273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Obliczanie zapotrezbowania na cieplo

Wiedza mam sie chwalic? Znaczy odpowiedziec racjonalnie na zadane pytanie? Pytanie a raczej byla skierowana do osob ktore dysponuja przykladami obliczen zapotrzebowania na cieplo. Sadze, ze koledze najbardziej sie przydalyby nie tylko suche przyklady obliczen ale takze jakies rzeczywiste wielkosci. A takimi informacjami niestety sie podzielic nie moge bo nimi nie dysponuje. Kolega powinien sie zwrocic a. do jakiegos audytora, b. do inwestorow zeby zobaczyc ile naprawde zuzywaja energii, c. sam porobic analizy zuzycia jakis paliw. Pozniej po paru takich badaniach sprawdzic obliczenia wg normy i zobaczyc jak bardzo norma pokrywa sie z rzeczywistoscia. Niestety do takiego tematu, z racji tego, ze jest to temat badawczy, trzeba bardzo duzo energii poswiecic i czasu z gory wspolczuje koledze, ze wlasnie za cos takiego sie wzial. A jesli chodzi o obliczenia to tak jak juz mowilem... programy ozc licza wg normy (np gredi instalsoftu jedyne 3 tyś. zł) polskiej albo europejskiej jak kto woli. Nie sa one wcale "uproszczone". Uproszczony to moze byc sposob wprowadzania danych itd... Jaka wiedza mialbym sie pochwalic panie Waclawie? Zapewne nie dysponuje tak wszechstronna jak pan Brzeczkowski wiec w takich sprawach sie do tego pana zwracac... Z tego co zauwazylem on wie wszystko.

Wiedza mam sie chwalic? Znaczy odpowiedziec racjonalnie na zadane pytanie? Pytanie a raczej byla skierowana do osob ktore dysponuja przykladami obliczen zapotrzebowania na cieplo. Sadze, ze koledze najbardziej sie przydalyby nie tylko suche przyklady obliczen ale takze jakies rzeczywiste wielkosci. A takimi informacjami niestety sie podzielic nie moge bo nimi nie dysponuje. Kolega powinien sie zwrocic a. do jakiegos audytora, b. do inwestorow zeby zobaczyc ile naprawde zuzywaja energii, c. sam porobic analizy zuzycia jakis paliw. Pozniej po paru takich badaniach sprawdzic obliczenia wg normy i zobaczyc jak bardzo norma pokrywa sie z rzeczywistoscia. Niestety do takiego tematu, z racji tego, ze jest to temat badawczy, trzeba bardzo duzo energii poswiecic i czasu z gory wspolczuje koledze, ze wlasnie za cos takiego sie wzial. A jesli chodzi o obliczenia to tak jak juz mowilem... programy ozc licza wg normy (np gredi instalsoftu jedyne 3 tyś. zł) polskiej albo europejskiej jak kto woli. Nie sa one wcale "uproszczone". Uproszczony to moze byc sposob wprowadzania danych itd... Jaka wiedza mialbym sie pochwalic panie Waclawie? Zapewne nie dysponuje tak wszechstronna jak pan Brzeczkowski wiec w takich sprawach sie do tego pana zwracac... Z tego co zauwazylem on wie wszystko.

Wiedza mam sie chwalic? Znaczy odpowiedziec racjonalnie na zadane pytanie? Pytanie a raczej byla skierowana do osob ktore dysponuja przykladami obliczen zapotrzebowania na cieplo. Sadze, ze koledze najbardziej sie przydalyby nie tylko suche przyklady obliczen ale takze jakies rzeczywiste wielkosci. A takimi informacjami niestety sie podzielic nie moge bo nimi nie dysponuje. Kolega powinien sie zwrocic a. do jakiegos audytora, b. do inwestorow zeby zobaczyc ile naprawde zuzywaja energii, c. sam porobic analizy zuzycia jakis paliw. Pozniej po paru takich badaniach sprawdzic obliczenia wg normy i zobaczyc jak bardzo norma pokrywa sie z rzeczywistoscia. Niestety do takiego tematu, z racji tego, ze jest to temat badawczy, trzeba bardzo duzo energii poswiecic i czasu z gory wspolczuje koledze, ze wlasnie za cos takiego sie wzial. A jesli chodzi o obliczenia to tak jak juz mowilem... programy ozc licza wg normy (np gredi instalsoftu jedyne 3 tyś. zł) polskiej albo europejskiej jak kto woli. Nie sa one wcale "uproszczone". Uproszczony to moze byc sposob wprowadzania danych itd... Jaka wiedza mialbym sie pochwalic panie Waclawie? Zapewne nie dysponuje tak wszechstronna jak pan Brzeczkowski wiec w takich sprawach sie do tego pana zwracac... Z tego co zauwazylem on wie wszystko.

... traktowania izolacji jako termos (czyli od środka)kto propagował i zaczynał, to też można sprawdzić. Po co wypisywać nie konstruktywne dyrdymały. Żartować najłatwiej, pomyśleć ...o to problem, tego nie uczyli.
Nareszcie zrozumiałem o co chodzi z tym termosem ! że niby jest izolowany od środka ! i dlatego budynki też należy izolować od środka !!!
Tylko... jest... mały problem. Termos nie jest izolowany od środka. Jest izolowany W środku !

No i najważniejsze.
Ja nie chcę mieszkać w termosie !!!!

... powinniście wyciągnąć wnioski.
Z dyletantami pokroju t.b. się nie dyskutuje, szkoda nerwów na polemiki z laikiem o wiedzy "broszurkowej".
...tych domów 40 kW nie ma
...tych jego rekuperatorów nie ma.
jest jedynie jego wybujała fantazja o sobie samym :)

Niestety Panie Gnom może też bym wolał jeździć po Warszawie furmanką ale się nie da. W fizyce izolacja termiczna to "nietety" termos, a dobra izolacja termiczna to, gruby i suchy termos. Inne rodzaje ociepleń są moło skuteczne i niezbyt zdrowe ze względu na wilgoć. Co do tematu komfortu w "termosie" ... zdecydowanie jestem zwolennikiem i do tego będę przekonywał (przynajmniej myślących) by komfort termiczno -wilgotnościowy powierzyli skutecznej wentylacji i precyzyjnej automatyce ogrzewania.
Nie jest moją winą, że izolacja ściany od środka pozwala zamknąć izloacje podłogi i dachu, zabezpieczyć je przed wligocią, oraz dzięki swojej skuteczności, pozwala zrezygnować z drogich małosterowalnych i zawsze więcej niż potrzeba produkujących ciepła - centralnych systemów ogrzewania.

No i a piać na nowo... Pana system to termos + grzejniki elektryczne + rekuperator.
Termos - droga inwestycja brak danych dotyczacych zwrotu inwestycji. Ponadto brak danych teoretycznych czyli badań labolatoryjnych, analiz itp. Czyli tego co przechodzi kazdy system. Ponadto brak podstaw prawnych - POLSKICH.
Grzejniki elektryczne - nie dobierane, w ciemno zakładane i PRZEWYMIAROWANE o około 500%. Brak analizy porównawczej z systemem centralnego ogrzewania zarówno z punktu widzenia ekonomii jak i techniki.
Rekuperacja - podawanie się jako pioniera rekuperacji w Polsce. Niestety brak możliwości zweryfikowania tych informacji, ale podejżewam, że na pewno nie jest nim pan T.B.
Dlaczego? Proste pan T.B. nie potrafi policzyć, nawet wskaźnikowo, strat ciepła pomieszczenia, a co dopiero obliczyć sprawności rekuperatora.
Panie TB, jak wielka jest pana frustracja z powodu braku wykształcenia, że pisze pan:
"i dawno to zauważyłem, że papier z uprawnieniami, dyplm, i normy zwalniają z muślenia i zabijają postęp. "
Nic pan nam nie udowodnił, kazdy z tego forum dyskutował z panem, ale nie zdobył pan ŻADNEGO zwolennika. Na innych forach to samo.
Bardzo prosze o zaprzestania wypowiadania sie na jakiekolwiek tematy, bo nie ma pan bladego pojecia o tym co pan pisze. W dodatku notorycznie obraża pan dyskutantów, co świadczy tylko o pana nikłym pojęciu o kulurze a także, technice, jej stosowaniu, podwalinach teoretycznych itp.

Zaletą niecentralnego ogrzewania jest to, że bez liczenia z 500% przewymiatowaniem czy z liczeniem super dokładnie dobrane grzejniki będą zużywały dokładnie tyle samo energii i będą utrzymywały dokładnie taką samą temperaturę. A przewymiarowanie zaczyna mieć ogromne znaczenie, gdy zaczynamy sterować grzejnikami w czasie. 500% przewymiarowane znacznie szybciej podniosą temperaturę, Po przyjściu do domu temperatura powinna wzrsnąć do komfortowej w czasie zdejmowania butów i okrycia .
Co do wentylacji nawiewno wywiewnej realizowanej na skrzynkach rozprężnych( nadmuchy w pokojach wyciągi w kuchni i sanitariatach), bilans w takiej wentylacji musi się zgadzać nawet bez liczenia i projektowania, a mieszkańcy domu mają do dyspozycji gałeczkę, którą mogą sobie zwiększyć lub zmniejszyć strumień w zależności o potrzeb i poczucia komfortu.

Buuuuuuuuuuulshit. I tyle w temacie.

tak tak p.brzeczkowski :)
aha ..Olu ..to przewymiarowanie to nie 500 ale 900%:)

Eh ale tutaj pan Brzeczkowski ma racje. Faktyczne w zdecentralizowanych elektrycznych ukladach jak sie przewymiaruje elektryczne grzejniki to sie placi za prad (chyba) tyle samo. Na elektryce sie za bardzo nie znam ale tak mi sie wydaje. Faktycznie jesli bedzie przewymiarowane 9x to sie szybko podniesie temperatura to sie wszystko zgadza. Jednak mam taka drobna uwage >> czy grzejniki elektryczne przewymiarowane pieciokrotnie do tego co potrzeba kosztuja tyle samo co normalne? Czy jak kupie grzejnik o mocy 9000 W zamiast 1000 W to zaplace za niego tyle samo? Nie znam sie na elektryce i cenach elektrycznych grzejnikow ale biorac na moj niepostepowy rozum chyba cos takiego bedzie kosztowalo troche wiecej. Nieprawdaz? Widzi pan panie Brzeczkowski problem polega na tym, ze my mowimy o czyms innym i pan mowi o czyms innym. Faktycznie stosuje sie rekuperatory i went. nawiewno-wywiewna w domach pasywnych i faktycznie wychodzi to o wiele taniej. Faktycznie ja takze widze w domach pasywnych z pelna mechaniczna wentylacja przyszlosc (i czy nagrzewnica w tej centrali z rekuperatorem czy bez bedzie elektryczna czy wodna to nie ma znaczenia). A takze zgodze sie z tym, ze domy pasywne musza byc dobrze zaprojektowane, usytowane i maja gruba izolacje. Z tym wszystkim sie zgodze. Jednak z rzeczami ktore pan wygaduje wyskakujac z jakimis grzejnikami elektrycznymi i przewymiarowywaniem 9x z tym sie zgodzic nie moge. Teraz konczac >> Domy pasywne to wiele plusow bo faktycznie mozna zrezygnowac z grzejnikow na rzecz ogrzewania powietrznego (a nawet trzeba), za ogrzewanie sie placi pare razy mniej niz normalnie i ogolnie jakbym budowal dom to chcialbym aby to byl to byl dom pasywny. Jest niestety jeden maly problem >> wykonanie domu pasywnego jest cholernie drogie (wlasnie ze wzgledu na ta wentylacje mechaniczna, na dobre zaizolowanie domu bez zadnych mostkow i faktycznie zrobienie go na "termos"). Jednak jakby taki dom mialby wykonac mi taki fachowiec za jakiego pan sie uwaza ktory zaczalby mi tak majaczyc to bym uciekal gdzie pieprz rosnie bo wiadomym by bylo, ze by mi go spi*. A wiec widzi pan panie Brzeczkowski to jest tak, ze pan Robert w swoich wypowiedziach czasami ma bardzo duzo racji. Pan, panie Brzeczkowski naczytal sie troche zbyt duzo broszurek mowi pan jakies bzdury i nie posiadajac wystarczajacej wiedzy plecie pan po prostu herezje probujac sprzedac produkty w ktorych ja bede widzial przyszlosc domow jednorodzinnych. Szkoda mi, ze mamy takich wykonawcow (bo dom pasywny wykonany zle to nie jest dom pasywny ). Mam nadzieje, ze za moja namowa przeczyta pan chociaz jedna ksiazke o domach pasywnych i przestanie nas straszyc brakiem swojej wiedzy na tej stronie. Serdecznie panu zycze tego na swieta.

Robercie przyjęłam wersje optymistyczną:).
Wszystkim życzę zdrowych i wesołych świąt.

Dołączam się do życzeń :)

Panie Michale, ogrzewanie elektrycznę daję 80-100W/m2 czyli grzejnik 1000 nie 9000 W to "przewymiarowanie" wynika z braku rozumienia tematu przez Roberta, Raczył w swoich postach napisać, że jak dom jest świetnie izolowany (40kWh/m2 rocznie) to grzejniki elektryczne muszą mieć 7-10 W/m2 i dawanie 100 W jest wilelokrotnym przewymiarowaniem. Przykładowe ceny grzejników z aisic 500W-290zł 750W-300 zł -1000W-310zł 1250W-330 zł 1500W -350 zł 1750W 370zł 2000W 390 zł - nie zapłaci Pan więc więcej za grzejniki dają 100W/m2 za sterowanie Roberta 10W/m2 to makabra.
Panie Michale Dom izolowany i ogrzewany elektrycznie jest tańszy w budowie nawet od muratorowskiego. Nie pisząc juz o pasywnym, czy z ciepłą pompą.
Co do rezygnacji z precyzyjnego sterowania jakie maja grzejniki, czy podłogowe, na rzecz nadmuchowego... otóż przy małej akumulacji domów izolowanych i natychmiastowej oczuwalności temperatury przy ogrzewaniu nadmuchowym, oraz niezgodności małego i stałego (15m3/h na osobę) strumienia wentylacji i zmiennego strumienia ogrzewania, tych spraw w miarę tanio i komfortowo połączyć się nie da, zwłszcza, że wentylacja jest "od góry" a ciepłe powiertrze od "dołu"
Pozdrawiam Panie Michale.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.