290
295
293
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Harnaś, a po co to opuszczać? przewertowałem broszurkę lazara i nigdzie nie zauważyłem zapisu aby coś tam opuszczać. Ze zdjęcia dodatkowo widać, że raczej jest to stały element i nie ma potrzeby go odkręcać, opuszczać itp.

Witek,

Tą pod paleniskiem na 4 śruby to ja otwieram przy każdym czyszczeniu pieca czyli średnio co 1,5-2 tygodnie. Palę miałem i trochę mi syfu tam wpada. Jak jest za dużo a nie ma jeszcze terminu czyszczenia to słyszę w wentylatorze jak drobinki węgla latają wraz z nim :)

[quote: harnaś]stabilna praca możliwa jest tylko wtedy gdy kocioł pracuje w sposob ciągły, bez podtrzymania. Czyli 30-100% mocy nominalnej, dla kotłą 22 kW, to od 6,5 kw do 22 kW, jeszcze inaczej od spalania dobowego 35kg w górę! Żeby jeszcze było ciekawiej, to te 35 kg on powinien zacząć palić już przy ok +5C za oknem, a przy -20C dochodzić do 90kg! Kto tak ma rękę do góry.
Kto tak nie ma niestety nie będzie też miał stabilnego spalania.

Do stabilnej pracy na fl też jest potrzebna stabilna instalacja tzn stabilny odbiór ciepła. Czyli odpadają termostaty pokojowe on/off, strefy czsowe oniżające temp mieszacza, czy kotła i maksymalne hiesterezy na CWU. Jak nie będzie czynników które będą wkręcać fl na 100% mocy niepotrzebnie, bo tylko na kilkanaście min, po czym znów przez pół dnia będzie swoją moc redukował, to będzie pykał stabilnie na minimalnej mocy, węgiel będzie dopalony, a popiól najlepszy z możliwych.[/quote]

Witam fachowców.
Musze przyznać że ręki w górę nie podniosę. 35kg węgla to spalam na 2,5doby przy mrozie -10 st. Celsjusza.
Naprawde przykro się czyta o takim niepotrzebnym zużyciu opału.

Zapraszam zainteresowanych do dowodów na kotle MK21 oraz innych.

Pozdrowienia!
Pan antracyt.

to ze podajnikiem są te śruby to wiem bo czyszczę to regularnie a zdjęcie przedstawia nam podajnik

a no po to opuszczać, gdyż po sezonie krawędź tej płytki sie wyciera i zaczyna puszczać corz więcej pyłu i coraz grubsze frakcję pod podajnik. To jest swego rodzju wycieraczka do tłoka!

Poprawcie mnie, prosze, jesli jestem w bledzie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - trzeba rozkrecic silnik na srubki - tłoki, rozrząd, panewki, zeby zobaczyc czy panewki i gniazda zaworów są ok? i to najlepiej co 2 tygodnie? to chyba zdeczka niepoważne.

ale wyjscia chyba nie ma, doradzcie panowie jak opuszczac te wycieraczke, jak to mozna zrobic z pelnym zasobnikiem, czy to w ogole mozliwe?

kol montez tudzież kolo lub rafal od dawna ci mówiłem, że antracyt szkodzi
więc proszę cię, nie troluj!

szkodzi to głupota a zwłaszcza w wydaniu "górskim":) jeżeli fakty nazywasz trolowaniem, to twoje "porady" ja moge nazwać działaniem na szkodę biednym użytkownikom, ale dzieki ze sie starałes

a teraz zarabia na nowy, wiec sorry, ale dziadku idz na emeryture, juz czas

Jedno pytanie:
Ile waży jedna podana porcja antracytu, eko i miału?

[quote: hoofik]Jedno pytanie:
Ile waży jedna podana porcja antracytu, eko i miału?[/quote]
zalezy jakiej granulacji - np 6-13mm dla mk21 to ok 200g, jak grubszy np 10-25 to 150g, ale ja obliczyłem, że w pewnych warunkach 80g

ale do czego to ma byc potrzebne?
najpewniejsza metoda to zmierzyc poziom w zasobniku i liczyć porcje - sterownik sam to robi (podaje ilosc porcji po dobie) a do tego wtedy rachunek jest prosty - masa opału podzielic przez ilosc porcji i wyjdzie iles gram na porcje.

Pytam się bo palę miałem i aby uzyskać mniejsze dobowe spalanie chcę stwierdzić czy przejść na pracę ciągłą czy kombinować z nadzorem i pracą. Aby zmierzyć zasobnik musiałbym ważyć opał przed wrzuceniem - nie mam wagi.

A tak na marginesie. Dawno temu dyskutowaliśmy odnośnie antracytu. Składy opału, gwarancje itd itp. Dużo czasu minęło. Robiłeś rozeznanie jak ze sprzedażą? Pojawiły się jakieś nowe miejsca sprzedaży niż tylko śląsk? Nie mówię NIE antracytowi ale chciałbym mieć dostęp do niego. Harnaś pali groszkiem i też jakoś idzie choć to paliwo nie jest zalecane. Gwarancja na piec się skończyła więc można pomyśleć o czymś innym.

witam, mam pytanie odnośnie ustawień mk21 na ekogroszku. kocioł mam od lipca tego roku,dom ok 140m2 instalacja wygląda tak czujnik pogodowy- steruje tylko mieszaczem, na kotle pogodówka wył.; zawór 4D na grzejniki + cwu. w wakacje grzałem tylko cwu w trybie lato: temp zadana kotła 55', przerwa pod praca 600s. przerwa pod praca 90min.nadmuch 42% temp zadana cwu 50'. nie włączałem obniżeń nocnych. zasobnik wystarczał na 2-3 tyg.-raz w tygodniu usuwałem popiół (sypki, może troszkę niedopałków-bez spieków)sadza-mogło by być mniej! kocioł czyszczony 1 raz w m-cu ok1/2 wiadra sadzy - i to było do zaakceptowania. na okres grzewczy musiałem przestawić ustawienia(zaczęło się kombinowanie) do 0-2' na zewnątrz wyglądało to tak że pogodówka działała tak jak mówiłem, cwu w trybie priorytet. temp zadana kotła 63' przerwa podawania ok 500s nadmuch ze względu na sadze zmniejszyłem do ok 30% przerwa nadzór 35-45 min krzywa grzewcza mieszacza 1.2 obniżenie nocne o 5-7' wynik zasobnik wystarcza na ok 5 dni popiół wybieram co 2 dni jest różnie trochę sypkiego-trochę grudek które kruszą się w dłoni (białe po skruszeniu czarny nie dopalony rdzeń) sadza wybierana raz w tygodniu ok 1/2 wiadra(przy większym nadmuchu brudziło nawet dach) i tu mogło by być lepiej!!!. Ostatnio temp zew. spadła do ok -7' temp zadana kotła63' przerwa podawania ok 500s przerwa nadzór ok 30min nadmuch 30% kocioł nie osiąga zadanej temp- ok55' obniżenie nocne j.w. kiedy zwiększę podawanie mam sporo nie przepalonego węgla w popielniku. zasobnik starcza na 4 dni popiół max co 2 dni ale wtedy jest z czubkiem nasypane. sadza raz w tyg. 1/2 wiadra.
uruchomiłem FL po 24 godzinach stwierdzam że to nie zabardzo działa- w ciągu doby już 2 razy wybierałem z popielnika węgiel - spieki- martwi mnie fakt że FL aby podnieść temp do zadanej(5' pow zadanej i przy histerezie 3' załącza się przy temp pow zadanej) dokłada węgla a nie podmuchu efekt jest taki że wypycha niedopalony węgiel w popielnik. poczekam jeszcze dobę i wyłącze FL.
ekogroszek biorę ze składu w Sielcu, k Janikowa gdzie mieszkam, sprawdzony wysokokaloryszny chyba z Chwałowic ale muszę się upewnić.
moje pytania:
1. czytałem wcześniejsze posty i jak to robicie że z całego zasobnika macie jeden pojemnik popiołu?
2. czy komuś działa FL przy normalnym korzystaniu z domu tzn. używaniu ciepłej wody i chociażby otwieraniu drzwi wejściowych żeby dostać się do domu lub nie zatykaniu wietrzników w kuchni i łazience;) ??
3. ile ekogroszku mieści zasobnik wg mnie ok 80kg ?
4. lepiej wyłączyć pogodówkę i ustawić temp mieszacza na ok 50' może wtedy FL będzie działać lepiej??
5. ile czasu potrzeba żeby FL nauczył się pracować optymalnie? bo zrozumiałem z tego że on musi sam z czasem dobrać optymalne parametry?

miałem więcej pytań ale to może z czasem, będę wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam wszystkich. Tom

ja tak samo się zastanawiam czy FL żeby prawidło pracował potrzebuje czasu teraz mam ustawione przerwa podawania 160 nadmuch 32% i piecyk idzie super -5 na zewnątrz ładnie węgiel wypalony popiół sypki ale myślę teraz mam więcej czasu okres świąteczny to przełączę na FL i zaobserwuje co się będzie działo

FL potrzebuje też swobodnego dostępu powietrza czyli odpowiedni nawiew do kotłowni zetki itd, oraz odpowiedniej średnicy drożnego komina. Większość problemów z nim, to tak naprawdę brak możliwości rozwinięcia przez kocioł 100% mocy. Głownie oczywiście przez zlej jakości paliwo o wysokim RI i niskiej temperaturze topnienia popiołu.
Odpowiadając krótko na putania
1 musi być bardzo dorej jakosci paliwo, spełniające wszystkie na raz parametry, karorycznosc, spiekalność, toponienie popiołu, części lotne, wilgotność i zawartość popiołu. Do tego musi być spalone w idelanych warunkach w trybie ciągłym w pobliżu mocy nominalnej.
2 mi chodzi, a to co powoduje destabilizację FL opisałem kika postów wyżej
3 mi miału wchodzi 125 kg, groszku grubego 100 kg
4 nie widzę związku, chodzi o to by podłogówka dawała stałe niewielkie obciązenie kotła, nie może być wyłączana pompa po osiągnięciu zadanej!
5 nigdy go dokładnie nie pilnowałem, ale już po dobie zaczyna grzanie od zadanej, a nie od zadanej +5C.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.