1)Czy istnieje częściowa izolacja termiczna? Czy sześcian z jednakowych kwadratów ze styropianu po zabraniu jednnej ściany, 16% więcej potrzebuje energii, do utrzymania stałej temperatury?
- AD1. dając taki przykład, każdy inżynier zrywa boki ze śmiechu - otwórz Pan okno w pokoju przy -20C na zewnątrz i licz straty - życzę powodzenia.
- Dość powszechną praktyką jest traktowanie izolacji domu (termosu) jako izolacji ścian. Dość powszechną praktyką jest docieplanie fundamentów w niepodpiwniczonym domu płytą styropianu od środka. Ale oczywiście tego nie robią inż.
2)Czy nie jest prawdą , że im grubsze docieplenie tym wilgotniejsza przegroda, a wilgoci w przegrodzie OZC raczej nie uwzględnia! Badania- 4% zawilgocenia to nawet 50% izolacyjności.
-Nie spotkałem ściany Ytong, Porotherm, max..... któer zawilgocenie zimą byłoby niższe od 5% (badania metodą inwazyjną firmy GANN) Czy ,jeżeli 4% zawigocenia to 50% izolacyjności , to ma to wpływ na obliczenia czy wyniki z OZC?
3) Czy układ nieruchome powietrze +20 st, 10 cm suchego styropianu, i nieruchome powietrze 0 st, to, to samo co nieruchome powietrze +20 st 10 cm suchego styropianu i grunt 0 stC??? Czy tylko gradient temperatur decyduje o strumieniu ciepła?
AD3. Nie, nie to samo bo jest różne przejmowanie ciepła. Troszkę teorii i wiedziałby Pan co to liczba Nusselta, Reynoldsa i inne. No ale o tym to nie z Panem
-Troszkę praktyki!! i okazało się że strumień ciepła go gruntu, przy tej samej izolacji i dt jest ZNACZNIE większy niż w ścianie. Czego patrząc na izolację domów 5-10-15 nie widać.
4) Czy emisja ciepła przez ścianę i dach jest taka sama przy jednakowej grubości izolacji i różnicy temperatur?
j/w
5)Przy założeniu, że pakiet szyb w oknie ma 1.1W/m2 xC to ile mają dwa takie pakiety jeden po drugim!!!???
AD5. Oczywiście że U jest mniejsze. Ale nie podpowiem Panu jak to się liczy - zostawiam to jako lekcje domową.
Apropos ...jednostką wielkości U jest W/m2K. a nie W/m2C.
Jezeli jest mniejsze to czemu się tego nie stosuje??? Z OZC wynika, że powinno być 0.55.
-jednostką wielkości U jest W/m2K. a nie W/m2C
Przepraszam powoływałem się na głąbów z ISOVERA, ( http://www.isover.se/sw5669.asp ) ale rozumiem , NIKT KTO RADZI, ZAJMUJE SIĘ, CZY PROJEKTUJE IZOLACJĘ NIE ZNA FIZYKI I NIE JEST INZ.!
Pozdrawiam.