273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

pompa ciepła - buduje dom

????????????????????

pompy ciepła są ok mam pewne doświadczenie ale przestrzegam przed Polskimi przedstawicielami STIEBEL ELTRON ich produkty na kraj są gorszej jakości głównie spręzarki wysiadają zaraz po upływie gwarancji

Witam, buduje dom nad jeziorem - 200 m2, co myślicie o zastosowaniu pompy ciepła ? wiadomo że teraz budując dom ocieple go przynajmniej 12cm wełną lub styropianem . czy taka inwestycja opłaca się - zwróci się ? czy jest wydajna w polskich warunkach ? czy jest bezawaryjna ? jakie są dodatkowe koszty - prąd, wymiany jakichś podzespołów itp . może ktoś ma to w domu i może podzielić się szczegółami z użytkowania . dziękuje i czekam na odpowiedzi bartja@poczta.fm
Witam
Przykro mi że nie otrzymał Pan interesującej odpowiedzi na zadane pytania. Z całą pewnością Pan AWAX jest bliższy prawdy aniżeli wieczny werbalista swoich filozofi Pan TB (zresztą znany na tych forach).
W pierwszej kolejności sugeruję porozmawianie na temat pomp ciepła z kimś kompetentnym. Nie sugeruję, że ja nim jestem, choć montuje te produkty kompleksowo z ogrzewaniem podłogowym, wentylacją mechaniczną, klimatyzacją etc....
Odnośnie niektórych kwestii poruszanych w postach:
- szacunkowy roczny koszt eksploatacji pompy cipła: Qe/dt x "stopniodni sezonu grzewczego" x 24 x "stawka za prąd" x 1,1 (c.w.u.) = zł/rok
Czyli w Twoim przypadku przy założeniach:
1.tz c.o.=35oC (np ogrzewanie podłogowe)
2.Qe = 3,7 kW (moc sprężarki)
3.Sd = 3850 (stopniodni)
koszt = 3,7/40 x 3850 x 24 x 0,35 x 1,1 = 3290,0 zł/rocznie.
Jest to i tak za wysoki koszt obliczeniowy. Praktycznie wychodzi około 10-15% mniej (tym bardziej jeśli dom jest budowany na płycie grzewczej, nie fundamentach, i masz dwie taryfy elektryczne)
- kwestia druga - automatyka (dla Gnoma)
Pompy ciepła stosowane w budownictwie mieszkalnym wyposażone są w termostatyczne zawory rozprężne i oczywiście jednostopniowe sprężarki typu Scroll ( no za wyjątkiem świetnych produktów NIBE ze sprężarkami tłokowymi - a mimo to są super cichymi urządzeniami). Automatyka sterująca pracuje w trybie c.o. lub c.w.u. i dla obu parametrów ma osobne nastawy temepraturowe. Po prostu gdy przełącza się na produkcję c.w.u. to przy założeniu temperatury zasilania c.o. np 35C i temperatury w c.w.u np 45C - przełączenie powoduje że na skraplacz wraca nieochłodzony czynnik grzewczy. Tym samym automatycznie temperatura po wyjściu podnosi się i w kolejnych cyklach osiąga temperaturę np 65C ( no i w pewnym momencie, gdy automatyka jest do bani, wywala presostat HP). Tym chyba zakończę ten temat.
- odnośnie dolnego źródła.
a. o kolektorach poziomych proponuję zapomnieć - jeśli chce się mieć gwarancję funkcjonowania systemu na wysokiej sprawnosci
b. o wodzie ze studni - bardzo proszę - koszt rzędu 6500 zł (przy jednym odwiercie czerpalnym i jednym zrzutowym ) do mocy 14-15 kW. Powyżej 15 kW proponuje dla pewności dwie studnie zrzutowe lub jedną z możliwą koniecznością późniejszego wykonania kolejnej studni ( zapychają się w zależności od jakości wody - żelazo zasklepia studnie)
Osiągamy wysoką sprawność po i temperaturę wody gruntowej zakłada się rzędu 5-8C
c. sondy głębinowe - rozwiązanie super funkcjonalne i super drogie. Jeśli wykona się je prawidłowo to temperatura glikolu powinna utrzymać się w przedziale 0-4C - decyzja należy do Ciebie.
- COP ?
a. przy OC z gruntu i 35C na c.o. - 4,2
b. przy oC z gruntu i 65C w trybie c.w.u. - 1,6
Oczywiście mógłbym podać parametry przy wszystkich temperaturach parowania i skraplania ale to chyba nie ma sensu.
Pozdrawiam, jeśli ktoś ma jeszcze pytania to proszę śmiało na adres team@vp.pl

i jeszcze moje kalkulacje odnośnie gazu, oleju i węgla
- gaz - roczny koszt 7750 zł
- olej - 11900 zł
- węgiel - 4900 zł.
analiza precyzyjna dla pompy ciepła (w moim arkuszu) sugeruje koszt roczny eksploatacji z c.w.u. przy dziennym zużyciu 300l/dobę w wysokości:
- pompa ciepła (COP 4,0 - na sondach) 3850 zł
- pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2850,0 zł
Stawka za :
gaz - 1,08 zł/m3
olej - 2,5 litr
węgiel - 420 zl/tonę
Pozdrawiam

Inne wyliczenie
Orzewasz dom elektrycznie 200m 2 to podłogowe 8000 zł brutto mieszana 5000 zł
dom izolujesz zgodnie z normą BBR 2006
Dom zużywa do 40 kWh na m2 rocznie
200 m2 x 40 x 0.38 zł = 3040 zł
Robert podaje "- pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2850,0 zł
dodaj do tego oświetlenie TV gotowanie pranie itp
Ewidentnie izolowanie się bardziej opłaca, jest mniej zawodne i nie chrzanisz się z substancjami kontrolowanymi

Kogoś to by zareklamować pompę pogieło!!!
Dom zuzywa na oświetlenie itp około 10kWh/m2
Rober podał zużycie gazu za 7750 zł na dom 200 m2
7750zł : 1.08 zł= 7176 x 9.5 kW = 68 170 kWh + 2000 kWh = 7017 kWh : 200m2 = 350 kWh/m2 rocznie!!!!!!
Przecież to zupełnie nieocieplony dom TB ma chyba rację, że każdy kto poleca tego typu pompy jest wrogiem izolacji!!!!

Inne wyliczenie
Orzewasz dom elektrycznie 200m 2 to podłogowe 8000 zł brutto mieszana 5000 zł
dom izolujesz zgodnie z normą BBR 2006
Dom zużywa do 40 kWh na m2 rocznie
200 m2 x 40 x 0.38 zł = 3040 zł
Robert podaje - pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2850,0 zł
dodaj do tego oświetlenie TV gotowanie pranie itp
Ewidentnie izolowanie się bardziej opłaca, jest mniej zawodne i nie chrzanisz się z substancjami kontrolowanymi
Nie chciałem z Panem TB wchodzić w dyskusję ale z tego samego założenia kalkulacyjnego przedstawiam koszt ogrzewania elektrycznego (nieważne czy dla podłogówki czy konwektorów czy innych odbiorników i dla jakiej wielkości domu- 17,0 kW to 17,0 kW które trzeba dostarczyć do obiektu)
PLN = 17/40 x 3850 x 24 x 0,35 x 1,1 = 15119,00
Poza tym zapraszam serdecznie Pana T.Brzęczkowskiego na spotkanie do swojej siedziby - możemy omówić zagadnienia pomp ciepła, energochłonności i kosztów inwestycyjnych związanych i z powyższym i związanych z nakładami ponoszonymi na ocieplenia wg normy BBR.
Konsulatacje są zawsze mile widziane - możemy przy okazji obejrzeć jedną z realizowanym obecnie inwestycji (na pompie ciepła z ogrzewaniem podłogowym parteru i powietrznym piętra z funkcją chłodzenia obiektu w domku w technologii kanadyjskiej - czyli ze sklejki i waty)
Wracając do Bartka to fakt jest taki iż jestem przekonany o konieczności docieplenia domu. Z moich doświadczeń wielkość pompy ciepła nie powinna przekroczyć 10,0kW (max 12,0KW przy ogrzewaniu podłogowym i braku wentylacji mechanicznej z rekuperatorem). Wówczas koszty eksploatacji wyglądałyby następująco dla 12 KW
- pompa ciepła (COP 4,0 - na sondach) 2850 zł
- pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2100,0 zł
- gaz - roczny koszt 5700 zł
- olej - 8800 zł
- węgiel - 3650 zł.
- prąd - 10650 zł
Pozdrawiam

Kogoś to by zareklamować pompę pogieło!!!
Dom zuzywa na oświetlenie itp około 10kWh/m2
Rober podał zużycie gazu za 7750 zł na dom 200 m2
7750zł : 1.08 zł= 7176 x 9.5 kW = 68 170 kWh + 2000 kWh = 7017 kWh : 200m2 = 350 kWh/m2 rocznie!!!!!!
Przecież to zupełnie nieocieplony dom TB ma chyba rację, że każdy kto poleca tego typu pompy jest wrogiem izolacji!!!!
Oczywiście ... kalkulacje oparte były tylko dla założonej mocy 17,0 kW. Podejrzewam że obiekt jest docieplony prawidłowo tylko źle zostały wykonane obliczenia cieplne - o ile wogóle zostały wykonane.
Albo moc cieplną określał handlarz grzejnikami - a miałem już z tym w zeszłym roku do czynienia.
Reasumując : pompy ciepła są tak samo dobrym pomysłem jak gaz, olej czy prąd - decyzja inwestora o zastosowanym systemie uzależniona jest od jego świadomości ... czyli od tego kto będzie mu przedstawiam problem (czytaj: czy ma do czynienia z mistrzem hydrauliki, inż., mgr. inż. czy dr. inż. itp itd. )
pozdrawiam

Może Pan się jasno określi, jakie zużycie energii na m2 rocznie zapewnia Pan izolacją termiczną i wentylacją?
Może Pan napisać TO! JASNO
Np 40 kW/m2 rocznie 100kWh 200kWh 400 kWh/m2 da się??

Inne wyliczenie
Orzewasz dom elektrycznie 200m 2 to podłogowe 8000 zł brutto mieszana 5000 zł
dom izolujesz zgodnie z normą BBR 2006
Dom zużywa do 40 kWh na m2 rocznie
200 m2 x 40 x 0.38 zł = 3040 zł
Robert podaje - pompa ciepła (COP 5,5 - dla studni) 2850,0 zł
dodaj do tego oświetlenie TV gotowanie pranie itp
Ewidentnie izolowanie się bardziej opłaca, jest mniej zawodne i nie chrzanisz się z substancjami kontrolowanymi
Jednak przekonał mnie Pan do tego abym sprawdził obliczenia cieplne dla domu 200m2 ocieplonego wg normy BBR - jednakże nikt mnie nie przekona do tego że ogrzewanie elektryczne może być w jakimkolwiek stopniu ekonomiczniejsze od pompy ciepła - i inwestycyjnie i ekploatacyjnie.
Ale tak jak już proponowałem zapraszam do siebie na meeting energetyczno-inwestycyjny :)
Pozdrawiam

Na dom 200 m2 zawsze daje się 17kW a steruje się czasem pracy. i im dom jest gorzej izolowany tym częściej te 17 kW się wł. i więcej płacimy.

Może Pan się jasno określi, jakie zużycie energii na m2 rocznie zapewnia Pan izolacją termiczną i wentylacją?
Może Pan napisać TO! JASNO
Np 40 kW/m2 rocznie 100kWh 200kWh 400 kWh/m2 da się??
Panie TB, ja nie zakładam zapotrzebowania rocznego - ja je liczę dla każdego obiektu z osobna, straty ciepła w OZC instalsoftu. W chwili obecnej zakładam np że wspomniany dom Pana Bartka w tradycyjnej technologii ma straty na poziomie np 60 W/m2 (12kW) (wraz z wentylacją) tak więc ze wzoru który przedstawiłem wcześniej daje to 27720 kWh/rocznie czyli 138,6 KWh/m2.
Powtórzę 138 kWh/m2 STRAT CIEPŁA ROCZNIE.
Przy Pana założeniu 40kWh/m2, straty ciepła jednostkowe obiektu 200 m2 wynoszą 3,5 kW -i o tym mógłbym porozmawiać z Panem - jak to osiągnąć - aby inwestycja nie zeżarła ekploatację.
Ja mogę przedstawić dla porównania koszty wykonania systemu grzewczego na pompie ciepła. Od Pana oczekiwałbym kosztów związanych z dodatkową termoizolacją wg normy BBR. Wówczas możemy ocenić która inwestycja bardziej się opłaca.
Pozdrawiam
Wspomniałem już że przeanalizuję

Na dom 200 m2 zawsze daje się 17kW a steruje się czasem pracy. i im dom jest gorzej izolowany tym częściej te 17 kW się wł. i więcej płacimy.
No niestety widzę, że nie ma Pan zbyt szerokiej wiedzy na ten temat. Nie znam takiego pojęcia "zawsze się daje" - ile się "daje" wynika z obliczeń cieplnych opartych na konstrukcji obiektu. Natomiast pompy ciepła z racji jej konstrukcji (sprężarki) niedowymiarowuje się - tak aby pracowała ona jak najdłużej bo częste restarty nie są lubiane przez sprężarkę.
PC dobiera się tak aby pokrywały straty ciepła do temperatury np -17 ( przy obliczeniowej -20 ) i wspomaga grzałką elektryczną.
Zaraz usłyszę larum : GRZAŁKA ELEKTRYCZNA ? NONSENS !
A więc odpowiadam: przez ile dni np w Warszawie mieliśmy w tym roku temperaturę poniżej -17 ? A nawet jeśli wystąpiły to ile kosztuje dogrzanie grzałką trzech kelvinów ? Też proste do obliczenia, nieprawdaż ?
Pozdrawiam

"HUMOR" jest na końcu. ale dobre. Robert pisz tam na dole.

Robert po co proponujesz spotkanie jezeli piszesz "Jednak przekonał mnie Pan do tego abym sprawdził obliczenia cieplne dla domu 200m2 ocieplonego wg normy BBR - jednakże nikt mnie nie przekona do tego że ogrzewanie elektryczne może być w jakimkolwiek stopniu ekonomiczniejsze od pompy ciepła - i inwestycyjnie i ekploatacyjnie."
Dla mnie jest oczywistością że pompa jest nieopłacalna w domach zaizolowanych na poziomie poniżej 100 kWh/m2 rocznie a co dopiero przy 40 kWh/m2. Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.