273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Witam rano przed praca patrzyłem na sterownik i chyba zle napisałem zamiast czas detekcji to miałem zapytać o czas obrotu podajnika czyli tłoka

a co masz na mysli na ruszcie 30 40 min

czas obrotu zawsze jest stały i nic tu nie trzeba zmieniać! Wynosi 54s.
jak palę drewnem, to po wypaleniu się na ruszcie, zaczyna spadać temperatura. Jak spadnie poniżej 10 C od zadanej, zaczyna odliczać czas wykrywania braku opału, przez ten czas cały czas dmucha, wychładzając niepotrzebnie kocioł. Dlatego ustawiam krótszy czas, by albo wyłączyła się dmuchawa jak nikogo nie ma, albo by ktoś podrzucił, po usłyszeniu alarmu.
Polecam naciąć 25cm rurek 5/4", zatkać je, dorobić do nich dystansujące wąsy i umieścić w płomieniówkach wymiennika w osi ich prześwitu. Poprawi się tym sprawność kotła o 3-5 %

Harnaś - jak ustawiłeś przerwę na 750s? Ja u siebie miałem max 255.

Chciałbym poruszyć z Wami jeszcze jeden temat - UPS - Ostatnio po włączeniu zasilania przez energetykę rozwaliło mi sterownik (tu plus za szybki serwis lazara. Na drugi dzień miałem sterownik szkoda tylko że nie od tego pieca ale już naprawiają błąd i czekam na nowy :) ). Macie jakieś doświadczenie, możecie coś polecić w granicach rozsądku finansowego. U mnie na wiosce często są przerwy (średnio 2-3 w miesiącu). Nie chcę tu podtrzymywać przez kilka godzin bardziej zależy mi na delikatnym wyłączeniu i włączeniu pieca. Dodatkowo chciałbym podłączyć pompki CO i CWU do UPSa. Sam piec bierze 320W (dmuchawa + tłok), pompki zapewne około 50W więc myślę, że taki 500 byłby dobry. Wiadomo im więcej tym lepiej.

juz ten piec mnie ma dmuchawa 30% przerwa podawania 250 i normalnie caly czas sa spieki które nie chcą spadać do popielnika masakra ten piec to chyba porażka szwagier ma z podajnikiem ślimakowy i nie wie co to piec
palimy tym samym ekogroszkiem
prosze o pomoc

co jest powodem takiego nadmuchu 30%?

to ile mam nastawić
teraz mam 35% i to samo a może trzeba zmniejszyć czas podawania bo jak za długo dmucha węgiel jest za mocno rozgrzany i robią się spieki

pisałem już o tym nie raz
jedynym wyznacznikiem mocy nadmuchu jest granica żar/popiół!
Nadmuch ma być taki, by ta granica stabilnie utrzymywała się ok 5 cm przed popielnikiem. Dla przerwy 255s będzie to 25-27% nadmuchu.
Po za tym Lazar za darmo wymienia ecomaxy tłokowe na nowsze wersję z aktywnym IFL. Zgłosić się, wymienić, włączyć IFL i nie zawracać już sobie głowy kotłem.

ecomax z ifl co ma za zadanie moze ja takiego mam
dzisaj uruchomilem pogodowke zobaczymy jak bedzie

Harnaś u mnie na ecomaxie 800 jest takie oznaczenie infinidual full logic co to oznacza czy to ma jakies powiazanie z pogodowka
a jeszcze jedno czy mozna wlaczyc pogodowke nie majac silownika

IFL. to automatyczne dobieranie nastaw przerwy podawania i nadmuchu w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Kocioł sam dobiera parametry, ty tylko możesz w niewielkim zakresie sobie je skorygować. W menu głównym powinieneś mieć aktywny tryb regulacji a tam wybór Standardowy i Fuzzy Logic. Jak nie masz to znaczy ze masz starszą wersje oprogramowania i można albo wymienić u producenta kotła, albo za 100zł + wysyłka przeprogramować w Plum.
Tak można włączyć pogodówkę dla kotła, ale znacznie lepiej to się sprawdza z siłownikiem zaworu 4d.
Trzeba nauczyć się rozróżniać spieki, są koksowe, czarny niespalony pumeks i są spieki żużlowe brązowe szkliste kalafiory. Jak masz koksowe to masz problem, bo prawdopodobnie węgiel typu 32.2 lub 33 i wyżej mocno koksujący. Wtedy należy palic z minimalną mocą i mieszac ten opał z czymś nie spiekającym się typ 31,1. czech, pellet, trociny. Jak masz żużlowe, to albo groszek jest z piaskiem, albo po prostu ma za niska temperaturę topnienia popiołu i z tym też nie wiele jesteś w stanie zrobić,. Skup się by nie było czarnego nie dopalonego koksu, a na żużel nie zwracaj uwagi. Popiół jak z papierosa będziesz miał tylk pprzy typie 31,1 bardzo już trudno dostępny w Polsce jako kamienny, za to ławo dostępny jako czech z dużą zawartością części lotnych (sadzy) i niskiej kaloryczności.
starczy...

dzięki za obszerna wiadomość
teraz juz chyba wszystko wiem
teraz tylko palic

jaka temperaturę najlepiej trzymać na kotle ja mam 65
nadmuch 31% przerwa podawania 240

jak masz 4d z siłownikiem, to ustaw podwyższenie od zaworu i cwu na 3-5C i to wystarczy. Na kotle ustaw 55-60C resztą zajmie się sterownik, z czujnika zewnętrznego według krzywej ustali temperaturę 4d do tego doda podwyższenie i ustali temperaturę kotła. Im wyższa tym większe straty poprzez wypromieniowanie do kotłowni.

nie mam siłownika jeszcze sie nie dorobilem

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.