265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Agnieszko, czy mozesz mi dokladnie powiedziec czego konkretnie mam wymagac od developera jesli chodzi o dokumentacje? Rozmawialem teraz z nimi i mowia, ze jest dokumentacja, jest zaznaczony kanał i jest opisane z jakich materiało musi być wykonany oraz jaką ma średnice.
Pani tez powiedziała, że chyba brakuje jakichs nasad kominowych, ale nie jest pewna, musi to sprawdzic i jesli to jest fakt, to nasady podobno moga poprawic wentylacje.
Mozesz cos zasugerowac? Dzieki

Agnieszko, czy mozesz mi dokladnie powiedziec czego konkretnie mam wymagac od developera jesli chodzi o dokumentacje? Rozmawialem teraz z nimi i mowia, ze jest dokumentacja, jest zaznaczony kanał i jest opisane z jakich materiało musi być wykonany oraz jaką ma średnice.
Pani tez powiedziała, że chyba brakuje jakichs nasad kominowych, ale nie jest pewna, musi to sprawdzic i jesli to jest fakt, to nasady podobno moga poprawic wentylacje.
Mozesz cos zasugerowac? Dzieki

Jak chcesz Alex liczyć na Agę to powodzenia tylko mogę życzyć. Dla nie jedynym rozwiązaniem jest Zefirek.
P.S. Pewnie mnie nie posłuchasz, więc się nie będę rozpisywał. Nasada o której mówi Pani pomoże, ale tylko w przypadku, gdy będziesz miał odpowiedni nawiew powietrza (czytaj odpowiednią ilość nawiewników).

Nasada???Każda wentylacja ma dwa końce "wlot i wylot", musi też by była sprawna, działć jakaś siła (ciąg w kanale czy wentylator), która powietrze "przepcha". A nasada.... osłoni od wiatru czy deszczu.

Kolego "?". Pani mówi o nasadzie kominowej, która wspomaga ciąg powietrza w kominie. Rozróżniamy nasady stałe i obrotowe. Jednocześnie taka nasada jest zabezpieczeniem przed deszczem itd.

... zefirek zaś zapewni cofkę z drugiego kanału, a cofka zapewni odpowiednie stężenie zarodników grzybków by rodzinaka wiciąż łapała infekcje.

Nasada wspomaga... może wyłacznie ograniczać, wspomaga tylko w instrukcji producenta i u bezradnych wykonawców.

Widzę, że przynajmniej się ze mną zgadzasz w sprawie Zefirka. Narazisz się Adze:) Z nasadą oczywiście też w jakimś sensie masz rację. Podobnie jak cała grawitacja zależy od zbyt wielu czynników.

Co to jest zefirek? Jest to jakas oficjalna nazwa? I co z ta nasada? Ma byc czy ma jej nie byc?

Znalazłem tutaj cos o waszym Zefirku.
http://www.elektrotermia.com.pl/produkty.php4?marka=110
Z tego co zrozumialem to jest dokloadnie takie rozwiazanie o jakie sie pytalem - dodatkowe kanaly wentylacyjne w scianach, tyle ze tutaj jest funkcja podgrzewania powietrza by sprawic wiekszy komfort. Czy dobrze rozumiem?

Z tym Zefirkiem Alex to nawiązanie do opowieści Agnieszki, bądź co bądź pewnie w życiu bardzo sympatycznej osoby. Zefirek to wiatr, a Aga próbuje Ci od kilku dni wcisnąć, że wszystko zależy od wiatru, a to nie jest prawdą. Link, który podałeś to Ci się nie przyda. Na marginesie to dla Ciebie inny parametr jest ważniejszy (wydajność powietrza), a tego nawet na stronie nie podali. Zresztą to jest ogrzewacz, a Ty masz ogrzewanie.
Wracając do tematu głównego, od którego rozpocząłeś dyskusję to na pewno masz za mało powietrza nawiewanego (przy założeniu, że masz drożne kanały). Zwłaszcza, że wspominasz, że Twoja sypialnia to jedna wielka puszka izolowana, a to jest raj dla żyjątek, które mogą powodować alergie, złe samopoczucie itd. Powietrze musi płynąć przez wszystkie pomieszczenia. Od czystych do brudnych, gdzie są wyciągi. Czy wiesz, że jeśli masz sypialnię, jak opisałeś i nie wietrzysz pościeli to możesz mieć w niej kilka mln roztoczy? Ciekawe, prawda?

Arechie,
Jak dla mnie nie dokonczyles wypowiedzi. Stwierdziles problem, ze nie mam wystarczajacego nawiewu powietrza. Jakie jest rozwiazanie?

Zapomniałem jeszcze odpowiedzieć na Twoje pytanie. Przepraszam, już nadrabiam zaległość. Urządzenie z linka jest montowane pod oknem, a to oznacza, że musi być podgrzewane, ponieważ, gdyby nie było to zimą "mroźne" powietrze będzie wiało na użytkowników. W przypadku nawiewników, które są montowane nad oknem, w oknie, ścianie itd., czyli nad elementami grzejnymi (grzejniki, podłoga podgrzewana) wykorzystują konwekcje cieplną, więc nie ma potrzeby podgrzewania tego. Wracając do urządzenia z linka to nie widzę, aby tam była jakakolwiek filtracja powietrza. W przypadku takich, małych urządzeń nawiewnych coraz częściej stosuje się podwójną filtrację, gdzie jeden z filtrów to węgiel aktywny.

Już Ci wyjaśniam. Po pierwsze musisz być pewny, że zostajesz przy grawitacji, jeśli tak, to musisz mieć pewność drożności kanałów i jakie masz obecnie nawiewniki. Następnie musisz mieć odpowiedni nawiew we wszystkich pomieszczeniach tzw. "czystych", zwłaszcza sypialni. Cała wymiana powietrza musi być zgodna z normą PN-83/B-03430/Az3:2000.

Archie, jeszcze raz...przyjacielu. Troche sie pogubilem.
Link podeslalem tylko dlatego, ze to byla jedyna rzecz jaka znalazlem pod nazwa "Zefirek" oprocz domkow letniskowych i druzyn pilkarskich. Wiec nadal nie wiec co masz na mysli kiedy mowisz zefirek.
Druga rzecz. Ten nawiew wentylacyjny, ktory sie robi w scianach dodatkowo w sytuacjach gdy jest zbyt malo swiezego powietrza, czy to jest cos, co powinno rozwiazac problem?
Proponowano mi zrobic jeden w sypialni i jeden w duzym pokoju. Bedzie to mialo zaluzje zeby mozna bylo regulowac przeplyw powietrza. Czy taki dodatkowy kanal wentylacyjny, ktory stanowi dodatkowa dziure w scianie powinien miec podwojna filtracje, dobrze rozumiem, z czego jeden filtr to wegiel aktywny?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.