265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

u mnie to samo dzrzwi raczej nic nie pomogą bo głos przenosi sie po instalacji
a ile spalacie eko groszku i z jakiej kopalni

U mnie również slychać miażdżenie groszku podczas podawania, przenosi sie nawet przez ściane.
a spala teraz około 30 kg na dobę ekogroszku z "wujka"

Witam! Poszukuje informacji na temat redukcji kosztów ogrzewania. Posiadam kocioł multikomfort kw 22. Dom pow 125m użytk. a spaliłem już od końca listopada do teraz już prawie 2t. ekogroszku - koszmar. Proszę o pomoc z tymi ustawieniami bo nie mogę go rozgryść. Proszę o info na maila michalzet@o2.pl

Moje aktualne nastawy to: podawanie w trybie praca co 120 s, nadmuch 35%, temperatura na piecu 65C, spalanie ok 40 kg flotu / dobę.
Jeżeli mam wyłączona instalację suszenia opału to spalanie ok 25 kg flotu na dobę (żeby spalić 25 kg flotu muszę zużyć 15 kg na jego suszenie wiec palenie flotem jest nieopłacalne ;) ).
Testowałem też 2-krotne podawanie co 240 s i wyniki były lepsze w ciepłe dni i przed założeniem regulatora ciągu.

Palenie flotem jest bardzo uciążliwe, źle przesuszony flot i od razu zwiesza się lub tworzy się pusty "komin" wybranego flotu w zasobniku.
Ponadto zapycha się przestrzeń za i pod tłokiem i raz na miesiąc trzeba ją czyścić.

Do wad pieca dopiszę jeszcze:
- Tworzą się zgorzeliny na szamocie a ich usuwanie wiąże się z odrywaniem kawałka szamotu przez co w cegłach szamotowych mam niemałe wżery.
- Motoreduktor całkowicie się poluzował, 4 śruby na klucz 17 były nie dokręcone, zanim to zauważyłem to sznur uszczelniający pomiędzy podajnikiem a motreduktorem całkiem odlazł i teraz mam to bez sznura.
- Nie wiem czy powyższe jest powodem tego iż na ruszcie palić tradycyjnie nie mogę: temperatura bardzo szybko wzrasta i załącza się awaryjne schładzanie kotła co w moim przypadku (głowice termostatyczne na kaloryferach) na nie wiele się zdaje. Myślałem, że mam zbyt duży ciąg kominowy więc kupiłem regulator ciągu, który na nie wiele się zdał - spadło nieznacznie spalanie. Inne miejsce gdzie może pobierać "lewe" powietrze są drzwiczki, sznur uszczelniający nie przylega na rogach do kołnierza.

W sumie czekam tylko aż wypale cały flot bo jestem wykończony paleniem nim.
Pozdrawiam

Witam-mam kocioł 29 kw multi komfort ecoMax 800 chcę się dowiedzieć jakie macie ustawione parametry co pomoże mi uzyskaniu lepszej wydajności spalanego opału- ja podam swoje.Mam dom o pow. 240 m2 piwnica i poddasze grzejniki a parter ogrz. podł. jeszcze tam nie mieszkam tylko palę,bez cwu ,tem. na grzejnikach 40st. a wskazuje mieszacz 41st., podł. na 30 st.mieszacz wskazuje 31, tem. w domu jest od 18 -22st .Teraz mam kocioł parametry :tem. na piecu 66 ,nadmuch 45st, podawanie 85, nadzór 40,żar na palenisku od popielnika od 3 do 5 cm ----ustawienia serwisowe -histereza kotła 5 st.,wydłużenie czasu nadmuchu z 10 dałem na 20 ale to jest potrzebne jeżeli będzie podawanie ekogroszku w czasie nadzoru,histereza tem.powrotu dawałem od5 do 8 st.testuje to czy ma jakieś znaczenie?,ochrona powrotu była 10 testuje max do 30, czas obrotu podajnika było 70 a ja dałem 53 sek. bo tyle namierzyłem stoperem u siebie podawanie podajnika w kotle. Interesuje mnie jaki macie parametry w INFORMACJI W CZASIE PRACY KOTŁA u mnie są następujące; tem.powrotu wzrasta od 50 st.-56st( min ma być 45st).W czasie pracy piec startuje z tem 61st nadana 66st dochodzi do postoju i wzrasta powoli o 3 st (69st), a następnie spada powoli do 61 przy histerezie kotła 5st ( czas postoju waha się od 20 do 27 minut), a czas pracy kotła jest około 53 sek, podawanie---praca 85 sek---53 sek podawanie---85 sek praca ---53 sek pod.--- i ostatnia praca po podaniu jest różna od 55 sek -70sek i następuje nadzór jak wspomniałem wyżej. Z doświadczenia wiem, że może być za niska tem. na kotle gdyż niszczy się piec( zalecana 65), u mnie mieszacz elektroniczny na grzejnikach przestał wariować dopiero przy tem kotła nadaną- 65 st .no i podawanie jak miałem od 200 do 255 makabra bankructwo mieszacze skakały do góry i na dół a teraz wzrastaja tylko o 1 st. od zadanej tem .Zużycie egogroszku mam nie wiem czy dobre cały zbiornik starcza mi około2 dni i20 godz. ---max 3 dni . KTO MI POMOŻE -- DORADZI---aby polepszyć te zużycie opału. Chciałbym żeby tem. na kotle, jeżeli dojdzie do zadanej tem. np 66st i wejdzie w nadzór wzrosła 6 -7 st. 72- 73 st, ponoć wtedy piec będzie miał długi postój i wykorzystam nadzór np: 40 lub 50 minut ....... porady proszę na maila marek191076@interia.pl trzymajcie się i powodzenia ,

witam. moj post jest kilka postow wyzej odnosnie jaki jest dom i dotychczasowe spalanie. Zrobilem doswiadczenie bo zastanawiam sie nad zakupieniem termostatu pokojowego. mianowicie wczoraj przy temp zewnetrznej 6 st o 20.15 h dalem na piecu STOP w tym momencie bylo 62 st na piecu ,grzejniki gorace, na parterze 18st na poddaszu 20 st. po 2 h czyli o 22.15 h temperatura na dole w pomieszczeniach dalej 18 st na gorze 19,5-19. . na piecu spadlo do 35 st grzejniki chlodne. dalem na piecu PRACA zapodal od 22.15 do 22.40 6 razy groszek podajnikiem i doszedl do temp 62 st. grzejniki znow gorace.
przy takim trybie wychodzi okolo 60 zapodan podajnika na dobe. przy normalnym trybie okolo 120 zapodan. w zwiazku z tym gdyby byl regulator pokojowy prawdopodobnie zaoszdzedzilbym sporo na groszku , przyjmujac nawet 80-90 zapodan opdajnika i tak o te 3-40 mniej. bo temp w domu utzrymuje sie na stalym poziomie dosc dlugo bez pracy korla, wiadomo ze jak bedzie minus 10 st to domszybciej wytraci cieplo. tylko zastanawiam sie jak te spadki temperatury na piecu od 60 do 35 i z powrotem odbija sie na zywotnosci ale to w koncu stalowy a nie zeliwny piec. co sadzicie?
pozdrawiam.

Wziąłem się za optymalizację spalania i oto moje wnioski:
im szybciej kocioł osiąga zadaną temperaturę tym lepiej - pracuje wtedy z największą sprawnością. W związku z tym zrobiłem serie testów dla różnego nadmuchu i przy stałym obciążeniu kotła mierzyłem czas osiągnięcia temperatury zadanej. różnice przy 10 % zmianie nastaw były znaczne.
Ważne !!: Mam przymkniętą przysłonę na wentylatorze na 50 % (doradził mi znajomy kotłowiec - wtedy dla większych obrotów łatwiej sterować nadmuchem)
Moje nastawy to:
Nadmuch 72% (nie wiem jak przepływ porównać do otwartej przysłony myślę że byłoby coś ok 36%)
Przerwa podawania 114s (tak ustawiłem aby dla zadanego nadmuchu nie brakowało paliwa ani nie było niedopałków)
W sumie reszta jest mniej istotna, poza tym te nastawy dotyczą suszonego flotu więc sami powinniście poświęcić z 2 h aby raz a porządnie znaleźć optymalne nastawy. Czas osiągnięcia zadanej temperatury będzie malał wraz ze zwiększaniem nadmuchu, aż w pewnym momencie zacznie rosnąć, wtedy dojdziemy do punktu gdzie powietrza jest zbyt dużo. Ważne żeby wyczyścić kocioł przed optymalizacją, zmierzyłem temperaturę czopucha przed wyczyszczeniem kotła 118'C i po 80'C więc przy brudnym wymienniku prawie połowa ciepła ucieka przez komin.
Ja zmieniałem nastawy co 10 % a potem wpisałem wyniki do excela i aproksymowałem minimum :) ale ale wystarczy w okolicach najlepszych ustawień dostroić +-5%

Dodatkowe ustawienia, które nie wiem czy mają wpływ na spalanie to:
podwyższenie temperatury kotła od CWU i mieszacza 1 : 15'C
temperatura zadana kotła - pogodowa dla krzywej 2.2 (minimalna 65'C)
histereza kotła i CWU 5'C

Optymalizować kotły trzeba i we wlasnym zakresie. Moje ostanie wyniki to wyciagniecie pelnego popielnika po 3 dniach. Pale ekogroszkiem 27-29 MJ. Nastawy to 58C ( przy minus 10 na dworze) piec przerwa podawania 180 s nadmuch 30% ilosc wegla i to mnie martwi to okolo 20 kg/dobe. Problem moj to roszenie zasobnika ze wzgledu ze wegiel przywiezli mi w grudniu. Drugi problem podtrzymanie kotla w trybie nadzoru kociol nie wytrzyma dluzej niz 25 min pozniej zachodzi obawa ze mi zgasnie kociol i mam nastawe na 15 min i uwazam to za spory blad konstruktora kotla brak doplywu powietrza w ukladzie nadzoru (klapka wentylatora zamknieta) mam ochote dowiertac dziury w komorze powietrza) Instalacja - Układ z wymiennikiem (troche zmieniony w stosunku do wymagań producenta), bo podlogowka temp na instalacji 50 C w domu (dom 166m2) w granicach 22 C. Palilem wczesniej mialem kl.25 trzeba niestey zmniejszyc przerwe podawania do 130s, ze wzgledu na nierownomiernosc ziarna nie wszystko sie dalo spalac w pyl i popielnik codziennie wyciagany. Jak myslicie czy mam juz to dobrze wykonane nastawy czy dalej optymalizowac. Podzielescie sie swoimi opiniami. Mozecie pisac na email marwyp@wp.pl

Ni i chcialem sobie zmniejszyc spalanie, zamontowalem regulator pokojowy. Jak na razie 5 dni i mam ochote wypiep....go przez okno.
Zawor 4d chodzi wg pogodowki, jak mu dam krzywa w okolicach 1.6 -1.8 , ochrona powrotu na 43 st a temp na regulatorze pokojowym dam na 18 to przy temp na zewnatrz , piec nie jest w stanie nawet na 35 stopni zagrzac grzejnikow i jest w domu 16 st.
jak jest na dworze minus 10 to grzeje w miare. ale zebym w domu mial cieplo przy temp zewnetrznej w okolicach zera to musze mu dac krzywa grzania grubo ponad 2.0 . ale wtedy jak temp spada to przy tej krzywej grzania ponad 2.0, mieszac podnosi min temp do okolic 80 st . i piec ma ponad 80 , na grzejniki leci b.goraca woda. dom sie nagrzeje ale jak osiagnie temp zadana na reg pokojowym to piec dalej grzeje, choc ma zadane mieszac zeby sie obnizyc o 15 st jak w domu dojdzie zadana temp?
dom jest dobrze ocieplony i wygrzany.

wczesniej bez reg pokojowego nie bylo wiekszych problemow, chcialem tylko jeszcze zmniejszyc spalanie. i mam kuku. moze tylko na grzejnikach zamontowac termostaty a reg pokojowy wypieprzyc?

poczekam jeszcze 1-2 tyg moze jakos uda mi sie ponastawiac zeby bylo dobrze.

myślę ze kolega który spala 20 kg to ma super ustawienia a jaki dom ogrzewasz nowy czy stary i jakim ekogroszkiem palisz bo ja piastem

Ekogroszek z bobrka a dom nowy porotherm + 15 cm styropianu tylko ze mam zawor trojdrogowy zamiast 4-drogowego

gdzie go kupujesz i w jakiej cenie

Do MARWYP
Mam pytanie, ja mam dom z porothermu, styropian 15 tak jak Ty i kurde wiecej mi schodzi. Co do pytania - czy jak podlaczyles podlogowke to dalo to jakies oszczednosci w weglu, mam na mysli to ze wiadomo duza bezwladnosc cieplna i jak sie rozgrzeje to trzyma. ja teraz mam sterownik pokojowy i szalg mnie trafia . wywale chyba ustrojstwo. teraz jest cieplo to nie ma jak sprawdzac musze poczekac na mrozy.
pozdrawiam.

Kupuje w Rudzie Śląskiej 750 zl tona workowany firma Gwóźdź. Podlogowke mam podlaczona na jednej pompie lacznie z grzejnikami. Zadnych unowoczesnien sterownikow pogodowych, pokojowych tylko zwykle termostaty na grzejnikach. Podlogowka na zaworach RTL. Niestety dalej uwazam ze jest najbardziej nieudana konstrukcja kotla "nigdy wiecej" przy tej cenie opalu (czyt. ekogroszek byl kiedys odpadem i nikt go nie chcial") chyba pompa ciepla by mnie taniej wyszla. Niestety ten piec nie lubi slabej jakosci paliwa bo wtedy wcina jak smok i nie trzyma ciepla w nadzorze. Mam zmieniona nastawe wydluzonej pracy nadmuchu do 255 sekund i podtrzymanie nadzoru na 13 min. Zmienony ma rowniez czas pelnego obrotu podajnika do 55sek. Zmienilem nadmuch do 28 %. palilem rowniez mialem jak to mial mniejsze czasy podawania paliwa wiecej idzie ale jest tanszy i to co najbardziej lubia uzytkownicy Multikomforta popielnik co wieczor i popalone rece. Robilem rowniez mieszanine ekogroszku z mialem tez niezle efekty daje. Zastanawiam sie nad kupnem groszku (czyt. cena i sprobowac) wiem bede musial przesypac zeby wylapac wieksze frakcje ale to dopiero przyszly sezon gdyz z pewnych wzgledow kocilo mam na razie parterze a w przyszlym sezonie przenosze do piwnicy i tam bedzie moje krolestwo kotlowe

pytanie.
Ile prądu pobiera Wasz kociol na dobe? multokomrot lazara 21- moj ma 260 W plus pompa od CO 2 bieg 65 W, pompa od CWU 1 bieg 35 W, pompa od podlogowki 45W. Teraz musze sprawdzac licznik i zobaczyc ile idzie, bo mam wrazenie ze sporo.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.