273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Napisz jakie masz ustawienia: nadmuch, przerwa praca, nadzór, temp pieca, jak wygląda układ grzewny (podłogówka, grzejniki) i jakie są ustawione temperatury, temp powrotu itp. Przekaż wszystkie dane.

A tak na marginesie jak sobie radzicie z czyszczeniem piecyka? Używacie do tego celu jakiegoś odkurzacza itp? Wczoraj przeczyściłem piecyk wraz z dojściem do komina. W dojściu długo nie czyściłem. Po otworzeniu zobaczyłem prześwit na powiedzmy 1/4 :D. Po wyczyszczeniu piecyk jakby odzyskał swoją młodość. Podaje raz góra dwa razy i stoi około 20-30 minut. Temp zewn w granicach 0-1. Efektem ubocznym takiej operacji brudny ja i brudna cała okolica. Szukam odkurzaczy ale te z marketu to odkurzają wszystko ale nie sadzy.

Witam!
dzięki za zainteresowanie. Podaję aktualne ustawienia pieca-chociaż cały czas kombinuje
-przerwa praca 360 sekund
-przerwa nadzór 90 minut
-czynny czujnik pogodowy
-temperatura zadana pieca 55
-nadmuch 35%
Podłogówka włączona, ale jest jej niewiele tylko wiatrołap, holl i dolna łazienka- około 20/24m.
Wszędzie grzejniki purmo. W domu jak napisałem jest ciepło 22/23 stopnie.
Mam też czujnik temperatury Keller(włączony i u stawiony na 22*)
Pozdrowienia i proszę o jakieś wskazówki, bo szkoda opału który jest niedopalony i tka na prawdę kasa idzie do wyrzucenia.
Czekam na info.

Aha!
Zapomniałem dodać, że opał trochę się spieka- oprócz tego, że się nie do końca dopala. Sterowanie pogodowe jest aktywne i piec sobie sam podbija temperaturę jak spada na dworze. Minimalna temperatura pieca ustawiona na 55. CWU na 52 stopnie. Krzywa grzewcza 1,1.
Nie wiem czy to ważne, ale może się przydają te informacje.
Chciałbym zainstalować funkcę fuzzy logic- może wtedy będzie ok.
Nie bardzo mam czas doglądać piec w ciągu dnia, bo wychodzę rano do pracy i wracam koło 18-tej.
Proszę o jakieś ustawienia, żebym miał od czego zacząć ustawianie pieca, bo zaczyna mnie on mocno wkurzać.
Tak jak pisałem- może macie jakiś namiar na sensownego serwisanta z Łodzi, bądź okolic żeby zainstalował fuzzy logic.
Pozdrawiam i czekam na możliwie szybkie info.

Po pierwsze - aby zainstalować Fuzzy Logic musisz zmienić cały sterownik. Zadzwoń do Lazara i dowiedz się czy przysługuje Ci wymiana na nowszy sterownik. Jeżeli piec jest nowy to dziwne, że nie wyposażony w tą funkcję. Ja w zeszłym roku zadzwoniłem i wymienili mi na nowszy sterownik choć w moim przypadku była jeszcze sytuacja z pomyłką sterownika i przysłali nie ten co trzeba bo pierwotny po burzy się spalił. Stąd w chwili obecnej mam UPS, któremu udaje się podtrzymać napięcie na pracy około 30 minut. Ale zalety UPS opisałem dużo wcześniej.

Nawiązując do ustawień pokombinowałbym z przerwą praca oraz nadmuchem. Ustawiłbym większą pracę i mniejszy nadmuch tak powiedzmy około 420s a nadmuch na 32. Podniósłbym również temperaturę pieca na minimum 60. Pytanie jeszcze ile masz ustawione min na powrocie. Zobaczysz to wchodząc w ustawienia serwisowe hasło 9999 a później ustawienia kotła i na koniec pozycja 15 min temp powrotu. Ja mam ustawione na 40 choć niby jest wymagane na 45.

Jak dla mnie na pierwszy rzut oka wychodzi, że piec nadmuchuje krótko i często podaje to powoduje, że nie dopala się węgiel. Duży nadmuch może powodować spieki, zmniejsz go równocześnie wydłużając pracę. Jak często czyścisz piec? Ja po ostatnim gruntownym czyszczeniu zauważyłem, że nagle miał lepiej się dopala.

Dzięki za info.
Piec ostatnio czyściłem ze 3 tygodnie temu. Poustawiam tak jak napisałeś i zobaczę wieczorem co będzie-udało mi się na chwilę podjechać do domu .
Z tego co zrozumiałem temp minimalną powrotu powrotu ustawić na 15 stopni?
Dzięki. odezwę się wieczorem i napiszę co jest.
Zadzwonię też do Lazara i zobaczę co powiedzą.
Pozdrawiam.

Na szczęście min temp powrotu nie ustawisz na 15 :) to jest 15 pozycja na liście ustawień serwisowych. Sprawdź ile masz teraz. Teoretycznie powinno być ustawione na 45. Ja mam ustawione na 40, czemu? bo tak mi dobrze. Czy to dobre dla pieca? Oczywiście, że nie tak samo jak temperatura zadana pieca powinna być wg Lazara 65. Ja mam 60 ale robi się zimniej więc zapewne podniosę. Ogólnie poświęć trochę czasu na testy. Ja do tego co mam dochodziłem trochę. Jedna zasada im dłuższa przerwa tym mniejszy nadmuch i odwrotnie. Nadmuch na miale około 21-25, na eko pamiętam, że miałem od chyba 25-26 do 32. Jakoś tak.

Witam
mam taki sam kociołek jak Ty ecomax 800 pale już 4 sezon
Ustaw sobie tak żeby fajnie się spalało było mało sadzy i żadnych spieków

1. wejdź w menu ostatnia pozycja ustawienia serwisowe dużym pokrętłem wpisz 4096 i zatwierdź ustaw na pierwsza pozycje kocioł KN 21 i zatwierdz i wyjscie
2. wejdz w menu chyba pozycja 3 tryb pracy kotla standardowy i fuzy locic zatwierdz kociol bedzie sobie dobieral podawanie opalu i dozowal nadmuch powietrza jedynie mozna ustawiac korekte nadmuchu ja mam nastawione na 95% i jeszcze jedno przymknij sobie przysłonę na wentylatorze z tylu za kotlem tak na polowe i obserwuj spalanie i powinno byc wszystko ok
ostatnio ustawilem kilku osobom i sa zadowolone
pozdrawiam Witek

DO WITKA !
Chłopie jesteś WIELKI !!!
Zrobiłem i ustawiłem wszystko jak napisałeś. Jest FUZZY LOGIC :))
Powiem tak: mój "debil-serwisnat", który włączał ten piec i ustawił mi tak, że wpieprzał mi 60kg eko-groszku na dobę a może i więcej, nie wiedział,że ten sterownik ma funkcję fuzzy logic i chciał zamawiać inny sterownik! Kto mu dał papiery na serwis???
Mam tylko pytanko:
-mój piec to multikomfort MK31 . Czy dobrze jest wybrane KN 21?
Jak byś mógł, to napisz jeszcze czy temp. zadana pieca jest dobra- ustawiłem 60 stopni i w ogóle jeżeli trzeba to jakie zrobić ustawienia żeby pic działał optymalnie(mieszacz,CWU, temp. powrotu itp.
Jeszcze raz DZIĘKI,DZIĘKI DZIĘKI.
Pozdrawiam
Jeż.

Witek,
Rzeczywiście zapomniałem o tym kodzie. Pytanie. Czy mierzyłeś realny czas podawania, postoju? Jakie masz ustawienia i jak radzisz sobie z czyszczeniem piecyka? Robota ręczna czy masz jakiś inny patent?

Do Witka
Nie mierzyłem realnego czasu przerwy i postoju.
Wiadomość zła to to, że kocioł nadal nie dopala groszku, a to co zostaje jest trochę spieczone. Masakra!!!
Jak masz identyczny kocioł to podaj mi może swoje ustawienia- WSZYSTKIE.
Ja kombinuję tak: może tłok podaje jednorazowo za dużo węgla i w tym jest przyczyna, bo groszek(rozżarzony) jest spiętrzony dość wysoko w komorze spalania. Czy da się to jakoś ustawić? Wydaje mi się, że tak bo ten mój pseudo-serwisant coś przy tym grzebał.
I drugie pytanie: może da się jakoś sterownik zresetować np. przywrócić ustawienia fabryczne i i od nowa włączyć Fuzzy Logic i to pomoże?
czekam na odpowiedź.

Do Witka!
Zapomniałem napisać o czyszczeniu :)
Niestety w moim przypadku to robota ręczna. Człowiek wychodzi z kotłowni i nadaje się tylko do prania razem z ciuchami przy użyciu odplamiacza :))
jak znajdziesz inny sposób to napisz.
Pozdrowienia.

Witam raz jeszcze tak samo mam kocioł multikomfort lazar 31 ta opcja jest tylko wgrana jak sie ustawi na 21
i jeszcze jedno zaobserwuj jak np ustawisz na kotle 60 to on podniesie temp. do 65 czyli o 5wiecej ja teraz mam ustawione na 56 i zagrzewa sie do 61 histerezę mam ustawiona 2 stopnie czyli jak zagrzeje do 61 sie wyłączy jak spadnie do 59 to się załącza i pale ekogroszkiem z piasta i super idzie i co zauważyłem o wiele mniej sadzy niż jak paliłem w ręcznych ustawieniach

a co do serwisu to faktycznie LAZAR ma cienkich serwisantów ostatnio kolega mnie poprosił mial tak samo jak ty węgiel nie spalony mial w popielniku serwis przyjechał cwaniaczek i caly sterownik wymieniał jak mu powiedziałem żeby uruchomił funkcje fuzzy logic

a czy szyber na wentylatorze dałeś na polowe na wentylatorze tam jest taka blach od czoła gdzie wentylator zasyca powietrze
a czyszczę co 2 tygodnie szczotka płomieniówki

z tłokiem za wiele nie idzie pokombinować musi cały cykl zrobić aby się zatrzymać

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.