273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Faktycznie troszkę się pogubiłeś:) Pewnie powodem jest mój troszkę chaotyczny opis. Z zefirkiem daj sobie spokój, Agnieszka pisała, że latem wentylacja jest super właśnie dzięki zefirkowi, czyli delikatnemu wiaterkowi:)
Z podwójną filtracją to chodziło mi o nawiew mechaniczny, czyli taką "mikrocentralkę" podobne do tej z linka:)
Aby działała wentylacja musi być i nawiew i wyciąg. Ale nie może być tak, że ktoś Ci mówi:"tu dodamy jedną kratkę z zamknięciem, a tam drugą". Co z tego, że będzie żaluzja??? Będziesz pamiętał o otwieraniu i zamykaniu? Właśnie dlatego nie działa rozszczelnienie okien, ponieważ użytkownik musi o tym pamiętać, a poza tym nie będziesz panował nad ilością powietrza. Z tego co piszesz to wnioskuję, że Ci chcą wcisnąć najtańsze kratki z tworzywa za 7zł i skroić 200zł:) Jak już mają Ci zamontować nawiewniki to niech to będą automatyczne, chociaż nie są najlepsze, ale lepsze od zwykłych kratek.

Archie,
A czy nawiewniki rozwiaza problem, czy musi byc cos innego? Z tego co ja rozumiem, musze miec wentylacje grawitacyjna, nie moge zastosowac mechanicznej, bo to zakluci wentylacje w calym budynku.
Wiec pozostaja mi kratki. A co z filtrami?

Najpierw trzeba ustalić co jest powodem źle działającej wentylacji. Jeśli tylko brak nawiewu to tak, ale jak już wielokrotnie wcześniej pisałem grawitacja zależy od zbyt wielu czynników na które użytkownik nie ma wpływu. Ten blok jest nowy???

Nie zakłóci, jak zrobisz rekuperatorek. Nie zakłóci też jak zrobisz nadciśnienie, czyli mechanicznie będziesz tłoczył powietrze z zewnątrz a wyjdzie ono i tak kanałami wentylacji grawitacyjnej, bez "cofek" "nasad" "nawiewników" itp.

I tu się Pan Tadeusz pojawił?:) Przy założeniu sprawnie działającym kominom. Powietrze zawsze będzie uchodziło tam, gdzie będzie miało mniejszy opór. Oferowanie rekuperatora do bloku mieszkalnego dla jednego mieszkania do dość odważna propozycja:) Powinien Pan również dodać, że rekuperator zwróci się gdzieś po 10 latach.

Archie, tak, ten blok jest nowy

No to jak jest nowy to zmienia troszkę sytuację. Proponuję poczytać normę, którą wcześniej przytoczyłem i sprawdzić, czy się zgadza w Twoim przypadku. Pewnie nawiewniki też zastałeś już w budynku?

A jak Pan myśli, do czego jak nie do mieszkań może służyć taki reku wielkości pudałka od butów?
http://www.flopsystem.pl/index.asp?Block=Step4&IDOferty=4&ItemID=6395&ID3=49&CatId=49&CatId2=4003&grupa=6&kolor=E6F0FA
A koszy...
Wentylacja ma zapewnić zdrowie , komfort, wypoczynek... a nie się zwracać. 1500zł z kanałami....

Archie, co rozumiesz przez to ze nawiewniki zastalem juz w budynku?

Pewnie centralkę zamontuje Pan w kuchni zamiast okapu. I rozprowadzi Pan kanału w mieszkaniu o wysokości 2,5m, zmniejszając wysokość pomieszczenia. Nic tylko zaprosić 7 krasnoludków na otwarcie.

Miałem Alex na myśli, że jak się wprowadziłeś to już były zamontowane. Nie znasz żadnych ich parametrów, więc sam chyba tego nie montowałeś?

Widać, że nie często Pan się z tym spotyka.
Najczęściej przewody 60mm rozprowadza się tylko w przedpokoju. Anemostaty są nad drzwiami, a w obudowie z gk montuję się np oświetlenie i fajnie to wychodzi. Za parę tygodmi Dospel idąc naprzeciw takim problemom uruchomi produkcję kanałów (ćwierćwałków) z pianki z estetycznymi kratkami i trójnikami. Wszystko można tynkować, malować, wygląda to super. Centrale są nad drzwiami (pawlacz) czy nad okapem http://www.flexit.no/shop/bilder/06_1050_2.jpg

Tym się właśnie różnimy, że nie uprawiam kryptoreklamy. Chyba układ korytarza nie zawsze umożliwia rozprowadzenie we wszystkich pomieszczeniach. Rozumiem, że korytarz w Pana przypadku również pozwala czerpnię i wyrzutnie zamontować bez przechodzenia kanałami przez inne pomieszczenia. To jest możliwe głównie w domku dla lalek.
P.S. Nie wiem, czy Pan doczytał, ale Alex chciałby poprawić istniejącą grawitację, której ja nie jestem zbytnim entuzjastą.

Nic innego nie zaproponowałem jak poprawić istniejącą wentylację. A ponieważ sporo lat już z miernikami CO2 i wilgotności względnej chodzę, po domach, instytucjach... tak z ciekawości, to mogę Pana zapewnić, że o sobie nie mógłbym napisać " której ja nie jestem zbytnim entuzjastą. "
Co do kryptoreklamy... tym się zajmuję, więc trudno bym doradzał coś np. florystą.
Co doradziłem nie tak? Bo chyba różnimy się tylko w opinii czy można u Alexa usprwnić wentylację grawitacyjną, by była skuteczna i nie zakłucała wentylacji reszty mieszkań. Moja opinia brzmi, nie.

taka czysta rurka o śr. 60 mm ma pole przekroju poprzecznego o powierzchni 0,0028m2, i to jeżeli jest czysta, ale po kilku latach przekrój przepływu powietrza się zmniejszy o grubość warstwy kurzu. Panie TB, jakie prędkości powietrza są w takich rurkach fi.60 mm, a czy anemostaty także mają fi.60 mm czy są jakieś skrzynki rozprężne.
I tak o to nad drzwiami od strony pokoi nawiewa, a nad drzwiami od strony pomieszczeń pomocniczych wywiewa i mamy mechaniczną wymianę powietrza przedpokoju.
Alex tobie mogę zasugerować abyś zażądał planu swojego mieszkania wraz z opinią odbioru przewodów wentylacyjnych i szczegółowego rzutu przewodów wentylacyjnych, a gościa który bez znajomości w/w planów marudzi coś o nawiewnikach lub o zakładaniu nasad kominowych to zrzuć ze schodów.
Pozdrawiam speców od wentylacji, chyba naprawdę zbyt długo przebywaliście w zamkniętych pomieszczeniach i CO2 wam się rzuciło na głowę.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.