265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

[quote: harnaś]
w mojej instrukcji jest 21kW (Rok montazu kotla 2009)
to jak to w końcu z twoim antracytem jest ile ma MJ/kg? NIE MAM POJĘCIA i mało mnie to obchodzi, tzn. mam zamiar kupić ciepłomierz bo inaczej nie da rady.
Ile go trzeba spalić by uzyskać 22kW? na palenisku musi byc z 10 porcji, i na kotle sie robi szybko 90 stopni a palnik nie spłynie gdyz jest zeliwny, i: W ciagu 1 sekundy uzyskuje sie moc 22kW ale w ciagu 1 godziny to juz bedzie energia czyli praca W=P * t [W * s= watosekunda= J], wazne jak dlugo ogien sie utrzymuje!

Czy nie uwazasz szanowny kolego, że na to ile osiagnie sie mocy z kotła ma wpływ ilosc sadzy w wymienniku ciepła (otwory)? przy paleniu ekogrochem w ciagu 1 czy 2 godzin mam taka ilosc sadzy ze głowa boli.
I wtedy niezaleznie czy opał ma 25 czy 30MJ czy ile tam kto woli - jesli ilosc sadzy zmniejsza odbior ciepla chociaz o 20% a ja sprawdzilem bez czyszczenia z sadzy - po tygodniu palenia kocioł zgasł z powodu zatkania otworów - brak ciągu kominowego. Czy nie oznacza to spadek sprawności do 0%? Jesli w ciagu tygodnia spadło ze 100% maxymalnej sprawnosci do 0% to kazdej doby spadało około 14%. przy ciagłym takim samym podawaniu opału! Jeszcze inaczej jezeli sprawnosc kotla normalnie niech wynosi 85% to wszystko jasne. wiec ja upatruje zysk energi z braku sadzy, czyli niechby groszek mial te 24000 J byl bez sadzy to wtedy roznica miedzy tym a antracytem moze bylaby 25% realnie, ale w praktce jest sadzy tak duzo, ze realna sprawnosc kotla Lazar u mnie przynajmniej (nie bede czyscic codziennie a powinienem co 2 godziny na czeskim brunatnym) spada do tragicznego poziomu i jedynie ciągły porządny ogien jest w stanie uzupełnić te niedobory. Nie wiem jak u was z sadzą jest ale jestem przekonany ze u 80% uzytkownikow sprawnosc jest mocno ograniczona przez sadze, Kupa ludzi w ogole nie zaglada do wyczystek przez spory czas a jakosc grochu jest kiepska. Palilem wysokoenergetycznym grochem i sadzy bylo multum. dopiero teraz ciesze sie zaletami takiego automatu.
Ostatnie - czas palenia porcji - jesli porcja opału znika w tempie 4 minut do prawie zera to tez cos znaczy. Nie wiem jak podrecznikowo licza fachowcy moc antracytu, ten opał sie nigdy nie spala nawet w 70%, zawsze wychodzi niedopalony co można dopalić wrzucając z powrotem ale w odpowiedniej proporcji, potrzebny bylaby specjalna konstrukcja kotła i sposob podawania aby korzystać z zalet tego cudu.

Panowie widze tu sporo sie dzieje. Lazar Multikomfort ecomax 800 mam pytanie - jest w opisie ze kocioł stalowy z rusztem wodnym stalowym lub żeliwnym. to jaki jest w koncu jest?

witam ponownie! mam problem przestał działac mi nadmuch i podajnik tłokowy. na sterowniku pojawia sie ikona nadmuchu tak jak by teoretycznie działał ale nie dmucha a podajnik: też pojawia sie ikona podajnika ale nic sie nie rusza a po chwili wyskaju błąd/awaria podajnika. sprawdziłaem i jeśli chodzi o nadmuch to sterownik nie puszcza napięcia na wentylator. co to może być? LAZAR MULTIKOMFORT 21W

[quote: anarkh]witam

sprawdz bezpiecznik w skrzynce elektrycznej a potem (jesli ok) obecnosc fazy na wyjsciu z przekaźników (opisane na zaciskami kabelków do podajnika i wentylatora) a potem obecnosc fazy na zasilaniu przekaźników (za bezpiecznikiem najdalej jak tylko możliwe) - jesli piecyk nie jest na gwarancji to spokojnie, jesli razem nie dzialają to mi wygląda na brak fazy. trudno tu mowic o uszkodzeniu obydwu przekaźników w 1 czasie (dzialaja niezaleznie wentylator a podajnik), to powinno pomoc, jesli nie - pisz

Piec na gwarancji, dziś ma przyjechać serwis ( w końcu- drugi tydzień czekam...), ale wczorej troche pogadałem z ludzmi i serwisantami i okazało sie, że to STB-ogranicznik temperatury bezpieczeństwa (rozłącza podajnik i nadmuch) - taki mały przycisk po lewej stronie panelu sterującego. Załączyłem i jest wszystko w porządku, ale zagadką jest czemy się rozłączył???

to wynika (ja chyba nie mam tego stb) z tego ze zostala przekroczona temp. 90stopni na kotle czy jakos tak w instrukcji serwisowej. Takie rozwiazanie termika jest zrobione w urz. kserograficznych. Jesli nie bylo przekroczenie to faktycznie niepokojacy objaw. ja sie natomiast tak zastanawiam nad jednym - jesli bylby zle zamocowany czujnik temp. kotla tzn. tak ze wskazuje za niska temperature albo sie osunał czy cos i pokazuje za niska niz jest (wada czujnika) niechby o kilka stopni to moglby byc problem. Czekam na dalsze szczegóły, pozdrawiam

no i jak ci nie dokuczać?
stb nie ma nic wspólnego z czujnikiem temperatury kotła, jest do tego oddzielna kapilara umieszczona przy płaszczu w górnej części kotła

okazało sie, że na kocioł wskoczyła temeratura powyżej 85 st ( tak mam ustawione) i wyłącznik zadziałał. paliłem drewnem na ruszcie awaryjnym i troche naładowałem suchego :) tak jest jak sie nie czyta instrukcji, chociaż instrukcje sterownika musiałem ściągnąc ze strony porducenta. pozdrawiam.

te Harnaś :) No jak Ci nie dokuczać?

Przeczytaj:

[quote: anarkh]okazało sie, że na kocioł wskoczyła temeratura powyżej 85 st
...
Dobrze wiem, że to 2 różne elementy.
A gdzie ja napisałem cokolwiek o czujniku temperatury że to STB? Nigdzie..

Wyrażnie napisałem, że chyba nie mam czujnika bo zdarzyło sie zagrzewałem kocioł do 90st. C.(mimo ustawienia 86 granicznej) a nic sie nie stało takiego jak tu kolega opisywał .

Kocioł wyrzuca gorącą wode po przekroczeniu wlasnie tej krytycznej jesliby nie bylo STB albo byl wadliwy to to co napisałem wcześniej dalej jest aktualne. Jak się mam przekonać - zagrzać do 100 st. C? Proszę czytać uważnie moje posty. :)






Ja sie





Pytanie: jak się ma gwarancja do układu zamkniętego przy tym kotle?

Ja mam pytanie odnośnie spalania ekogroszku. Zakupiłem ekogroszek pieklorz 27kJ na próbę przed okresem zimowym. Miałem trochę brudny piec i na ustawieniach praca 120 nadmuch 38 - 40% nadzór 60min spalał się praktycznie idealnie. Następnie wyczyściłem piec zostawiłem stare ustawienia i od razu eko zaczął spalać się o wiele gorzej. Nie dopala teraz idealnie, duże kawałki spadają do popielnika. Moje pytanie czy ma to związek z dużym przepływem powietrza? po wyczyszczeniu pieca siła i czas nadmuchu pozostał taki sam, teoretycznie powinno dobrze dopalać a tu niespodzianka, gorzej niż przed czyszczeniem. Co powinienem zmienić żeby uzyskać lepsze spalanie? Zmniejszyć nadmuch i wydłużyć prace wentylatora? proszę o pomoc, będzie to dla mnie wskazówka w podejściu do sezonu zimowego. pozdrawiam

zapraszam na http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/6283-multikomfort-lazar/page__p__51283__hl__multikomfort__fromsearch__1#entry51283

Witam
A ja mam problem z Lazar Multi-komfort otóż przynajmniej raz dziennie blokuje się podajnik paliwo groszek ustawienia dobre i nie wiem od czego się tak blokuje może mi Ktoś coś doradzić , podpowiedzieć co mam zrobić.
Dziękuje za pomoc.

Może najlepiej zadzwonić po serwis? ;)

Witam
pale ekogroszkiem z piasta co moze byc przyczyna ze wegiel sie spieka i nie chce spadac do popielnika poprostu sie blokuje co mam ustawic aby bylo dobrze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.