273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

Jeszcze jedno.Nie trzeba dużo szukać na tym forum informacji o nieprawidłowo działających rekuperatorkach i wentylacji i wydaje mi się,że jest to związane z faktem braku kompetencji i doświadczenia niektórych projektantów i wykonawców.
Nie można tu nie wspomnieć jak wiele "amatorskich" firm zajmuje się klimatyzacją i stąd może się brać niezadowolenie części użytkowników tych urządzeń.

Przyznaję, że klimatyzacja, stała mi się obca, bo od lat nikt jej nie chciał. 30 - 50 cm wełny w dachu, koniecznie wentylowana kalenica, w oknach termofloty + okiennice i kawałek rury zakopanej jako czerpnia do wentylacji sprawę komfortu cieplno wigotnościowego załatwia.
A co do kłopotów z wigocią przy rekuperatorach to gdzie Pan znalazł.

Dlaczego podlicznik!!?? a nie licznik!? Żarówki telewizor lodówka to też grzanie. Ile kosztowała cała instalacja, projekt, wymiennik, pompa, dysrybucja???

Telewizor ,lodówka itd.są uwzględniane w bilansie i oddają cieło niezależnie od typu ogrzewania
Do TB.-Nie pisałem o kłopotach z wilgocią i również przyznaję,że nie uważam się za autorytet jeżeli chodzi o wentylację.Odnośnie czerpni to chyba gdzieś coś czytałem Pana autorstwa odnośnie "pleśni".Natomiast fakt,że od lat nikt nie chciał klimatyzacji można porównać do samochodowej .Pomimo zarówno zalet jak i wad dzisiaj to standart.Nie poruszyliśmy tu n.p.sprawy obniżania wilgotności.
Do Gnoma.
Chyba nie sądzisz ,że obieg CWU i CO to ten sam i nie wiem gdzie widzisz problem z różnymi temperaturami.Zresztą napisz z jakich terenów Kraju jesteś i wskażemy Ci najbliższe zamontowane urządzenie to sam sprawdzisz.
Niezależnie od wszystkiego to chciałbym zapewnić,że ja nie
twierdzę iż "tylko pompa ciepła jest najlepsza".Nie specjalizuję się w ogrzewaniu ale z pewnością należy ją brać pod uwagę przy projektowaniu i wybrać optymalne rozwiązania.Pompy ciepła montowane w Polsce są stosunkowo niedawno (w większych ilościach)ale także izolowanie jak to robi Pan T.B. nasuwa mi wiele pytań.N.p.zawilgocenie izolacji( pomimo stosowania zabezpieczenia od wewnątrz )
będzie wzrastać i mągą powstać również mostki cieplne.Pytanie po ilu latach i w jakim stopniu wpłynie to na zapotrzebowanie na ciepło,a z pewnością łatwiej wymienić pompę cieła lub jej element niż izolację w całym budynku.Nie zauważyłem nic o izolacji paroszczelnej od zewnątrz,a latem z tej strony może grozić zawilgocenie.
Jednym słowem nie dyskredytuję na starcie żadnego z systemów jednakże nie zgadzam się ze stwierdzeniem,że coś jest złe w sytuacji gdy zagadnienie to "jest obce"autorowi takiej wypowiedzi.

AWAX, nigdzie nie widzę problemu , tylko pytam się jak to funkcjonuje. Widzę, że znasz się na pompach więc proszę uściślij pewne parametry.
Rozumiem ze są dwa osobne skraplacze i pompa raz pracuje na jeden a raz na drugi:
1. Sprężarka o mocy elektrycznej 2,43 kW zasila obieg ogrzewania podłogowego gdzie temperatura skraplania wynosi +40 , temperatura wody grzewczej +35C i daje max 17 kW ciepła (wspólczynnik COP 7). Pytanie: jaką przyjmujesz temperaturę odparowania i skraplania i dlaczego współczynnik COP jest 7 ? i jaki jest czynnik chłodniczy?
2. Sprężarka o mocy elektrycznej 2,43 kW zasila obieg CWU gdzie temperatura skraplania wynosi +75 , temperatura wody +70C i daje max ? kW ciepła. Pytanie: Jaki jest wtedy COP i jaka moc cieplna tego skraplacza ?
I proszę nie każ mi jechać i oglądać, że działa bo wiem, że działa bo się kręci ale na urzadzeniu nie ma monitorka z podanymi ilościami energii pobranej i wyprodukowanej w okresie powiedzmy roku z podziałem na CO i CUW. Mogę cię wysłać na różne obiekty, gdzie jest ogrzewanie: propan, olej, GZ50, powietrzne, kominek, pompa, klimatyzator, piec węglowy i wszędzie działa i są zadowoleni. (moja babcia paliła drewnem w piecu i też była zadowolona)

AWAX, nigdzie nie widzę problemu , tylko pytam się jak to funkcjonuje. Widzę, że znasz się na pompach więc proszę uściślij pewne parametry.
Rozumiem ze są dwa osobne skraplacze i pompa raz pracuje na jeden a raz na drugi:
1. Sprężarka o mocy elektrycznej 2,43 kW zasila obieg ogrzewania podłogowego gdzie temperatura skraplania wynosi +40 , temperatura wody grzewczej +35C i daje max 17 kW ciepła (wspólczynnik COP 7). Pytanie: jaką przyjmujesz temperaturę odparowania i skraplania i dlaczego współczynnik COP jest 7 ? i jaki jest czynnik chłodniczy?
2. Sprężarka o mocy elektrycznej 2,43 kW zasila obieg CWU gdzie temperatura skraplania wynosi +75 , temperatura wody +70C i daje max ? kW ciepła. Pytanie: Jaki jest wtedy COP i jaka moc cieplna tego skraplacza ?
I proszę nie każ mi jechać i oglądać, że działa bo wiem, że działa bo się kręci ale na urzadzeniu nie ma monitorka z podanymi ilościami energii pobranej i wyprodukowanej w okresie powiedzmy roku z podziałem na CO i CUW. Mogę cię wysłać na różne obiekty, gdzie jest ogrzewanie: propan, olej, GZ50, powietrzne, kominek, pompa, klimatyzator, piec węglowy i wszędzie działa i są zadowoleni. (moja babcia paliła drewnem w piecu i też była zadowolona)

ogrzewanie 200 pln / miesiąc jest możliwe nawet w bardzo słabo zaizolowanych domach . jest to np ogrzewanie piecem miałowym - ale takie ogrzewanie ma bardzo duże wady : trzeba ropalić raz na dobę,trzeba wyczyścić i wyżucić popiół i trzeba mieć kotłownie wraz z miejscem na miał i inne sprawy . ja nie chcę tak palić - stać mnie na zainwestowanie sporo w system który będzie pracował przy minimalnym wkładzie własnym - za taki uważałem popmpę ciepła ale - rachunek za prąd mnie przeraża . czy ktoś tu z obecnych ma takie urządzenie w domu ??? ile naprawde kosztuje ekspoatacja ? a chłodzenie latem - dom dobrze ocieplony powinien być ciepły zimą i chłodny latem - przykład - domy poniemieckie .

Bartek.Można ogrzewać taniej jeżeli nie cenisz swojej pracy.
Gnom,zadałeś tyle pytań,że mógłbym chyba książkę napisać.Proponuję abyś wszedł np. na stronę Fonko lub innej firmy produkującej pompy ,ą następnie możemy rozmawiać o szczegółach.
Może to potępisz ,ale ja nie dokonywałem szczegółowych pomiarów poszczególnych parametrów,gdyż nie na tym polega moja praca.Wyobraz sobie ,że nie kontroluję również ile pali mój samochód.Jak pisałem specjalizuje się w chłodnictwie i klimatyzacji stacjonarnej i samochodowej i tych urządzeń montowaliśmy i serwisujemy setki.
Jeżeli chodzi o pompy Fonko to jak również pisałem jest ich zamontowanych niewiele i ja jeszcze nie realizowałem montażu tej pompy ,gdybym to robił to z pewnością w trakcie rozruchu sprawdziłbym czy parametry są zgodne z podanymi przez producenta.Możesz mi wierzyć,że przed montażem pierwszej Fonko skonfrontuję te dane .
Niezależnie od pompy typu Fonko nie wiem czemu upierasz się przy dwóch układach czynnika chłodniczego i COP pomiędzy 7 a 3,5.Jeżeli użytkownikowi na tym zależy to może zlecić pomiar rzeczywistegi COP co nie będzie takie proste,mnie interesuje,że ma się w tych granicach zawierać.Wymienniki pracują w szeregu i prosta automatyka steruje różnymi temperaturami wody.Jeszcze jedno współczynnik COP odnosi się do pompy nie do sprężarki.
Czynnik R 407
Troszeczkę jestem zmęczony i wyszło haotycznie za co przepraszam ale domyślam się,że nie jesteś laikiem i podpuszczasz mnie ,a w gruncie rzeczy klienta nie interesuje temp.parowania,skraplania ,ciśnienia jak wyżej,dochłodzenie,entalpia,entropia,cos,...................,Klienta chyba interesuje że ma być cieplej,taniej ,czyściej,bezobsługowo ,bezawaryjnie no i może ekologicznie.Jeżeli chcesz wiedzieć więcej to na forum Elektroda toczy się dyskusja na ten temat z udziałem osób,które domowym sposobem wykonały takie urządzenia i w dostępny sposób opisują wszystkie te parametry.
Pozdrawiam

Szanowny Panie,
widzę, że powołuje się Pan na forum wentylacji na otrzymaną ode mnie informacje tyle, że z jakiś znanych tylko sobie powodów przekręca jej sens !!
raz jeszcze pragnę zauważyć, że podałem Panu szacunkowy maksymalny szczytowy koszt przy skrajnych parametrach pracy a nie spodziewany średni koszt miesięczny ... a to jest różnica !! zasadnicza ...
nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki będzie koszt miesięczny gdyż zależy jednocześnie od czterech zmieniających się parametrów:
temperatury zewnętrznej
ustawianej temperatury wewnętrznej
sposobu i rodzaju wentylacji
wielkości zużycia wody użytkowej
uważam, że klient powinien zostać poinformowany o wartościach maksymalnych oraz o wpływie poszczególnych składowych na koszt eksploatacji przez co będzie świadomym użytkownikiem rozumiejącym działanie podsianego układu a przez to świadomie modelującym jego parametry ...
jeśli jest pan rzeczywiście zainteresowany tematem bardzo proszę o kontakt telefoniczny celem szerszego omówienia zagadnienia lub proszę zaprzestać powoływania się na otrzymane ode mnie informacje !!
Z poważaniem,
Tomasz Kotruchow/ FONKO

Szkoda, że mija sie Pan z prawdą, nie bez udziału świadomosci. Pomijanie czy niedopowiedzenie najważnieszego za takowe uważam. Cztery czynniki, wpływające na koszty eksploatacyjne, które raczył Pan wymienić stenowią tylko nader skromną część czyników wpływających na rachunek. Domyślam się , dlaczego wygodne było dla Pana pominiecie roli izolacji termicznej w kasztach eksploatacji, poprostu w domach izolowanych o małych potrzebach ciepła 30-70 kWh/m2 rocznie, nakłady na pc nie zwrócą się nigdy.

Szkoda, że mija sie Pan z prawdą, nie bez udziału świadomosci. Pomijanie czy niedopowiedzenie najważnieszego za takowe uważam. Cztery czynniki, wpływające na koszty eksploatacyjne, które raczył Pan wymienić stenowią tylko nader skromną część czyników wpływających na rachunek. Domyślam się , dlaczego wygodne było dla Pana pominiecie roli izolacji termicznej w kasztach eksploatacji, poprostu w domach izolowanych o małych potrzebach ciepła 30-70 kWh/m2 rocznie, nakłady na pc nie zwrócą się nigdy.

Witam ponownie.
Wszyscy piszemy nakłady,koszty ,amortyzacja itd.
Przyznam,że nie bez mojego udziału doszło tu do pewnej konfrontacji.
Mamy tu producenta pomp ciepła,wykonawcę izolacji,parę osób z branży (Gnom czytałem Twoje posty w innych tematach)
oraz chyba osąbę najważniejszą tj.Bartka.
Proponuję przeprowadzić małą symulacje kosztów inwestycji i eksploatacj tego konkretnego przypadku.
Domyślam się,że Bartek ma wtępny (jeżeli nie gotowy) projekt.
Bez trudu możemy policzyć zapotrzebowanie na cipło przy różnych izolacjach,koszt urządzeń niezbędnych do ogrzania ,wentylacji i chłodzenia budynku.
Co Panowie na to?
Pozdrawiam.Władysław Urbański AWAX

zgadam się z celną uwagą o dużej ważności izolacji, dodatkowo do kompletu należy dołożyć jeszcze system oświetlenia ...
dla porządku ustawmy je w kolejności:
1) parametry użytkowe (temperatura wewnętrzna, zużycie wody, ilość mieszkańców itp.)
2) parametry ogólne (klasę energetyczną budynku wylicza się z czterech składowych: technologia budowy (materiały, ocieplenie, dach, okna itp.), system centralnego ogrzewania, system wentylacji, oświetlenie
bazując na podstawowych parametrach ogólnych oraz przy założeniu przez użytkownika poziomu parametrów użytkowych otrzymamy zapotrzebowanie cieplne stanowiące podstawę do wyboru systemu centralnego ogrzewania lub w skrajnym przypadku domów pasywnych jego braku !!
jak widać jest wiele składowych stąd chcąc mieć obiektywną informację należy w pierwszej kolejności poprosić inwestora o sprecyzowanie parametrów użytkowych a wtedy można zaproponować możliwe rozwiązania oceniając koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz indywidualne upodobania inwestora
Tomasz Kotruchow/ FONKO

Czemu Pan pomija domy izolowane? Dom pasywny to krańcowo rózne rozwiązanie niż dom izolowany.

??????????????????

??????????????

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.