290
295
293
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

a wymiana łożyska jest skomplikowana czy idzie samemu to zrobic

Harnaś,
Ty używasz FL? Nie otwierać okien i drzwi przez 24h? A co później? Rozumiem, że FL znajdzie sobie odpowiednie ustawienia i wtedy co będzie już działał idealnie i spalanie spadnie, spieków nie będzie i w ogóle pełny ideał.
Takie rzeczy to tylko w Erze. Ja włączałem FL zarówno jak piec nie był w nadzorze jak i był. Nie widziałem żadnej różnicy. Nie będę tracił 24h i kilkanaście KG miału po to, żeby FL nauczył się co ile i z jaką mocą ma pracować.

Tak w ogóle wywaliłem ten przymknięcie zaworu, ustawiłem za to min nadmuchu i mam to co chciałem. Czy przeciąga? Być może i idzie o 1, 2 'C więcej niż zazwyczaj ale to chyba na plus niż na minus. Dłużej postoi i jak to mówisz dokisi mój miał, który wcześniej sprawdzałem jak i inne. Tylko hmmm na zewnątrz było +15 :) a teraz jest -11 i widać, że przy tej węgiel inaczej się zachowuje. Zgadzam się z Tobą, że im więcej mocy na węglu tym bardziej się spieka. Lepiej nie kombinować i kupić mniej kaloryczny ale będzie więcej popiołu, który i tak możemy wywalić do śmietnika. Ogólnie ja z pieca jestem zadowolony. Fakt, że palę 3 sezon, Ty zapewne już kilka lat. Z doświadczeniem nie dyskutuję, ale lubię kombinować. Nie ufam temu co napisane, każdy dom jest inny co oznacza, że jednemu działa lepiej drugiemu gorzej <- Witek, to stwierdzenie również do Ciebie.

I jeszce jedno (Tylko nie bierz tego do siebie). Napewno wiesz więcej niż ja. Jakie ustawienia byś zaproponował do mojego domku.

ja mam teraz na kotle ustawiona temperaturę na 63 histereza 2st czs podawania praca 150s nadzór 80 min ale i tak prędzej się zalancza a nadmuch 37 i na razie przy tej temperaturze nawet spalanie super nic nie robią się żadne spieki zar od popielnika kilka centymetrów jak tak będzie to super

Panowie moje ustawienia to temp pieca 70stopni przerwa podawania praca 165 sek nadzor 45min nadmuch 85% tak ustawil servisant . sytuacja wyglada tak ze piec nabija do 70 max 71 i tryb nadzor trwa maxymalnie 20 min ,wiec piesc sie wlacza co 20 min . co nalezy zrobic aby piec podchodzil pod 75 stopni i tryb nadzor trwal troszke dluzej. piec dosc sporo pali bo okolo 40 kg na dobe . serwisant ustawil taki nadmuch ze wzgledu na ogromna ilosc sadzy w piecu ale z kolei taki nadmuch skutkuje spiekami w popielniku

za dużo dmuchasz tego powietrza i dlatego robią się spieki a druga sprawa niepotrzebne ciepło ucieka przez komin ustaw sobie temperaturę na kotle max 65 i dmuchawę na 40 zobacz co sie dzieje

[quote: harnaś]właściwie, bez komentarza![/quote]
tak myslalem, nie ma nic madrego do powiedzenia, to lepiej milczec:)

Ja jednak skomentuje - od przedmuchów głowa nie zaboli, duzo mniejsza kondensacja pary wodnej, co już widziałem i sprawdziłem w praktyce, i jest to fakt, chcialem tylko to potwierdzic u innych osób, jednak twardogłowych lepiej nie pytać :)

pozdrowienia!

czesc mk21 bardzo podrozal, juz slyszalem opinie ze drogawy, jeden moj klient do nowego domu wstawil tlokowca grobelny, bylem u niego i musze przyznac ze kociolek jest spoko.
poniewaz sam mam mk21 to sporo zauwazylem przy robocie roznic, hehe musze przyznac ze mk21 bije go sprawnoscia na glowe, za to kladzie sie w czym innym ano tak to jest z tymi kotlami

polecam dla zainteresowanych jak zawsze - antracyt.serwisweb.com dla mk21 oraz innych juz tloków - nigdy wiecej sadzy i tysiace zlociszy w kieszeni, rzadko uzupelnia sie opal, jak ktos ma dostep, to warto, mozna zapomniec o czyszczeniu kotla!

Dawno na forum antracytu nie było. Teraz znów przez kilka stron będziesz pisał jaki to antracyt jest super i w ogóle.

kolo
przede wszystkim w FL mk21 jest wyposażony i słuszne jest poddawanie go różnym tekstom natomiast antracyt:
1. Jest jakaś sieć sprzedaży? (ale to już było)
2. Nie jest zalecanym opałem przez producenta

I wszystko w temacie. Ale cieszę się, że nie opuściłeś nas :)

co do łóżyska, to najtrudniej było ściągnąć bierznie wew. Dość ciasno siedzi, dlatego nie pieścilem się z nią i skorzystałem z dobrodziejstwa szlifierki kątowej.
hoofik
co chciałbyś osiągnąć poprzez ustawienia?
jaki cel priorytetowy?

Harnaś,
Przede wszystkim stabilizację. Jeżeli on faluje trudno jest dobrać optymalne ustawienia. Rozumiem, że musi on sobie znaleźć najlepsze ustawienia ale jeżeli wygrzałem instalację, na Twoich przykładowych ustawieniach i doszedłem do jakieś stabilizacji to chciałbym móc np ustawić sobie moc nadmuchu, przerwę co różne wartości. Dla mnie istotne jest aby na palenisku był żar i tak podawać opał i nadmuch aby nie przepalony nie spadał a temp na piecu rosła.
Tak naprawdę to wydaje mi się, że nigdy nie dojdzie się do ideału. Nie ma ustawień takich samych ustawień dla 0, -10, +10. Zawsze trzeba kombinować. Korci mnie aby spróbować z FL przez 24h. Wtedy mogę być pewny czy napisany program jest dobry czy nie.

stabilna praca możliwa jest tylko wtedy gdy kocioł pracuje w sposob ciągły, bez podtrzymania. Czyli 30-100% mocy nominalnej, dla kotłą 22 kW, to od 6,5 kw do 22 kW, jeszcze inaczej od spalania dobowego 35kg w górę! Żeby jeszcze było ciekawiej, to te 35 kg on powinien zacząć palić już przy ok +5C za oknem, a przy -20C dochodzić do 90kg! Kto tak ma rękę do góry.
Kto tak nie ma niestety nie będzie też miał stabilnego spalania.

Do stabilnej pracy na fl też jest potrzebna stabilna instalacja tzn stabilny odbiór ciepła. Czyli odpadają termostaty pokojowe on/off, strefy czsowe oniżające temp mieszacza, czy kotła i maksymalne hiesterezy na CWU. Jak nie będzie czynników które będą wkręcać fl na 100% mocy niepotrzebnie, bo tylko na kilkanaście min, po czym znów przez pół dnia będzie swoją moc redukował, to będzie pykał stabilnie na minimalnej mocy, węgiel będzie dopalony, a popiól najlepszy z możliwych.

jeszcze jedno pytanie
kto regularnie co roku opuszcza tylną ściankę podajnika, tą wewnąrz nad tłokiem?

robię to nawet dwa razy masz na myśli ta pod paleniskiem

mam na myśli tę ze zdjęcia po prawej z trzema nakrętkami
http://imageshack.us/photo/my-images/834/reret.jpg

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.