273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Jak masz nowy sterownik to włącz po prostu fuzzy logic........

Niestety nie mam Fuzzy logic. Serwisant mówił że ludzie na to narzekają, ale może nie chciało mu się tego instalować
Może jakieś inne rady?
Pozdro.

W nowym sterowniku powinno to już być fabrycznie zainstalowane i jest to bardzo mądra rzecz ..... Menu główne-tryb regulacji-standartowy lub fuzzi logic

Dzięki. Jutro podjadę na działkę i spróbuję uruchomić. Jeżeli nie będzie Fuzzy Logic to się odezwę. Może rzeczywiście jest. Ciekawe dlaczego serwisant mówił, że ludzie narzekają na to i wręcz mi odradzał? Mówił, że najlepiej pobawić się krzywą grzewczą-ale coś mi się wydaje, że nie chciał sobie robić dodatkowej pracy albo sam się nie bardzo zna.
Dzięki i pozdro.

jak dom wcześniej był wyziębiony to taka spalanie jest w normie.
Jak miałeś cały czas alarm zablokowania tzn że najprawdopodobniej podczas transportu poluzował ci się kontaktron.
Wejdź w menu serwisowe 4096 i tam wybierz FL, później już będzie to dostępne w zwykłym menu.

Dzięki za rady Tadbuk i Harnaś. Jutro spróbuję to uruchomić. Jeżeli nie da rady to odezwę się wieczorem.
Jeszcze raz dzięki i pozdrowienia.

Zgadzam się z Harnasiem. Jeżeli dopiero zacząłeś palić nie oczekuj spalania na poziomie 20kg/dobę. Ja wygrzewałem dom przez kilka dni ciągłego spalania. Moje ustawienia na eko były 180 przerwa i 35 nadmuch tyle, że ja mam dom nie ocieplony. Teraz palę miałem i moje nastawy to 30 nadmuch i 169 przerwa. Nawet dobrze się sprawuje.

Co do IFL - potwierdzam co mówił Twój serwisant - beznadzieja. Nie mam zielonego pojęcia do jakiej temperatury on dochodzi z tego co zauważyłem to 5 więcej niż masz ustawioną zadaną. Jak miałem 55 to dochodził do 60 jak teraz mam 65 to dochodzi do 70. Jeżeli zadaję 65 na kotle to znaczy, że tyle chcę uzyskać. Dodatkowo co chwile podaje, miał nie zdąży się przepalić a ten znów podaje - efekt tego jest taki, że popielnik zapycha mi się po 5 godzinach. Włączyłem standard i 30 nadmuch oraz 169 przerwa powoduje czyszczenie popielnika tylko raz, ale jeżeli dobrze przeczytałeś wszystkie posty miałem palę tylko w nocy a w dzień drewnem.

Ten piecyk naprawdę jest fajny. Nie zniechęcaj się. Posiedź kilka dni nad ustawieniami. Zacznij od tych co ludzie tu pisali i dopasuj do swoich potrzeb. Pamiętaj, po każdej zmianie odczekaj około 2-3h notując każdą czynność pieca (o której h praca, nadzór jaki nadmuch, przerwa, nadzór itp) po kilku godzinach patrząc na rozpiski będziesz dochodził do swojego ideału. Dodatkowo wraz z nagrzewaniem budynku będzie zmieniało się zapotrzebowanie. Im częściej będziesz podawał tym większy nadmuch i na odwrót im rzadziej tym mniejszy nadmuch.

Życzę powodzenia i oczywiście czekamy na efekty. Napisz tutaj swoje spostrzeżenia.

FL nie jest do jego ciągłego włączania i wyłączania, jego zadaniem jest utrzymywanie stałej zadanej temperatury, a +5C ma po to by mógł w czasie dochodzenia o 5C więcej zredukować swoją moc na tyle by nie przekroczyć tych 5C.
Problem zaczyna się, gdy mamy termostaty pokojowe wyłączające pompy, lub priorytet cwu lub jak wyżej ciągłe włączanie i wyłączanie. Wtedy faktycznie kocioł nie może dopasować swojej mocy do zapotrzebowania i chodzi przeważnie za zbyt dużej mocy.
Dobrze jest włączyć FL w momencie gdy kocioł osiągnie zadaną, wtedy zacznie pracę od razu z minimalnej mocy i zwiększy sobie ją w miarę potrzeb.
drugi problem to taki, że większość z nas ma te kotły znacznie przewymiarowane do swoich potrzeb! Minimalna moc pracy ciągłej tego palnika na FL to ok 7-8 kW, czyli od spalania 30-35kg na dobę! Jak ktoś spala mniej to nawet na FL będzie mu przechodził w podtrzymanie.
Podam przykład na sobie: dom 220m2 ocieplony, przy 0 za oknem pracuje na 2,8 kW, przy - 10 na 4,2 kW, przy - 30 dopiero dobije do 7 kW.
A gdzie 22 kW?
A tu - 156C!
Proponuje każdemu przemyśleć problem przed zakupem następnego kotła.

Witam.
Mam kociol multi perfekt 35 kw i bardzo duzo mi pali podajnik na dobe.
Teraz pale groszkiem z czech i ustawienia mam podawanie co 36 sek nadmuch
29%. Na czarnym eko groszku nastawy mialem podawanie co 110 sekund nadmuch 30% ale mocno mi sie spiekal. Czy ktos moze mi pomoc w tych ustawieniach bo ten piec mnie zbankrutuje gaz by byl tanszy

re: mati
co ty ogrzewasz tym kotłem? czy żar jest na całym palniku przy tych ustawieniach? Jaką masz temperaturę spalin?
Ustawienia dla czecha masz 8,8 kg/h czyli 37 kW dla 76% sprawności.
Skoro zasobnik 125kg starcza na dobę tzn że kocioł ci idzie na 5,2 kg/h z mocą ok 20,2 kW. Tak pi razy drzwi w starym budownictwie z cienkimi ścianami i bez ocieplenia tego ciepła by starczyło na ponad 500m2.
druga opcja to sprawność z jaką palisz , jak masz ok 300m2 powierzchni jak wyżej to twoja sprawność zamiast 76% wynosi ledwie 41%

Harnaś,
Racja, że IFL powinno włączyć się po osiągnięciu zadanej - już o tym czytałem i testowałem, jednam mimo wszystko cały czas bardzo dziwnie się zachowuje. Mam oczywiście komputer, który steruje temperaturą w prawie każdym pomieszczeniu i w zależności od zadanej wyłącza lub włącza obieg (75% podłogówki). Grzejniki chodzą non stop. CWU włączam sam kiedy chcę - przy takiej pogodzie i braku ocieplenia temperatura w zasobniku wychładza się więc podtrzymywanie nie ma sensu. Jak załączę to 0,5h i mam to co chcę.

Jak dla mnie IFL jest dobry aby podpatrzyć na ustawienia pieca w programie komputerowym następnie próbować samemu dochodzić do ideału. IFL to tylko program a nie ma takiego programu idealnego dla każdego domku. Wg mnie analiza wszystkich czynników doprowadzi do ideału. Dla mnie ideałem jest 20-25kg/doba ale niestety w tej chwili przy -11 na dworze spalanie mam hmmm bez komentarza :)

Witam!
Pobawiłem się trochę ustawieniami pieca- spala teraz mniej, chociaż jeszcze jak dla mnie za dużo. Będę musiał trochę jeszcze poeksperymentować. Moje ustawienia: temp.zadana pieca 55, przerwa podawania praca 270sek, przerwa podawania nadzór 45 min, nadmuch 28. Dodam, że palę ekogroszkiem. Można też pobawić się krzywą grzewczą-ja obniżyłem tep zadaną mieszania-nie mieszkam jeszcze w tym domu, więc nie potrzebuję więcej niż 14-15 stopni w pomieszczeniach.
Mam jeszcze pytanie co do fuzzy logic( jestem zielony w tym temacie-to mój pierwszy piec w życiu )- w menu serwisowym wpisałem kod otrzymany od Harnasia i pojawiły się skróty: Mk 21,MK 31, MP też z cyferkami, Miał itp. a fuzzy logic=off. Po kliknięciu na FL wracało do ustawień serwisowych i od nowa trzeba było wpisywać kod. Domyślam się że pewnie trzeba wybrać któryś z tych skrótów tylko który???
Proszę jeszcze o pomoc w tej materii.
Pozdrawiam Forumowiczów.

jak masz multikomfort 21 to wybierasz MK 21, jak 35 to MK 35.
Jak masz Multiprefekt to wybierasz MP
groszek czy miał bez znaczenia, później w normalnym menu będą oba te paliwa do wyboru.
Ostatnia opcja wyłącza FL w ogóle, później nie będzie dostępne w menu!

re: hoofik
tak działająca podłogówka będzie ci destabilizowała FL i w tej sytuacji nie wiem czy jest sens z niego korzystać. Jak by się dało podłogę włączyć na stale tylko obniżyć jej temperaturę, to wtedy było by OK.

Harnaś,
Możesz mieć rację - IF wariował. Niestety aby włączyć non stop podłogówkę musiałbym wyłączyć całe sterowanie co nie było moim założeniem. Jeżeli na zasilaniu podłogówki mam 45 a np w łazience chcę mieć 24 to grzałby non stop i temp byłaby większa co za tym idzie różnica zamiast być wykorzystana na salon jest dalej w łazience :) Wiesz o co mi chodzi.
Moim głównym założeniem było aby ustawić temp w każdym pomieszczeniu. Nadmiar nie zużytej energii przesyłany jest na salon, który niestety nie ma nad sobą stropu tylko od razu dach więc wiadomo energia jaka jest potrzebna na ogrzanie tego kolosa jest duża stąd taki model rozkładu energii. Na salonie mam około 300mb rurek :) w 3 obiegach - przygotowane jest to pod drewno ale może za kilka lat chyba że zmienię na płytki imitujące drewno. Wygląd ten sam a ciepło jakie dostanę w zamian - bezcenne :)

Witam
Harnas dom mam ok 270 mkw nowy nieocieplony. Kociol ustawiony na temp.
75st. na grzejniki podaje 50 st. Zar jest na calym palenisku i przepala sie caly.
Dzisiaj zmienilem podawanie na 45 sek i nadmuch 30%. Jak zmniejsze temp zadana na 65 st to grzejniki sa letnie
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.