281
282
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

DO HARNASIA!
Dzięki za informacje Teraz mam już jasność. w weekend będę miał trochę czasu to włączę FL i poobserwuję jak zachowuje się piec. Ciekawe czy spali więcej czy mniej? Napiszę na forum moje obserwacje.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

re: marti
straszne ilości ciepłą i węgla ci przechodzą przez kocioł, mam nadzieje, że na następną zimę ocieplisz tę swoją chatę.
Jak narazie dwie rzeczy:
1 problem z temperaturą powrotu i efektem kangura na siłowniku 4d
rozwiązanie tymczasowe - obnizyć temperaturę ochony powrotu do 35C, a jak nie pomoże przełączyć typ instalacji z 4d na 3d w ust serwisowych, można też przenieść czujnik powrotu w cieplejsze miejsce. Wtedy wystarczy 2-3 C więcej na kotle niż zadana na 4d.
2 wymiennik, a właściwie jego brak. Nie wiem czy już masz czy dopiero sobie dorób arkusz blachy wygięty wsunięty pod górne sklepienie komory paleniska, drugi podobny arkusz możesz położyć na ruszcie, tak by spaliny przechodziły tylko przy ściankach kotła, a nie jego ogromnym środkiem. Najlepiej by było wsadzić mu w brzuch jakiś stalowy balon :D

re: Łukasz
jak będziesz porównywał spalanie to tylko w oparciu o średnią temp zewnętrzną. Najlepiej dzielić sobie dobowe spalanie przez różnice temperatur we/zew. Np za wczoraj w wawie średnia - 10, spalanie 25 kg, zatem 25kg/32C=0,78 kg/K i dop takie wyniki porównywać.

ja pale ekogroszkiem z Piasta nadmuch 35 podawanie praca co 150 na piecu nastawione na 65 na dom idzie 55

po dwóch latach zerwała sie zawleczka podajnika
nawet wymiana bardzo prosta jedynie trzeba ustawić tak czujnik aby podajnik byl zamknięty po podaniu węgla

Mam pytanie w sprawie braku wymiennika. Pewnie to śmiesznie brzmi,ale ja w ogóle nie mam rusztu fabrycznie..... (gmina dopłacała do pieca i to był warunek ''ekologiczny'' żeby nie palić przypadkiem śmieciami.....)
Bardzo proszę o precyzyjniejszy opis.Mam np ruszty ze starego pieca i myślę je ułożyć płasko ściśle w ''piramidkę''po środku paleniska zostawiając po bokach szparę na kilka cm ale z tą górną blachą to już za bardzo nie kumam.....

to jak masz piec bo tu raczej wszyscy mamy Lazara multikomfort

multikomfort posiada dodatkowe palenisko
u mnie w gminie tez były dopłaty ale na kocioł bez dodatkowego paleniska a ja nie dałem sie naciągnąć i kupiłem z dodatkowym paleniskiem i cała inwestycja wyszła mnie taniej jak Wszystkich sąsiadów którzy skorzystali z dofinansowania bo ceny mieli tak wygórowane ze teraz żałują

jaka może byc przyczyna
po wymianie zawleczki podajnik ustawilem nawet podjechał serwisant stwierdził ze zrobione ok ale po dwóch dniach sygnał blokada podajnika sprawdzam zawleczka ok podajnik ok ale nie zatrzymał nie na kontaktronu tylko przejechał za daleko dlaczego się nie wyłączył
czy przerabiał może już ktoś ten temat

1 za duża szczelina miedzy magnesem a czujnikiem
2 mechaniczne uszkodzenie czujnika lub kabla

Witek

Sprawdź czy nie obluzował się kabelek na sterowniku. Ja u siebie miałem taką sytuację. Serwis przyjechał, męczył się ze zmianą kontaktronu a powód był obluzowanie się kabla na sterowniku. Po dokładnym wpięciu wszystko wróciło do normy. Kolejnym problemem było po spaleniu sterownika i jak serwis przysłał mi sterownik z końcówką bodajże R1 - okazało się, że jest to sterownik do retortów a nie do tłokowca. My musimy mieć z końcówką T1. R1 nie ma wogóle sterowania kontaktronem. Inna zasada podawania paliwa. Wymieniłem w serwisie na T1 i odrazu zaczęło hulać.

już działa chyba była za duza szczelina miedzy magnesem a czujnikiem

jaką macie maksymalną przerwę podawania na FL:
dla groszku i dla miału?
Czy ktoś w najnowszej wersji ma tak, że po wznowieniu pracy nie jest podawana dawka opału, a dopiero po odliczonym czasie przerwy podawania?

maksymalna przerwa podawania u mnie wynosi 35minut, teraz przy -3 C na zewn, mam przerwe 17 minut miedzy porcjami

http://antracyt.serwisweb.com

tryb nadzoru nie jest w ogóle potrzebny przy paleniu antracytem. Przy odpowiednio wysokiej temp. na zewnatrz spalanie odpowiednio wydłuża się zatem nie ma sensu stosować nadzoru, zjeżdża sie z moca a dmuchawa pracuje non stop na... uwaga 5% i to jest oszczędność kolejna - na zużyciu energii elektrycznej

Dwa szybkie pytania:

1. Jakie macie teraz ustawienia?
2. Czy próbował ktoś palić na miałogroszek? Miał wymieszany z eko.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.