273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Obliczanie zapotrezbowania na cieplo

Odpowiedziałem bardzo konkretnie. Od 17 lat zajmuję się budownictwem, w sensie ogrzewania izolacji i wentylacji. Centralnego ogrzewania w domach izolowanych się nie stosuje, NIE nieznam się więc na tym, nie jest to do niczego potrzebne, nie ma sensu uprawianie sztuki dla szktuki.
Raczej wolę domy zdrowe, energooszczędne komfortowe, i 100W/m2 by osiągnąć 40kWh/m2 rocznie, co zapewne jest Panu obce.

Panie odnoszę wrażenie, że rozumienie tego o czym piszę przez pana jest podobne do tego co by zrozumiał z Pana wywodów Pan Paar (projektował ogrzewanie Zamku Królewkiego w W-wie )

Ja panu zostawie do obliczania domki jednorodzinne panie Brzeczkowski (mam w d* domki) a ja sobie moim instalsoftem bede liczyl hotele, budynki wielorodzinne i inne wieksze obiekty. Dobrze? Moze byc taki uklad? Niech pan wciska inwestorom kity jakie pan chce co mnie to obchodzi? Domki mnie nie interesuja.

Ale mnie interesują hotele, coraz wieksze zainteresowanie jest by obniżyć koszty, budowy i eksploatacji. Czyli założyć precyzyjne ogrzewanie apartamentowe, przyjmujące rozkazy z recepcji. By podnieść temperaturę w czasie "rejestracji " klienta, daję się , "bez liczenia" promienniki 100W/m2 . Ponieważ grzejniki mają II klasę bezpieczeństwa (bez uziomu) trzeci przewód wykorzystuję do zdalnego sterowania prostym urządzeniem z recepcji. Gdy nic na przewodzie sterującym sie nie dzieje ,grzejnik z dokładnością 0.1st trzyma ustawioną temperaturę, gdy podamy 230V grzejnik obniża o 3,5 st, gdy podamy 115V (dolne połówki sinusoidy) grzejnik utrzymuje 7 st jak górne połówki 115V ogrzewanie jest wył.
Proste, precyzyjne , tanie, komfortowe, i liczyć nie trzeba, a chwilowe wyższe koszty kWh nadrobimy izolacją, bo kupę kasy z nie montowania centralnego ogrzewania zostanie.
Takie są nowe kierunki.

Zrealizowal Pan juz jakis hotel taka metoda? Jesli nie to porozmawiamy jak Pan zrealizuje (jak sie jakis inwestor zgodzi) i to kilka lat podziala. Jesli nie to nie mamy o czym rozmawiac.

dyletant brzeczkowki znowu swoje ...głupoty plecie?:)

Widziałem takie rozwiązania we Francji w Alpach teraz jak byłem.

Co z tego że widziałeś, czego to dowodzi ? Że sie da zrobić ? Już dawno mówiłem że da. Że może być opłacalne ? Już dawno pisałem że może. Ale nie należy z takiego rozwiązania robić jedynego możliwego i najlepszego rozwiązania na dodatek podpierając się pseudonaukowym bełkotem.
To jest forum dotyczące WENTYLACJI a do jakiego wątku się nie zajrzy to wszedzie są grzejniki elektryczne gościa, którego cała wiedza to podejście intuicyjne i doświadczenia z termosem, co nie zna żadnego wzoru i w kółko klepie te same formułki.

Jest opłacalne , jest tańsze, jest precyzyjne, a że liczyć nie trzeba, no cóż taka jest przyszłość. Lampy elektronowe teraz też już tylko jako dogra zabawka, i moja wiedza o elektronice z 70lat na nic się nie przydaje.
A wzory... jeszcze raz powtarzam, są niepotrzebne, ( oraz złe) od tego jest elektronika i systemy niecentralne gdzie przewymiarowanie mocy jest zaletą, poprawia komfort, ułatwia sterowanie i daje oszczędności. A to że Pan nie chce tego przyjąć do wiadomości to normalna rzecz, jedni się uczą całe życie inni mają wiedzę skończoną. dom ma zużywać 150 kWh/m2 rocznie by się rynek pomp ciepła i kotłowni rozwijał.
Czy Pan nie widzi, że wzory i programy typu OZC zostały napisane "od tyłu" , że opisują istniejący "modelowy" dom z centralnym ogrzewaniem, a nie wszytkie domy? Czy Pan nie widzi, że to nie fizyka! Czy nie widać ,że przy izolacjach 30-40 cm wełny czy styropianu, straty mostkami termicznymi są większe niż całkowite straty? Czy Pan nie widzi, że jeżeli ogrzewanie ma dostarczyć 15-25 kWh /m2 rocznie to koszty pośrednictwa, straty kominowe , zaczynają stanowić ponad 50%.?
Wiem , że Pan to widzi , czy czuje, dlatego tak się pan denerwuje.

Ja tam się cieszę , że elektronicy opanują ogrzewnictwo.

...Pan nie widzi, że wzory i programy typu OZC zostały napisane od tyłu ...cytuj>
A nie mówiłem? Nic dodać nic ująć.
A skąd pan wie że program został napisany od tyłu jak nawet nie zna pan wzorów na których ten program się opiera ? Ja się nie denerwuję, z czego pan to wnioskuje ? Nie mam powodu, ja się nie dałem nabrać.

skończ t.b. paplać głupoty ..dyletancie jeden.

Hej, pan Waclaw od TB wrocil na forum. Jest jeszcze jedna postac z rodziny klonow TB, pan Krzys.
Co sie stalo z Kuflem od TB?

Dał się Pan nabrać Panie Gnom! Przecież Pan tak liczy!

http://www1.rockwool.pl/graphics/Termomodernizacja/domek_online.html
Oto domek modelowy. Potem dopisuje się programy!
Żeby "twórca" tego napisał mój dom zużywa 150kWh/m2 rocznie w w/w procentach, to bym nie miał nic przeciwko temu. Można zbudować taki dom. Ale, że tak jest w każdym domu to sie nie zgadzam.
Nie zgadzam sie też , że nawet w "modelowo" postawionych domach podpiwniczonych do gruntu ucieka 3-6% ciepła , gdy samym fundamentem w domu niepodpiwniczonym jest to wielokrotnie więcej.
TO SĄ BAJKI NIE FIZYKA I TERMOMODERNIZACJA!!!!!!!!!!!!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.