zależy od jego budowy oraz wielkości ale bardzo szacunkowo można przyjąć 2000-2500 PLN za sztukę wraz z montażem
pompa ciepła jest zasilana wyłącznie energią elektryczną, szacunkowo można wyliczyć maksymalny szczytowy miesięczny koszt eksploatacji według zależności:
cena prądu 0,35 PLN/kWh x moc pompy (17 kW) x ilość godzin w miesiącu (24 x 30) / COP (4 dla klimakonwektorów lub 7 dla ogrzewania podłogowego) = 1070 PLN miesięcznie przy samych klimakonwektorach lub 612 PLN przy samym ogrzewaniu podłogowym ...
wielkość pompy dobiera się na podstawie oszacowanego (obliczonego) całkowitego zapotrzebowania cieplnego budynku przez co otrzymujemy samodzielny układ do ogrzewania i chłodzenia nie wymagający żadnych dodatkowych źródeł ciepła !!
konkurencja ze względu na różnice cenowe samych urządzeń oraz wysokie koszty kolektorów praktykuje dobór pomp o mocy mniejszej niż całkowita bazując na założeniu, że moc całkowita jest potrzebna jedynie kilka dni w roku a średnio rocznie korzystamy jedynie z 60-70% tej mocy ... w takich przypadkach instaluje się dodatkowe grzałki elektryczne mając wspomagać układ w szczycie zapotrzebowania !! dzięki unikalnej konstrukcji pomp FONKO my dobieramy pompy na moc całkowitą stąd nie ma potrzeby instalacji żadnych dodatkowych wspomagających układów a sam układ jest całkowicie samo wystarczalny przez cały rok !! średnio roczny koszt eksploatacji pompy zależy od warunków pogodowych oraz ustawień pracy układu ale szacunkowo można przyjąć na poziomie 60-70% maksymalnego szczytowego kosztu miesięcznego
o co tu chodzi ???

TB ma doktorat z fizyki. Każdy uczestnik tego foruma powinien wiedzieć!

Ja naprawdę nie miałem z tym listem nic wspólnego.Nie chcąc wykorzystywać forum do autoreklamy unikałem tematu oferowanych przez Fonko pomp pomimo,że jestem jedynym dealerem Fonko na woj.zachodniopomorskie.
W dalszym ciągu uważam ,że miejsce na reklamę jest gdzie indziej i oferuję odpowiedzi na ewentualne pytania pod adresem awax.klima@poczta.fm
pozdrawiam

ja nikogo nie reklamuje a jedynie chce wiedzieć czy jest to opłacalne i ile mnie to będzie kosztować - 1000 pln mając na miesiąc do wydania na ogrzewanie montuje gaz albo olej i mam wszystko głęboko ale ja nie chce wydawać 1000 pln na ogrzewanie domu a chce maks 200 pln - jak to zrobić Panowie fachowcy ?

Tomasz Kotruchow/ FONKO
tel. 0604 967504

Witam .Wyliczenia Pana Tomasza odnosiły się do proponowanej przez niego pompy o wydajności 17 KW i 1000zł.dotyczyło zastosowania klimakonwektorów.Wymaganą wydajność można policzyć dla konkretnego przypadku,jak również można w dowolny sposób konfigurować wewnętrzne wymienniki.
Dla każdego obiektu możemy w sposób szczegółowy obliczyć zapotrzebowanie "na ciepło"w skrajnych warunkach.
Zależnie m.in. od rodzaju i grubości zastosowanej izolacji,materiałów budowlanych i innych czynników otrzymamy konkretny wynik.
Zaletą pompy ciepła jest fakt niezaprzeczalny ,że koszt wytworzenia tej ilości "ciepła" jest kilkakrotnie niższy niż przy ogrzewaniu elektrycznym (4 do 7 jak to orientacyjnie podał Pan Kotruchow).
Na pewno każdy przypadek należy traktować indywidualnie i decyzję podjąć uwzględniając wszystkie za i przeciw.
Ja mogę jedynie stwierdzić,że biorąc pod uwagę możliwość grzania wody użytkowej,chłodzenia obiektu latem oraz faktem,że jest to nowo budowany dom koszty bieżące (jednostkowe) ogrzewania będą niższe od oleju,gazu , ogrzewania elektrycznego czy też węglowego.
Do indywidualnej oceny inwestora pozostaje sprawa kosztów inwestycji,amortyzacji i podobne.
Uprzedzając ewentualną "ripostę" potwierdzam,że oddzielnym tematem jest sposób wentylacji,którą również można skojarzyć z ogrzewaniem.
Pozwolę sobie również wspomnieć,że bez problemu możemy dodatkowo podgrzewać np. podjazd.
Za 200 zł.nie da się normalnie ogrzać 200 metrowego domu,chyba że przyjmiemy średnio 200 /miesiąc przez 12 miesięcy.
Wpadka,mam oblany egzamin z fizyki za uśrednianie,ale swój zdałem na 4 już dawno.
Więcej szczegułów można naprawdę podać po otrzymaniu szczegółowych danych i sporządzeniu bilansu energetycznego.
Przy takiej inwestycji można również zasięgnąć porady u osób korzystających już z konkretnych rozwiązań.Ja wskażę Panu lokalizację domów z pompami,Pan T.B. <40KWh/m2 rocznie i może optymalne rozwiązanie znajdzie się gdzieś pośrodku.
Pozdrawiam

Panie Bartku
Przed chwilą rozmawiałem telefonicznie z Panem Kotruchow i okazało się ,że doszło do pewnego nieporozumienia.
Wyliczenie kosztów ogrzewania przytoczone przez Pana odnosi się do skrajnych warunków tzn. obrazowo -25 na zewnątrz ,dom słabo izolowany (poniżej 10 cm. izolacji),maksymalne zużycie wody użytkowej.
Zapewniam Pana ,że w praktyce można otrzymać 30-50 % wskazanych wartości.

Nie wiem ile płyt stadionów Szanowny Pan realizował, ale w tej co mi się zdażyło, było 60 W/m2 i folia zwijana siłownikiem. Największym wyzwaniem do tej pory było 1MW kablem kablem HSQ (Pyrotenax) drogi na terenie fabryki TOYOTY (300W/m2)
Pewien jestem, że Pana wyobrażenie o temacie jest teoretyczne. Ja to robię 15 lat.
Ale z ogromną przyjemnością przeczytałem Pana zdanie na temat "średniej". Od lat nie mogę słuchać "średnia izolacja termiczna" "średni strumień wentylacji" "średnie zużycie.."
Natomiast co do wyśrodkowania izolacja / ciepła pompa, przy U = 0,08 W/m2 dach 0.1 ściana i podłoga, 1.1 drzwi i okna oraz skuteczny rekuperatorek, no i zamiast solaru (podobna inwastycja, nieporównywalne efekty) krany bezdotykowe, zostenę przy sprawdzonych systemach. Na żadnym forum nie czytałem narzekań, na zadobrą izolację i na problemy z wentylacyjne z rekuperatorem. Natomiast o pompach i złej wentylacji grawitacyjnej, o rachunkach i pytaniach jak jeszcze ocieplić po wybudowaniu..!?? czytam często.

Witam.
Jeżeli chodzi o realizację podgrzewanej płyty stadionu to oczywiście,że nie prowadziłem takiej inwestycji i nie sądzę aby również Pan to czynił.Podałem jedynie dane z istniejących obiektów udostępnione w internecie.
Zdaje Pan sobie z pewnością sprawę z różnicy wymaganej mocy dla płyty rzędu 5000 m2 i dla nieodizolowanych półmetrowej szerokości pasów podjazdu.Z prostego wyliczenia wskazanego przez Pana obciążenia 300W/m2 wynika,że zaniżył Pan zużycie energii chyba,że przyjął Pan dane z najcieplejszej zimy jaka się przydażyła.Wyjątkowo w tym przypadku wolałbym uśrednione wartości temperatur zewnętrznych i opadów.
Wydaje mi się jednak,że odbiegliśmy od tematu starając się weryfikować wiarygodność wypowiedzi.
W każdej chwili mogę poza forum przesłać namiary klienta ,który eksploatuje pompę ciepła Fonko i zainstalowany podlicznik (dobrej firmy )wykazał koszt w miesiącu styczniu 500 zł.natomiast do dnia dzisiejszego w lutym 350 zł.Dom o powierzchni 300 m2,na parterze ogrzewanie podłogowe,na piętrze zwykłe panele konwekcyjne +300 l. zbiornik wody.Dom jak i urządzenie można obejrzeć i podane dane sprawdzić na miejscu.
Nie odpowiedział Pan mi jeszcze na pytanie czy jest Pan zwolennikiem chłodzenia latem i w jaki sposób.
Pozdrawiam

Moment, moment. Pompa jest propanowa czy z glikolem ?
Dla glikolu: temperatura gruntu +5C temperatura glikolu na wyjściu 0C , temperatura odparowania -5C, temperatura ciepłej wody uzytkowej +70C , temperatura skraplania +75C.
I COP będzie 4 a może 7 ? No oczywiście jak będzie podłogówka to temperatura skraplania będzie +40.
Ale czy ta pompa pracuje ze zmienną temperatura skraplania raz +75 a za chwilę +40 ???????????????????????

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.