290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

czyli stwierdzam ze lepiej sobie ustawić na ręczne i piecyk sobie spokojnie będzie pracował ja i tak codziennie zaglądam ponieważ skrzynka popielnika jest zbyt mała aby dłużej wytrzymała aby sie nie przesypywało

dziś po 1,5 doby testowania FL przeszedłem na sterowanie standardowe, wychodzi na to że FL ustawił sobie podawanie paliwa na 45s nadmuch na 35% nadzór miał ustawiony na 30min co zdawało egzamin tylko nocą!
przez czas kiedy testowałem FL 4 razy wyjmowałem popielnik pełen nie przepalonego węgla, przez ten czas pobrał z zasobnika 50% wsadu i go nie przepalił do końca. Będę teraz optymalizował ustawienia standardowe, bo szkoda mi węgla na testowanie automatu. do testu FL wróce później jak będę miał trochę czasu. dzięki za rady. piszcie proszę o tym jak sobie radzicie ze swoimi kotłowniami.

mam jeszcze jedno pytanie-pewnie nie ostatnie,
jakie macie temperatury zadane na kotłach?? bo wszyscy piszecie, że nadmuch tyle, podawanie tyle. Chciałbym wiedzieć jaką temperaturę zadaną kotła byście proponowali w mojej sytuacji. jak pisałem wcześniej nie mam ogrzewania podłogowego, sterowanie pogodowe mam włączone tylko na mieszacz przy krzywej 1.2 i przy - 7' na zewnątrz na grzejniki idzie temp 54'.w tej chwili zadana na kotle wynosi 60' ale zastanawiam się czy to nie za mało bo rzadko podaje w nadzorze (podawanie nadzór 30min). o ile waszym zdaniem temp zadana kotła powinna przewyższać tem mieszacza??

Do Harnasia: jak widzę jako jednemu z nielicznych działa u Ciebie FL, czy sterowanie pogodowe masz włączone na kotle i pozostałych instalacjach, czy tylko na konkretnych? a może całkiem zrezygnowałeś z e ster. pogodowego?

u mnie pogodówka działa tylko dla mieszacza, kocioł sam podąża za mieszaczem, mam ustawione podwyższenie od mieszacza na 5C, i krzywą tak samo 1,2, 100% grzejniki z głowicami termostatycanymi.
Jak ci Fl niedopala nawet na mniejszej mocy i maksymalnej korekcie nadmuchu, to poprostu twoje paliwo za bardzo odbiega od wzorcowego. Prawdopodobnie spieka się koksowo i najzwyczajniej brakuje mu czasu i miejsca na palniku do całkowitego dopalenia.

Witam!
MAM PROŚBĘ!!! POMÓŻCIE!!! BO NA OPAŁ NIE ZAROBIĘ!!!
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem kotła Multicomfort 31 firmy Lazar. Polecono mi ten badziew jako super piec. Walczę z nim już sporo czasu i ciągle coś nie tak!
Dom powierzchni 250m, dobrze docieplony, ogrzewanie kaloryferami(Purmo) i mała część podłogówki. Po ustawieniu pieca przez serwisanta( chyba powinien być serwisantem od gumowych dzwonków), a była to jego kolejna wizyta piec wciągnął ponad 60kg ekogroszku. MASAKRA!!! Kombinuję,ustawiam ale ciągle coś nie tak. Może jest tu jakaś "mądra głowa" i mi doradzi.
Chciałem uruchomić Fuzzy Logic ale nie mogę-albo w tym piecu nie ma albo ja nie wiem jak to zrobić. Obecnie nie dopala mi dobrze ekogroszku. Podaję obecne ustawienia:
1.Paliwo: ekogroszek
2.Włączone sterowanie pogodowe.
3.Krzywa grzewcza pieca 1,1 55stopni.
4.Krzywa grzewcza mieszacza 1,1.
5.Przerwa podawanie praca 150 sekund.
6.Przerwa podawania nadzór 20 minut.
7.Nadmuch 28%.
Sterownik: Plum ECOMAX 800 indyvidual Fuzzy Logoc.
Na wyświetlaczu sterownika wyświetla się obecnie litera "M"- symbol podwyższenia temperatury zadanej kotła od obiegu mieszacza, oprócz literki "P"-pogodówki.
BŁAGAM!!! POMOCY!!!!
Pozdrawiam Łukasz.

Witam!
MAM PROŚBĘ!!! POMÓŻCIE!!! BO NA OPAŁ NIE ZAROBIĘ!!!
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem kotła Multicomfort 31 firmy Lazar. Polecono mi ten badziew jako super piec. Walczę z nim już sporo czasu i ciągle coś nie tak!
Dom powierzchni 250m, dobrze docieplony, ogrzewanie kaloryferami(Purmo) i mała część podłogówki. Po ustawieniu pieca przez serwisanta( chyba powinien być serwisantem od gumowych dzwonków), a była to jego kolejna wizyta piec wciągnął ponad 60kg ekogroszku. MASAKRA!!! Kombinuję,ustawiam ale ciągle coś nie tak. Może jest tu jakaś "mądra głowa" i mi doradzi.
Chciałem uruchomić Fuzzy Logic ale nie mogę-albo w tym piecu nie ma albo ja nie wiem jak to zrobić. Obecnie nie dopala mi dobrze ekogroszku. Podaję obecne ustawienia:
1.Paliwo: ekogroszek
2.Włączone sterowanie pogodowe.
3.Krzywa grzewcza pieca 1,1 55stopni.
4.Krzywa grzewcza mieszacza 1,1.
5.Przerwa podawanie praca 150 sekund.
6.Przerwa podawania nadzór 20 minut.
7.Nadmuch 28%.
Sterownik: Plum ECOMAX 800 indyvidual Fuzzy Logoc.
Na wyświetlaczu sterownika wyświetla się obecnie litera "M"- symbol podwyższenia temperatury zadanej kotła od obiegu mieszacza, oprócz literki "P"-pogodówki.
BŁAGAM!!! POMOCY!!!!
Pozdrawiam Łukasz.

przyczynę niedopalania musisz ustalić sam, bo nikt jasnowidzem nie jest. Jak nie skleja się w jedną wielką bułę, to zwiększ nadmuch na 29-30%. Jak masz bułę zmień opał lub mieszaj go z innym nie spiekajacym się. W jakim czasie osiąga zadaną, jak już po kilku cyklach podawania, to zwieksz przerwę do 200-250s tak by pracował jaknajdłużej i jak najmniej przeciągał. Tu wielkiej filozofii nie ma, u ustawienie proste jak drut, ilość paliwa tak by osiągał zadaną, ilość powietrza tak by żar kończył się 3-5 cm przed popielnikiem.

Dzięki za odpowiedź na moje pytania. Fajnie że ktoś się pofatygował.
Mam jeszcze kilka pytań:) Jak znajdziesz chwilkę to poczekam na odpowiedzi, bo jestem zielony w tej materii i nie wszystko rozumiem(proszę o wyrozumiałość).
Czy w tym piecu da się jakoś uruchomić Fuzzy Logic, albo jak sprawdzić czy w ogóle jest? Znajomy ma piec Galmet i właściwie piec robi wszystko-sam ustawia optymalne parametry, a jedyne co on może zmienić to zmienić siłę nadmuchu- i co ważne piec spala bardzo mało opału.
Pewnie potrzebne są kody. Mam do ustawień serwisowych, ale nie mogę nic zrobić z Fuzzy Logic- może po prostu nie ma.
Spróbuję jutro zmienić ustawienia nadmuchu i przerwy podawania jak napisałeś-muszę podjechać na działkę bo jeszcze nie mieszkam na stałe-wykończeniówka(malowanie itp.)
Z czym jeszcze można pokombinować żeby zżerał mniej opału???
Jak możesz to napisz mi jak głupiemu bo nie wszystko jeszcze rozumiem.
Wszelkie porady mile widziane.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Jeszcze jedno ;)
Jak to wygląda z pracą w nadzorze? Czytałem na forum i opinie są różne.
Jak ustawić piec żeby był jak najdłużej w nadzorze i jaka przerwę ustawić na nadzór? (o ile jest to dobre dla tego pieca)
Jak z krzywymi grzewczymi? Kocioł i mieszacz mam na 1,1.
I pisałem o tej literce:M" na wyświetlaczu-podwyższenie temp. zadanej kotła od obiegu mieszacza?
Z góry dzięki i pozdrowienia.

zużycie, o tym decyduje dom! Jak iest niezamieszkały i nie wykończony, a przy tym zawigocony, to zużycie zawsze będzie większe. Nie patrz na węgiel, pal i wietrz, bo z tych oszczedności dorobisz się grzyba.
FL
wchodzisz do serwisowych kodem 4096 i tam włączasz FL i wybierasz rodzaj kotła tu MK 31 zatwierdzasz i teraz masz w menu sterowanie standartowe i FL do wyboru. Jak nie ma tego, to masz starszą wersję sterownika i musisz wysłać albo do lazara na wymianę, albo do pluma na przeprogramowanie za 100zł.
Jeszcze co do spalania. Jak masz granica żar/popiół we włąściwym miejscu i w popiele nie ma niedopalonego koksu a jego ilość mieści się w 10% wagowo do zasypu to już nic więcej nie zrobisz ustawieniami. Poprostu twój dom potrzebuje tyle ciepła i tyle musisz mu dostarczyć.
Są też problemy po stronie instalacji, np przegrzewanie jednych pomieszczeń, po to by było w miarę ciepło w drugich. W tej syt trzeba wyrwgulować przeplywy ew dopasować lepiej wielkość grzejników do zapotrzebowania. Przyjrzyj się też wentylacji, czy nie ma zbędnych dziur w ociepleniu i przeciągów.

nadzór to zło i powinno sie go unikać
podawać jak najrzadziej, byle nie zgasło, na miale wytrzymuje po 250 min i tyle ustaiwam, na groszku mam 200 min. W sezonie zimowym nigdy nie doczeka tego momentu i dobrze, bo to powoduje tylko sadzę! Sprawność kotła w podtrzymaniu jest żadna, poniżej 20%! Jest to tryb do marnowania opału, a nie jego oszczędzania. jak chcesz oszczędzać trzeba było kupić nie 31 kW, a 12-15kW. Wtedy byś wyciągał sprawności 70-80% i za sezon spalił o mniej wiecej tonę opału mniej!

Dzięki! Dzięki! Dzięki!
Co do domu to dom drewniany, dobrze docieplony( bale,wełna mineralna, folia paroprzepuszczalana z ekranem odbijającym ciepło do wnętrza i kartongipsy lub boazeria), ogrzewany od ubiegłego sezonu, wietrzony i suchy. Pilnowałem tego na etapie budowy, bo zdawałem sobie sprawę z późniejszych kosztów ogrzewania. Co do pieca to taki doradził i założył mi hydraulik(niestety nie wspominam go najlepiej) . Dopiero po fakcie zdałem sobie sprawę, że piec jest za duży na taki dom. Niestety nie wiedziałem o tym i zdałem się na "fachowca".
Jutro podjadę i pokombinuję z ustawieniami tak jak mi doradziłeś. Zobaczę też co z tą funkcją Fuzzy Logic. Ciekawe czy jest? Jeżeli nie ma to chyba trzeba będzie coś z tym zrobić. Rozumiem, że ta funkcja powoduje,że piec sam sobie będzie dobierał optymalne wartości i sam będzie wszystkim sterował?
Jeszcze raz ogromne dzięki za informacje.
Jutro wieczorem się odezwę i napiszę co i jak.
Życzę zdrowych, wesołych i szczęśliwych Świat.
Pozdrawiam Łukasz.

nie, nie wszystkie
dobiera tylko przerwę podawania taką ktora wystarcza do utrzymania temp zadanej i nadmuch. Całą resztę niestety musisz ustawiać sam.
Wesołych swiąt tobie i innym kolegom życzę :)

Dzięki.
Jeżeli FL dobiera przerwę i nadmuch to już bardzo dużo-bo ręcznie ustawić to jest problem-ciągłe sprawdzanie i kombinowanie.
No jutro będę wiedział czy jest w tym piecu FL.
Pozdrowienia.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.