273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

KONFRONTACJA - Robert kontra Pan T.Brzęczkowski

Odmoszę wrazenie, że Pan zupełnie się pogubił, w tym zacietrzewieniu. Oczywiście, że czasem pracy nie mocą steruje się ogrzewania, przynajmniej współczesne.
Moze też Pan poszuka, czemu zmieniono obliczeniową na projektową
Zresztą tłumaczenie takich oczywistości trochę mnie krępuje. Może Pan napisze w jakiej firmie Pan pracuje.
W swojej firmie Panie T.B. w swojej - przyjedzie Pan na konfrontacje to się przekona w jakiej.
A odnośnie tego sterowania to przepraszam .... źle zrozumiałem intencje.
Dla mnie jest zupełnie jasne że steruje Pan czasem a nie mocą, bo jakżeby inaczej (chyba że stosowałby Pan styczniki tyrystorowe - no ale to już byłby high-tech którego jest Pan wrogiem).
Nie zmienia to faktu, że aby mieć dobrane odbiorniki ciepła (nawet te sterowane czasem a nie mocą) wpierw trzeba znać "obliczeniowe zapotrzebowanie na energię grzewczą" - a tego to już Pan nie rozumie i nie potrzebuje, bo montuje elementy grzejne z pewnością przewymiarowane i to znacznie (wynika to bowiem z typoszeregu grzejników elektrycznych jak mniemam)- i to jest właśnie Pana margines bezpieczeństwa. Jeśli "skuteczna izolacja" nie zadziała ....to wystarczy że grzejniki dłużej popracują:)
A o zacietrzewieniu nie ma mowy - zapewniam :)
A może przysłałby mi Pan taką dokumentację domku na grzejnikach elektrycznych z doborem urządzeń?

Termstaty grzejników mają "high-tech" pomiar 15 x /sek, czujnik otwartego okna (przełączenie aut. na tryb +7stC) obniżki temperatury przy nieobecności, przyjmowanie na wys. częstotliwości rozkazów z elktrowni o chilowych obniżkach o 1 czy 2 stC w przypadku przeciążenia sieci. To od lat stosowana normalka. Inaczej się komfortu przy 30 - 40 cm izolacji (U<0.1W/m2xK) nie zapewni. Pozatym wszystko musi być równie trwałe jak reszta domu, i tanie (200 m2 dom materiał + montaż z VAT-em 22% to koszt 6000 same grzjniki, mieszana pośrodku, do 9000 zł wyłącznie) podłogowe)dlatego, by stać było inwestora na izolację.
Kolejna sprawa, to wielkość domów, Coraz częściej klienci idą w ślad duńczyków, francuzów itd sprzedajemy instalacje do domów 80m2 wyłącznie parter. Ostatnio całe osiedle robiliśmy w Vinderup (Dania)
Takie śliczne domki z 30-40 cm izolacją i rekuperatorem to (100%) przyszłość! Tylko gdzie Pan tam ciepłą pompę upcha ...

Tylko gdzie Pan tam ciepłą pompę upcha ...
Do domku o pow 80 m2 to sam fizycznie bym sie nie pchał nie mówiąc o pompie ciepła, bo więcej metrów mam w bloku wielorodzinnym :)
A co ma pomiar 15razy/sek wspólnego z high tech?:)
Nie sądze aby raz/5sek był niewystarczający :)
Ja mówiłem o sterowaniu ...a Pan znowu o swoim :)
apropos ..jakich przeciążeń sieci się Pan obawia :)

Odnośnie tych mocy elementów grzejnych to miałem rację? nie?:)

a więc i obliczeniowe zapotrzebowanie jest zbędę ..to którego nigdy Pan nie policzył ,prawda?:)

A nas izolowanie zaiteresowało, pan Brzęczkowskiego do EKO-BUDu zaprosiliśmy nie czekając na "konfrontacje" z Robertem. Było bardzo ciekawie, zamówilismy cykl artykułów do naszego pisma.

Popatrzyłem w katalogach, podzwoniłem ... i nikt nie zna strat ciepła, przenikanie ciepła, przewodzenie i przejmowanie w W.

kto szuka nie błądzi :) prof. Pogorzelski był kierownikiem badania nt "Zasady dostosowania budynków wielkopłytowych do wymagań oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród" gdzie m.in. "wyznaczono wartości współczynnika przeniakania ciepła z uwzględnieniem wpływu mostków cieplnych" dla ścian zewnętrznych. Możnaby go zapytać w korespondencji o powyższe terminy :) Może tylko tak palnęli z głupia frant z tym "przenikaniem", może to jak z wodą na Marsie, chyba jest ale nikt jej nie widział ;)

Z tego co zrozumiałem, od T.B. to jest to w praktyce niemożliwe. Mostek termiczny, jest zawsze "producentem" wilgoci i jeżeli teraz zawilgocenie znakomicie zwiększa przewodność cieplną, to pewne jest, że wielkość mostka cieplnego i jego przewodzenie są dynamiczne, więc nie do wyliczenia.

A nas izolowanie zaiteresowało, pan Brzęczkowskiego do EKO-BUDu zaprosiliśmy nie czekając na konfrontacje z Robertem. Było bardzo ciekawie, zamówilismy cykl artykułów do naszego pisma.
hehehe :)
Niech Pan już po tym cyklu artykułów wpadnie na konfrontacje :)

chyba się pan tak zacietrzewił i zagalopował, że stracił zupełnie zdolność oceny! Coś jak w znanym filmie... "może i M. C. Skłodowska btła kobietą" Przecież "wyższość systemów niecentralnych" jest oczywista choć, nie badana i nawet chyba przez pana skrzętnie pomijana.

chyba się pan tak zacietrzewił i zagalopował, że stracił zupełnie zdolność oceny! Coś jak w znanym filmie... może i M. C. Skłodowska btła kobietą Przecież wyższość systemów niecentralnych jest oczywista choć, nie badana i nawet chyba przez pana skrzętnie pomijana.
Przykre jest to Panie T.B. że używa Pan różnich nicków na tym forum. Czy w tym wątku jest jakakolwiek mowa o niecentralnych systemach? To nie ten mail czym sie Pan zdradził kolejny raz.
Ja sie nie zacietrzewiam (pana wymyślone i niepoparte stwierdzenie) tylko już nie mam ochoty tu z Panem dyskutować - zapraszam jedynie na konfrontację.

Pan nie wspomina o "dynamice" mostków termicznych, bo to nie pasuje Panu Robertowi, i dostanie swojej "hehehe" czkawki.

Pan nie wspomina o dynamice mostków termicznych, bo to nie pasuje Panu Robertowi, i dostanie swojej hehehe czkawki.
tak..tak ..dynamika ..aha ..:) hehe. Zapraszaj Pan ludzi na konfrontację i kończmy tą paplaninę

Ja mam wyjaśniać na czym polega wyzszość izolowania nad ocieplaniem, niecentralnych systemów ogrzewania nad centralnym rozprowadzaniem ciepła, i zbilansowanej wentylacji nad wentylacją grawitacyjną, a zapraszać miał Pan!

Ja mam wyjaśniać na czym polega wyzszość izolowania nad ocieplaniem, niecentralnych systemów ogrzewania nad centralnym rozprowadzaniem ciepła, i zbilansowanej wentylacji nad wentylacją grawitacyjną, a zapraszać miał Pan!
Tyle że ja zapraszam bezustannie na konfrontację a Pan na kawkę do kawiarenki :)
I ja będę mówił tylko o bezsensowności ogrzewania elektrycznego i bezkrytycznej izolacyjności obiektów oraz ich konstrukcji wg Pana kryteriów (syndrom norweski). Wentylacji nie będę ruszał bo w tej kwestii mamy te same opinie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.