273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

POMOCY PROBLEM Z WENTYLACJĄ!

Panie wentyl nie pisz głupot. Wejdź sobie na stronę firmy BURSA i dokładnie sobie ją obejrzyj. I nie pisz bzdur że nie ma nawiewników higro. Sytem wentylacji higro typ B na w/w stronie. Jak będziesz miał 100% informację to wtedy sie wypowiadaj.

Komora nawiewnika w której znajduje się czujnik higro jest odizolowana od powietrza zewnętrznego które napływa do pomieszczenia. Inaczej mówiąc wcale się z nim nie styka. Inaczej nawewnik by zamarzł.

Tak dla porządku.
Może coś się ostatnio zmieniło, ale o ile pamiętam w naszym kraju zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach, w których zainstalowano kotły z palnikami atmosferycznymi, jak w omawianym mieszkaniu,
a Sebastian napisał: Pobieranie przez piec powietrza do spalania "z wewnątrz mieszkania" również wpływa na i tak niską skuteczność wyciągu podczas jego pracy. Dlatego również uważam że najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na kontrolę wentylacji jest instalacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ...

obudowa nawiewników higrosterowanych jest mostkiem termicznym i przy słabym ogrzewaniu, w mroźne zimy, ich temperatura, od strony mieszkania jest niższa niż 14,4stC, a jest to punkt rosy dla powietrza o temp. 20stC i wilgotności względnej 70%, ale w mroźne zimy powietrze zewnętrzne jest suche, a więc i w mieszkaniu z nawienikami higro. także jest suche i trudno jest doprowadzić do 70% wilgotności względnej. Najważniejsze, że są nawiewniki i infiltruje powietrze do mieszkania. Ilość montowanych nawiewników higro jest przeważnie za mała do ciśnienia czynnego występującego na danej kondygnacji, więc nie dojdzie do zbytniego zwiększenia się ciągu w kanałach grawitacyjnych - dobrze jest jak wszystkie kanały grawitacyjne zaczynają funkcjonować jako wywiewne.

Dzięki za dotychczasowe rady.
Dzisiaj robiłem małe eksperymenty w domciu metodą amatorską. Zapaliłem zapałkę i przybliżałem w bezpiecznej odległości do kratek wentylacyjnych. Przy zamkniętym oknach nawiew powietrza do mieszkania przez kratkę w ubikacji był tak duży, że gasił płomień, w kuchni było nieco lepiej tj. nie gasił, ale nawiew był dość spory. Po uchyleniu jednego z okien -rewelacja, w ubikacji niemal zassało płomień do komina, natomiast w kuchni nieco słabiej, ale jak dla mnie i tak nieźle. (kominiarczyk)Co ciekawe faktycznie ściana kominowa w ubikacji jest zawsze zimna i ze względu na mały kaloryfer ciężko jest dogrzać to pomieszczenie.
Na podstawie waszych rad zastanawiam się nad ociepleniem komina w łazience (ewentualnie wydłużeniem) a także zamontowaniem nawiewników. Obawiam się tylko czy nie zniszczę przez to okien i czy nie będą za bardzo wychładzały mi mieszkania (nawiewniki oczywiście). Czytałem kilka artykułów na temat nawiewników i kratek higro i nigdzie nie znalazłem informacji na temat możliwości całkowitego zamknięcia ich. To mnie nieco niepokoi w przypadku zbyt dużego napływu zimnego powietrza.

Witam
Szymon jeżeli masz grzejniki pod okne nie wychłodzisz ponieważ powietrze które wpłyenie przez nawiewnik się nagrzeje.
pozdrawiam

Szymon, to że ściana kominowa jest zimna jest wynikiem, że zimne (ciężkie) powietrze "tonie" i wypełnia kanały kominowe, bo ich ciężkość jest większa od siły wyporu (działa przciąganie ziemskie). Przy grawitacyjnej nie ma kompromisów. To, że powietrze przepływa przez otwartą komorę spalania kotła gazowego i podnoszone jest do góry kanałem spalinowym, zawdzięczasz, temu, że opadające zimne powietrze innymi kanałami kominowymi - wytwarzają większy nacisk (ciśnienie) niż panuje w komorze spalania i albo ci ktoś dobierze ilość szczelinowych nawiewnków (nawietrzaków) do parametrów wysokościowych i izolacyjnych twoich kanałów kominowych(konieczna wizja lokalna, bo wzór aerecco w twoim wypadku się nie sprawdzi), albo przejdź na system rekuperacyjny i będziesz miał czyste powietrze bez pyłków i kurzu z podwórza czy ulicy. Pozdrawiam.

A co sądzicie o zamontowaniu w kratki wentylacyjne - wentylatorów elektrycznych? Czy to coś pomoże ?

nie polecam ponieważ nie powinno się łączycz went. grawitacyjnej i mechanicznej.

Oczywiście, że pomoze!! Ale niekoniecznie tobie. Leki na alergię, są w 100% refundowane, to nikt sobie nie żałuje. Wentylatorki łazienkowe wspierają przemysł farmaceutyczny!

Oczywiście, że pomoze!! Ale niekoniecznie tobie. Leki na alergię, są w 100% refundowane, to nikt sobie nie żałuje. Wentylatorki łazienkowe wspierają przemysł farmaceutyczny!
Nie są w 100% refundowane.

nie polecam ponieważ nie powinno się łączycz went. grawitacyjnej i mechanicznej.
Tak ale nie na takiej zasadzie. Przepis mówi wyraźnie o nie stosowaniu równocześnie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Ma to zapobiec właśnie nieprawidłowemu działaniu wentylacji grawitacyjnej. W przypadku wentylatora wspomagającego grawitację nie będzie miało to miejsca. Pozdrowienia

Juek tu chodzi o cofke, wię się mylisz

Zastosować należy głowicę kominową EKON!!!

ZASTOSOWAĆ NALEŻY GŁOWICĘ KOMINOWĄ EKON

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.