265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

koszt eksploatacji pompy ciepła

1)Czy istnieje częściowa izolacja termiczna? Czy sześcian z jednakowych kwadratów ze styropianu po zabraniu jednnej ściany, 16% więcej potrzebuje energii, do utrzymania stałej temperatury?
- AD1. dając taki przykład, każdy inżynier zrywa boki ze śmiechu - otwórz Pan okno w pokoju przy -20C na zewnątrz i licz straty - życzę powodzenia.
- Dość powszechną praktyką jest traktowanie izolacji domu (termosu) jako izolacji ścian. Dość powszechną praktyką jest docieplanie fundamentów w niepodpiwniczonym domu płytą styropianu od środka. Ale oczywiście tego nie robią inż.
2)Czy nie jest prawdą , że im grubsze docieplenie tym wilgotniejsza przegroda, a wilgoci w przegrodzie OZC raczej nie uwzględnia! Badania- 4% zawilgocenia to nawet 50% izolacyjności.
-Nie spotkałem ściany Ytong, Porotherm, max..... któer zawilgocenie zimą byłoby niższe od 5% (badania metodą inwazyjną firmy GANN) Czy ,jeżeli 4% zawigocenia to 50% izolacyjności , to ma to wpływ na obliczenia czy wyniki z OZC?
3) Czy układ nieruchome powietrze +20 st, 10 cm suchego styropianu, i nieruchome powietrze 0 st, to, to samo co nieruchome powietrze +20 st 10 cm suchego styropianu i grunt 0 stC??? Czy tylko gradient temperatur decyduje o strumieniu ciepła?
AD3. Nie, nie to samo bo jest różne przejmowanie ciepła. Troszkę teorii i wiedziałby Pan co to liczba Nusselta, Reynoldsa i inne. No ale o tym to nie z Panem
-Troszkę praktyki!! i okazało się że strumień ciepła go gruntu, przy tej samej izolacji i dt jest ZNACZNIE większy niż w ścianie. Czego patrząc na izolację domów 5-10-15 nie widać.
4) Czy emisja ciepła przez ścianę i dach jest taka sama przy jednakowej grubości izolacji i różnicy temperatur?
j/w
5)Przy założeniu, że pakiet szyb w oknie ma 1.1W/m2 xC to ile mają dwa takie pakiety jeden po drugim!!!???
AD5. Oczywiście że U jest mniejsze. Ale nie podpowiem Panu jak to się liczy - zostawiam to jako lekcje domową.
Apropos ...jednostką wielkości U jest W/m2K. a nie W/m2C.
Jezeli jest mniejsze to czemu się tego nie stosuje??? Z OZC wynika, że powinno być 0.55.
-jednostką wielkości U jest W/m2K. a nie W/m2C
Przepraszam powoływałem się na głąbów z ISOVERA, ( http://www.isover.se/sw5669.asp ) ale rozumiem , NIKT KTO RADZI, ZAJMUJE SIĘ, CZY PROJEKTUJE IZOLACJĘ NIE ZNA FIZYKI I NIE JEST INZ.!
Pozdrawiam.

A ja widzę tu cały czas to samo... nie czyta Pan co inni wypocą tylko klepie ciągle to samo choćby powtarzało się w nieskończoność.
Tak właśnie wyglądają z Panem dyskusję.
Odnośnie przepływu ciepła - w dalszym ciągu nie kapuje Pan o czym tu ludzie wypisują. Dlaczego przejmowanie ciepła przez jest różne dla różnych mediów? - Pan poliże i wie.... my znamy podstawy fizyki które opisują to zagadnienie
Odnośnie zawilgocenia - czy Pana teorie cokolwiek zmieniają? NIE
Odnośnie kosztów inwestycyjnych - w dalszym ciągu to samo - komplet przeszklenia do domu kosztuje pewnie około 15000 zł. Pan najchętniej wyda dwa razy więcej 30000 żeby zaoszczędzić rocznie 500 zł. Pięknie.
Jak sam Pan potwierdził..uczy się od inżynierów Isolvera - gratuluję i życzę sukcesów w "projektowaniu" izolacji - ehhh też mi wyzwanie wełnę położyć na ścianie ....

Szkoda, że Pan nie rozumie fizyki, byłaby dyskusja z obu stron, a tak tylko ja tłumaczę. Ale pamiętam ze szkoły, były osoby co za żadne skarby świata nie mogły fizyki zrozumieć. Trudno, ale dokąd Pan nie zrozumie (choć sądzę, po Pana tekstach, że Pan doskonale rozumie, ale nie pasuje to Panu) , że izolacja to ternos, (nie ma proporcji, średniej, mostków), że izolacja termiczna musi być sucha (do 1% zawilgocenia) i wreszcie że grunt odbiera więcej ciepła z domu niż ściana i dach, domy zużywające 40kWh/m2 rocznie pozostaną dalej poza zasięgiem Pana percepcji.
Zaś w ogrzewaniu... systemy niecentralnego ogrzewania różnią się od centralnego barkiem strat i kosztów dystrybucji, jeżeli więc dom zużywa 200kWh/m2 rocznie to 20kWh strat w komin, cyrkulację...itd to małe 10% ale w domach zużywających do 40kWh/m2 rocznie (łącznie z oświetleniem itp) to te koszty pośrednictwa dyskwalifikują ogrzewanie centralne w domach izolowanych. TO JUŻ HISTORIA!!!
Ps. K czy C używa isover?? No tak ale tam nie ma inż.

Szkoda, że Pan nie rozumie fizyki, [ciach]

Szkoda gadać ...ciągle to samo ględzenie - w koło Wojtek - do znudzenia powtarza Pan te same frazesy bez zastanowienia się nad przedstawionymi argumentami - zdążyłem się już z tym pogodzić.

Ps. K czy C używa isover?? No tak ale tam nie ma inż.

Na co przykładem jest Pan - "izolator" samouk - jednocześnie fachowiec od decentralnej instalacji grzewczej :)))) Więc nie dziwi mnie że Isolver też nie ma inżynierów bo do sprzedaży wełny mineralnej są moim zdaniem zbyteczni - przecież mogą się tym zająć "fachowcy" z bartyckiej.
Dlatego proszę mi wybaczyć ale za każdym razem gdy Pan "chalpnie" coś na forum to pozwolę sobie to skomentować. Odczuwam to jako swój obowiązek.
Podrawiam

Witam Panów!
Dom przy ulicy Czereśniowej 134 należy do firmy Masa Therm i jest tzw. domem pasywnym, czyli wymaga ok. 15 kWh/m2 na rok. Więcej informacji znajdziecie Panowie na stronie www.masatherm.pl Obecnie ta firma podobno proponuje domy o jeszcze lepszym wspólczynniku, ale tego jeszcze nie sprawdzalem. Ja osobiście nie nazywam się Brzęczkowski i do tej pory nie udzielalem się na forum. Raczej również nikomu nie będę doradzać, bo sam poszukuję różnych rozwiązań. W najbliższym czasie planuję budowę osiedla ok. 15000 PUM i malego hotelu ok 2500 PUM. Wszystko w technologii zbliżonej do domu pasywnego z rekuperacją punktową (chyba) i wszelkimi, uzasadnionymi ekonomicznie, rozwiązaniami związanymi z pozyskaniem i wykorzystaniem energii odnawialnych (slońce, wiatr, pompy ciepla, pompy kawitacyjne, silniki magnetyczne itd.) Jeżeli macie Panowie jakieś rady na ten temat, bardzo proszę o podzielenie się. Mam nadzieję że również Pan Robert zaproponuje ciekawe i OPLACALNE rozwiązanie związane z zapewnieniem CWU dla tego projektu.
Pozdrawiam Wszystkich

Szkoda, że Pan nie rozumie fizyki, byłaby dyskusja z obu stron, a tak tylko ja tłumaczę. Ale pamiętam ze szkoły, były osoby co za żadne skarby świata nie mogły fizyki zrozumieć. Trudno, ale dokąd Pan nie zrozumie (choć sądzę, po Pana tekstach, że Pan doskonale rozumie, ale nie pasuje to Panu) , że izolacja to ternos, (nie ma proporcji, średniej, mostków), że izolacja termiczna musi być sucha (do 1% zawilgocenia) i wreszcie że grunt odbiera więcej ciepła z domu niż ściana i dach, domy zużywające 40kWh/m2 rocznie pozostaną dalej poza zasięgiem Pana percepcji.
Zaś w ogrzewaniu... systemy niecentralnego ogrzewania różnią się od centralnego barkiem strat i kosztów dystrybucji, jeżeli więc dom zużywa 200kWh/m2 rocznie to 20kWh strat w komin, cyrkulację...itd to małe 10% ale w domach zużywających do 40kWh/m2 rocznie (łącznie z oświetleniem itp) to te koszty pośrednictwa dyskwalifikują ogrzewanie centralne w domach izolowanych. TO JUŻ HISTORIA!!!
Ps. K czy C używa isover?? No tak ale tam nie ma inż.

IIIIiiiiiii hhhhhhahahahh iiiiiii !!!

Szkoda, że Pan nie rozumie fizyki, byłaby dyskusja z obu stron, a tak tylko ja tłumaczę. Ale pamiętam ze szkoły, były osoby co za żadne skarby świata nie mogły fizyki zrozumieć. Trudno, ale dokąd Pan nie zrozumie (choć sądzę, po Pana tekstach, że Pan doskonale rozumie, ale nie pasuje to Panu) , że izolacja to ternos, (nie ma proporcji, średniej, mostków), że izolacja termiczna musi być sucha (do 1% zawilgocenia) i wreszcie że grunt odbiera więcej ciepła z domu niż ściana i dach, domy zużywające 40kWh/m2 rocznie pozostaną dalej poza zasięgiem Pana percepcji.
Zaś w ogrzewaniu... systemy niecentralnego ogrzewania różnią się od centralnego barkiem strat i kosztów dystrybucji, jeżeli więc dom zużywa 200kWh/m2 rocznie to 20kWh strat w komin, cyrkulację...itd to małe 10% ale w domach zużywających do 40kWh/m2 rocznie (łącznie z oświetleniem itp) to te koszty pośrednictwa dyskwalifikują ogrzewanie centralne w domach izolowanych. TO JUŻ HISTORIA!!!
Ps. K czy C używa isover?? No tak ale tam nie ma inż.

IIIIiiiiiii hhhhhhahahahh iiiiiii !!!

Sprawi mi to niewymowną okazję i przyjemność tłumaczenia, że izolacja to nie wzory, i OZC, że wentylacja to nie nawiewniki czy kubatura a człowiek, że centralne systemy rozprowadzania ciepła znikną wraz z ograniczaniem emisji CO2 i poprawieniem jakości izolacji.
Naciąganie fizyki, zła metodyka liczenia odzielnie przegód zamiast termosu, nie zatrzymają myślenia, izolowania i wentylawania. Ale wierzę, że kiedyś i Pan pozna, nie w teori a w pratyce, ogromną różnicę między 15cm a 30 cm styropianu na gruncie. Choć pewien jestem, że Pan to zaczyna rozumieć, tylko przeszkadza to w Pana działalności gospodarczej.
Pozdrawiam.

Witam Panów!
Dom przy ulicy Czereśniowej 134 należy do firmy Masa Therm i jest tzw. domem pasywnym, czyli wymaga ok. 15 kWh/m2 na rok.
Pozdrawiam Wszystkich
Witam,
Cieszę się że mamy jakieś konkrety - istniejący budynek. Zapewniam że się nim zainteresuję ..a właściwie już w weekend przejadę się obejrzeć go z choćby z zewnątrz. Na Pana T.B. nie mogłem w tej kwestii liczyć.
Odnośnie ciekawych propozycji:
- jestem nudny aż do znudzenia bo uważam pompy ciepła za jedyne i najlepsze rozwiązanie w celu zapewnienia taniej energii na potrzeby c.o., c.w.u., ct itp, a tym bardziej dla obiektu hotelowego gdzie można je wykorzystać jednoczęśnie choćby do klimatyzacji.
- odnosnie alternatywnych źródeł energii (słońce, wiatr itp) to są to jak wszyscy wiemy - najdroższe rozwiązania.
Tu proponuję zapoznać się z moimi kalkulacjami kolektorów słonecznych w dyskusji spod poniższego adresu (moje kalkulacje z dnia 22.11.2006)
http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=22192&idg=2
Nic innego nie mogę zaproponować. W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne kompletu instalacji (wod-kan, went, klima, c.o., elektryka niskoprądowa, automatyka) dla hotelu o pow. 16000m2 gdzie oczywiście "nudne" pompy ciepła również są zastosowane i były podstawowym kryterium wyboru naszej firmy do projektowania.
Tak więc zapraszam do współpracy.

Sprawi mi to niewymowną okazję i przyjemność tłumaczenia, że izolacja to nie wzory, [ciach]
Może Pana rozczaruję... ale napewno nigdy nie zrozumiem.
Mam już w głowie, obiecaną koncepcję kompletnej kalkulacji mającej za zadanie ocenę punktu "opłacalności" termomodernizacji obiektów. Będzie to jednak wymagało sporo pracy i myślę że na tę chwilę nie dysponuję na nią czasem.
Zaproponuję Panu zapoznanie się z nią, choć obawiam się że i tak nie będzie ona do Pana przemawiała.
Ja Panu proponuję jedno wspomniane w innym poście doświadczenie:
- proszę zaproponować klientowi aby wydał na okna 30000 a nie 15000 informując jednocześnie że oszczędności jakimi będzie się rocznie raczył wyniosą 500-600 zł.

Pompy ciepla oczywiście też uwzględniam, jak również konieczność uzupelnienia punktowo awaryjnego dogrzewania. Wiem oczywiście o oplacalnośći (jej braku) sprzedawanych elektrowni wiatrowych, czy kolektorów slonecznych. Mialem propozycję kupienia dużej niemieckiej elektrowni wiatrowej za 20% ceny (zmiana przeznaczenia gruntów) plus ew. dofinansowanie tutaj, ale przy naszych przepisach lepiej się powiesić niż zalatwiać wszystkie zezwolenia. Interesują mnie raczej wszelkie rozwiązania nowatorskie i nietypowe, lub najprostsze. Np. prąd staly (wylącznie na wlasny użytek) z elektrowni wiatrowych (o osi pionowej i stalej kierownicy) zamontowanych na dachach. Czy np. zasilanie przez takie wiatraki pompy kawitacyjne wspólpracujące z pompą ciepla. W przypadku nowatorskich pomyslów, gdzie nie ma jeszcze prototypów, prawdopodobnie nie mialbym żadnych problemów z jego budową (oczywiście wspólnie z autorem). Tym bardziej z automatyką. Interesujące są również najnowsze osiągnięcia australijczyków w fotowoltaice, czy japoński silnik magnetyczny (nie mylić z elektromagnetycznym).
Pana Brzęczkowskiego proszę o komentarz dotyczący rekuperatorów punktowych.
Pozdrawiam Wszystkich.

"W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne kompletu instalacji (wod-kan, went, klima, c.o., elektryka niskoprądowa, automatyka) dla hotelu o pow. 16000m2 "
Czy Pana kalkulacje dotyczyły:
1) elektrycznego ogrzewania centralnego, czy specjalnych systemów hotelowych? (ogromna róznica)
2) 16 000 m2 to zupełnie nie po inżyniersku! Czy 16 000m2 hotelu było liczone dla 200kWh/m2 czy 100kWh/m2 czy może 50kWh/m2 (oczywiście rocznie?

Witam!
Pod adresem www.budujemydom.pl znalazlem następującą informację:
"Z inicjatywy Biura Projektowego M&L Lipińscy powstał pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi zaledwie 13,5 kWh/m2 na rok (dla porównania zapotrzebowanie domu tradycyjnego to około 90 kWh/m2 na rok). Dom mieści się w miejscowości Smolec koło Wrocławia." itd.
Pozdrawiam

W koncu jakies konkrety. Przeczytalem ten artykul i znalazlem linka:
http://www.domy-pasywne.pl
dzieki Piotrze

Witam!
Wlaśnie przeczytalem kilka ciekawych wyjaśnień pod adresem www.rekuperatory.pl
Między innymi jest informacja o regeneracji gruntu przy GWC. Przy okazji podam inne ciekawe adresy które odwiedzilem. Oczekuję, że również podzielicie się taką wiedzą.
Pozdrowienia

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.