290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Jaką temperaturę powinien mieć mieszacz aby ciepło w dużej mierze szło na instalację. Mam zawór 4D i ustawioną temperaturę powrotu na 42 przy 65 na piecu. Podłogówka chodzi na 30' więc na grzejniki idzie około 40-50'C. Mieszacz ustawiłem pogodowo jako 1,2 więc przy 0' ustawia się na 49. Dochodzi do tej temperatury ale po osiągnięciu zadanej powrotu nadmiar idzie na grzejniki i wtedy temp na mieszaczu spada. Powiedzcie jaki wpływ na obieg grzewczy ma mieszacz bo z jednej strony ustawiam powrót a z drugiej widzę, że muszę coś jeszcze robić z mieszaczem. Jak ustawiłem mieszacz na 38 (bo tyle średnio mu wychodzi) to na grzejniki szło max 40'C.

Jak macie ustawioną zadaną pieca oraz powrót przy powiedzmy 0'C na zewnątrz? Zastanawiam się nad ustawieniem 70'C albo włączyć pogodówkę i wtedy powrót ustawić 45-50'C. Będę mógł wtedy ustawić podłogówkę na 35'C a cała reszta nadmiaru pójdzie na grzejniki tak aby szło 45-55'C.
Jeżeli mogę prosić również info o Waszych ustawieniach i informacji jak zachowuje się piec/spalanie przy różnych temp.

cześć

Mam problem ze sterowaniem pogodowym, kiedyś wszystko chodziło doskonale od jakiegoś czasu źle dopala mi eko. I zauważyłem ze jednym z objawów może być złe działanie czujki pogodowej. Postaram się to opisać jakoś najmniej skomplikowanie. Czujka nie może się zdecydować czy ma być np. 1 czy 2 stopnie powietrza. Co za tym idzie na piecu ciągle zmienia mi się zadana temperatura. Opiszę to na prostym przykładzie ...
Przy temp otoczenia 2C na piecu mam temp. 58C, przy 1C skacze na 61C i teraz w sytuacji kiedy na piecu aktualna temp. wynosi 58C i czujka nie może się zdecydować czy jest 1 czy 2 stopnie ( czyli analogicznie czy na piecu ma być 58 czy 61C ) przy 61C następuję włączenie pieca i zaczyna się podawanie eko po czym temp. zmienia się znów na 2 stopnie i piec się wyłącza bo przecież na piecu jest 58C a zadana przy 2C na piecu jest 58C niestety podajnik musi podać już zadaną porcję eko. Mam nadzieję, że opisałem to dość jasno. Podsumowując poprzez takie dziwne skoki temp. na pogodynce piec potrafi podać z 2 czy 3 porcje eko bez uruchomiania w ogóle dmuchawy (albo uruchamia się na moment i po zmianie temp. znów się włącza:((( przez to pojawia się niedopalony eko bo jest go po prostu za dużo. Czy uważacie, że takie zachowanie pogodynki jest raczej normalne a problem tkwi w czymś innym ? może to nie pogodynka ? problem ze sterownikiem albo coś na stykach ?

jeszcze przyszło mi go głowy coś takiego tylko nie wiem czy jest taka opcja jak opóźnienie wyłączenia dmuchawy np. po osiągnięciu zadanej temp. dmuchawa chodzi jeszcze np. 120sec. może to pozwoli rozwiązać problem żeby eko nie był dodawany zupełnie bez nadmuchu

dzięki za pomoc!!

[quote: harnaś]dmuchawy?
wygląda na to, że robiłeś wszystko, by wilgoć cie się tam pojawiła.
jak już chcesz zapłacić prąd, to zostaw pompę włączoną, ale pod żadnym pozorem nie wolno robić przeciągu w kotle. Temperatura powietrza, ma być taka sama jak temperatura wody w kotle i jego blach. Tak będzie tylko wtedy, gdy kocioł będzie szczelny![/quote]

dobra, zauwazylem ze sie skrapla woda na wymienniku podczas upałów, kotłownia jest w czesci piwnicznej dlatego tam jest chłodno i przy upałach wlasnie pojawia sie siarka, krople na wymienniku i rdzewienie stad pomysł zeby odpalic dmuchawe ktora bedzie w pewien sposob ogrzewac wymiennik zasysając cieplejsze powietrze z zewnątrz np +30stopni temp powietrza a w kotłowni jakies 17-20, wszelka wilgoc ktora w naturalny sposob pojawia się w zimniejszym miejscu zostanie wypchnięta w komin.
Czy moze sie mylę?

Roth: poza produkcją sadzy i większym spalaniem istnieje ryzyko zawilgocenia komina i w konsekwencji brązowe śmierdzące plamy na ścianach.

hoofik: wygląda na to, że masz za słaby przepływ grawitacyjny w obiegu kotłowym. Nie ma sensu też ustawiać tak wysoko temperatury ochrony powrotu, ustaw najniższą możliwą i obserwuj czy siłownik ustabilizuje się na temperaturze zadanej mieszacza. Jak będzie stabilny obserwuj jaka będzie rzeczywista temp powrotu, jak będzie powyżej 45C to tak zostaw, jak poniżej, to musisz pokombinować. Możesz zamontować pompę kotłową, przerobić obieg kotłowy na 6/4', lub zwiększyć przepływ na najbliższych małych grzejnikach bez głowic, by ten nadmierny przepływ podgrzewał ci trochę powrót. Możesz też olać temp powroru i przepłaczyć mieszacz jako 3d bez ochrony.

wader: pogodówka powinna być włączona dla mieszacza, a nie dla kotła, wtedy ustawiając recznie np o 10C wyższą temp kotła można by uniknać takich skoków. Ale masz rację mogli by w sterowniku wyeliminowć takie niezdecydownie czujnika.

rafal: przemyśl prosty przykład, zimne lusterko jest suche dopóki nie wniesiesz go do ciepłego pomieszczenia lub na niego nie dmuchniesz. Taka sama syt jest latem, podczas upalów ciąg w kominie się odwraca i zasysa gorace wilgotne powietrze do zimnego kotła.

Witam podobnie jak kolega wczesniej mam identyczny problem piec multi perfekt 35 kw powierzchnia grzewcza 250metrow.tak doradzono mi w sklepie.Piec doslownie produkuje sadze jest jej ogromna ilosc mam prosbe o pomoc w ustawieniu odpowednich parametrow bo ciagle cos z tym piecem jest nie tak.obecnie ustawienia tryb praca 240sek tryb nadzor 50 min nadmuch 40% co skutkuje ogromna iloscia sadzy tem na piecu 60 stopni

zapomnialem dodac jakich bym nie mial ustawien to mam wrazenie ze na palenisku jest za duzo zaru ,czesto w popielniku jest niewypalony ekogroszek i wszytsko tli sie na granicy palnika i popielnika.bradzo prosze o pomoc

Dzisiejszej nocy miałem ustawienia. Pogodówka kotła i mieszacza, powrót 38, dmuchawa 26, podawanie 300, CWU wyłączone całkowicie. Po kilku godzinach ustabilizowało się to na powrót 40 ale piec dochodził tylko do 50'C mimo iż zadana pogodowo 73. Efekt? Worek miału około 30-40kg poszedł w 12h. Choć co się dziwić budynek nie ocieplony. Dziś rano wyłączyłem pogodówkę dla kotła ustawiłem 65 powrót na 40, CWU włączone na 40 z obniżeniami -3. Te ustawienia najbardziej się sprawdzały choć piec ciężko dochodził do zadanej kotła. Będę teraz testował z nadmuchem i pracą. Muszę poćwiczyć bo widzę, że żar trochę się spieka ale następna porcja przepycha go i później w większości przepala się na pyłem choć czasem spadają grubsze. Dwa że żar nie jest około 2cm od końca paleniska co również może świadczyć o małej częstotliwości podawania.

Harnaś:
Jak masz ustawiony szyber na kominie? Ja tak około 50' zamknięty. Może go bardziej otworzyć ale wtedy ciepło zwieje do komina. Czy jak zamknę nie zrobię sobie bardziej kuku?

Paweł: Ustawiłbym dłuższą przerwę pracy. Wg mnie za dużo dajesz a piec nie wypalił jeszcze poprzedniej dawki. Zobacz ja dziś ustawiłem 390s nadmuch 26 tyle, że ja palę miałem więc potrzebuję trochę mniej nadmuchu przy eko jak paliłem nadmuch miałem w granichach 32-38. Spróbuje zwiększyć przerwę i obserwuj co się dzieje. W poprzednim poście pisałem o tym ,że rzadko podawałem i żar kończył się około 5cm od końca paleniska. Kiedyś Harnaś napisał - żar około 2cm od końca paleniska i tego się trzymaj.

witam moje obecne ustawienia czas podawania praca 280sek nadzor 50 min dmuchawa 45 {tak doradzil mi serwis aby pozbyc sie sadzy .szyber} caly otwarty przy takich ustawieniach piec aby nabic temp w domu chodzi mi ponad godzine {musi nabic z 20,9 na 21 stopni i oczywiscie sam siebie to zajmuje mu okolo godzine i 15 minut czy to jest normlane ze tak dlugo chodzi??.

domyslam sie ze przyczyna ogromnej ilosci sadzy w piecu jest jego zaduza moc do powierzchni grzewczej mam 35 kw a powierzchnia grzewcza to 250metrow dom bardzo dobrze ocpielony. czy jest jakis sposob na zmniejszenie ilosci sadzy w piecu? zwieksznie nadmuchu do ponad 50 % jak sugeruje servis nic nie daje oprocz duzych spiekow w popielniku, wciaz na popielniku mam ogromna ilosc zaru i nie ma mowy o zadnej granicy 2-3 cm wszytsko sie znajduje na styku paleniska i popielnika stad wiem ze powinenem wydluzyc przerwe podawania praca jak to zrobie to piec spala wiecej i pracuje non stop

Panowie piec nabija temperature zadana na termostacie pokojowym juz 3 godzi i nie moze nabic z 20.9 na 21.1 czy to normalne ? po dobie od czyszczenia pieca jest on caly w sadzy, jakich bym ustawien nie testowal ciagle jest jakis problem , czas praca 270s nadmuch 45 i 3 godziny nie moze nabic na 21 stopni w domu prosze kumata osobe o jakis kontakt.

Przy temp zewnetrznej -6 piec przez 6 godzin nabijal temp z 20,9 do 21,1 to chyba jakies nie porozumienie efekt jest taki ze piec 35 kw a w domu wcale nie za cipelo a pali jak smok . sadzy po dobie czyszczenie ogromna ilosc ustawienia podawanie praca 255s nadmuch 45% nadzor 50 min temp pieca 60 . w popielniku ogromne spieki. i troszke slabo przepalonego eko gropszku jak wyzdluze przerwe podawania praca to zapemne piec bedzie jeszcze dluzej dom nagrzewal jak skroce to paliwo nie bedzie sie przepalalo .

zlyy:
Opiszę Ci na moim przykładzie i moich problemach.
Piec czyszczę co 1-2 tygodnie. Sadzy jest trochę. Po 2 tygodniach zapycha w 50% płomienniki. Teoretycznie widzę, że różnica między czystym a brudnym jest niewielka nawet czasem lepiej się sprawdza jak jest brudny :) Przy każdym czyszczeniu czyszczę wyczystki, wybieram syf z komory mieszania powietrza oraz przetykam dziurki na ruszcie stalowym. Palę miałem. Piec 65, nadmuch 26, przerwa 360-390. Nadzór - nie interesuje mnie w zimie. Szyber otwarty teraz > 45' (wcześniej był <45') Otwarcie szybra spowodowało, że piec dochodzi do 65 i trochę trzyma a później znów pracuje. Temp na piecu spada do około 61-62 i po około 5-6 podaniach dochodzi do 65 i przeciąga na około 66-67. Zawór 4D ustawiony narazie na około 40-41 ale zmniejszę go za namową Harnasia. Podłogówka (85% domu) ustawiona na 30, reszta na grzejniki - dwie różne pompki ale temperatura na grzejniki sterowana jest przez podłogówkę. Ona ma priorytet. Miałem komputery które stabilizowały temperaturę w pomieszczeniach ale narazie wyłączyłem to bo budynek nie ocieplony, podłogówka tylko 30'C więc i tak są cały czas otwarte siłowniki to po co marnować energię. Kilka słów o CWU - z braku miejsca stoi w garażu piękne 300L (w przyszłości pod solary). I to mój błąd. Trzeba było zainstalować 140, może w przyszłym wstawię dodatkowy bo nie wiem kiedy będą solary a grzać 300L to masakra. Jako, że stoi w garażu to w temp.około 5' szybko się wychładza. Ogólnie zadana CWU = 40 ale tylko rano. Pozostały czas obniżenie -3. Pompa CWU bez priorytetu.

I teraz problemy:
1. Podłoga ma 30', ale grzejniki mają wahania 30-50'C. Wkurzające bo więcej są letnie niż gorące
2. Piec można powiedzieć chodzi ciągle 22h/24
3. Duże spalanie (około 40-50kg/dobę) w tym momencie przy zewn.około -10
4. CWU w garażu - muszę dokładnie zaizolować wszsytki rurki

Nie napisałeś czy masz grzejniki czy dodatkowo podłogówkę. Ja na ten weekend przestawiam podłogę na około 35-40 i chciałbym aby grzejniki były gorące. To będzie mój priorytet. Z tego co zauwazyłem. Nadmuch nie za duży bo przeciągniesz do komina ale też nie za mały bo nie osiągniesz zadanej na piecu. Ważne aby piec nie szalał między temperaturami. Różnica winna być najmniejsza. Mi wystarczy 26-27' Przy eko ustawiłbym około 32-36. Przerwa praca im większy nadmuch tym szybciej podajesz i na odwrót mniejszy nadmuch większa przerwa. Podłogówka jest priorytetem czyli ustawienie na 35-45 wtedy grzejniki tylko dodatkowo. CWU dobrze zaizolowane bo powrót może szybko zmniejszyć powrót w całej instalacji. Grawitacja działa.

Na koniec:
Nie oczekuj, że w pomieszczeniu np 30m2 temp z 20 na 21 podniesie się w 5s Na to potrzeba czasu, na który bardzo duży wpływ ma temperatura na instalacji oraz izolacja budynku.

Piec chodzi od 3 godzin i nei da rady nabic temp w domu 21 stopni? ustawienia na kotle temp 60 czas posawanie praca 240 nadmych 40% nadzór 45min , jak bylo okolo 0 stopni jako taki dziallo teraz w mrozy {-4 -10] piec nie moze nabic nawet 21 stopni w domu ostatnio nabijal az 6 godzin!!! moze to jakas wina w instalacji jak mysliscie? kolejna sprawa jak nie da rady nabic temp powinnem zmiejszyc czas podawania praca jak to zrobie to piec nabija krocej ale wciaz dlugo bo okolo 3 godz a w popielniku lezy nieprzpalony eko groszek.probowalem juz tylu ustawien przerwy dluzsze przerwy bardziej krotkie i wciaz sa problemy z piecem,nie mowiac juz o sadzy i spalniu okolo40-45 na dobe,

zlyy:

Na weekend przeprowadziłem pełny serwis z monitoringiem mojego piecyka 21kW ponieważ również miałem problem z ciepłotą w domu oraz dużym spalaniem. Jak to wyglądało poniżej. Mam nadzieję, że się przyda. Przetestuj posprawdzaj i daj znać.

Instalacja:
85% podłogówka, 10 grzejników, zawór 4D, CWU w garażu (brak miejsca w kotłowni) budynek 162 użytkowej - 200 całkowitej, salon bez stropu, dach ocieplony 30cm, okna drewno, salon dywan reszta podłogówki płytki. Piszę o tym bo wszystko ma tu znaczenie.

Było:
Powrót = 45'C
Mieszacz zadana = 65'C (pogodowo)
Podłogówka = 30'C
Piec = 73'C (pogodowo)
Przerwa = 390s
Nadzór = 30min (ten parametr dla mnie nie istotny)
Nadmuch = 25
Temperatura na zewnątrz = -11

Piec dochodził max do 65, grzejniki letnie na zasilaniu około 30-40'C. Powrót i mieszacz (Pierwsza linia na wyświetlaczu -> Informacje) szalały w przedziale:
Powrót - 30-48
Mieszacz - 35-45
W domu było zimno, w salonie rano temp 16'C w pokoju dziecka 18'C. Żona i teściowa cały czas suszyły mi głowę. Walczyłem długo. Po namowie Harnasia zrobiłem poniższe:

Rozpocząłem od powrótu. Ustawiłem go na najniższy z możliwych = 35'C Wyłączyłem pogodówkę na mieszaczu oraz kotle. Mieszacz ustawiłem na 45'C a piec na 73'C. Podłogówka na 35'C. Reszta parametrów bez zmian. Temperatura na zewnątrz -10 czyli taka sama. Po około 5 godzinach nic zauważyłem, że praca powrotu i mieszacza ustabilizowała się i na grzejniki szło już około 40-45'C ale piec ustabilizował się na 49'C i to wszystko. Włączyłem FuzzyLogic aby zobaczyć co się stanie. Parametry nie zmienione. Zauważyłem, że Fuzzy zaczął podawać co około 120s oraz nadmuch mocno poszedł w górę. O dziwo temp na piecu szła ostro w górę. Podziałało tak około 3 godzin. Piec wszedł w nadzór temp na powrocie i mieszaczu ustabilizowała się podłogówka ciepła grzejniki miło gorące (około 50'C). Było jedno ale - popielnik co około 6h z niedopalonym miałem. Wyłączyłem Fuzzy i włączyłem następujące ustawienia:
Piec = 67'C
Powrót = 35'C
Mieszacz = 45'C
Praca = 201s
Nadmuch = 32
Podłogówka = 40'C

Chodziło to całą noc od około 20:00 w sobotę do 5:00 w niedzielę. Popielnik cały, trochę niedopalonego czyli szedłem w dobrym kierunku.
CWU stoi w garażu w którym przy -10 jest około 0-3'C. Temp na CWU z około 40'C błyskawicznie tj około godziny spada do około 26'C Tak było w sobotę. W niedzielę ociepliłem wszystkie rurki wełną mineralną (zostało mi około 2,5szt 5cm wełny) Ociepliłem również sam zbiornik od podłogi i wprowadziłem małe korekty na piecu tj:
Piec = dalej 67'C
Nadmuch = 30 zmniejszony
Powrót = 38
Praca = 201s
Mieszacz = 44'C

Po tych operacjach jest godzina około 14:00. Opróżniłem popielnik i zaczynam testowanie ustawień a w międzyczasie ocieplałem zbiornik. Godzina 20:00 zakończony test pieca. W domu cieplutko, piec wchodzi w nadzór, podłogówka 40'C na grzejniki idzie około 50-60'C (super). Popielnik wszystko dopalone, trochę zrobiło się żużli ale reszta to pyłek. Zapełniony w około 1/4 może mniej. Po ociepleniu uruchomiłem CWU na 40. Po kąpieli wyłączyłem - było 33'C i tak zostawiłem do rana. Przez noc było około -8. Rano wstałem i:
Salon = 19,5,
Pokój dziecka = 21,5 (muszę przykręcić grzejnik :) )
CWU = UWAGA 30'C tylko 3'C w dół wynik mega IDEALNY
Popielnik = zapełniony w < 1/3 w popielniku pyłek.

Wnioski:
1. Zacznijcie od nagrzania całej instalacji - aż się wszystko ustabilizuje. Ważne aby powrót i mieszacz nie szalały. Różnice zakresowe około 3'.
2. Mieszacz - nie ustawiać za dużej wartości bo i po co? Ja przy nie ocieplonym budynku podłogówkę mam 40'C a na grzejniki idzie 50-60 i one są naprawdę gorące. a w budynku naprawdę ciepło. Mi do życia wystarczy 21-22.
3. Dobra izolacja wszystkich rurek, CWU od ziemi itp)
4. Czas = poświęćcie go trochę, po zmianie nie oczekujcie, że w domu nastąpi odrazu zmiana. Na to potrzeba czasu.
5. Jak nie umiecie ustawić ręcznie włączcie Fuzzy Login i zobaczcie co się będzie działo. Niech pochodzi z 2, 3 godziny później testujcie sami.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.