273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

kocioł Witkowski

Stąd pomysł że się Cobra nie nadaje do tłokowca, bo nie można dobrać nastaw do optymalnego wykorzystania paliwa a co za tym idzie i osiągnięcia standardu ekonomicznego.
A nawet jak jestem z konkurencji to kto mi zabroni testowania rozwiązań dostepnych na rynku?!
A teraz trochę "bzdur" o sterowniu COBRĄ kotła z tłokiem od Witkowskiego: ze względu na większą "bezwładność" cyklu pracy tłokowca w odniesieniu do ślimaka nie ma szansy doboru optymalnych nastaw dla COBRY. Mianowicie porcesor dobierając algorytm sterowania uwzglądnia parametry które zakłamują rzeczywisty stan paleniska. Czyli Cobra albo niedopala paliwa i mamy "czarny" popiół o dość niezłej kaloryczności, albo doprowadzi do wygaśnięcia żaru z powodu "braku przyrostu temperatury w określonym czasie"...

[quote:karoka65][quote: krzepkiLU]Dlaczego producent wymieniony w temacie wciska nieświadomym klientom sterowniki typu Cobra do kotłów tłokowych? Z własnych obserwacji i wymiany poglądów z użytkowniakmi w/w oraz handlarzy wynika że Cobra tworzy "parę" jedynie ze ślimakiem... Jako producent-sprzedawca powinien chyba być również DORADCĄ w doborze produktów do potrzeb klienta?[/quote]

A kolega przypadkiem nie dzwonił do mnie o poradę bo miałem kilka telefonów użytkowników tłoków Witkowskiego właśnie z takimi problemami. Wiem że zgodzono się na wymianę Cobry na Titanica bo serwis nie miał za bardzo pomysłów jak zaradzić.
Sterowań na rynku jest bardzo dużo, mój kuzyn na przykład ma Taurusa Gaura 18,5 kW na Techu-37 i kręci sobie już czwartą zimę z marnym skutkiem.
Tłoki to kotły jednomocowe, pracują dobrze pod obciążeniem, klocki zaczynają się w okresach przejściowych wiosna-jesień a cuda dopiero przy grzaniu tylko CWU latem bo albo mamy wysokie przerosty temperatury zadanej i wywalanie alarmu albo po wyjałowieniu nastaw wygaszanie kotła.
Zaletą jest mocny mechanizm podający i większy asortyment stosowanych paliw do miału włącznie chociaż obecnie palniki żeliwne II-ej generacji np. stary już Brucer, Burner-S czy nowa Ekoenergia z podawaniem ślimakiem mogą spalić to samo.
To tak na krótko.
[/quote]
Być może i dzwoniłem, ale w czasie gdy ani sam ani żaden z rozmówców nie potrafił mi poradzić co zrobić - a dzwoniłem do wszystkich tych do których zdobyłem kontakt. Najczęściej słyszałem w słuchawce nie kupować zestawu COBRA+tłok!!! Nie neguję w tym momencie samego sterownika, ale to że póki co nad tłokami lepiej panują inne sterowniki. potwierdzam to z pełną świadomością, ponieważ od momentu wykonania "ukłonu" Witkowskiego w postaci zamiany w/w sterownika na TITANIC, słowo kotłownia przestało kojarzyć się z utrapieniem i lękiem że po powrocie do domu będzie zimno i strownik będzie piszczał (wygaszony kocioł), a stało się powodem do dumy i zadowolenia z zakupu.

witam kolegow, mam pytanie odnosnie kotla WItkowsiego kmb-rp plus, czy ktos palil peletem, lub peletem z owsem? Jesli tak prosze o opinie, gdyz jestem zainteresowany tym kotlem i tym chcialem palic..

Witam serdecznie

Kilka dni temu zamówiłem kocioł z firmy Witkowski - KMB-RP PLUS 19kW z sterownikiem IRYD RTZ PID
1. Podczas wyboru kotła kierowałem się po trochu opiniami internautów, własną wiedzą.
2. Dzwoniąc do firmy uzyskałem odpowiedz na wszystkie nurtujące mnie pytania - bardzo fachowa obsługa
3. Wynegocjowałem upust cenowy - niewielki ale zawsze - zrekompensowało mi to dopłatę do niestandardowego sterownika
4. Miałem możliwość niestandardowego skonfigurowania kotła (umiejscowienie czopucha, We/Wy wody CO, uzupełniania medium)
5. Czas realizacji zamówienia 6 dni - zapewne w niektórych porach roku pewnie sie wydłuża ze względu na ilość zamówień
6. Dzień przed dostarczeniem kotła zostałem poinformowany o wysyłce
7. W dniu dostarczenia kotła byłem dwukrotnie informowany przez kierowcę o godzinie dostarczenia (duży plus - nie musiałem brać urlopu czekając cały dzień na kocioł)
8. Kocioł został ustawiony tam gdzie chciałem.

Pierwsze wrażenia:

Obejrzałem kocioł z wszystkich stron. Nie było się do czego przyczepić. No może poza jednym. W opisie było że kocioł ma możliwość regulacji poziomu poprzez regulowane stopki (brak stopek - czyli stawiamy bezpośrednio na cokole czy tez posadzce). Czym kierowałem sie przy wyborze sterownika:
1. Trochę zboczenie zawodowe (automatyk)
2. Możliwość sterowania zaworem 4-drogowym (siłownik)
3. Możliwość sterowania pompą cyrkulacyjną.
4. Możliwość podłączenia sterownika pokojowego na dwa sposoby:
- sterowanie temperaturą pomieszczenia
-starowanie zaworem 4-drogowym
Tak przy okazji dowiedziałem się bezpośrednio w firmie PROND, że za dwa miesiące wyjdzie nowy model sterownika pokojowego PILOT G z wyświetlaczem graficznym takim jak w sterowniku IRYD z możliwością ustawień stref czasowych i wygaszeniem podświetlenia. Koszt zakupu nie będzie przekraczał ponoć 200zł. Tak więc również wstrzymałem się z zakupem obecnego PILOTA R.
Piec będę instalował dopiero po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego tak więc moja opinia może się zmienić radykalnie ale czytając inne opinie jestem dobrej myśli.

Witam proszę o pomoc w ustawieniu pieca Typ EKW-RAPS PLUS o mocy cieplnej 28.Ogrzewam 220 m kw.budynek jednopiętrowy.Opalam miałem kaloryczność ok.2600. Chcę robić to dobrze i oszczędnie a wychodzi jak zawsze źle.Piec kupiłam w grudniu i wiem,że jego parametry są źle ustawione.Mam piec tłokowy z szufladą, regulator TITANIC.Kocioł Witkowski z Tomic. Już nie mam cierpliwości testować.Cały czas zrzuca niedopalony opał.Dwa dni temu zmuszona byłam go odłączyć, ponieważ było ciepło, ograniczyłam kaloryfery częściowo a mój piec tak zaczął szaleć z temperaturą, nie pomogło mi też ograniczenie na zaworze mieszającym.TITANIC ma dużo funkcji ale jest do przeprogramowania na czas wiosna lub lato bardzo skomplikowany zaś instrukcja mało jasna.Jestem z daleka i nie wiem nawet czy serwis by jechał do mnie przez pół Polski.Tak sobie poprawiłam, że dziś nie mam ani ciepło ani ciepłej wody.
W trybie STOP lub RĘCZNYM też nie do końca mam odwagę palić. Pozdrawiam

Witem
Mam pytanie dotyczące pieca EKW-RAPS (II) - kocioł z podajnikiem tłokowym ma on moc 19kW i w swojej specyfikacji ma podane że może ogrzewać powierzchnie do 100m2 - ta moc do tej powierzchni jest za duża moim skromnym zdaniem. Możecie mi jakoś to wytłumaczyć. Jestem na etapie kupna kotła powierzchnia mojego mieszkania to 100-110m2. Jest to domek 2-rodzinny. Moje mieszkanie jest na 1 piętrze a na parterze są mieszkańcy ( od spodu jestem ogrzewany) w tym roku wykonano ocieplenie dachu oraz ściań. Sciany grubości 40cm (suporeks, pustka powietrzna , kratówka, + 10 styropianu grafitowy) Mam zamiar do pieca podłączyć baniak na ciepłą wode około 120-150l. Czy ten kocioł nie jest za duży uważam że wystarczy 14kW. (innej firmy np. pro-eko) prosze o wskazówki jaki kocioł wybrać.

Witam,

Proszę rozwiejcie (lub i nie) moje wątpliwości co do wyboru kotła.
Mam zamiar zainstalować kocioł Witkowskiego KMB-RP z palnikiem ślimakowym żeliwnym BRUCER z zainstalowaną opcją strażak ponieważ zamierzam palić tylko pelletem (baaaardzo okazjonalnie ekogroszkiem).
Ze względów na ewentualną zmianę cen opału, celowo decyduję sie na piec uniwersalny a nie na stricte dedykowany pod pellet.
Czy wg Was to słuszny wybór?

Uważam, że to dobre rozwiązanie. Nie ma co się ograniczać do pieca jedynie na jeden rodzaj opału, gdyż nie wiadomo jak to będzie w przyszłości. Uniwersalny kocioł jest tutaj najlepszym rozwiązaniem, a podajnik ślimakowy ułatwi na pewno palenie. Poleciłbym podjechać do firmy Witkowski, by osobiście zobaczyć ten piec. Na szczęście oferują oni taką możliwość.

Również korzystam z kotła od firmy Witkowski. Działa bezproblemowo już od kilku lat i nie mam na co narzekać. Kocioł jest bardzo ekonomiczny i do tego sama firma oferuje profesjonalny serwis.

Witam, mam taki sam kocioł, grzeję drugi sezon i podajnik też jest dość głośny ale to mi akurat nie przeszkadza ,mam troszkę inny problem- w rynnie podajnika węgla około 5-8 cm. od paleniska na dole powstają jakieś spieki, które tak mocno się trzymają tej rynny,że bardzo ciężko je usunąć. Muszę czyścić(skrobać) je co 2-3 tygodni,ponieważ gdy one są to w rynnie zaczyna się piętrzyć groszek i nie chce się przesuwać przy podawaniu przez tłok. Może miał ktoś podobny problem i wie jak temu zaradzić.

Przyłączam się do pytania. U mnie również podobny problem występuje. Włśnie na dnie rynny to wygląda jakby się skrystalizowała (domniemywam) frakcja miałowa ekogroszku i powstaje coś w rodzaju politury. A może nasze kotły potrafią z węgla zrobić diament...? ;)

wiecie co, nie jestem specem ale wydaje mi sie że to może być wina opału
ja bym na waszym miejscu wykonał na wszelki wypadek telefon na serwis Witkowskiego - sam ostatnio dzwoniłem- jest tam koleś co wam na pewno odpowie co z tym fantem zrobić , mega konkretny i widać że zna sie na rzeczy

Jadę na polskim ekogroszku, dzwoniłem do Witkowskiego poradzili mi zmniejszyć nadmuch na 5 (miałem 7) zasłoniłem też bardziej wentylator, ale to nic nie daje. Za to zaczęło zbierać się więcej sadzy i trzeba częściej czyścić . Wracam do poprzednich ustawień.Myślę że to zapieka się miał z ekogroszku.

Witam i trochę nie w temacie bo mnie interesuje kocioł na słomę, ale może mi tu ktos pomoże. Szukając takich kotłow znalazłem też w ofercie firmy Witkowski kocioł na słomę Multibio , znacznie tańszy od konkurencji co mi sie nie ukrywam podoba. Rozwiązania tez ciekawe bo duże kwadratowe drzwi do załadunku, wygodne odpalanie z tyłu i 3 ciągi spalin. Ale tyle co się sam znam, nic o nim więcej nie mogę powiedzieć. Może ktos go widział albo słyszał o nim - cikawi mnie kazda opinia

jak ktoś ma dostęp do słomy i miejsce gdzie ją składować to takie kotły to ciekawe rozwiązanie
słoma to jeszcze tani opał- dla niektórych darmowy więc nie ma co się zastanawiać
a daje dużo ciepła
z reguły takie kotły mają też możliwość palenia innym opałem np drewnem
najlepiej taki wybrać

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.