273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

koszt eksploatacji pompy ciepła

O kulturze już nie wspominam, ocenią to czytelnicy.

Jakoś przekonany jestem, że szybciej zużyje czy zepsuje się ciepła pompa niż do zjedzą korniki.
Na ile lat przewiduje Pan okres zywotnosci dobrej pompy ciepla? Niemieckiej np.?

To powinno być w danych, więc Pan wie lepiej. Ja tylko radzę na pompie zarabiać.

Pytam bo uwazam ze 20 lat taka pompa pociagnie. Zakladam, ze technologia poszla do przodu od czasu lodowek z PRLu, ktore dzialaja do dzis.
I jeszcze drugie pytanie z innego watku ale ciekawe i na temat. Ile zaplacil za indywidualny projekt architektoniczny Pana klient? Tak dawno nie mialem doczynienia z czyms indyw. ze sie juz nie orientuje w cenie takiego projektu.

Ja zapłaciłem 400 zł/m2 . Ile klient nie wiem.

Zaplacil Pan 400zl za projekt 1/m2 pow. domu???? Czy dobrze rozumiem, ze przy 100m2 wychodzi 40tys? Moze to zwykla literowka i mialobyc 40zl/m2?

Podam inny przykład, "podeprę" sie Ładnym Domem i redaktorem G. Dudkiem. (8/2005)
Dom 144 m2,
stawiała firma BUDOSTOL (nadzór Kazimierz Nowicki) fundament stan i całkowity dom z instalacjami wodno elektrycznymi otynkowany z oknami (tylko pomalować i podłogi położyć ) 240 000 .Podłogowe w łazience w łzience i grzejniki konwekcyjne w pokojach 6000 zł. Roczne zużyżycie przez 6 lat średni 5500 kWh (dom nie ma kominka)

oczywiście za dużo o 0 wstukałem.

Taki dom istnieje przynajmniej jeden. W Warszawie przy ulicy Czereśniowej134. Zwiedzilem go dokladnie i oglądalem plany. Dom ten nie wymaga wcale energii do ogrzewania. Takie domy istnieją w dużej ilości nie tylko w Skandynawii, czy Kanadzie, ale również np. w Niemczech. W najbliższym czasie będę stawial cale osiedle o takich parametrach. Życzę panu Robertowi przynajmniej odrobiny kultury i chociaż chwilowych przeblysków pozwalających zrozumieć przynajmniej niektóre zdania. Pozdrawiam Wszystkich
Piotr

Pytanie do Piotra:
Prosze o kontakt mejlowy. Jestem na etapie projektowania mojego domku, moze doradzi mi Pan cos sensownego.
kociuk@poczta.onet.pl
Pozdrawiam

Taki dom istnieje przynajmniej jeden. W Warszawie przy ulicy Czereśniowej134. Zwiedzilem go dokladnie i oglądalem plany. Dom ten nie wymaga wcale energii do ogrzewania. Takie domy istnieją w dużej ilości nie tylko w Skandynawii, czy Kanadzie, ale również np. w Niemczech. W najbliższym czasie będę stawial cale osiedle o takich parametrach. Życzę panu Robertowi przynajmniej odrobiny kultury i chociaż chwilowych przeblysków pozwalających zrozumieć przynajmniej niektóre zdania. Pozdrawiam Wszystkich
Piotr
Panu Piotrowi znikąd ..a może Panu T.B. dziękuję za uwagę, jednocześnie baaaardzo prosiłbym o zaprezentowanie takiego domu, który "nie wymaga wcale energii do ogrzania" :)
Dopraszam się tego od Pana...Panie T.B. od roku i jak dotąd NIC ... ZERO ABSOLUTNE:(
No ale to stwierdzenie "nie wymaga wcale energii" to już mnie zwaliło z nóg. :)

Pan Piotr to nie ja. A 40 kWh/m2 rocznie to nie zero.
A Może Pan odpowiedzieć na super proste pytania z "audytu" np OZC? postawione wcześniej?
1)Czy istnieje częściowa izolacja termiczna? Czy sześcian z jednakowych kwadratów ze styropianu po zabraniu jednnej ściany, 16% więcej potrzebuje energii, do utrzymania stałej temperatury?
2)Czy nie jest prawdą , że im grubsze docieplenie tym wilgotniejsza przegroda, a wilgoci w przegrodzie OZC raczej nie uwzględnia! Badania- 4% zawilgocenia to nawet 50% izolacyjności.
3) Czy układ nieruchome powietrze +20 st, 10 cm suchego styropianu, i nieruchome powietrze 0 st, to, to samo co nieruchome powietrze +20 st 10 cm suchego styropianu i grunt 0 stC??? Czy tylko gradient temperatur decyduje o strumieniu ciepła?
4) Czy emisja ciepła przez ścianę i dach jest taka sama przy jednakowej grubości izolacji i różnicy temperatur?
5)Przy założeniu, że pakiet szyb w oknie ma 1.1W/m2 xC to ile mają dwa takie pakiety jeden po drugim!!!???
Proszę oczywiście w miarę prosto.

IIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiii, HHHHhhhhhhhhhhaaaaaa

Pan Piotr to nie ja. A 40 kWh/m2 rocznie to nie zero.
A Może Pan odpowiedzieć na super proste pytania z audytu np OZC? postawione wcześniej?
1)Czy istnieje częściowa izolacja termiczna? Czy sześcian z jednakowych kwadratów ze styropianu po zabraniu jednnej ściany, 16% więcej potrzebuje energii, do utrzymania stałej temperatury?
2)Czy nie jest prawdą , że im grubsze docieplenie tym wilgotniejsza przegroda, a wilgoci w przegrodzie OZC raczej nie uwzględnia! Badania- 4% zawilgocenia to nawet 50% izolacyjności.
3) Czy układ nieruchome powietrze +20 st, 10 cm suchego styropianu, i nieruchome powietrze 0 st, to, to samo co nieruchome powietrze +20 st 10 cm suchego styropianu i grunt 0 stC??? Czy tylko gradient temperatur decyduje o strumieniu ciepła?
4) Czy emisja ciepła przez ścianę i dach jest taka sama przy jednakowej grubości izolacji i różnicy temperatur?
5)Przy założeniu, że pakiet szyb w oknie ma 1.1W/m2 xC to ile mają dwa takie pakiety jeden po drugim!!!???
Proszę oczywiście w miarę prosto.

alez ile to już razy wałkowane były te Pańskie wymysyły w innych postach ..wydaje sie ze ich Pan wogóle nie czyta.
ok ..ale dla poprawienia sprawności w bezwzrokowym klepaniu w klawiaturę odpowiem po raz setny - prosto, bo Panu trzeba łopatologicznie:
AD1. dając taki przykład, każdy inżynier zrywa boki ze śmiechu - otwórz Pan okno w pokoju przy -20C na zewnątrz i licz straty - życzę powodzenia.
AD2 A ile tej wilgoci się tam dostanie? Kubłem będzie Pan wlewał?
AD3. Nie, nie to samo bo jest różne przejmowanie ciepła. Troszkę teorii i wiedziałby Pan co to liczba Nusselta, Reynoldsa i inne. No ale o tym to nie z Panem
AD4 Nie, nie jest i dlatego przy obliczeniach cieplnych uwzlędnia się orientację przegrody poprzez dodatki d. No ale o tym znowu Pan nie wie bo nie ma Pan żadnych podstaw merytorycznych i wykształcenia techncznego. To już znowu jest oklepane ale do Pana nie dociera.
AD5. Oczywiście że U jest mniejsze. Ale nie podpowiem Panu jak to się liczy - zostawiam to jako lekcje domową.
Apropos ...jednostką wielkości U jest W/m2K. a nie W/m2C. No ale znowu każdy inżynier zna różnicę pomiędzy C i K i nie chlapnie takiej bzdury ..ale nie Pan - to też już wiemy podobnie jak sławetne Pańskie "WENTYLACJA GRAWITACYJNA ZALEŻY OD WYSOKOŚCI I POGODY" - hehe ..to po prostu zwala z nóg.
Dostatecznie prosto?

Pytanie do Piotra:
Prosze o kontakt mejlowy. Jestem na etapie projektowania mojego domku, moze doradzi mi Pan cos sensownego.
kociuk@poczta.onet.pl
Pozdrawiam
oczywiście ten Pan będzie napewno najlepszym doradcą. Życzę powodzenia

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.