273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Obliczanie zapotrezbowania na cieplo

Przepraszam za upierdliwosc ale... prosze o podanie linkow z wyliczeniami 40kWh rocznie, poniewaz nie moge sobie z tym poradzic... rozumiem, ze jest Pan leniwy jak ja... ale skads ma Pan ta informacje, prosze wiec sie z nia podzielic...
Jestem zainteresowany tematem... i chetnie go zglebie.
A co do wczesniejszych pytan... o rodzaj izolacji i propozycje
ogrzewania. Wystarczy napisac, ze piecyk gazowy, elektryczne, czy piec na paliwo stale... i troszke sie wyjasni?!

http://www.isover.se/graphics/Isover_SE/Om_Isover/Kontakta_oss/Broschyrer_Bygg/BBR%20broschyr.pdf
Katlog do 55kW/m2 bez klimy, ale u nas jest łagobnieszy klimat, a wodę dozuję przez krany bezdotykowe, pozwala to zejść poniżej 40kWh/m2 przy niższych lub tych samych kosztach budowy.

Niestety nie moge znalezc wyliczen dla 40kWh/rok... :/
Niech mi Pan powie jak to oblicza... jestem bardzo ciekawy.
Poza tym nie jestem ekspertem od szwedzkiego:).
Przetlumaczy Pan?

Dość prosto obliczam. Jak wielokrotnie o tym pisałem, odczytuje licznik. To dokładna, znana metodyka liczenia przy niecentralnym elektrycznym ogrzewaniu. Przekonałem się, że uwzględznia wszystko, niedoróbki, mostki termiczne , wilgoć w przegrodzie, czasowe obniżki temperatury w domu podczas nieobecności , czy snu, ogrzewanie strfsowe, inne straty, oraz zyski .... Gorąco polecem. Bardzo proste i skuteczne rozwiązanie.

Z tego co tu czytałem biegła w obliczeniach jest p. OLA i pan ADAM proponuję się do nich zwrócić

a i jeszcze pan Michał

Co do tłumaczenia ze szwedzkiego.... piszę po polsku od bardzo wielu lat, a że Szwedzi sobie przetłumaczyli.... od dawna wchodzą na stronę. stat.nie-co.pl nie widzę potrzeby jeszcze bardziej tłumaczyć tak prostych rozwiązań : Minimum 30cm (0.1W/m2xK) suchy termos , skuteczna wentylacja z odzyskiem ciepła dopasowana do ilości osób, nie kubatury, super precyzyjne, niecentralne ogrzewanie elektryczne (podłogowe, ścienne , sufitowe ) + krany bezdotykowe.

0,1 W/m2*K ... to jaka jest konstrukcja sciany?
Prosze podac z czego Pan buduje (czy proponuje)... warstwa po warstwie... no i oczywiscie jakie okna...
Poza tym... jak oblicza Pan moc grzewcza ogrzewania...
Zaklada Pan 100W/m2?
Wydaje sie, ze dla suchego termosu mozna mowic o przewymiarowaniu? Ale nie jestem fachowcem (jeszcze;), wiec nie bede sie wyklocal...
Mysle, ze koszt budowy takiego domu przekracza potencjalne oszczednosci, wynikajace z zastosowanych technologii.

Przecież cały czas izolacjach o tym tu piszemy!!! Masz rys.
!00 W/m2 daję się by oszczędzać energię i mieć komfortową stabilną temperaturę. Koszt jest nizszy lub równy.

:)
Wlasnie chodzi mi o Pana propozycje sciany...
Tynk... 0,01m
Styropian... 0,4m czy tez welna z Isovera 0,4m z lambda 0,033W/m2*K
Potem co? i ile?
No i znowu jakis tynk?
Czy moze jakas inna propozycja... czekam na Pana propozycje!
Chodzi mi o konkret... i podanie wartosci lambdy dla poszczegolnych materialow... i ich grubosci.
To, ze damy izolacje 0,4m z welny to nie oznacza, ze U=0,1 W/m2*K, prawda?
Tak z czystej ciekawosci... np. dla 120m domku (powierzchnia ogrzewana) jaka moc grzecza (ogrzewanie elektryczne) by Pan zapropnowal, przy suchym termoscie?
Uprzedzam, ze nie mam zamiaru sie z nikim wyklocac... Moim celem jest jedynie uzyskanie informacji... wiarygodnej informacji...
Nie twierdze, ze nie ma Pan racji... ale chciabym uzyskac dowod czarno na bialym.

Sorry, jasniej niż na rys, i opisie już nie umiem. Projekty robią zresztą architekci.

Jaki rysunek?

Panie W i panie Marianie, wszyscy jesteśmy leniwi i mnie się nie chce obliczać rzeczywistych kosztów budowy wg różnych technologii, zwłaszcza, że jest to dział na którym sie nie znam.
Jedno wiem na pewno operując wskaźnikiem 100W/m2 lub innym wyrażajacym jakąś wartość na m2 podłogi, jest bzdurą, co niejednokrotnie udowodniłam.A teraz powiem wprost:takim wskaźnikiem operują niedouczeni ignoranci i co gorsza robią na podstawie takich "wyliczeń" instalacje. Ludzie wskaźniki można używać, ale z głową i to nie wszędzie. Rzetelnych wyliczeń i wyobraźni nie zastapi nic.
Pamiętacie hale Targów Katowickich? Tam posłużono się też wskaźnikiem, niestety bez wyobraźni.
W branży wentylacyjnej trudniej o takie tragiczne wypadki, ale nie chciała bym być oskarżona o to, że jakieś dziecko było w przedszkolu niedotlenione i nie życzę tego nikomu.

Czy jest Pani wstanie wskazać choć jedną firmę na świecie, Devi, Nexans, AEG, Noirot, Atlantic, Airlec, Elektra, Convektor.... która liczy inaczej niż około 100W/m2 ? Choć jedną PRoSZĘ , która nie jest ignorantem, niedoukiem...

Chcialbym sprostowac: 100W/m2 (zazwyczaj 80/90) przyjmuje sie dla ogrzewania elektrycznego podlogowego dla dobrze zaizolowanego domu... ale jesli wystapi potrzeba, trzeba zainstalowac dodatkowy system grzewczy.
A aby znac potrzeby trzeba policzyc straty ciepla:)...
Panie T.B prosilem o propozycje jakiejs sciany?
Prosze napisac, a nie zbywac mnie odniesienami do jakichs rysunkow. Jestem mlody, a co za tym zadny wiedzy... i faktow.
Mozna zapytac czym zajmuje sie Pani "ola" zawodowo? To czysta ciekawosc...
Z ciekawoscia przypatruje rowniez tutejszej dyskusji... Ciekawosc u mnie wrodzona;).

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.