273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

harnaś to napisz mi najlepsze ustawienia do ekogroszku bo jakos nie moge sobie poradzić i jeszcze jedno w jaki sposób można zwiększyć przerwę podawania bo u mnie da się tylko ustawić max 255s
podaje dres
iwo.sz@poczta.fm

Witek,

Lazar bezpłatnie wymienił mi sterownik z obsługą IFL. W tym mam przerwę aż do około 700 czy nawet więcej. We wcześniejszej wersji również miałem do 255. Spróbuj w ustawieniach serwisowych wpisać kod 4096 bo teraz nie jestem już pewien czy czasem dopiero po wpisaniu tego kodu nie zwiększyła się przerwa. Z menu które się pojawiło wybrałem sobie miał a pojawił się również eko.

Co do ustawień - ja u siebie doszedłem do 180 przerwa i 35 nadmuch. Wydaje mi się, że powinieneś poświęcić kilka dni na testy, zapisuj na kartce co się dzieje, kiedy włącza się praca, kiedy nadzór i obserwuj palenisko i co spada do popielnika. Na tej podstawie koryguj ustawienia. Ja po przeczytaniu wszystkich postów oraz własnych testów doszedłem na eko do tego, że większy nadmuch = krótsza praca, szybciej dochodzi do zadanej ale nie zawsze eko wypalał się idealnie. Musisz sam dobrać do swojego budynku odpowiednie parametry. Testy z eko prowadziłem przez kilka dni. Pamiętaj po każdej zmianie parametru obserwuj przez około 2-3 h. Jak to chyba Harnaś napisał - "To nie zamek szyfrowy" trzeba poświęcić trochę czasu na zrozumienie co się dzieje przy odpowiednich parametrach. Ja niestety jeszcze się uczę :) ale tym razem na miale.

Wesołych Świąt.

a na ekogroszku jakie miałeś ustawienia żeby węgiel sie w miarę wypalał i nie było spieków

witam dom ocieplony 180m2 spalanie ok 20kg doba dmuchawa 28 przysłonięta w 70% :-) nie grzeje komina bo mnie nie stać na to :-) poda co 270s

Witek,

Moc - 32-35 (w zależności od temp zewn), przerwa - 280, Szyber na około 25-30'. Spalanie około worek 25kg na dobę. Teraz palę miałem. Nastawy moc 28, przerwa 240-249, szyber około 30'. Spalanie hmmm myślę, że około 40kg na dobę (jak paliłem ciągle) Budynek 200 całkowitej, nie ocieplony. Jak na zewnątrz było około 7-9' w nocy a na piecu miałem 58 zauważyłem, że szybko dochodzi i dłużej stoi w nadzorze więc jak zrobię ocieplenie napewno będzie mniej. Narazie nie kombinuję - zimy i tak nie będzie a drewna to ci u mnie jeszcze trochę jest :) Teraz miałem palę tylko w nocy a w dzień drewnem - akurat teraz mam taką możliwość. Muszę przyznać, że na drewnie ten piecyk też fajnie idzie. Średnio co 1,5 - 2h dokładam drewna ale jest to drewno odpadowe z palet, stempli, desek szalunkowych.

Fakt ze kociol na drewnie sie nie spisuje zle pod warunkiem doladowywania co 2-3h ale jedynym minusem jest wieksza zawartosc substancji smolistych i oblepianie sie plomieniowek

zostawcie koledzy sobie drewno na prawdziwą zimę, przy tych temperaturach szkoda drewna, wymiennika i komina.

przy taki delikatnych ustawieniach dmuchawy to sadzy macie multum wymiennik najlepiej czyścić co dwa dni
ja mam dmuchawę teraz na 35 przerwę podawania do groszku z piasta 170 a z Chwałowic 230 jest nieco wyższa granulacja

Witek,

Jak paliłem na eko też miałem 35 ale teraz palę miałem a tu widzę, że jest trochę inaczej. 28 pali fajnie choć przy 24 również się dobrze palił. Jak widać nie wystarczy 2 dni posiedzieć przy piecu. Dochodzenie do ideału musi trochę potrwać :)

Harnaś

Co do drewna. Masz rację na płomieniówkach mam jakiś dziwny nalot który ciężko usunąć grubości około 1mm. Czy to dlatego, że paliłem drewnem? Nie sądzę. Jak palę drewnem w miarę dobrym nie widzę aby coś się z piecem działo co innego jak palę starymi paletami :) Tu sadzy rzeczywiście jest masa i można sobie zrobić burdel w piecu - ale z drugiej strony można to usunąć (już próbowałem) więc aby zaoszczędzić można naprawdę w dzień jak masz możliwość palić drewnem.

zwrócę uwagę na jedną zasadniczą różnicę miedzy groszkiem a miałem.
jak się używa suchego miału, a taki powinno się używać, większe nadmuchy powyżej 25% powodują porywanie znacznych ilości drobniejszych ziaren, co skutkuje dosyć duża stratą niecałkowitego spalania. Widać taki czarny grysik miedzy popielnikiem a ceramiką drzwi. Moczenie miału wcale nie poprawi sytuacji, a spowoduje inne straty.

Z drewnem jest tego typu problem, że spala się bardzo intensywnie i szybko, bo zawiera dużo części lotnych a mało tzw węgla. Jak próbujemy ograniczać szybkość spalania, to tak naprawdę ograniczamy, spalanie tych części lotnych, które objawia się dymieniem i osadzaniem się sadzy szklistej na wszystkich powierzchniach które mają kontakt z tym dymem. Sadza ta, po pierwsze ma dużo większe zdolności izolacyjne niż pył i zwykła sadza z węgla, po drugie ogromnie zwiększa szanse zapłonu w kominie i możliwość jego zniszczenia.
Tak, że jak już musicie, to palcie grube polana przy większym zapotrzebowaniu na ciepło, bez zbędnego kiszenia.

Harnaś,

I nastała jasność :) Teraz już wiem dlaczego mam takie drobinki pomiędzy popielnikiem a drzwiczkami. Nadmuch 27-28% Dziś zmniejszę <25. Co do węgla to prawda, że po całym dniu palenia popielnik nawet w połowie nie jest wypełniony. Teraz zostały mi już same stemple więc jest to drewno grubsze i staram się utrzymywać cały czas żar. Prawda jest też taka że trzeba dokładać co godzinę max półtorej bo grozi rozpalanie na nowo.

Z ciekawości w jakiej cenie macie u siebie miał?:
Okolice Wrocławia 580/t z polskiej kopalni. Zastanawiam się nad jakąś czeską ale może ktoś z Was ma doświadczenie.

u mnie pod warszawą miał po 580zł/t, co prawda niewiadomego pochodzenia, ale jest dobry i sprawdzony ok 25 MJ/kg.
Z tym drewnem, lepiej utrzymywać płomień. Z płomieniem, znacznie mniej będzie osadzać się sadzy szklistej, niż bez niego.

to okolice Bielska z Piasta byl po 630 ekogroszek
ale zastanawiam sie nad samym groszkiem

teraz wsypuje do zasobnika na przemian wiaderko suchego flotu i ekogroszku z Piasta sterownik z ifl i spalanie ok jedynie jak spala się flot to więcej popiołu
ale lepiej nastawić nadmuch na 35 bo jak dajemy mniejszy to trzeba płomieniówki czyścic co dwa dni

Witam!
Właśnie zacząłem użytkowanie kotła Multikomfort, więc moje pytania mogą wydawać się głupie- z góry przepraszam. Mam problem z ustawieniami na ekogroszek. Piec według mnie zżera za duże ilości opału. Może jako doświadczeni użytkownicy podacie mi jakieś optymalne ustawienia przerwy-praca,przerwy-nadzór, mocy nadmuchu itp. Zaczynam być mocno poirytowany kosztami ogrzewania. Dodam, że dom jest dobrze docieplony, a mój kocioł nie posiada szybra(pewnie nie ma w tym modelu-jest tylko wajcha do czyszczenia), sterownik ekomax 800 T1. Jak serwisant mi poustawiał to kocioł pożerał około 50-60 kg ekogroszku na dobę. MASAKRA!!!
Dodam, że już był wymieniany cały sterownik z wyświetlaczem, bo podajnik ciągle stawał(alarm zablokowania podajnika).
Pozdrawiam.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.