273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Ja bym dał nawietrzaki zwykłe a nie higrosterowane.Te zwykłe mają napewno przesłony i można nimi "regulować" ilość napływającego powietrza.A jeśli już mamy higrosterowane ( z tasiemką poliamidową) to też nie problem.Jak to "jak sie zachowa nawiewnik gdy będzie przymknięty"? Bedzie napływało mniej powietrza do pomieszczeń? Chyba o to w nich chodzi?Jak już chcemy mięc full wypas to dajemy wentylator o pionowej charakterystyce np. taki: http://www.maico.de/index.php?id=8324&L=6 i problem z głowy. Czy tez nie do końca?

Nie chodziło mi Piotrku o sprawdzanie, czy wiesz co się będzie działo, gdy nawiewnik się przymknie:) Bardziej mi chodziło o "kompatybilność":), czyli aby wentylatory były zgrane z nawiewnikami, więc chodzi o sytuację tak, jak opisałeś, że wentylator wyciągnie jakąś ilość powietrza, a nawiewnik będzie ograniczał dopływ powietrza. Oczywiście masz rację, że jak już ma Alex montować wentylatory to najlepiej promieniowe.

Co to znaczy wentylator promieniowy i jaki jest koszt takiego urzadzenia jak jest podany na linku?

Główny podział wentylatorów jest na osiowe i promieniowe. Następnie są podgrupy, jednostronnie ssące, niskociśnieniowe itd. Nie to jest najważniejsze. Różnica między osiowymi a promieniowymi, oczywiście w uproszczeniu polega na tym, że wentylator osiowy ma tzw. ostrą charakterystykę tz., że wzrost oporów powoduje gwałtowny spadek wydajności. W przypadku urządzeń promieniowych charakterystyki są łagodniejsze, przy dużych przemysłowych promieniówkach "ocierają" się o charakterystyki płaskie. Wentylatory promieniowe mogą pokonywać większe opory niż osiowe.
Cena wentylatora promieniowego "domowego" zależy od wielkości, modelu, wyposażenia (higrostat, higrometr, timer itd.). Możesz znaleźć od 50 do 250EUR + 22%VAT za szt.

Jeszcze sie spytam. Pewnie trzeba rozwalic pol sciany zeby takie urzadzenie zainstalowac, prawda?

To zależy Alex jaką wersję wybierzesz, podtynkową czy natynkową. W pierwszej wersji to tak, jak piszesz, a w drugiej nic nie musisz. No może poza instalacją elektryczną, której pewnie nie masz do kanału poprowadzonej. Niestety coś za coś, czyli druga wersja wiąże się z mało estetycznym wyglądem. Takie wentylatory są spore, mówię o tych z linka, ale są też małe wentylatory, w których inaczej jest to rozwiązane. Tak dużo nie "wisi" na ścianie:)

Archie, dzieki za odpowiedz. Powiedz, ktora wersja jest najlepsza? Wyglad estetyczny tez jest wazny. Jaki produkt bys polecil?

Alex zażądaj, bo masz takie prawo, ksero twojego mieszkania z projektu budowlanego, gdzie muszą być oznaczone twoje przewody wentylacyjne i przewody wentylacyjne niższych kondygnacji, zażądaj ksero protokołu odbioru przewodów wentylacyjnych budynku w stanie surowym i w stanie wykończeniowym do których powinny być dołączone rysunki rzutu przewodów kominowych twojego pionu lokalowego (powinni ci skerować część dotyczącą twojego pionu lokalowego)i do tego z projektu budowlanego niech ci skserują część rzutu dachu w którym są wszystkie trzony kominowe twojego pionu lokalowego z zaznaczonymi wszystkimi przewodami wentylacyjnymi wszystkich kondygnacji twojego pionu lokalowych. Jak będziesz miał to u siebie w mieszkaniu to: po 1. musisz poprosić osobę np. rzeczoznawce budowlanego lub mistrza kominiarskiego aby na podstawie tej wycinkowej dokumentacji sprawdził czy nie został popełniony błąd w projekcie lub w wykonaniu trzonów wentylacyjnych, czy te przewody nadają się do przyłączenia urządzeń mechanicznych i ewntualnie po wstępnych obliczeniach można dobrać nawiewniki powietrza lub może okazać się, że te które masz są wystarczające.
Po 2. z dużym prawdopodobieństwem popełniono błędy albo w fazie projektu albo w fazie wykonania lub w obu fazach łącznie i wtedy możesz żądać zwrotu kosztów za naprawę.
O ewentualnym braku w dokumentacji powiadom Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Rady na odległość zamotają ci tylko w głowie.

Jak będą prawidłowo dobrane to działać będą tak samo. Budowa nie ma znaczenia. Podtynkowy jest wbudowany w ścianę, a natynkowy na ścianie i taka jest różnica. Nie masz na ścianie małej szafeczki:) Oczywiście estetyczniej wygląda podtynkowy, ale to wiąże się z kuciem itd.
Panie Inspektorze to co Pan napisał to oczywiście prawda, ale chyba Pan wszystkiego na forum nie przeczytał. Co z tego, że Alex wziął "ekipę do zadań specjalnych" skoro mu nie pomogli. Oczywiście najlepiej będzie, jak Alex weźmie kogoś ze swoich okolic i mu w tym pomoże, ale na razie z tego co pisze to ma problem ze znalezieniem takich osób.

Podtynkowy wentylator nie oznacza kucia ścian. można go ładnie wkomponować w obniżeniu sufitu i tyle.Widoczny będzie tylko panel który osłania wlot do wentylatora. polecam wentylatory Maico ER 60 bodajże..

Pewnie Piotrze, że nie oznacza kucia, zwłaszcza, jak wejście do komina masz w ścianie:) Mówimy o montażu w ścianie, a nie suficie podwieszanym. Może w Twoich regionach w łazience i kuchni w standardzie kupujesz mieszkanie z obniżonym sufitem, ale w innych częściach kraju tak niestety nie ma. Poza tym polecasz coś, czego nie jesteś pewien dodając "bodajże".

Napisałem "bodajże" (nie wiem czy poprawnie) bo nie chce mi sie teraz sprawdzać dokladnego symbolu.Sam chciałem sobie kupić taki ale troche drogie są (ok 700PLN).Ponadto nie trzeba obniżać sufitu w całej łazience. Mój kolega ma dwa takie zamontowane (jeden w lazience a drugi w kuchni) i dzialają rewelacyjnie.

Może sprawy montażowe pozostawmy firmie, która ewentualnie Alexowi będzie montować. Cena faktycznie dochodzi nawet do 1000PLN netto w zależności od wyposażenia i wydajności. Nie wiem po co w ogóle chcesz obniżać sufit. Można zamontować w ścianie i po kłopocie.

No oczywiście że można. Przecież sie nie upieram. Aaa, a może zasugerowałem sie tym, że "...po co kuć ściany?.."
Alex, co zamierzasz z tym wszystkim począć?Zanim odpowiesz to pamiętaj że z wentylacją grawitacyjną różnie bywa..:-)
pozdrawiam.
P.S.: Archie, a co z tym przełącznikiem schodowym?nada się czy nie?

Co do grawitacji zdania są podzielone:) Chyba, że pijesz do mnie.
Co do włącznika schodowego, a nie przełącznika (żartuję) to zależy. Ma schemat wentylatora i schemat przełącznika..., zasugerowałbym jednak, aby była możliwość wyłączenia. Poza tym to nie ten temat.
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.