273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Problem z wentylacją w łazience

Witam.
Po remoncie dachu i przebudowaniu kominów pojawił się problem z wentylacją w łazience. Głównie wiosną i jesienią powietrze zamiast wydobywać się przewodem went. na zewnątrz jest wtłaczane do wnętrza. Chyba przyczyną jest trochę niższy komin niż poprzednio i czy w związku z tym zamontowanie kulowej nasady kominowej rozwiąże problem??

Na pewno nasada kominowa nie zaszkodzi. Po przebudowie kominów, był kominiarz je odebrać i robił pomiary???
Zastanowić się też musisz, czy nie jest łazienka za szczelna, może przy okazji był jakiś remont, wymiana okien na nowe? Żeby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo, musi być nawiew świeżego powietrza i nie może być żadnych załamań na kominie. Jeżeli np pociągnąłeś kawałek kanału w poziomie nad sufitem podwieszanym, to też nie będzie działać.
Z tego co piszesz ciąg wsteczny spowodowany jest np przez włączenie wentylatora w okapie kuchennym.
Ja stawiam na zbyt szczelny dom, lub źle zrobiony komin, może gdzieś jest zdławiony.
Pozdrawiam

Okna były wymieniane kilka lat temu, ale problem pojawił się po remoncie dachu, a kominiarza przy odbiorze nie było. Więc chyba spróbuje z nasadą.
Dzięki za odpowiedz.
Pozdrawiam

Zastanów się, czy nie masz zbyt szczelnego mieszkania. Włączenie wentylatora w okapie kuchennym to jest ok 150-300m3/h. Przy zbyt szczelnym nieszkaniu po kilku minutach bedziesz miał podciśnienie i wtedy otworami wentylacji naturalnej bedzie zaciągane powietrze do mieszkania i w tym przypadku nie pomoże nawet "turbowent". Pomiary robione przez kominiarza niestety ie sa miarodajne. Może jedynie stwierdzi drożnośc przewodów kominowych a nie "siłę ciągu", ta bowiem w dużej mieże zależna jest od warunków atmosferycznych.
Niestety zaden zawór zwrotny cię nie zabezpieczy przed wstecznym ciągiem-potrzebują zbyt dużej różnicy ciśnień.

nie srać- to nie będzie śmierdzieć

kosmo22 Ty nie wiesz jaki powinien być komin. Kosmo nareszcie mogę Ci powiedzieć: murowany! Inne nie spełniają wymagań rozporządzenia ministra. Ponad to udało mi się znaleźć jednych co posłuchali światłych rad PN i policzyli wysokości kominów. ( Kosmo ty sobie wyobraź że pomimo braku obowiązku zdawania matury z matematyki jeszcze są tacy uczeni w budownistwie co znają ułamki i pierwiastki!) To Opaliński i Rabczak Wentylacja grawitacyjna. Dla łazienki ze sraczem wg PN - 50 m3/h. Jak masz komin 0.14x 014 to H obl = 4 m (str 116), a jak fi 150 mm, to 6 m (117). Tego zapewne kosmo 22 i tak nie masz. Ale zgodnie z przepisami dla zapewnienia ciągu musisz czekać na + 12 st C, a nie sprawdzać przy byle jakiej temperaturze zewnętrznej! Posłuchaj rad kominiarza i wtedy sraj na dworze! Kosmo 22 a jaki komin masz w kuchni? Tam musisz mieć, że przy gazie 70 m3/h, a wiec kosmo 22 masz mieć komin 14 m , ale gładki , gdyby chropowatość była > 6mm to wysokość powinna być 26 m! Kosmo 22 poprawiaj kominy! Niech choć kilka razy w roku ziści ci się w każdym z kominów wydatek normatywny! Ale Kosmo 22 podejrzewam jeszcze, że ty masz stary socjalistyczny dach- czyli płaski. (Jak mózgownice decydentów. )A nad płaskim rodzą się wiry siegające wysokości budynku. Więc policz jeszcze opływ budynku wiatrem, bo może przyjmiesz optymistycznie 1 wariaqnt i wtedy nawet 14 m komina nie wystarczy przed cofką?

Dla łazienki ze sraczem wg PN - 50 m3/h. Jak masz komin 0.14x 014 to H obl = 4 m (str 116), a jak fi 150 mm, to 6 m (117).
S Marcu ,czy mógłbyś podać wzór do obliczenia wysokości komina, bo niestety nie dysponuję tą książką.

kosmo 22. A jak ja Ci tu zapiszę pierwiastki i ułamki? Podaj adres Emejla, to Ci przyślę zdjęcie strony.Tylko zapytam autorów, czy wolno? Albo sam ich odszukaj na Politechnice Rzeszowskiej, bo to jest naprawdę okazja, że są jeszcze żywi (niestety już tylko 1 fachowiec) znający wzory z Prawa Bernoulliego i potrafią policzyć ułamki i jeszcze z tego obliczył pierwiastki! Na co żadnego kominiarza nie udało mi się namówić. Problem z tym Kosmo 22, że to tylko kominiarz ma uprawnienia do kontroli wentylacji grawitacyjnej, a on o ułamkach i pierwiastkach najczęściej nie słyszał. Ja Kosmo 22 czekam na Biegłego sądowego Doc K, bo chcę zamknąć kilka wydziałów studiów wyższych w Polsce i urzędów takich jak GIS- co nie słyszało o szkodliwości CO2 (Np. na PG). Już pertraktuję z CIOP aby wprowadzili zapis o Prawie Newtona do karty CO2 i mam duże szanse, że już mnie posłuchają. Rozmawiałem też z UM w Poznaniu imienia mojego krewnego na temat badań nad mineralizacją komórek pod wpływem zmiany pH krwi- rak (np wykrywa to mammografia). Ale to jest mój prywatny dowód na rozwój raka lewej piersi u żony, a u mnie widocznym objawem jest wzrost ciśnienia nad ranem! Kosmo 22, bo bufory to powodują wzrost ciśnienia, chrapanie i bezdech nocny ( wzrost lepkości) . Urzędnicy jednak nie odpowiadając na moje pisma liczą, że mogę nie przetrwać do napisania do UE petycji o uznaniu kominiarzy za terrorystów - licza na udar mózgu? Ja Kosmo 22 mam egzemplarz okazowy i zamiast podziękować autorowi, to cytuję go dla tego, że jeszcze nie widziałem komina wybudowanego zgodnie z PN dla ostatniego piętra! A wiesz jakie to ważne, aby był murowany i miał te 18 m! Ale ja kosmo22 lubię urzędników, bo oni nie czytali o swoich prawach i nie wiedzą o PN -EN 13 779 i kolekcjonuję ich pisma, a to o roku 20 224, a to o Sali 1 na Chrobrego 80! To dla tego napiszę podanie o komin o fi 150 mm i H> 18 m, aby w grancie na wprowadzenie Prawa Newtona do budownictwa wykazać ile razy w roku działa zgodnie z wytycznymi PN i czy wpłynie jego budowa na S CO2. tu polecam Ci http://www.topac.com/aircheckC02.html . Ale ja wiem, że jak w mrozy zadziała to zmarznę. I dla tego mam jeszcze chęć porównania innego sposobu usprawnienia wentylacji z urządzeniem o którym piszą się podobno w zapasie PN-EN 13141-8 2006 (niestety jeszcze jej nie zdobyłem)! Ale moje dotychczasowe badania sypialni były przerażające: Prawo Newtona wykazuje, że na CO2 działa przyciąganie ziemskie! Więc jak CIOP nie wprowadzi go do karty, to i CIOP trzeba będzie zamknąć przez UE.

S Marcu.
Co myślisz o tego rodzaju detektorach?
http://www.allegro.pl/item731373381_toxirae_3_przenosny_detektor_h2s_i_co2.html

Piotrze H2S i CO to nie to samo co CO2!Ja znalażłem na Allegro PPUH Kraken w Krakowie.VZ7722 1395,00 zł http://allegro.pl/item724707613_miernik_co2_dwutlenku_wegla_temp_wilgotnosc.html. Mnie interesuje :Funkcja automatycznej kalibracji czujnika CO2 oraz dwupunktowej kalibracji sensora wilgotności. Możliwość współpracy z komputerem (wizualizacja, zapis, wydruk zmierzonych wielkości) po zainstalowaniu oprogramowania (oprogramowanie nie znajduje się w zestawie, jest wyposażeniem opcjonalnym). Piotrze jest jeszcze inny Miernik dwutlenku węgla CO2 IAQ910 TEST-THERM Sp. z o.o., ul. Friedleina 4-6, 30-009 Kraków Tel.: +48 12 6321301, 6326188, fax: +48 12 6321037
office@test-therm.com.pl Ten ma opis norm UE które obowiązują Polskę, tylko urzędy w Polsce o tym nie wiedzą, bo nie spełniają wymagań normy PN- EN 13779. Kwasica mózgu objawia się rozkojarzeniem, agresją - patrz politycy. Ja bez miernika rozpoznaję po pismach-mam nawet kolekcję. Piotrze jak do wzorów wstawisz gradienty siśnienia i C02, to zawsze Ci wyjdzie liczba ujemna i wysokość komina urojona czyli pierwiastek z liczby ( ujemnej). Piotrze ja już nie mam siły zwalczać poglądy nienaukowe na przepływy, bo jako emeryt mam za małą emeryturę na kupno miernika. Teraz chcę wytłumaczyć Ci co to są bąbelki. Otóż wzrost koncentracji CO2 w powietrzu do 1% --> 10 000ppm, to wzrost ciśnienia parcjalnego CO2. W butelce z wodą niegazowaną masz >4000 mg/l to jest ok 2200 ppma jak otworzysz korek to lecą bąbelki ( bo jak nalewali to było większe ciśnienie). Przy zmianie warunków takie bąbelki uwalniają się i u Ciebie. To takie drobne bąbelki w komórkach wykrywa ultrasonograf jako stadium przedrakowe, albo rakowe (potrzebna jest bioppsja). Gdy mamograf wykrywa apatyt czyli HCO3 które rorganizm zobojętnił jonami wapnia Ca --> CaCO3, to jest to już bardzo zaawansowane stadium rakowe. Piotrze jest jeszcze wiele innych objawów innych chorób tak zwanych Cywilizacyjnych o których już pisałem. Ale teraz idę do kościoła mając nadzieję, że SCO2 nie przekracza 2500 ppm! Bo Piotrze nawet Bóg nie pomaga nieszczęśnikom modlącym się o zdrowie jak nie czytają zaleceń UE! Na głupotę uprawnionych nie ma rady! Ale nie myśl, że zapomniał o ludziach. Nie, Piotrze Bóg wysłuchał modły jaskiniowców , a było to przed Newtonem i od nadmiaru CO2 mamy piękne haklucynacje i wizje!I tak idziesz do Stwórcy! Gorzej z rakiem! Ból nie ma ta osoba co zawiniła!

Piotrze wybacz mi poranne literówki. Rano jeszcze CO2 nie wyparowało mi z mózgu. A śpiesząc się nie zrobiłem korekty. Piotrze a powinienem mieć zgodnie ze standardami UE ma być nie więcej niż 1200 ppm CO2! Piotrze jak zrobisz swoje pomiary CO2, to napisz! Pamiętaj, że w sypialni to ty jesteś ich źródłem!. Wydychasz koło 45 000 ppm CO2! I nie wszystko jedno na którym boku śpisz. Dostajesz za chrapanie kuksańca od żony? Ona ratuje cię przed udarem mózgu! Ale tego stężenia zapewne żadnym z podanych mierników nie zmierzysz, bo to będzie poza skalą prawie każdego miernika! U mnie po 1 minucie! Jak pobijesz rekord to napisz. Ponoć w magazynach z jabłkami mierniki mają szersze zakresy, ale jak tam przedobrzą, to pod skórką masz czarny miąższ. Taki miernik ma większy zakres, ale kosztem rozdzielczości do 500 ppm, a czrnego pod skórką jabłka nie kupuj! Piotrze ja namawiam Cię, jak kupisz miernik, do pomiaru czy Newton miał rację z tym przyciąganiem ziemskim! Może mnie poprzesz z moim wynalazkiem, aby to prawo wprowadzić do budownictwa? O obliczenia przepływu 2 fazowego gazów się nie martw , bo to nie będą takie proste wzory, gdzie będzie ułamek piętrowy i pierwiastek. To chyba obliczą moi kumple jak dostaną moje lub twoje pomiary Inaczej nie ruszą z obliczeniami. Za 3 lata może zbudują model, aby spełnić wymagania UE obliczeń przepływu z CO2. Piotrze o ile wiem, to tam też nikt jeszcze tego nie policzył.

No S Marcu, ten który znalazłem jest zdecydowanie tańszy i pomiar CO2 też ma. Mało kogo stać na wydanie niemal 1400 lub 1800PLN.
Ciekawe jest to, co napisałeś na temat o bąbelkach rakowych.

Piotrze ja czytałe twoje Allegro. Według mnie nie ma CO2! Tamte mierniki są typowe dla BHP. Nie widziałem żadnego z CO i CO2. Widziałem O2 i CO2! Są analizatory spalin - pamiętam laboratorium i Orsata. Teraz jest elektronika i ppm! Ale widocznie zasady pomiarów są inne dla CO i CO2. Choć w organiźmie człowieka CO3 i HCO3! I jeśli jesteś zdrowy to HCO3/CO3 --> 1:2, jak się zakwasza, to ilość HCO3 rośnie, jak masz 2:1 , to masz mecz przegrany! Piotrze tylko, że ja widziałem H+ w postaci bąbelków. Jak suszono próbkę do spektrometru rentgenowskiego to przesącz "wody" wybuchł! A w organiźmie masz bąbelki- Np. krew palacza. Piotrze nawet są przypadki zsamozapłonu! Kolega mnię namówił i chciałem powtórzyć eksperyment na mikroskopie z Lidla z diodą mniebieską, to co pokazują na mikroskopach ciemnego pola. Moje krwinki żyły pod mikroskopem, umierały z braku tlenu, a potem się wszystko rozpuściło i została jedna szara masa. Takich zdjęć jak ja zrobiłem nie widziałem w podręcznikach. Piotrze ja zajmowałem się ppm i Si. Jestem jednym z twórców kondensacji heterogenicznej którą wykazałem eksperymentem. Tu doszedłem do tego na czym się prawie nikt nie zna. Chcę wprowadzić bakterie do termodynamiki. I tu , to co napisałem, to tylko cień mojej wiedzy o roli zakwaszenia nie tylko w organiźmie, ale przede wszystkiem w wodzie. Moje próbki "wody" zmieniały pH z 10 na 5! Piotrze woda często nie jest wodą, a cieczą nienewtonowską i tą budowę widać, jak ktoś rozumie co to jest efekt Tyndalla. Piotrze Tyndall nie miał diod i laserów, a ja tak. Ja Piotrze pisałem ekspertyzy dla energetyki! Po rozmowie z Panią Prof P dostałem podziękowanie i jej książkę z dedykacją.
Ale zajrzyj do: PN-EN 15251:2007 ( tylko po angielsku, czy do PN-EN 13779 przetłumaczone na polski.`To nie dość, że zmiana podejścia, to jest zalecenie UE! Piotrze to trzeba liczyć. To o bąbelkach dopiero ja odkryłem po wielu rozmowach ze specjalistami, którym wmówiono, że CO2 nie szkodzi. Ale butelkę KLEMENTYNKI kup i sam zobacz czy odtruwa. Bo o wentylacji grawitacyjnej napisano wiele idiotyzmów i dotąd pisano to bezkarnie, bo rzeczywiście metabolizm człowieka pozwala wytrwać dużo. Pamiętaj o ewolucji od jaskiniowca. Szkoda Piotrze, że wielu jaskiniowcy, tórzy nie czytali jeszcze PN-EN 13779: 2008 chcą ukryć te normy unijne. Oni wierzą w uprawnienia- czyli guzik w uniformie kominiarza!

Witaj S Marcu,
abstrahując od teorii ,efektów Tyndalla, itd. o których niestety pojęcia nie mam, jak w takim razie odróżnić porządny czujnik CO2?
Chciałbym zapewnić bezpieczeństwo mojej rodzinie (mamy piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania) i zamontować taki czujnik w pomieszczeniu gdzie piec się znajduje.

Piszesz o problemach dopiero po remoncie. Cofka spalin po remoncie kominów wskazuje na jakieś partactwo, Np. budowlaniec zapomniał o kurtce. Może to był inspektor? Jest masę mierników. Ale w twoim przypadku możesz mieć problemy z CO2 , albo z czadem. Pierwszy działa powoli, ale są stężenia śmiertelne. Drugi działa szybko. Poszukaj namiaru na dwufunkcyjny! Jak znajdę czas to ci poszukam. Napisz do ITB, bo może otrzeźwieją z przepisami i zaczną traktować partaczy jako potencjalnych morderców na poważnie. Zadzwoń do Pana Pełech, może wie coś o zmianie kierunku grawitacji! Podobno zanika?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.