290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

hehe to ja taniej brunatny dostane i bez zachodu na 3 tiry

dodatkowo reszte miału który mam z marcela miał II 27 prosto z kopalni którego nie polecam wymieszałem z groszkiem brunatnym i jak na razie zero spieków wiec jesli macie problem z spiekami wymieszajcie go z czyms innym pozdrawiam

ile tego brunatnego spalasz i na jaką powierzchnię?
Ja kiedys paliłem czeskim i zeszło mi ponad 7 ton, nie było to dobre spalanie ani czyste, teraz spalam poniżej 3 ton, wiec brunatnego nie poleciłbym nawet najgorszemu wrogowi, ale co kto lubi :)

nikt ci nie każe zamawiac 3 tirów. Wystarczy isc do składu opału ktory tym handluje i kupic :)

jak nie odpowiada sklad albo chce miec taniej to umawiam sie z sasiadem i wystarczy wyslac 1 tira, mam znajomego co jezdzi tirami na ukraine to moge miec taniej powiedzmy groszowe sprawy a bez kombinacji, to po prostu biore komorke do reki i zamawiam

dla mających problemy z fł wkręcającym się na 100% mocy. Częściowo problem może zniwelować mała histereza temp kotła np 1C. Zmniejszy to głębokie spadki temp po podtrzymaniu i nie będzie tak forsować palnika., bo fl moc dobiera w zależności od tego jak daleko temp aktualna jest od zadanej.

u mnie nigdzie antracytu nie kupisz chyba że masz jakiś konkretny namiar to podaj bo aż mnie kusi ciekawość dom mam nieocieplony 220 m^2 więc licze się z tym że dużo spale a kaloryczność tego brunatnego to ok 20 MJ więc nie jest źle

maja oddziały w miastach Polski wpisz w google, zadzwon ile jest do najblizszego. firma szar jest notowana na gieldzie papierow wiec to nie jest firma krzak tylko powazny sprzedawca, worek wazy zawsze 25kg ale ja tez zawsze sprawdzam i sie zgadza bo juz pare razy mnie wyrysali na ilosci opału w innych skladach.

to ze kalorycznosc jest 20MJ/kg to nie ma nic wspolnego ze sprawnoscią realną (- strata kominowa, -zabrudzenie=sprawnosc wymiennika),
wystarczy powiedziec, ze jezeli jest sadza i sprawnosc spada o 10% przez zabrudzenie, to mamy rzeczywiście 18MJ/kg do tego wystarczy dodac (odjąć ) większą stratę kominową przez to ze wyczuwalny spadek ciepla w domu próbujemy zniwelowac zwiększając moc na kotle w ten sposob zwiekszając strate kominową np z 5% do 15%, z tego sie robi juz kolejne np 10% strat czyli faktycznie mamy 16MJ/kg. Jesli potrzebujemy wieksza moc bo jest mroz to przeklada sie to na olbrzymie spalanie - jedna strata pociąga następną i tutaj jest cała przewaga antracytu. Jezeli ma on 28MJ/kg do 33MJ/kg ale realna sprawnosc przy czyszczeniu jest na poziomie 80% przez cały prawie czas, to juz jest odpowiedz, wazny jest sposob spalania typowy jak dla koksu =duza masa zaru, malo powietrza, mała przyslona i .. efekt murowany.

dla mnie wazne jest utrzymywanie czystosci, kiedys odkurzałem kocioł rzadko, teraz co 4-5 dni właczam odkurzacz otwieram wyczystke wymiennika ciepła i sobie odkurzam 1 do 2 minut, ruszt wodny omiatam od spodu i od góry, płomiennice w białym podkoszulku i po sprawie, czynnosc wcale nie cieżka.

co moge podkreslic - przelicz sobie zapotrzebowanie budynku wg ogolnych kryteriow do sumy energii z ilosci opalu na sezon jaką przeważnie spalasz na sezon, wyjdzie Ci ile opału się marnuje.
Wiem ze brunatne maja nawet do 24MJ/kg wiec jest całkiem nieźle, z tym, ze problem polega na sadzy, jesli nie masz jej dużo, to aż tak wiele nie zyskasz, cudów nie ma. II sprawa, to spalanie bez nadzoru mniejszą mocą, to wlasciwie prawie wszystko no moze ostatnia rzecz - sterowanie pogodowe, jezeli tego nie masz to masz kolejne 10-20% w plecy jak nie wiecej, czymkolwiek nie bedziesz palic, wiec przy zachowaniu tych rzeczy jw mozesz zjechac na antracycie spokojnie 50% na kosztach, jesli wyjdzie ci np tylko 30% bo jestes specjalista i masz doswiadczenie w spalaniu opału, pozostaje sie cieszyc pogodowką do antracytu (moj sterownik) oraz wygodnym czyszczeniem bez brudzenia rąk. pozdrawiam

witam wszystkich w Nowym Roku. Widzę, że antracyt rozwinął skrzydła. Niestety nie odpowiedział mi na pytania więc wnioskuję, że od roku poza nagabywaniem na kupno jego sterownika nic się nie zmieniło. Antracytu w Polsce nie kupisz chyba, że ściągniesz 3 tiry każdy po 24T zapłacisz grube pieniądze i tak gówno z tego będziesz miał. Kupisz sterownik za 200-300 z robocizną a później usłyszysz od sprzedawcy, że paliwo do dupy. Musisz je zmienić tylko co zrobić z resztą hmmm 2,99% z 3 tirów :)

Jako, że moje maleństwo się rozchorowało musiałem obniżyć temperaturę w domu do 20'C. Hmm to wcale nie jest takie łatwe :) Mam teraz 60 na piecu, 180 przerwa, 15 nadzór, 30 dmuchawa. Żadnych sterowań pogodowych. Piec ładnie chodzi. Jeden podajnik starcza na prawie 3 dni. Popiół wywalam niestety rano i wieczorem ale .... budynek nie jest ocieplony (162 użytkowej a 200 całkowitej) W domu mam 21-23 zależy od pomieszczenia. Obniżać już nie będę. Przewietrzam tylko pokoje co by wybic zarazki :) Fakt, że na zewnątrz jest +6 ale jak było -2-0 piec na tych ustawieniach lepiej chodził niż teraz :) No i najważniejsze - na dole 85% to podłogówka, która chodzi narazie na 30 stopniach. To wystarcza aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu. Grzejniki niestety mam standardowe. Zastanawiam się nad przejściem na niskotemperaturowe.

hoofik, czy masz kłopoty z czytaniem, rozumieniem słów czy jednym i drugim?
napisałem wyraznie nazwe firmy szar.pl,
napisałem ze cena jest jak ceny groszku
napisałem, ze import tirami jest w cenie 340zł/tona antracytu

napisalem ze dla powierzchni 200m z podlogowką przewidywane zuzycie jak podałeś zasobnik ponad 155Litrow, ile workow wchodzi to 4 z hakiem, tym hakiem uderz sie w głowe zebys otrzezwiał :) to podziel chociaz na 3 dni to masz 33kg/doba, gdzie antracytu poszłoby może z 10kg na dobe to byłoby około 10 dni palenia, to sobie policz i przemyśl coś tu popisał....

przy mrozie lepiej sie pali wszystko, nie tylko groszek.

cena sterownika 300zł to pomnóż razy 10, za 300zł to sobie mozesz kupic kota na rynku :)
czy opał jest do dupy? Ten kto tak uwaza wystawia o sobie swiadectwo. Takiemu nie przetłumaczysz, ze w hutach, odlewniach itp to jedyne najlepsze paliwo, sterownik jest z przemysłu a trafia pod strzechy, to nie jakis badziew, ktory zrobił informatyk w 2 godziny zagryząjąc hamburgera.
Obsługa kotła przeznaczonego do ekogroszku w białym podkoszulku i z odkurzaczem zamiast szuflami, nie jest dla każdego

Nie dla każdego są luksusy, gaz, olej opałowy czy brak sadzy i pełna automatyka, a na pewno nie dla Ciebie :)

Pozdrawiam

antracyt w Częstochowie 830zł za tonę a ja mam ekogroszek z piasta za 590 to mi na pewno się to nie opłaca dajcie sobie spokój z tym antracytem

We Wrocławiu i okolicach nie ma składu, który handlowałby antracytem. Firma na którą powołuje się Pan antracyt nie ma oddziału w okolicach. Widzę, że tylko śląsk może skorzystać z antracytu. Tak sobie policzyłem, że około 2T antracytu na sezon i 4T eko na sezon, około 3tyś za sterownik to koszt zakupu tego wszystkiego zwróci się za około 4 lata. Wydaje mi się, że w domku jednorodzinnym 4 lata to duży okres zwrotu tym bardziej, że cena zarówno antracytu, eko, miału w tym okresie może znacząco się zmienić.

Panie antracyt

Uważasz że firma która ściąga do siebie antracyt wysokogatunkowy do huty ten sam sprzedaje użytkownikom? Obudź się. Co najwyżej możesz dostać odpadki, które nie zostały przepalone przez piec.
Sam jestem informatykiem i powiem Ci, że lubię pisać programy przy hamurgerze ba najlepsze pomysły przychodzą siedząc na kiblu i paląc papierosa. Czy ty uważasz, że program który posiada huta to gdzie był pisany? :) Bardzo rozbudowane programy zawierają masę błędów - zresztą, nie ma rzeczy idealnych To jest tylko program napisany przez człowieka a człowiek zawsze może się pomylić.

590x4 +50zł x 4 za worki to juz 640x4
antracyt mozna kupic nie tylko w szar i nie tylko na slasku.
ja kupilem za 550 oraz 600zł, cena podniosla sie
od innego dostawcy moglem miec w cenie 600zl, ale zgubilem kontakt, gosc sprowadzil 2 wagony.
normalnie mozna kupic za 760zł (luz) wiec roznca jest juz kosmetyczna, tym bardziej ze kosmetyką mozna nazwac czyszczenie kotła (odkurzaczyk i biały podkoszulek) nie wyciorami i czarny łeb :)

do tego trudno tak naprawde policzyc oszczednosci, biorac pod uwage elastycznosc antracytu na niskich mocach (wiosna i jesien to poważne okresy w sezonie grzewczym),
żadkie uzupelnianie zasobnika i żadkie kosmetyczne zabiegi :) to juz cecha wyzszej półki, to nie jest "na przetrwanie" bo mi na chleb nie starczy.
to jest sieganie półki wyższej, tak jak przesiadka z cinquecento na nissana a juz blisko toyoty i mercedesa. to sa cechy ocierajace sie o luksus podobny do lpg, pisze podobny, ale roznica do grochów jest olbrzymia. pozdrawiam

[quote: hoofik]..Tak sobie policzyłem, że około 2T antracytu na sezon i 4T eko na sezon, około 3tyś za sterownik to koszt zakupu tego wszystkiego zwróci się za około 4 lata. Wydaje mi się, że w domku jednorodzinnym 4 lata to duży okres zwrotu tym bardziej, że cena zarówno antracytu, eko, miału w tym okresie może znacząco się zmienić. [/quote][/quote]
to niech sie zwraca, jak mowie - to nie tylko pieniadze, to wygoda, samo zycie, jakbys tak podchodzil do zakupu auta - kup czinkueczento bo jest najtansze w zakupie i eksploatacji, oszczednosci nie mozna tak liczyc, taszczenie 2 ton wiecej opału to dla mnie kara. No i mnie sie najbardziej ZWRACA sadza.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.