273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Siema.
Wszystko zależy od sytuacji. Mi jak padł sterownik a było już w miarę zimno i nie miałem ocieplenia i z małym dzieckiem to po rozmowie z kierownikiem na drugi dzień miałem już sterownik. A w czym wogóle problem. Napisz - pomożemy.

Hej!
Serwisant z Lzara był u mnie wczoraj. Do jego przyjazdu dałem radę- przywróciłem ustawienia fabryczne i piec bujnął na kaloryfery, ale zapomniałem później przełączyć na większą przerwę w podawaniu i jak otworzyłem piec to mnie zasypało :) Ale to nic. Napiszę co było z piecem.
Podłączał mi go hydraulik z serwisantem-sprzedawcą pieca ze Zgierza, pierwszy rozruch itp. Piec nie chciał chodzić,jak powinien,z resztą pisałem na forum. Za cholerę nie mogłem go poustawiać,bo jak się zmieniła temperatura na zewnątrz to już było po wszystkim. I uwaga! Serwisant z Lazara stwierdził: "Panie jak to ma chodzić??? ". Okazało się, że ci dwaj debile-hydraulik z gościem -sprzedawcą-sewisantem ze Zgierza źle podłączyli pompy- zamienili pompę mieszcza z pompą centralnego. Czujniki temperatury były nie na tych rurach, a tłok źle ustawiony- nie domykał po pełnym obrocie. Zostało to wczoraj poprawione+małe czyszczenie paleniska i wyczystki tłoka i PIEC CHODZI JAK ZŁOTO :)) Wżyciu nie widziałem żeby tak hulał. Dopala idealnie na popiołek. Oczywiście muszę tylko poustawiać optymalnie żeby nie brał za dużo węgla itp. ale to pikuś,bo już znam ten piec.
Także jak ktoś ma podobne kłopoty jak ja miałem, niech sprawdzi czy wszystko jest podłączone prawidłowo.
Pozdrawiam serdecznie.
Wreszcie zadowolony Jeż ;))

do Jeż

to super ze jesteś zadowolony a jak teraz się spala jakie Masz ustawienia

Pozdrawiam Witek

Proponuje kupić pelet varno z flotu węglowego z kwk krupiński pali się w każdym piecu nie trze ba go moczyć jedyny ból to cena 660 zł tona. Bez pośredników byłby tańszy ale nie u nas w kraju

ja to robie na hks multi 21kw już od 2011 roku, ha ha ha ażeś dowalił Harnaś, dobre to było... sterowanie albo przez pulpit zdalny windows
albo przez po prostu teamviewer albo VNC albo radmin, albo tightvnc programow jest mnostwo, kwestia tylko odpowiedniego stera... ja pracuje na sterowniku własnej produkcji antraster v2.0 z pogodowka, nadaje sie do kazdego paliwa ale specjalnie super do antracytu jak ktos ma dostep.

spiewaj harnas dalej, pozdrawiam

Witam , bardzo proszę o pomoc w ustawieniu Kotła Multi-komfort firmy Lazar 18kw z sterownikiem Plum i z podajnikiem tłokowym.Palę miałem (dobrej klasy,bardzo suchy) .Kilka dni walczę z ustawieniami ,mój problem polega na tym ,że po rozpaleniu kocioł gaśnie nie potrafię dobrać ustawienia mocy wiatraka i częstotliwości podawania zarówno podczas pracy jak i dozoru .Dzwoniłem do serwisu ,ale nic konkretnego mi nie powiedzieli.
Bardzo proszę o podanie ustawień przy normalnej pracy:
ile % mocy wiatraka
w jakich odstępach podawać opał
w jakich odstępach przy "dozór"
dzięki

dodam ,że budynek jest nowy dobrze ocieplony z ogrzewaniem zarówno podłogowym jak i grzejniki instalacja jest założona prawidłowo ,wszystkie pompy się załączają po osiągnięciu odpowiedniej tem.na piecu z czym właśnie mam największy problem po przejściu z "rozpalanie" na "praca" z góry wielkie dzięki ,bo tracę cierpliwość

Hej,

Przede wszystkim to co zauważyłem to miał musi być suchutki. Ja niestety kupiłem za późno i teraz suszę w kotłowni kilka worków zanim wrzucę do podajnika. Jakie ustawienia? Hmm nie czytałeś wcześniej co tu pisaliśmy, nie napisałeś jakie masz obecne parametry. Dlaczego gaśnie? Bo zapewne długo stoi w nadzorze i gaśnie - miałem tak w lato. Poniżej moje ustawienia, które może coś Ci pomogą. Palę miałem:

Temp zadana kotła - 70
Nadmuch - 28-30
Podawanie - 450-480
Nadzór - 60 (mało ważne dla mnie w tym momencie)
Temp powrotu - 45-49
Temp mieszacza - 50
CWU - 42
Podłogówka - jeszcze nie działa więc na pompie ustawiona na min.

Pamiętaj:
Jedno ustawienie nie spowoduje, że za 5 minut wszystko będzie działać. Czas potrzebny do obserwacji to 4-5 godzin. Jak się miał spieka to może być albo za wysoki nadmuch albo jak jest mokry. Im wyżej nadmuch tym mniejszy czas podawania i na odwrót. Jak kiedyś Harnaś pisał żar ma być około 2 cm przed końcem popielnika. U mnie teraz jako, że miał nie jest idealnie suchy to robi mi się taki fajny spiek ale podajnik wypycha go. Ustawiłem większy nadmuch aby go bardziej wypalił, ale dodatkowo przymknąłem szyber na 45 stopni aby mi ciepło nie uciekało do komina.

Kiedyś robiłem wyliczenia czy można byłoby palić non stop aby nie wchodził w nadzór i muszę przyznać, że jakby udało się podawać dawkę paliwa co około 700-750s to mogłoby to działać. Pytanie tylko czy piec jest na to gotowy aby pracować ciągle. Ja u siebie 80% powierzchni to podłogówka plus kilka grzejników. Wszystko pracuje na niskich temp. Max 50 więc mogłoby to zadziałać a i koszty dzienne około 25 kg miału co też jest do zaakceptowania.

witam
ile kosztuje wymiana tłoka w MK21, chodzi o sam tłok bo się wytarł.

Witam wszystkich
Z wiosny kupiłem kocioł Lazar Multikomfort, pale nim dwa miesiące i mam problem mianowicie. Ustawienia kotła: Temp zadana 60 stopni, przerwa podawania 240 sek, moc nadmuchu 25 sek przesłona na wentylatorze w połowie zamknięta, piec wchodzi w nadzór i po podaniu dawki po 20 min piec szybko traci temperaturę przy temp 57 załącza się praca i piec dalej wytraca temperaturę o jakieś 2 stopnie. Czy takie szybkie spadanie temp jest normalne co jest przyczyną? Druga sprawa co mnie martwi kocioł strasznie obrasta sadzą u Was też tak jest ?

Obrasta sadzą bo częściej jest w nadzorze niż w pracy. Ja mam ustawioną zadaną na 70 i jak przejdzie z nadzoru do pracy przy 68 to potrafi spaść jeszcze do 61 a później stopniowo podnosi się. Ja mam przerwę aktualnie na 585i nadmuch również na 25. Powrót ustawiony na 51 a mieszacz na 43. Niestety na dworze jest ciepło i widzę, że szybciej wchodzi w nadzór.

Pozostaje Ci tylko wyczyszczenie i dalsza obserwacja. Pytanie co byś chciał osiągnąć.

witam

witam , Janusz mam calkiem podobny problem , tez wydaje mi sie ze piec nie trzyma ciepla az tak dlugo , trzyma jakies 25 -30 min , a teraz za oknem jest dosc cieplo , i rowniez zarasta sadza, sadze ze musisz podniec temperature kotla przynajmniej na 65 , i sadze ze troche nadmuch dac wiekszy , ja do -2 stopni za oknem mam na piescu ustawione 65, jesli jest zimniej daje na 70 tak jak ma Hoofik.

hoofik tak dluga masz przerwe ? to ile ten piec nabija zadana temperature? z 40 min??? no i ile pali bo jesli ciagle chodzi to pewnie ,ma duze zapotrzebowanie na paliwo, przesledzilem internet i sporo ludzi ma problem z sadza , u mnie jest jej bardzo duzo , mysle ze glowna przyczyna jest fakt ze jest to zeliwo i sadza wrecz sie przykleja, mowisz ze piece stoja duzo w nadzorze , owszem latem jak grzeje sama wode to tak , ale teraz zima? stoja oko 30 min i to tak duzo?

Dzięki za rady, zmieniłem ustawienia zobaczę, a poradźcie jeszcze jak poprawnie ustawić ochronę powrotu, przy ustawieniach, Histereza powrotu 1 stopień, temp 45 stop, i otwarcie zaworu 0, siłownik szaleje od 0 do 40 % jak temp powrotu spada to zamyka obieg, jak wzrośnie to otwiera i tak w koło, przy zmianie ustawień z 0 na 30% siłowni nie szaleje lecz nie jest w stanie utrzymać temp powrotu na 45 stop.

Przeczytaj wszystkie posty w szczególności od Harnasia. Miałem ten sam problem z sadzą. Problem dotyczy nadzoru wtedy węgiel koksuje czyli na płomieniówkach osadza się sadza. W lato jak grzeję na wodę to po tygodniu mam zawalony piec i muszę czyścić. Teraz mamy zimę i moje ustawienia tak jak pisałem wcześniej. Piec w nadzorze stoi około 15-20 minut. Pracuje rzeczywiście tak jak napisałeś około 40 minut. Może nawet i więcej - nie liczyłem tego. Kiedyś wymieniałem spostrzeżenia z Harnasiem i na tej podstawie doszedłem do wniosku iż chciałbym aby piec chodził non stop przez cały okres zimy. Pytanie tylko czy konstrukcja jest na to gotowa. Liczyłem sobie nawet, że przy około 750s podawaniu i np 45-48 powrotu w domu miałbym naprawdę ciepło. Instalację jaką posiadam spełnia ku temu wymogi. Aktualna praca ustawiona na 575-600s to można powiedzieć co 10 minut podanie dawki około 200g. Poda z 4-6 razy i stoi około 15-20 minut. Zrób wyliczenia zobaczysz, że dobowe spalanie na poziomie 20-23kg. Takie ustawienia miałem aż do -7 i spełniały swoje zadanie choć czasem musiałem interweniować. Ogólnie w tym momencie palę

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.