273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

odpisałem na adres
pozdrawiam Witek

Moje aktualne nastawy to:
przerwa podawania w trybie praca to 180 sec
moc nadmuchu 36%
zużycie: ok 30 kg suchego flotu / dobę (piec 29kW, dobrze ocieplony dom pow. ok 180m2 + CWU dla 6 osób + suszarka mokrego flotu :) )

ponadto:
podawanie w trybie nadzór 40 min
temperatura na piecu 65C
na mieszkaniu zawór 4 drogowy z siłownikiem + pogodówka z krzywą grzewcza 1,3 (dla 7 Cna zewnątrz ok 41 C na kaloryferach)
histereza pieca 3 C
histereza CWU 5 C

Żar na palenisku kończy sie ok 2 cm od krawędzi
Dla wyższej temp na piecu (65C) rzadziej załącza się tryb ochrony temperatury powrotu przez co szybciej z rana uzyskuje temperaturę na kaloryferach
W nocy wyłącza mi się pompa obiegowa od termostatu pokojowego w efekcie piec pracuje tylko w nadzorze
Płomiennicówki czyszczę co 2 dni bo muszę opróżnić popielnik i to tak przy okazji. Zrobiłem sobie do tego narzędzie: patyk z przybitą na końcu połówką plastikowej pokrywki z pianki montażowej - dobrze się sprawdza

Witam
Ile zużywa wam kocioł węgla podczas rozruchu instalacji???

trudne pytanie ale wydaje mi sie ze jak rozpalałem pierwszy raz to nasypałem 15kg i spokojnie wystarczyło piec osiągnął temperaturę i w zdobniku jeszcze sporo zostało jedynie sobie dobierał co jakiś czas

Witam wszystkich ! Zaczelismy palic w tym piecu od tyg. Palimy w domu który jest w trakcie wykończenia(wylewki dosychaja, sciany juz suche) . MAmy problem i to duzy. Pełen zbiornik eko groszku wystarcza nam na 50 godzin przy temp 50 stopni zadanej na piecu. czas pełnego obrotu podajnika 70s, przerwe w podawaniu mamy ustawiona na 115 s, a praca w nadzorze 30min. wentylator 35%. Co proponujecie żeby jednak zwolnic too zużycie paliwa:D . Pozdrawiam !!

strasznie duzo
jaki eko groszek postaram sie napisac nastawy

Eko groszek z bierunia

Byłbym wdzięczny ;)

Przede wszystkim temperatura na piecu 50 st. to za mało. Zalecana przez producenta to 65 st. Spalanie zależy od wielu czynników. Izolacja termiczna domu, metraż, jakości węgla, no i nastawy pieca (węgiel musi się dobrze dopalać). Inną sprawą jest, że palisz dopiero od tygodnia i dom musi się odpowiednio nagrzać. Jak zaczynałem palić też piec dużo spalał i to niezależnie od nastaw. Dopiero jak faktycznie dom się odpowiednio nagrzał to spalanie było 2 razy mniejsze.

Jeżeli chodzi o nastawy i moje spostrzeżenia to:
- palę zwykłym groszkiem z chwałowic;
- próbowałem różnych nastaw i uważam, że lepszy większy nadmuch gdyż mniej jest wtedy sadzy i pieca nie trzeba czyścić co 2 dni, poza tym piec szybciej osiąga temperaturę zadaną,
- jeżeli chodzi o czas podawania to każdorazowo trzeba go dopasować do mocy nadmuchu.
Co ciekawe niezależnie jakie nastawy miałem (byle nie spadał niedopalony węgiel do pojemnika) to piec spalał podobną ilość węgla.
Czekam na temperatury poniżej zera. Dopiero wtedy będzie można tak naprawdę szukać odpowiednich nastaw

Witam!
Pomocy!
Potrzebuje nastawów dla miału z Piasta 23... bo juz nerwicy dostaje..jeden podajnik na 2 dni:/
Pozdrawiam
sweepergo@wp.pl i z gory dziekuje!!!!

czy może ktoś podać parametry serwisowe multikomfortu Lazara na ekogroszek
oraz czy można ustawić parametr U1?
stan7wp.pl

ile spalacie teraz przy tych mrozach ekogroszku
ja ma następujące ustawienia praca czas podawania 120s, wentylator 35, nadzory 40 min ale piec załącza się prędzej nie wytrzyma

witam. piec mam ponad miesiac. dom 200 mkw po podlogach z poddaszem uzytkowym, 30 porothermu plus 15 styropianu, 20 cm welny w dachu. pale ekogroszkiem , ustawienia nadmuch 40 %, 255 sekund przerwa podawanie praca, 40 min nadzor z tym ze nadzor nie ma znaczenia bo piec i tak zalacza sie wczesniej. wyglada to tak temperatura spada ponizej 60 st jakie sa zadane, zalacza sie dmuchawa , za chwile podajnik, po 255 sek podajnik zalacza sie jeszcze raz, piec dochodzi do swojej temp 60 st wlacza sie nadzor, podchodzi pod 65, 66 st i powoli spada, i znow jak spadnie ponizej 60 st zalacza sie dmuchawa. ten cylk zajmuje 25 min mniej wiecej. spala mi okolo 1.4 worka 25 kg na dobe z tym ze dom nie jest dobrze wygrzany. myslicie mozna jakos poprawic te ustawienia ?

Ja mam pytanie odnośnie głośności podajnika tłokowego. Palę ekogroszkiem i przy podawaniu paliwa do pieca zawsze następuje jakby "miażdżenie" groszku. W dzień nie jest to zbyt uciążliwe ponieważ jest wiele innych dźwięków zewnętrznych ale w ciszy jaka panuje w nocy wydaje się że podajnik przez takie "miażdżenie" groszku pracuje bardzo głośno. Mam groszek o granulacji 8-25. Czy taki głośny efekt miażdżenia jest normalny przy podajniku tłokowym? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

U mnie jest to samo, głośno zgniata groszek i czasami wieczorami jest spory hałas. mam nadzieje ze jak zamontuje drzwi miedzy garażem a domem to będzie znacznie ciszej. pozdro!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.