Gość: Piotrek
2018-12-18 21:03
#1
Podciśnienie po włączeniu okapu, problem z wentylacją.
Witam
W załączniku przesłałem rzut mieszkania. Mam salon z kuchnią - powierzchnia 23 m2, wysokość 2,6 m2. Mam zainstalowany okap Berg 50 Paco, jego karta techniczna w załączniku. Wydajność okapu to na 1 poziomie 212 m3/h, a na ostatnim 470 m3/h.

Problem jest taki, że jak włącze okap (zielona kropka na planie) na 1 poziom, to tworzy mi sie ogromne podciśnienie, kratki wentylacyjne oznaczone na czerwono w kuchni i pomarańczowo w łazience pchają powietrze do mieszkania. Pomaga mocne rozczelnienie jedynego okna, które mogę otworzyć (oznaczone na niebiesko). Jeśli tak zrobię, kratki wentylacyjne pracują normalnie, znów zaciągając powietrze z pomieszczenia.

Gdy rozczelnie okno tworzy się przeciąg, okno jest zbyt blisko okapu, gotowanie w takich warunkach jest mocno niekomfortowe. Nad oknem jest nawiewnik, ale on sam nie wystarcza. Z tego co wiem, to chyba ma wydajnośc maks 40 m3/h.

Podciśnienie tworzy się już w 1 minucie działania okapu, głowa bardzo mocno boli, nie da się tego wytrzymać.

Dodam, że to nowy budynek, stoi od roku, wentylacja jest zależna od wentylatora zamontowanego na samej górze, mieszkanie jest na ostatnim 4 piętrze budynku. Obydwa piony wentylacyjne są wspólne dla wszystkich mieszkańców.

Macie może jakiś pomysł, radę, co zrobić, by polepszyć sytuacje?
2019-01-16 14:25
#2
Niestety nie masz innego wyjścia jak rozszczelnianie, a najlepiej otwieranie okien. Niestety, ale okap wyciąga duże ilości powietrza z pomieszczenia, a świeże powietrze musi jakąś drogą napłynąć.
  • 1