273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Obliczanie zapotrezbowania na cieplo

Czytałem posty.

Czytal Pan posty...
Jakos wczesniej jak prosilem Pana o wyjasnienia w sprawie przekrojow scian to nie chcial Pan za wiele wyjasnic, a gdy dyskusja przeniosla sie na temat pomp ciepla i kotlow nagle Pan stwierdza, ze nie wiem co to izolacja.
Mozna zapytac czemu nie wzial Pan udzialu w dyskusji, skoro tak chetnie wyglasza swoje zdanie?
Prosze Pana, nie wiem co Pana komentarz mial na celu (obraze mojej osoby, probe jej osmieszenia) ale prosze jeszcze raz wszystko przeczytac i przemyslec, zanim ponownie wyda Pan jakies osady na moj temat.

O panie TB jak juz pan jest to prosze odpowiedziec dlaczego na pana stronie sa jakies "szwedzkie slowa i zdania"?? Z tego co wiem panska strona to polska strona i chce pan nia zareklamowac cos. Czy nie stac pana czy jest pan po prostu zbyt skapy aby zainwestowac w tlumacza?

Z obrażaniem ... to chyba nie ja.
Z pompami ciepła, podobnie jak z centralnymi systemami rozprowadzania ciepła, nie nadają się one do domów izolowanych (E<70kWh/m2 rocznie). Sprawą oczywista jest więc, że cztero, pięciokrotne zmniejanie potrzeb ciepła skuteczną izolacją , wentylacją z odzyskiem i kranami bezdotykowymi, jest znacznym ograniczeniem, rynku pomp ciepła, kotłowni gazowych, solarów, klimatyzacji... w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Naturalne jest więc, że ktoś kto chce żyć z pomp ciepła i centralnych systemów ogrzewania, musi izolację traktować po macoszemu i marginalnie.
Tu nie ma nic z obrazy a jeżeli to jest, to naprawdę przpraszam.
Pozdrawiam tęż tych co tylko szczekanie im zostało.

Panie Michale robię takie izolacje, wcześniej niż Szwedzi, a szwedzkie słówka są by pokazać, że nie tylko ja. Gdyby było po polsku, zapewne, padłoby pytanie kto tak jeszcze robi, albo czy są domy zużywające 40kWh/m2 rocznie.
Pozatym 0.08W/m2xK czy isover 500 mm brzmi i po polsku dość znajomo (przynajmniej dla chcącego).

Prosze Pana, po pierwsze... nie odpowiedzial Pan na postawione przeze mnie pytania... ale przemilczmy ten fakt, poniewaz nie udzielil mi Pan odpowiedzi chyba na zadne z moich pytan, nie przeczytal Pan ze zrozumieniem tego co napisalem (nigdzie nie napisalem, ze pomp ciepla nie stosujemy w domach izolowanych badz je tam stosujemy, poniewaz w ogole nie poruszylem takiego tematu) i mysle, ze popelnia tam powazny blad piszac, ze ludzie traktuja izolacje po macoszemu, czy marginalnie.
Prosze mi uwierzyc, ze jesli budowalbym dom, to chetnie zaizolowalbym go 30, 40 czy 50 cm warstwa izolacji, czy nawet jeszcze wiecej... ale pytanie, ktore stawiam jest takie... czy w polskich warunkach jest to oplacalne?
Chyba kazdy uwaza, ze im grubsza izolacja tym lepiej... ale za ile prosze Pana?
O ile maja wzrosnac koszta budowy domu, ktory chcemy zaizolowac?
Skoro robi Pan takie izolacje to prosze podac liczbe klientow, ktorzy skorzystali z takiej mozliwosci, bo jak sadze nie bedzie chcial sie Pan podzielic adresem tych szczesciarzy?
Powtarzam jeszcze raz... nikt nie twierdzi, ze izolowanie jest zle ale nieoplacalne w naszych, polskich warunkach?

Doprawdy? Było to liczone wiele razy. Ale decyzje podejmuje każdy indywidualnie, więc może sobie przeliczyć.
Nie rozumiem co znaczy "nieopłacalne" w przypadku kiedy budowa domu jest tańsza, eksploatacja jest tańsza i konsrewacja oraz naprawy są tańsze, przy wyższy komforcie.
Nie piszemy przecież o "inwestycji w izolację" a o przeniesieniu kosztów z ogrzewania na izolację.
. Pozdrawiam, idę do domu, do poniedziałku.

kilka dni temo wyliczyłem prowizorycznie koszt izloacji w wariacjie T.B. i klasycznym przy założeniu , że dom ma 120m2 jedno kodygnacyjny cena wełny 400 zł m3 styropianu 180 zł za m3 . W Wariancie T.B. dom był droższy o 26000 ale za to koszty kotłowni podłaczenia (np. gazu) prawie zrównoważły koszty ilzoacji także z tego wynika że w budowie obwie wersje są zbliżone kosztowo więc moim zdaniem wersja T.B. broni się

A przy pompach ciepła, obrona jest nokautująca.

Kolego W...jesteś na początku drogi którą nazywam "uświadomieniem o tempocie i dyletanctwie kolegi t.b.".
Do swoich przekonań potrafi on jedynie dopisać ideologię niepopartą żadnymi dowodami - taki jego urok.
To po prostu "broszurkowiec" o braku podstawowej znajomości zagadnień wymiany ciepła, fizyki budowli a nawet stwierdzę że samej fizyki - czym jest kilowat musiał pewnie w encyklopedi przeczytać.
Wracając do tematu który został przerwany przez dyletanta t.b.:
COP 4 pomp jest wielkością średnioroczą przy parametrach wejście/wyjście 0/40C.
I właśnie na 40,0C projektujemy systemy grzewcze dla domków jednorodzinnych. Jest to temp. obliczeniowa czynnika zasilającego c.o. przy tzew = -20,0C
W okresach przejściowych temp zasilania jest oczywiście niższa co wpływa na wzrost COP.
Oczywiście przy producji c.w.u. jest on niższy lecz nie spada poniżej 3,0C.
Odnośnie producentów: jak dla mnie są dwie marki szwedzkie IVT i NIBE - my zajmujemy się NIBE ze względu na stosowane przez nich sprężarki tłokowe które dają wyższy COP.
W tym roku zmienili oni jednak technologię i od mocy 12kW stosują scrolle. Jednak rozwój ich pomp kieruje się generalnie na scrolle z płynną regulacją wydajności (na dowód ich nowy model o mocy zmiennej 4,5-22 kW)
Polskimi pompami bawiliśmy się przez pierszych 1,5roku i zrezygnowaliśmy - urządzenia nie są jeszcze dojrzałe a brak sprawnej automatyki wymusza konieczność stosowanie buforów c.o. co uważam za kompletną bzdurę.
Ja pompy NIBE po prostu kocham :) Uruchamiam je i zapominam że ją montowałem. Od 4 lat nie miałem konieczności wzywania firmowego serwisanta, wymiany jakiegokolwiek elementu
Koszt systemu pompy ciepła dla domku jednorodzinnego 200m2 to w zależności od rozwiązania od 40 do 50 tysięcy netto.
Prawda jest taka: jeśli usłyszę od klienta że ma gaz ziemny pod budynkiem to nie namawiam na p.c.
Jednak już alternatywnie dla LPG, oleju lub GZ z przyłączem 150 mb stosowanie p.c. jest uzasadnione - zwrot inwestycji od 4 do 5 lat w przypadku dwóch pierwszych przypadkach - w ostatnim koszt jest ten sam.
pytałeś o adres: team@vp.pl - podaję nie firmowy aby mi boty nie dołączyły go do spammailingu.
W kwestii Wołka: jeśli szukasz pracy to możemy z nim pogadać - wkońcu rynek jest teraz "w potrzebie" :)

kilka dni temo wyliczyłem prowizorycznie koszt izloacji w wariacjie T.B. i klasycznym przy założeniu , że dom ma 120m2 jedno kodygnacyjny cena wełny 400 zł m3 styropianu 180 zł za m3 . W Wariancie T.B. dom był droższy o 26000 ale za to koszty kotłowni podłaczenia (np. gazu) prawie zrównoważły koszty ilzoacji także z tego wynika że w budowie obwie wersje są zbliżone kosztowo więc moim zdaniem wersja T.B. broni się
Otóż w żaden sposób się nie broni przy założeniu że ogrzewanie grzejniczkami jest czterokrotnie droższe od p.c.
Jeszcze nie zbudowano takiego domku 100 metrowego którego zapotrzebowanie wynosiłoby 1,1 kW (przy 40kW/m2 rocznie) - sam dyletant t.b. też takiego nie widział choć klepie swoje bzdury tutaj od przynajmniej 2 lat.
Ja jednak powtarzam: wybór zawsze należy do klienta :)

Ja z kolei bawie sie niemieckimi pompami Stiebel-Eltron. Wysoka jakość, bezawaryjność, boska automatyka. Koszty podobne-200m2 jakieś 50tys netto na sondach.

Panie Michale robię takie izolacje, wcześniej niż Szwedzi, a szwedzkie słówka są by pokazać, że nie tylko ja. Gdyby było po polsku, zapewne, padłoby pytanie kto tak jeszcze robi, albo czy są domy zużywające 40kWh/m2 rocznie.
Pozatym 0.08W/m2xK czy isover 500 mm brzmi i po polsku dość znajomo (przynajmniej dla chcącego).
Wychodzi pan z zalozenia, ze wszystkie opisy np kotlowni powinny byc po niemiecku, pomp ciepla po szwedzku, a klimatyzatorow po chinsku bo robia to takze inni ludzie w innych krajach oprocz pana? Szczerze mowiac g* mnie obchodzi kto to w innych krajach robi - jesli pan faktycznie chce byc taki solidny to niech pan da odnosnik do szwedzkiej strony ale na pana stronie powinno to byc po polsku!! A faktycznie niektore wartosci brzmia znajomo ale czy bylby pan sklonny wykonac cos na podstawie projektu w ktorym by bylo w opisie czasami kW albo cos takiego nawet jesli bylby to projekt bo chinsku bo niektore wartosci brzmia podobnie? Albo podpisac umowe, bo data wyglada podobnie do poslkiej? Panie TB jeszcze raz sie zapytam, czy tak bardzo nie stac pana na tlumacza czy po prostu jest pan zbyt skapy zeby w takiego tlumacza zainwestowac? (A moze w panskiej okolicy nie ma zadnych tlumaczy jezyka szwedzkiego? Z tego co jednak pamietam na forum pisal pan wielokrotnie, ze zna pan wiele norm w roznych jezykach wiec przypuszczam, ze i ze szwedzkim by pan sobie poradzil). Na tematy zwiazane z czescia czysto merytoryczna mam nadzieje, ze nie bede musial wiecej nic pisac bo i tak pan nie odpowiada a jesli juz pan odpowie to jest to taka brednia i bzdura, ze niewarto nawet w takie dyskusje sie wdawac.

Jeszcze chcialbym dodac pare slow. Wiem, ze to nie moja sprawa ale jak to jest, ze jak ja dodaje na forum jakis temat wieczorem pozniej wstaje rano ide do pracy, wracam widze 10 pana odpowiedzi panie TB? Wiem, ze to nie moja sprawa bo to w koncu panska firma ale wlasciwie jesli mozna to zapytam sie, co to za praktyka siedziec na internecie w czasie godzin pracy? A teraz pan nie odpowie bo "idzie pan do domu"??????? Znaczy, ze w domu nie ma pan internetu??? Czy to tez znaczy, ze wszystkei posty na forum pisze pan w pracy?? Jeszcze raz powiem, rozumiem ze to panska firma i nie moja sprawa jak pan nia prowadzi ale jednak wg mnie gdzie tutaj panska fachowosc?

Michał - witaj na forum :)
Pytania, które zadajesz padały już tutaj wieloktrotnie. Wielokrotnie też zostało tu już udowodnione, że pan TB nie zna się w zasadzie na niczym - od spraw czysto technicznych po zwykłe zarządzanie i marketing. Nie licz na jakąkolwiek sensowną odpowiedź z jego strony. Wszystkie niewygodne pytania są pomijane milczeniem, żadna odpowiedź nie jest wprost - same ogólniki i hasełka z broszurek, wszędzie gdzie tylko się da wstawiane jest "wentylować, izolować, krany bezdotykowe" (ostatnio nawet w wątku o roztoczach). Do tego wybujałe ego, tysiące zadowolonych klientów, globalny spisek branży sanitarnej, gadanie samemu ze sobą, prowokowanie wątków przez tworzenie wymyślonych użytkowników i problemów....... Można by tak wymieniać i wymieniać. Generalnie w dyskusje z tym osobnikiem wdawać się nie warto. Niestety to forum jest bardzo prymitywne i nie można włączać opcji "ignoruj", więc tak długo jak tu jesteśmy trzeba wysłuchiwać jego paplaniny.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.