273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Potwierdzam możliwość opalania multikomforta flotem. Ważne jest jednak aby flot był jak najbardziej suchy. Do tego celu wykorzystałem dwie stare płyty grzejnikowe, zamontowałem małą pompkę cyrkulacyjną i na nich suszę opał. Na ściankach i w płomiennicówkach osadza się sypki pył ale myślę, że trzeba popracować z ustawieniami i zmniejszyć obroty wentylatora.

u mnie zaczęły się problemy dotarłem do flotu wilgotnego i nawet mieszając go z eko groszkiem czasami się zawiesza ale jak był suchy to okej ale zgadzam się wentylator ustawiłem na 35 ale dalej jest ten drobny pyłem
jutro przywiozą mi eko groszek z Piasta to flot zostawię na przyszły sezon albo będę go mieszał w tym roku sie jakoś pomęczę
a jakie masz nastawy bo ja sobie go ustawiłem następująco
wentylator 35
Praca 45 s
Nadzór 50 min

Wentylator tez mam na 35% pracę musiałem wydłużyć do 115 bo mi niedopałki do popielnika spadały. Nadzór mam na 40 minut.
Muszę powiedzieć, że wczoraj też mi się flot zablokował (zbił) nad tłokiem bo zasypałem zasobnik dużymi bryłkami flotu, które wewnątrz były jeszcze wilgotne.
Teraz czekam z załadunkiem aż flot zmieni kolor na mojej suszarce (stanie się jaśniejszy) i dopiero wtedy go załadowuję. Pyłku jest niestety dużo ale muszę to jakoś opanować, mam 9 ton flotu ;). Gość z firmy gdzie kupiłem kocioł był odebrać instalację i podbić gwarancje i stwierdził, że bardzo dobrze się spala, brak spieków itd , jednym słowem był zaskoczony. Proponował mieszać go z brunatnym ekogroszkiem tzw. "czeskim" .
Życzę powodzenia
ps jakbyś nie wiedział to cztery dziewiątki ;)

ja tez mam 8 ton flotu jakoś muszę się teraz pomęczyć ale wczoraj przywieźli mi eko groszek z Piasta spala się super popiołu naprawdę mało
a co mam rozumieć 9999

po prostu to hasło do menu serwisowego w Ecomax 800t ale nie chciałem pisać wprost ;)
zmieniłem ustawienia na przerwa podawania 200 sec, nadmuch 30% i myślę żeby trzeba było ustawić czas uruchamiania wentylatora na ok 60 sec bo zauważyłem że jak przechodzi z trybu nadzór w tryb praca to temperatura kotła spada o 2 stopnie - powietrze schładza najpierw kocioł a dopiero potem bierze udział w spalaniu opału więc trzeba by jego ilość zwiększać w miarę rozpalania się paleniska.

moje gg: 175 98 57

dzięki odezwę się na gadu

Witam.
Mi wreszcie zaczął piec funkcjonować prawidłowo i przez ostatnie kilka dni paliłem eko-groszkiem z Chwałowic. Nastawy miałem następujące 90% nadmuch, podawanie praca 85 s., nadzór chyba 40 min. Przy tych ustawieniach spalanie było w miarę OK (mało popiołu, mało sadzy). Nie kombinowałem bardziej gdyż tego eko-groszku miałem tylko worek. Ogólnie mam już zakupiony zwykły groszek granulacji do 31,5 również z Chwałowic i dopiero dla niego będę szukał optymalnych ustawień chociaż myślę, że dużo już się nie zmienią. Przy tych ustawieniach piec bardzo szybko osiągał temperaturę zadaną, ponadto żar jaki pozostaje podnosi temperaturę pieca jeszcze o kilka stopni i tryb nadzoru utrzymuje się dość długo.

ten wentylator chyba trochę za mocno dmucha duża strata ciepła idzie do komina
a jak można wejść w te ustawienia serwisowe

też tak myślałem, ale przy mniejszym nadmuchu węgiel nie dopala się tak fajnie. Poza tym tak jak pisałem wcześniej piec bardzo szybko się nagrzewa i długo utrzymuje w trybie nadzór i właśnie dlatego komin zimny. Przy wcześniejszych ustawieniach (nadmuch 60%) piec prawie cały czas szedł i komin był gorący. Tak naprawdę palenie w piecu dopiero się zacznie jak beda mrozy i ustawienia sie wtedy zweryfikuje.

Twoje nastawy ~smuge są takie jak najprostszego sterownika 2-stanowego i piec często przechodzi w tryb nadzór a to nie jest najlepsze bo:
- mocno rozgrzane paliwo po odcięciu dopływu powietrza zaczyna koksować a smoła i sadza odkłada się na ściankach kotła co zmniejsza współczynnik przenikalności cieplnej - piec gorzej odbiera ciepło ze spalin
- w trakcie intensywnego nadmuchu przepływ spalin jest na tyle duży, że znaczna ilość ciepła wylatuje przez komin gdyż nie zdąży się schłodzić
- w moim przypadku gdy paliwo składa się drobnych frakcji przy takim nadmuchu znaczna część jest wydmuchiwana i osadza się na ruszcie i w płomiennicówkach.

Tryb Fuzzy logic dostępny w tych sterownikach (choć jeszcze nie w tym kotle) powoduje, że kocioł tak steruje nadmuchem i czasem podawania aby kocioł nigdy nie przechodził w nadzór - wtedy spalanie jest optymalne

moja recepta (po 2 tygodniach ;) ) to mały nadmuch i długie przerwy podawania ale mój kocioł jest chyba przewymiarowany ...
~witek
Menu serwisowe jest ostatnią pozycją w menu głównym. Nie obniżaj tylko temperatury powrotu bo sterownik ma możliwość rejestrowania jej spadków a to może wpłynąć na nie uznanie ewentualnej gwarancji

dzięki już opanowałem sprawdzałem te ustawienia
a z ty nadmuchem masz racje ja mam ustawione na teraz na 40 przerwa podawania praca 60s a 50min nadzór i obserwując kocioł spalanie super a pale ekogroszkiem z piasta zmieszanego z flotem

Witam wszystkich
może podpowie mi ktoś co może być przyczyną
gdy rano czyszczę skrzynkę z popiołem znajduje się w niej dużo opału nie dopalonego ustawy mam następujące nadmuch 35 czas podawania praca 65s nadzór 50 min

proszę o pomoc dotycząca Multi Komfort Lazara w sobotę rozpoczeliśmy pracę pieca ustawienia podane przez serwisanta z Lazara to przerwa podajnika w trybie praca 20 sek.w w nadzorze 20 minut.Palę ekogroszkiem bo tak polecił mi propducent, rzekomo lepiej siępali i nie zanieczyszcza pieca, ale przy tych ustawieniach to bankructwo od soboty spalił mi 85 kg eko groszku,przy tym co 15 godz. muszę wyrzuci zawartoś popiółu a w nim nie spalone (co prawda) małe resztki węgla. Piec ustawiony jest na temperature 60 C. Prosze o pomoc jakie parametry pracy są najkorzystniejsze.

prosze o odpowiedź n forum lub maila anna.kraj2010@wp.pl

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.