273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom


Robert podaje - pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2850,0 zł
dodaj do tego oświetlenie TV gotowanie pranie itp
Ewidentnie izolowanie się bardziej opłaca, jest mniej zawodne i nie chrzanisz się z substancjami kontrolowanymi
aha i jeszcze jedno.
Liczy Pan Panie TB na zyski ciepła w obiekcie - oczywiście super.
Tylko jak ja miałbym się tłumaczyć inwestorowi gdyby wrócił on z dwu dniowej delegacji, a w domu było 12C??
Miłbym mu powiedzieć "Włącz sobie lampkę nocną gościu?"
Pozdrawiam i najchętniej obejrzałbym sobie przez Pana zrealizowane obiekty
Pozdrawiam

Robert po co proponujesz spotkanie jezeli piszesz Jednak przekonał mnie Pan do tego abym sprawdził obliczenia cieplne dla domu 200m2 ocieplonego wg normy BBR - jednakże nikt mnie nie przekona do tego że ogrzewanie elektryczne może być w jakimkolwiek stopniu ekonomiczniejsze od pompy ciepła - i inwestycyjnie i ekploatacyjnie.
Dla mnie jest oczywistością że pompa jest nieopłacalna w domach zaizolowanych na poziomie poniżej 100 kWh/m2 rocznie a co dopiero przy 40 kWh/m2. Pozdrawiam

Bo jeszcze nie widziałem takich obiektów ( precyzyjniej domków jednorodzinnych) - ot co !
Patrz post powyżej o lampce nocnej
Pozdrawiam

HUMOR jest na końcu. ale dobre. Robert pisz tam na dole.
Sorry ale nie łapie o co Ci chodzi.

Czyli nie masz żadnego doświadczenia z domi izolowanymi, ala wiesz na 100 % , że nie mam racji?? Fajne.

Czyli nie masz żadnego doświadczenia z domi izolowanymi, ala wiesz na 100 % , że nie mam racji?? Fajne.
ależ skąd, po prostu takich nie widziałem... a nawet nie słyszałem (dopiero Ty mnie poinformowałeś).
Rozwiązać to można w jeden sposób - pokaż mi, proszę :)
A tak na poważnie to faktycznie nie uważam za sensowną termoizolację do poziomu 17 W/m2 (o ile jest ona racjonalnie osiągalna - ale to jak wspomniałem sprawdzę obliczeniowo dla realnych warunków - czyli dla obiektu z oknami i dzwiami:)
Dla sprecyzowania wspomnę, że zakładany przez Pan wsp. K dla okien lub zgodnie z najnowszymi trendami U, będący na poziomie 1.1 W/m2K jest wielkością charakteryzującą jedynie szybę. Całe okno nie będzie miało mniej niż 1.4 W/m2K.
Oczywiście można ostatnio dostać na rynku okna dwu czy nawet trój szybowe lub jednoszybowe ze specjalnym gazem w środku, gdzie U szyby wynosi 0,5 - tylko czy wie Pan ile one kosztują?
Mam teraz trzech inwestorów budujących wspólnie małe osiedle - po otrzymaniu na nie oferty natychmiast z nich zrezygnowali.
Trzymam przed sobą projekt domku 190m2 z kalkulacją strat przez przegrody przeszklone - straty ciepła przez okna wynoszą 1,6 kW.
Wg Pana założeń wynika więc, że pozostałe przegrody powinny mieć powiedzmy: 3,5 kW ( Pana założenie przy 40kWh/m2/rok) + 1,0 (założone zyski 5W/m2) - 1,6 kW = 2,9 kW
No BRAVO, tylko że powierzchnia przegród zewnętrznych (wszystkich bez okien) wynosi 450 m2 przy powierzchni okien tylko 29 m2.
Przy U ściany = 0,1 ---> Qp = 450x0,1*40 = 1,8 kW. I nadal mi brakuje 1 KW do zbilansowania
I to wszystko przy astronomicznej kalkulacji zysków ciepła w wysokości 5W/m2 - a co jeśli klient jest tak oszczędny że założy żarówki PHILIPSa o mocy 25 W/szt, a człowiek to tylko 100 W/os. - gdzie te zyski w wysokości 1,0 kW ?????
Wystarczy jeszcze doliczyć straty na wentylację (nawet na rekuperatorze o sprawności np 70%), straty przez przez drzwi, jakieś mostki cieplne i jakoś zaczyna się robić w domku nieprzyzwoicie chłodno :(
No nic ...troszkę się rozpędziłem - ale i tak chciałbym zogaczyć taki dom 200 m2 i system ogrzewania o mocy całkowitej 3,5 kW.
Pozdrawiam

Robert co tak uporczywie mylisz moc zainstalowaną i zużycie energii? Nie słyszałem by ktoś tak liczył jak ty.

Robert co tak uporczywie mylisz moc zainstalowaną i zużycie energii? Nie słyszałem by ktoś tak liczył jak ty.
W żadnym momencie nie pomyliłem tych wartości. Przeczytaj jeszcze raz uważnie i ze zrozumieniem czy liczę zapotrzebowanie energi grzewczej jednostkowej czy rocznej czy też koszty eksploatacji pompy ciepła w porównaniu do ogrzewania elektrycznego.
Pozdrawiam

Czyli nie masz żadnego doświadczenia z domi izolowanymi, ala wiesz na 100 % , że nie mam racji?? Fajne.
No niestety, uparłem sie aby zrozumieć idee Pana TB.
Tak się dziwnie złożyło że dzisiaj był u mnie facet zajmujący się budowaniem domków kanadyjskich. Ma nietypowy problem - buduje dom pasywny dla córki i chce tanie w eksploatacji źródło energii.
Oczywiście wykorzystałem to aby obejrzeć sobie budowany obiekt i jestem narazie pod wrażeniem - nie to abym nie widział kanadyjczyka (właśnie kończę realizację żródła ciepła i systemu grzewczego w jednym)- ale poznałem zasadniczo jak i z czego skonstruowane są przegrody zewnętrzne w domku pasywnym (kanadyjskim). Różnicy w kosztach inwestycyjnych pomiędzy zwykłym kanadyjczykiem a pasywnym nie zna nawet wspomniany inwestor. Robi go poraz pierwszy i dobiero ostateczna kalkulacja pozwoli na ocenę tej wielkości. Z całą pewnością będę znał taki koszt.
Jednak odnośnie założeń np dla U ściany sugeruje on że będzie to na poziomie 0,14 - 0,15 pomimo zastosowania ciekawych materiałów które pierwszy raz widziałem w zastosowaniu w budownictwie.
Właśnie sprawdziłem tę wielkość w audytorze i faktycznie wychodzi 0,15 W/m2K
O wsp. 0,1 nie chciał się wypowiadać choć zna wytyczne BBR.
Poczekamy na koszt inwestycji i wówczas ocenimy co się opłaca. Jedną mam pewność - wiem już jakie źródło ciepła zastosować na bazie pompy ciepła - i nie będzie to napewno drogie. Ale 40 kWh/m2 rocznie to można między bajki włożyć.
Pozdrawiam

Czyli nie masz żadnego doświadczenia z domi izolowanymi, ala wiesz na 100 % , że nie mam racji?? Fajne.
No niestety, uparłem sie aby zrozumieć idee Pana TB.
Tak się dziwnie złożyło że dzisiaj był u mnie facet zajmujący się budowaniem domków kanadyjskich. Ma nietypowy problem - buduje dom pasywny dla córki i chce tanie w eksploatacji źródło energii.
Oczywiście wykorzystałem to aby obejrzeć sobie budowany obiekt i jestem narazie pod wrażeniem - nie to abym nie widział kanadyjczyka (właśnie kończę realizację żródła ciepła i systemu grzewczego w jednym)- ale poznałem zasadniczo jak i z czego skonstruowane są przegrody zewnętrzne w domku pasywnym (kanadyjskim). Różnicy w kosztach inwestycyjnych pomiędzy zwykłym kanadyjczykiem a pasywnym nie zna nawet wspomniany inwestor. Robi go poraz pierwszy i dobiero ostateczna kalkulacja pozwoli na ocenę tej wielkości. Z całą pewnością będę znał taki koszt.
Jednak odnośnie założeń np dla U ściany sugeruje on że będzie to na poziomie 0,14 - 0,15 pomimo zastosowania ciekawych materiałów które pierwszy raz widziałem w zastosowaniu w budownictwie.
Właśnie sprawdziłem tę wielkość w audytorze i faktycznie wychodzi 0,15 W/m2K
O wsp. 0,1 nie chciał się wypowiadać choć zna wytyczne BBR.
Poczekamy na koszt inwestycji i wówczas ocenimy co się opłaca. Jedną mam pewność - wiem już jakie źródło ciepła zastosować na bazie pompy ciepła - i nie będzie to napewno drogie oraz że dom pasywny to może być tylko w technologii kanadyjskiej ( bo cegła + izolacja to wyjdzie totalny absurd cenowy). Ale 40 kWh/m2 rocznie to można między bajki włożyć.
Pozdrawiam

w świetle dyskusji nt ogrzewania za pomocą różnych wynalazków mam pytanie: jakie są prognozy co do cen surowców energetycznych? podobno gaz rośnie o 15%, prąd docelowo o 30%, a co z paliwami stałymi? czy wiecie jakie są prognozy na cenę np. węgla, koksu, drewna, pelety itp. pod koniec roku?

Oczywiście, że przyszłość leży w izolacji. Teraz siła kraju leży w ograniczeniu zużycia energii przez zastosowanie nowych technologi i izolacji, bo przy naszym zużyciu energii, każda najmniejsza podwyżka cen może się skończyć jak podwyżka cen żywności w 76r.

Oczywiście, że przyszłość leży w izolacji. Teraz siła kraju leży w ograniczeniu zużycia energii przez zastosowanie nowych technologi i izolacji, bo przy naszym zużyciu energii, każda najmniejsza podwyżka cen może się skończyć jak podwyżka cen żywności w 76r.
A gdy już wszystkie inne żródła energii podrożeją to możemy spalić część izolacji 35 cm.i do wiosny wytrwamy.
Pozdrawiam

Na poważnie to jedynie zorganizowanie spotkania i bezpośredniej wymiany argumentów mogłoby posunąć tę dyskusję dalej.
Po prostu bez pół litra problemu nie rozwiążemy.
Oczekuję propozycji miejsca i terminu.
Pozdrawiam

Lechu napisał "Oczywiście, że przyszłość leży w izolacji."
Tylko jak w przszłości dołożyć izolacji np do podłogi by spełnić np. normę BBR 2006 www.isover.se/sw5669.asp ??

Na poważnie to jedynie zorganizowanie spotkania i bezpośredniej wymiany argumentów mogłoby posunąć tę dyskusję dalej.
Po prostu bez pół litra problemu nie rozwiążemy.
Oczekuję propozycji miejsca i terminu.
Pozdrawiam
W celu wymiany poglądów proponuje litra u mnie w Piasecznie.
Sala konferencyjna jest obszerna więc się pomieścimy.
Tylko kierowców trzeba zorganizować na powrót.
Wspominając o materiałach izolacyjnych napotkałem się ostatnio (wspominałem o tym powyżej) z ciekawym produktem o oporze 2,6 przy gr. 7 mm - produkt belgijski. Przy grubość tego materiału 21 mm, opór wynosi 4,8 - aż trudno to sobie wyobrazić. Tak więc jest to ekwiwalent wełny o gr od 13 do 45 cm.
Natomiast od Pana TB w dalszym ciągu oczekuję zestawienia przegrody zewnętrznej o wsp U = 1,1 i charakterystyki całego obiektu o jednostkowych stratach w wysokości 17 W/m2.
PS. Czy Pan AWAX reprezentuje firmę mieszczącą się na katowickiej - 10 od Warszawy ? Bo ostatnio mignęły mi takie szyldy na budynku w kolorze zielonym?
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.