273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

koszt eksploatacji pompy ciepła

W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne kompletu instalacji (wod-kan, went, klima, c.o., elektryka niskoprądowa, automatyka) dla hotelu o pow. 16000m2
Czy Pana kalkulacje dotyczyły:
1) elektrycznego ogrzewania centralnego, czy specjalnych systemów hotelowych? (ogromna róznica)
2) 16 000 m2 to zupełnie nie po inżyniersku! Czy 16 000m2 hotelu było liczone dla 200kWh/m2 czy 100kWh/m2 czy może 50kWh/m2 (oczywiście rocznie?
Co to za brednie Panie T.B? A właściwie o co chodzi?
Co to są specjalne systemy hotelowe? Co nie jest po inżyniersku - podana powierzchnia hotelu? Może powinienem podać ją w m3, Panie "inżynierze"?:)
Co ma być liczone "dla 200 ,100 czy 50 kWh/m2?
Pan wogóle ma pojęcie wogóle o procesie budowlanym i projektowym ?
Bo z tego co widzę to ani na jotę :)

Witam!
Pod adresem www.budujemydom.pl znalazlem następującą informację:
Z inicjatywy Biura Projektowego M&L Lipińscy powstał pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi zaledwie 13,5 kWh/m2 na rok (dla porównania zapotrzebowanie domu tradycyjnego to około 90 kWh/m2 na rok). Dom mieści się w miejscowości Smolec koło Wrocławia. itd.
Pozdrawiam

Ciekawe wielkości. Podejrzewam że dopóki nie wykonam obiecanych kalkulacji inwestycyjno-energetycznych to wszyscy będą wirzyć ślepo w reklamówki.
No ale takie są realia.

A tak w ogóle to "dom pasywny" to taki, który nie wymaga do ogrzewania żadnego systemu bo jego zyski ciepła pokrywają wszelkie straty w warunkach obliczeniowych (-20C). Po co więc w nim pompa ciepła do c.o.? Widać, że architekci nie mają za bardzo pojęcia co projektują - powinni ten dom nazwać "energooszczędny" czy jakoś tak a nie pasywny, albo wyrzucić instalację c.o. i zostawić pompę tylko do ciepłej wody. Taka moja mała dygresja.

O co chodzi??? Panie Roberci staram się wykazać, że liczy Pan, "audytuje" a się na tym nie bardzo zna. Napisał Pan -Nic innego nie mogę zaproponować. W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne kompletu instalacji (wod-kan, went, klima, c.o., elektryka niskoprądowa, automatyka) dla hotelu o pow. 16000m2 gdzie oczywiście "nudne" pompy ciepła również są zastosowane i były podstawowym kryterium wyboru naszej firmy do projektowania". Jak Pan to policzył opłacalność pomp ciepła, skoro nie zna Pan syetemów hotelowych, które znakomicie zmniejszają zużycie energii (nie mówiąc już o kosztach).
Nie wiedzi Pan róznicy między 16000 m2 hotelu, izolowanego tak by zużywał 200 , 100, 50 kWh/m2 rocznie. W centralnych systemach dystrybucji ciepła, są stałe koszty na pokrycie strat na "pośrednictwo" I przykładowo w obiektach zużywających 200 kWh/m2 rocznie jest to wartość pomijalna (około 10%) natomiast przy coraz mniejszych potrzebach tem procent dochodzi do 50.
Napisał Pan
"odnośnie kosztów inwestycyjnych - w dalszym ciągu to samo - komplet przeszklenia do domu kosztuje pewnie około 15000 zł. Pan najchętniej wyda dwa razy więcej 30000 żeby zaoszczędzić rocznie 500 zł. Pięknie".
Kolejna naginanie prawdy !! Pakiet szyb 4mm szyba, 16 mm argon, 4 mm szyba (termoflot) (U=1.1Wm2 x K (jak w SI) i okno trzy szybowe 4mm szyba, 16mm argon 6 mm szyba 16 mm argon i 4 mm szyba termoflot w tej samej ramie nie jest dwa razy droższe ,to okło 10%("izolacyjne ty ja dwa złożone pakiety) !!! A wie Jak to wyględa energetycznie (w audycie)?, co na to Pana wzory? Czemu trzy szybowe okna wyparowały z rynku?

O co chodzi??? Panie Roberci staram się wykazać, że liczy Pan, audytuje a się na tym nie bardzo zna. Napisał Pan -Nic innego nie mogę zaproponować. W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne kompletu instalacji (wod-kan, went, klima, c.o., elektryka niskoprądowa, automatyka) dla hotelu o pow. 16000m2 gdzie oczywiście nudne pompy ciepła również są zastosowane i były podstawowym kryterium wyboru naszej firmy do projektowania. Jak Pan to policzył opłacalność pomp ciepła, skoro nie zna Pan syetemów hotelowych, które znakomicie zmniejszają zużycie energii (nie mówiąc już o kosztach).
Nie wiedzi Pan róznicy między 16000 m2 hotelu, izolowanego tak by zużywał 200 , 100, 50 kWh/m2 rocznie. W centralnych systemach dystrybucji ciepła, są stałe koszty na pokrycie strat na pośrednictwo I przykładowo w obiektach zużywających 200 kWh/m2 rocznie jest to wartość pomijalna (około 10%) natomiast przy coraz mniejszych potrzebach tem procent dochodzi do 50.
Napisał Pan
odnośnie kosztów inwestycyjnych - w dalszym ciągu to samo - komplet przeszklenia do domu kosztuje pewnie około 15000 zł. Pan najchętniej wyda dwa razy więcej 30000 żeby zaoszczędzić rocznie 500 zł. Pięknie.
Kolejna naginanie prawdy !! Pakiet szyb 4mm szyba, 16 mm argon, 4 mm szyba (termoflot) (U=1.1Wm2 x K (jak w SI) i okno trzy szybowe 4mm szyba, 16mm argon 6 mm szyba 16 mm argon i 4 mm szyba termoflot w tej samej ramie nie jest dwa razy droższe ,to okło 10%(izolacyjne ty ja dwa złożone pakiety) !!! A wie Jak to wyględa energetycznie (w audycie)?, co na to Pana wzory? Czemu trzy szybowe okna wyparowały z rynku?

Jest Pan naprawdę ograniczonym człowiekiem. O jakim audycie Pan wypisuje, kompletne jakieś bzdury....
Dziesię razy było Panu tłumaczone że wykonuje się obliczenia cieplne a nie AUDYT.
Zacznij Pan stosować przyjęte w branży pojęcia bo inaczej z nikim sie Pan nie dogada.
Tak na marginesie: Pan nie ma pojecia jak wygląda zapotrzebowanie energetyczne różnych obiektów takich jak domki jednorodzinne, hotele, biurowce, bo nigdy takich Pan nie wykonał. Podpowiem tylko że dla hotelu straty ciepła na m2 nie przekraczają 15W - dlaczego to już niech Pan sam pogłówkuje.
Jeśli ma Pan ochotę na konfrontację ze mną odnośnie kompetencji w branży saniarnej - to zapraszam. Proponuję zorganizowac spotkanie forumowiczów na którym porozmawiamy sobie "fachowo" o naszej branży.!
Raz a dobinie rozwiążemy tę kwestię i wówczas jestem przekonany że Pana kariera na tym forum zostanie zakończona.
Dyskusję z Panem zaczynam traktować już jako stratę czasu.
Apropos: proszę mnie oświecić - co to są systemy hotelowe w branży grzewczej???????

Systemy hotelowe z dorm skutkiem stosuje sie od lat, ale jak ktoś się zajmuje historią energetyki ... .

Systemy hotelowe z dorm skutkiem stosuje sie od lat, ale jak ktoś się zajmuje historią energetyki ... .
Cóż to znowu za bzdury...kolejne już?

Przecież (jak sam Pan pisze) nawet nie zna tematu!!!
--"Apropos: proszę mnie oświecić - co to są systemy hotelowe w branży grzewczej???????"
"Podpowiem tylko że dla hotelu straty ciepła na m2 nie przekraczają 15W - dlaczego to już niech Pan sam pogłówkuje"
Pogłówkowałem i ... Totalna głupota ..

Przecież (jak sam Pan pisze) nawet nie zna tematu!!!
--Apropos: proszę mnie oświecić - co to są systemy hotelowe w branży grzewczej???????
Podpowiem tylko że dla hotelu straty ciepła na m2 nie przekraczają 15W - dlaczego to już niech Pan sam pogłówkuje
Pogłówkowałem i ... Totalna głupota ..

W Pana przypadku mnie to nie dziwi :))
A co z tymi systemami hotelowymi? Proponuję Panu przedstawić je na naszej konfrontacji - będzie więcej śmiechu

aha ..dysponuję salą koferencyjną na około 40 osób... będzie projektor...laptopik, a więc materiały wizualne mile widziane.
Co Pan na to?

A jak Pan rozumie co to są "straty ciepła na m2 nie przekraczają 15W" czy się Pan sam ośmiesza?.
A co do systemów hotelowych, to krótko naświetlę, Odładając klucz do "numeru" na miejsce w recepcji, automatycznie obniżamy temperaturę w pokoju i łazience.
A co do śmiechu na konferencji... sam pamiętam jak uśmiechaliśmy się gdy w 77 młodziutki prof. Marciniak pokazał małą kosteczkę z MUofT i powiedział co w tym "siedzi"
Przemyślał Szanowny Pan sprawę izolacyjności okien?

Uciekło jedno zdanie, Ta "zabawna " kostka pokazana studentom w 77 to mikroprocesor.

A jak Pan rozumie co to są straty ciepła na m2 nie przekraczają 15W czy się Pan sam ośmiesza?.
A co do systemów hotelowych, to krótko naświetlę, Odładając klucz do numeru na miejsce w recepcji, automatycznie obniżamy temperaturę w pokoju i łazience.
A co do śmiechu na konferencji... sam pamiętam jak uśmiechaliśmy się gdy w 77 młodziutki prof. Marciniak pokazał małą kosteczkę z MUofT i powiedział co w tym siedzi
Przemyślał Szanowny Pan sprawę izolacyjności okien?

No więc zapraszam na "konfrontację" to Panu udowodnię że dla wspomnianego obiektu hotelowego ( powtórzę z premedytacją że jest o powierzchni 16000m2) straty ciepła wynoszą 15W/m2.
Będzię mógł Pan odrazu w aplikacji zrobić różne symulacje dla różnych przegród otrzymując po sekundzie wyniki - powtarzam ..dla obiektu o powierzchni 16000 m2.
Odnośnie systemów hotelowych - tak też myślałem że się Pan WYGŁUPI - wspomniał Pan o systemie sterowania i zarządzenia, a chodziło tu o systemy grzewcze - bo o tym tu wałkujemy od roku !!!
Apopos: poinformuję Pana że system Pro-Hotel z opisamym obiekcie został zastosowany.
Odnośnie "izolacyjności okien" - nie rozumiem pytania - nad czym miałem się zastanowić? Wezmę ofertę cenową z REHAU i sprawa będzie jasna - prześlę ją do Pana.

A co ma do rzeczy ten "mikroprocesor"?

Taż się z niego śmieliśmy. To samo Pan robi, jak się Pan nie zna pisze Pan "śmieszne" , "bzdura"
To gdzie ta salka?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.