273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

a jaka instalacja, podłogówka - grzejniki, głowice termostatyczne?
temp kotła bym ustawił na sterownia pogodowe z dobraną doświadczalne krzywą grzewczą. Do tego zawór 4d ustawiony mniej więcej 50/50, z możliwością dalszej minimalnej korekty. A ostatnie szlify nadały by głowice termostatyczne, o ile je w ogóle posiadasz.
Najważniejsze, to nie przegrzewać pomieszczeń, bo każdy stopień więcej to ok 1 kg większe spalanie na dobę (przy ocieplonym ok 200m2 domu).

same grzejniki ale co to da jak dam na pogodowe jesli nie mam silownika na zaworze 4d

zapoznaj się jeszcze raz z DTR sterownika.
sterowanie temperaturą możesz tak samo jak dla 4d włączyć dla kotła. Z tą tylko różnicą, że 4d pozwoli ci zejść do 20C, a kocioł do 55C.

ale nie rozumiem do końca jaki w tym sens albo oszczędność chyba żadna

Właśnie dzwoniłem do serwisu lazara w jastrzębiu , rozmawiałem z kierownikiem serwisu i pytałem sie jak można wgrać sterowanie Fuzzi Logic, mój koleś co od niego kupiłem piec i mi go serwisuje chciał mnie skasować 200zł i zabrać na 1 miesiąc sterownik - twierdził że muszą go posłać do serwisu i tam go wgrywają , zaś miły kierownik serwisu lazar podał mi nr. kodu jaki trzeba wpisać jak się wejdzie na ostatni punkt w menu głónym jakim jest ustawienia serwisowe i powiedział jak tam go wklepie to wyskoczy mi wybór pieca (ile KW) i potem jak go wybiore to automatycznie mi się ta funkacja uruchomi w menu głównym - mam nadzieję że to się uruchomi :) dziś sprawdzam.!!!!

jak nie masz ostatniej 13 wersji oprogramowania, to ni tam sobie nie włączysz. Przeprogramować możesz sobie sam w Plumie za 100zł + koszty wysyłki.

mi podali kod w PLUMIE 4096 ale nic to nie dalo masakra
ja mam ustawione na KW21

korzysta ktoś z czujnika pogodowego do samego kotła jakie polecacie nastawy i czy to cos daje mam na myśli oszczędności

Mam również problem ze spiekami koksowymi troche zachodu z tym mam. Wyciagam caly popielnik po całym dniu palenia. Wrzucam do przetaka na zboze, przesiewam wrzucam do worka, deptam i wrzucam do z powrotem do zasobnika i efekt jest taki. Jak palem czystym mialem to po 1 dniu wyciagam popielnik a jak wymieszany zapominam o kotle na okres 3 dni. I taka jest dla wszystkich rada jaki wegiel taka obsluga kotla i nic nie zrobicie mozecie grzebac dniami i nocami w tym sterowniku a kociol wie swoje. Analogicznie prosze porownac te kotly do kotlow wodno rusztowych typowych WR w naszych cieplowniach tam ruszt sie nie zatrzymuje tylko jest w ruchu ciaglym a regulujemy tylko predkoscia obrotowa rusztu i powietrzem w odpowiednich strefach. Tutaj mamy analogicznie kociol ma pracowac ciagle czyli dopsawac ilosc powietrza i podawanie paliwa. Podawanie regulujemy za pomoca czasu podawania i czasem obrotu podajnika. Trzymajac kociol w funkcji nadzoru produkujemy sadze i tracimy paliwo dajcie to sobie powiedziec drodzy uzytkownicy forum. 80 kg na tydzien ekomialu Rokita z utrudnieniami podanymi powyzej ustawienia 255 s nadmuch 25% czas obrotu podajnika 40s

słuszne uwagi, tym samym godne podkreślenia.
jedynie ten czas pracy tłoka, tym nic nie sterujemy, jest to czas który sterownik daje podajnikowi na zrobienie jednego pełnego obrotu. W naszym przypadku to 54s. Skracanie tego czasu nic nie zmieni, nadal będzie potrzebował 54s jedynie mogą pojawiać się niepotrzebne alarmy o zablokowaniu podajnika.

Mam pytanie odnośnie spalania, może ktoś poradzi:))
Pale wysoko kalorycznym węglem około 28KJ takim "prawdziwym" nie oszukanym jaki często można dzisiaj spotkać. Węgiel ten bardzo szybko osiąga zadana tem. ale mam wrażenie ze się dobrze nie dopala, ponieważ duże kawałki spadają do popielnika. Jak można zredukować teraz te niedopalone kawałki? Ustawić mniejszy nadmuch i wydłużyć czas ? Czy lepiej odwrotnie? Zwiększyć nadmuch i skrócić czas nadmuchu? Chodzi mi głownie o to że często piszecie, że kocioł ma pracować cały czas stąd moje pytanie. Jeśli mam wysoko kaloryczny węgiel podajnik doda 2 albo 3 porcje to tem. podniesie się na tyle, że kociołek będzie ją utrzymywał dłuższy czas. Stąd wydaje mi się biorą się te niedopałki ale nie mogę sobie z tym poradzić. Dodam jeszcze, że histerezę kotła ustawioną mam na 2stopnie i korzystam z czujki pogodowej, nadmuch 30% czas 200sek. I tutaj nasuwa się jeszcze jedno pytanie, mianowicie - czy ma znaczenie dla ustawień nadmuchu (moc i długość) jaka jest zadana tem. na piecu? np. czy dla różnej tem. na piecu powinny być różne ustawienia nadmuchu czy to raczej odnosi się tylko do węgla? PS. Do popielnika spadają luźne kawałki, tylko od czasu do czasu trafi się jakiś mały spiek. Proszę o odpowiedź ponieważ nie uśmiecha mi się za bardzo przesiewanie całego popiołu;) a mam wrażenie, że marnuje mi się opał;)) (widziałem kiedyś u znajomego na tym samym węglu jego popiół - praktycznie 0 niedopałków idealnie spalony - tyle, że piec z podajnikiem ślimakowym. Czy tak samo da się palić w tym piecu? pozdrawiam forumowiczów

ja mam ustawiona przerwę na 240 nadmuch na 35 groszek z piasta nawet sie super dopala

Witek, a używasz może czujki pogodowej? Czy sam sterujesz tem. pieca? Jeśli masz stałą tem. na piecu to jaką? Chodzi mi o to, że zawsze dopala ci eko idealnie ? np. dla niskich tem. na piecu też ? (nisko to dla mnie 55 stopni;))

temperaturę mam na piecu 63 ale od kilku dni jadę na pogodowce do samego kotła ustawiłem podawanie na 220 bo jak dałem na 200 to żar był blisko podajnika nadmuch 35 dzisiaj było w miarę ciepło da dworze i piec zjechał z temperatura na 55 i bylem zdziwiony ze jest ładny popiół i nawet brak spieków
a który sezon palisz i jaki masz sterownik no i oczywiście jakim groszkiem

Nikt z Was nie odpisał na temat UPS. Po przeszukaniu neta znalazłem UPS firmy CyberPower UPS CP1500EPFCLCD. Na wyjściu ma 900 W i czystą sinusoidę w pełnym zakresie + ochrona podłączonego sprzętu do kwoty 50 tyś EUR. Zakupiłem (koszt 850 PLN). Wczoraj podłączyłem i ku mojemu zdziwieniu piec (dmuchawa + tłok) zamiast pobierać 320W jak w DTR to pobiera około 280, razem z pompką CO całość w ekstremum pobiera 320W. Po wyłączeniu zasilania bez żadnej przerwy przechodzi na baterie i wszystkie urządzenia pracują prawidłowo. Bardzo ważna jest czysta sinusoida przede wszystkim dla pompek oraz czy UPS nie wyłączy się przy pracy tłoka. Ale na szczęście wszystko hula. O dziwo czas podtrzymania to około 30 minut w ekstremum.

Mam nadzieję, że ta informacja przyda się osobom, które tak jak ja mają problemy z zasilaniem przez energetykę (częste krótkotrwałe wyłączenia)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.