273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Obliczanie zapotrezbowania na cieplo

Panie TB z calym szacunkiem ale co pan rozumie pod pojaciem "dom pasywny" bo widze, ze chyba niestety nie jest pan zbyt zorientowany w temacie. Cecha domow pasywnych jest to, ze maja gruba izolacje przede wszystkim bez mostkow cieplnych i tak zaprojektowana architekture aby jak najwiecej slonca wciagnac i jak najmniej ciepla oddac. Jesli natomiast ma pan inne zdanie na temat domow pasywnych to prosze sie z nami podzielic. Dalej odpowiadajac na pytania z tego co wiem, domy pasywne do najtanszych nie naleza... a wynika to przede wszystkim z zastosowania grubej izolacji i dobrych materialow a wiec mowienie, ze zwykly niskoenergetyczne domy murowane kosztuja tyle samo jest zwyklym oszustwem. Ja przyznam sie szczerze, ze jakbym mial kase to kupilbym dom pasywny z gruba warstwa izolacji wlasnie dlatego, zeby pozniej zaoszczedzic na ogrzewaniu ale niestety jest to ciagle zbyt droga zabawa jak na polskie realia... Dalej mowi pan 15m3/h? Z tego co wiem, w domach pasywnych nie ma zadnych grzejnikow, jest tylko wentylacja mechaniczna z grzalka elektryczna i jakos to dziala... dobrze dziala... nie wie mile wymian jest na godzine czy tez ile przypada na osobe ale wiem, ze takie rozwiazanie dziala dobrze (przyznam szczerze, ze jestem zbyt leniwy zeby sprawdzac w materialach informacyjnych albo ksiazkach ale jak pan mnie zmusi... to...). A wiec porozmawiajmy o domach pasywnych... moze i ja sie czegos naucze (skoro ten temat tak pana kreci biorac pod uwage rozwiazania jakie pan preferuje).

Dom pasywny to taki, ktory nie potrzebuje ZADNEGO ogrzewania poniewaz jego zyski ciepla pokrywaja straty w 100%.
A tak swoja droga to skoro to taki super patent te domy "izolowane" to czemu nie namawia pan ludzi panie TB zeby zamiast 30cm w scianie dawali po 60 i metr w stropie? Wyszedlby pasywny i nie trzebaby zadnych mat i grzejniczkow.

Może Koniu dlatego, że się na tym znam, 10 lat dłużej niż Niemcy od pasywniaków, którzy byli u mnie wielokrotnie.
Co do domów pasywnych... dopuszczają solary, pompy ciepła, ogrzewanie wentylacją, ocieplenie od zewnątrz, i na te chwytliwe hasła wrwaają kasę.
Nie pasuje mi też odzielanie zużycia energii na ogrzewanie i na oświetlenie, tv...itd co jest powszechne w domach pasywnych. Dążę do tego by jak największy procent strat ciepła pokrywało "ciepłe", antydepresyjne oświetlenie, włączone często na okrągło komputery , telewizory... Stąd super precyzyjne steroeanie AISIC, i niecentralne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe uwzględniające precyzyjnie inne źródła ciepła.
A dlaczego drogi Koniu Polski nie więcej izolacji ...? Straty ciepła nie mogą być niższe niż ciepło przez ww elementy wytwarzane. Dom w Polsce powwinien być niedrogi, przy wysokim komforcie, trwałości i zdrowiu.

Jestem na etapie projektu domu (działkę już mam) prowizorycznych obliczeń policzyłem koszty według teorii
T. Brzęczkowskiego oraz tradycyjnego modelu .
Różnica jest stosunkowo nie duża. Założenia przyjąłem następujące cena wełny 400zł za m3 styropionu 180 zł m3
dom 120m2 jedno kondygnacyjny .Wersja T.B. 30cm wełny w ścianach 40 cm wełny w dachu 40 cm styropianu w podłodze.
wersja tradycyjna 15 cm ściany z zewnątrz(styropian) 20 cm wełny dach 20 cm styropianu podłoga. Koszt 1 wersji wynosi około 48000 zł wersji tradycyjnej około 22000 zł .
koszty robocizny nie brałem pod uwagę bo są zbliżone dla obu wariantów jak również materiłów cegły, tynku z zewnątrz siatki itp,płyty gipsowej wewnątrz foli ,ponieważ koszty są zbliżone w obu wariantach.
Różnica po stronie kosztów występuje w instalacji kotła centralnego ogrzewania około 10 000 zł i braku w pierwszym wariancie poziom kosztowy grzejników przyjąłem po porównaniu cen jako zbliżony. W obu wariantach przyjąłem , że muszę zatosować wentylację ze względu na niski dom (brak wysokich kominów ) i szczelne okna jako konieczny gdyż wentylacja grawitacyjna tu się nie sprawdzi.
z tych pobieżnych wyliczeń wynika że koszt T.B. będzie wyższy o około 16000 zł. Jestem laikiem jeżeli chodzi o budownictwo i mogłem gdzieś popełnić jakiś prosty błąd ale zakładjąc zgodnie z teorią T.B. koszty te powinny się zwrócić po 4 latach eksploatacji.

najnowszej generacji ogrzewanie na 120m2 dom to 5000 zł z 22% VAtem. Czy da się dziś za 15000 brutto zrocić projekt, doprowadzić gaz, instalację wewnętrzną, komin, odbiór....???? i to wysokiej jakości???

Mam pytanie do jakie jest zapotrzebowanie na ciepło wersji
klasycznej i T.B. czy ktoś z kolegów co znają te wzory jest
wstanie to policzyć

Przyznam szczerze , że tych kosztów nie brałem pod uwage

Musialbys zarzucic plan domu, oraz paramatery materialow budowlanych.
Wtedy bedzie mozna cos policzyc.
Sam jestem ciekaw co z tego wyniknie:) i kto wyjdzie na laika;).

Tak tak panie TB niemcy przychodzili i konsultowali z panem domy pasywne zapewne... eh brak mi slow. Gdzie sie tacy ludzie rodza? Nie poniosla pana troche wyobraznia?

Dla uproszczenia obliczeń przyjmujemy , że materiały np ściany są wykonane w obu wersjach z tych samych materiałów z wyjątkiem izolacji i ogrzewania . W wersji T.B. jest to ogrzewanie elektryczne , w wersji klasycznej centralne ogrzewanie

co prawda w wersji T.B. ściany mogą być wykonane z materiałów o gorszych parametrach izolacyjnych np. silka i co za tym idzie tańszych ale dla uproszczenia obliczeń ustalmy że są takie same

Ponieważ wełna mocno podrożała w stosunku do styropianu, by obniżyć koszty i wazmocnić jescze konstrukcję, zacznam stosować izolację ściany od środka ze styropinu. Do tej pory problemem było szczelne "utkanie" styropianu w stelażu, ale problem został rozwiązany. Opiszę w skrócie ideę: stelaż drewniany deski tej samej szerokości co grubość styropianu, wszystko układane w kolejności deska pozioma i pionowa na wpusty, wypełnienie styropianem, docisk od góry deską i kolejna warstwa. Na to idzie folia hydroizolacyjna i fermacell, czy g/k. Przypamina to terochę pruski mur. Dodam jeszcze, że nawet lekko "ściskany" styropian w stelażu stał się materiałem trwardszym i bardzo fajnym w montowaniu puszek itp.

Nie wiem czemu wyskoczyło "gość"

Pytanie do Pana T.B:
jaki sposob ogrzewania Pan proponuje, do domow budowanych wg Pana propozycji, bo nie chce mi sie grzebac po calym forum?
Chcialbym sie jeszcze dowiedziec, w jaki sposob oblicza Pan 40kWh/rok?
Ponadto... jaki sposob izolacji... czy 40cm do srodka, czy na zewnatrz?
Pozdrawiam i licze na satysfakcjonujaca odpowiedz.

"zobacz przekroje" na www... a ogrzewanie niecentralne.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.