273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Kociol 260 W ale tylko jak pracuje podajnik z wentylatorem bo sam wentylator to 80 W obieg pierwotny 19 W (2 bieg) wilo stratos 1-3 obieg wtórny 19W ( 2 bieg) wilo stratos 1-3 ( dobija ciepło do instalacji) pompa cyrkulacyjna wilo 4,5 W no iczasami pompa od kolektorów 45W

czy ktos mi moze zmierzyc odleglosc od konca preta do nakretki (pierwszej) przeciwciezaru wentylatora bo kiedy sobie to zmienilem i mam tak na oko ustawione

może ktoś się pochwali ile już spalił ekogroszku jak powierzchnia do ogrzania i od kiedy pali
ja pale od 20 września spaliłem 4 tony ekogroszku z Piasta i 2 tony flotu

Ja palę od 10 listopada spaliłem około 3,5tony groszku 26-28KJ domek 150m2 wszystkie pomieszczenia ogrzewane. Jeszcze nie mam ocieplenia. U mnie za groszek 26-28KJ płacę teraz za tonę 940zł a jak u was?

ja kupowałem z Piasta luzem 600 a tydzień temu dokupiłem to cena 620/t
a Juliana 700 luz
jak bym miał dawać 800 za tonę to przechodzę na gaz bo wyjdzie taniej ogrzewanie

Witam,

Uruchomiłem kociołek 16.02.2011. Dzienne spalanie na poziomie ... 50-75kg ekogroszku. Zauważyłem, że groszek nie spala się całkowicie. Może coś poradzicie:

Dom - 190 całkowitej, nie ocieplony, bez tynków, poddasze narazie 20 wełny.
Ustawienia:
Przerwa praca - 80s
Przerwa nadzór - 6min
Moc nadmuchu - 47%
Wydłużenie nadmuchu nadzór - 25s
Temp zadana - 55'C
Temp powrotu - 37-41'C
Komin otwarty na 45'
Temp zewn. - od -10 (noc) do 2 (dzień)
Temp wewn. - od 4 do 9 zależy ile na zewnątrz i które pomieszczenie

Domek chodzi w tej chwili na 10 grzejnikach, podłogówka dopiero w tym tygodniu. Kociołek w przeciągu 4 - 6 minut traci 2'C więc przechodzi od razu do praca. Staram się utrzymać go jakoś na nadzorze ale różnie z nim bywa. Dziś spróbuję zmienić przerwę na 4 lub 5 minut.
Wiem, że budynek ma ogromne straty ciepła i liczę się z dużym zapotrzebowaniem ale może podpowiecie jak ograniczyć spalanie do chociaż 25 - 30kg na dobę. Przy takim zużyciu w marcu spalę 2T :D. Wszelkie pomoce można kierować na priv hoof@wp.pl Za wszelkie informacje jak to u Was było przy rozruchu będę wdzięczny

Witam ustaw sobie tak jak palisz samym ekogroszkiem:
przerwa praca 160sek
przerwa nadzór ja mam 30min i tak nie wytrzyma będzie przechodził do pracy to sa raczej ustawienia jak ogrzewa się wodę latem
nadmuch mam ustawione na 40%
węgiel się fajnie wypala żar mam kilka centymetrów od popielnika
kocioł mam ustawiony na 63 histereza kotła 2C
zawór czterodrożny ustawiam sobie tak ze temperatura na dom idzie gdzieś 45C
na kotle musisz mieć więcej woda na powrocie musi mieć co najmniej 45C
pozdrawiam Witek z Chybia
w razie pytań napisz to sie zgadamy może telefonicznie

Dzięki za podpowiedzi. Ustawię dziś pracę na 160s i zobaczę co się będzie działo. Nadzór na razie zostawię bo wydaje mi się, że w nadzorze mniej spali niż na pracy.

Ustawiłem na 130 i niestety z 53 do 55 dochodził 10 minut więc zmniejszyłem na 105. Dzisiejszej nocy spalił 50kg a na zewnątrz było -10 więc nie jest aż tak źle. Ogólnie wydaje mi się, że dopóki nie uruchomię podłogówki spalanie będzie na tym poziomie. Może w środę uruchomię to podzielę się z Wami spostrzeżeniami. Wczoraj dodatkowo uszczelniłem otwór drzwiowy pomiędzy garażem a budynkiem - w budynku od razu można było zauważyć różnicę z 5'C temp podskoczyła do 8'C. Jestem na dobrej drodze :)

zdecydowanie za dużo dmuchacie w te kotły 35% dla groszku to max.
nie hajcujcie tak to wam mniej spali, lepiej jak do zadanej dochodzi 30 min niż 5 min, lepsza temp spalin 140C, niż 240C, lepsze ciepło w domu niż w kominie.

napisz jakie Masz nastawy kotła
dmuchawa
przerwa podawania

to nie zamek szyfrowy, że ustawiasz odpowiednią kombinacje i otwierasz.
Ważne zrozumieć zasadę palenia: żar na całej płycie a do popielnika spada popiół. Da się to uzyskać na różnych ustawieniach przerwy i nadmuchu np: 255s przerwa - 26% nadmuch (moc min) lub 50s przerwa - 35% nadmuch (moc max). Oczywiście każdy opał spala się inaczej dlatego mamy możliwość korygowania tych ustawień. Dobieramy sobie odpowiednią moc do zapotrzebowania i palimy, jak potrzeby wzrastają np -20 zamiast - 5 zmniejszamy przerwę i zwiększamy nadmuch. Palić ma się stale i spokojnie i jak najmniej przeciągania temp i kiszenia w potrzymaniu. Warunek oczywiście własciwy opał, bo z spiekającym i koksującym jest zupełnie inna bajka.

Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu mojego pieca ;)
Palę w nim od tygodnia i wydawało mi się że znalałam z nim wspólny język bo było ciepło i w miarę chyba ekonomicznie ale ... dziś mam zimno w domu.
Na grzejniki idzie temp 30stC i nie wiem jak to podnieść (tzn wiem jak ręcznie ale nie o to chodzi)
Na piecu mam 65st na powrocie ok 45-50 st a na grzejniki mi puszcza ok 30st
Gdzie jest to ciepło?
Już nie wiem gdzie mam jakieś błąd bo wczoraj było ok a nic nie zmieniałam :(
Czy ktoś mi może pomóc w rozwiązaniu zagadki ?
Dodam że mam zawór 4D

Hej, na temperaturę powrotu duże znaczenie ma czy budynek jest już gotowy czy nie. Mój to stan surowy zamknięty bez tynków, elewacji, dach docieplony narazie 20cm wełną. Zawór oczywiście 4. W tym momencie ustawiony jest na ręczne działanie, ponieważ w przypadku automatu będzie najpierw zabezpieczał Ci piec a nie grzał budynek. Nic mu się nie stanie jak pochodzi trochę na ręcznym :) Moje ustawienia - 55 zadanej, Praca przerwa 120s, wentylator 40%, Nadzór przerwa 10 minut (i tak z niego nie korzystam). Średnie spalanie to 50-60kg eko dziennie. 35 na podłogówce (zasilanie) pompa na 2 biegu, powrót 30. Grzejniki zasilanie 60 pompa na 2 biegu, powrót 45. Z moich obserwacji mogę Ci jedynie pomóc jeśli uruchamiasz piec, pisz wtedy na priv hoof@wp.pl.

z zawór 4d masz z siłownikiem elektrycznym bo jak to ustaw sobie więcej na zaworze i wtedy temperatura na ogrzewanie domu się podniesie

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.