273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Kiedyś Harnaś napisał aby włączyć Fuzzy Logic niech piecyk rozgrzeje się, dojdzie do swojej temperatury i wtedy załącz Fuzzy Logic. Jak załączysz na chłodniejszym będzie podawał szybciej aby szybciej dojść do zadanej. Po dojściu parametry Fuzzy Logic niby się zmieniają. Ja nie mam włączone więc nie powiem jak to wygląda w praktyce. Mam ustawienia ręczne. Żar rzeczywiście po wyjściu z podajnika spiętrza się po czym im bliżej popielnika jest go mniej a na końcu spada pyłek.

Witek,
napisz coś więcej o swoich ustawieniach. Sam jestem ciekaw czy ten Fuzzy to takie dobre rozwiązanie. Pytanie czy grzejesz również podłogówkę bo pamiętam, że jak ja włączyłem Fuzzy to również szalał bo była podłogówka i dodatkowo komputer który sterował temp. w pokojach i łazience.

Do Witka!
Ja to mam pecha. Od wczoraj wieczór przez ten cholerny wiatr nie było prądu( nie mam UPS-moja wina), piec stanął i jak teraz przyjechałem chciałem go odpalić na nowo,to podajnik się zablokował. Masakra !!!
Nie chce pójść. Już nie wiem co robić. ?
Penie nikogo nie ma na forum żeby teraz odpisał a w domu temperatura nie jest wesoła.
Pomocy i ratunku!!!
Jak jakimś cudem uda mi się to odblokować, to podgrzeję piec normalnie do 60 stopni i dopiero włączę fuzzy logic.
Napiszę co i jak jak przeżyję.
Pozdrowienia

Do Witka!
udało mi się uruchomić ten cholerny piec, ale skończyło się na wybraniu opału z kosza i demontażu kosza. Teraz tłok chodzi. Przy okazji wyczyściłem znowu piec :)
Szyber na wentylatorze wziąłem na połowę, tak jak napisałeś. Zmierzyłem też pełen obrót podajnika i wyszło 50 sekund a ustawione na sterowniku jest 70 sek.
O co w tym chodzi???
Może ten mój pseudo-serwisant coś poknocił?
Uruchomiłem piec na ustawieniach bez fuzzy logic. Jak dojdzie do właściwej temperatury to włączę, ale to dopiero jutro, bo nie będę nocował w kotłowni ;)
Napisz jak możesz jaką masz przerwę w podawaniu i nadzorze i jak masz ustawioną dmuchawę na sterowaniu bez fuzzy.
Pozdrowienia.

oglądnę skoki i ide popatrzeć na czas obrotu podajnika
ogrzewam same grzejniki nie mam podlogowki i nie mam ekostera 200
ustawiam sobie zawor 4drogowy ręcznie mam dodatkowo zamontowany termometr i widzę ile idzie mi na dom

Do Witka!
Oki. U mnie na fuzzy niestety nie dopala. Będę kombinował z ustawieniami aż będzie dobrze. Teraz jak mieszkam to mogę poświęcić trochę czasu i jakoś wszystko dopracować. Jeszcze trochę i będę wiedział tyle co serwis :))
Pozdrowienia.

Pewnie najlepiej samemu próbować a powiedz mi czy pierwszy sezon palisz
i jakim opalem może jakoś wspólnie dojdziemy do tego żeby fajnie spalał a gdzie mieszkasz gdzieś na śląsku
pozdrawiam Witek

Do Witka!
Palę już drugi sezon, z tym, że tamten sezon nie mieszkałem i chodziło mi tylko o utrzymanie temperatury koło16 stopni na plusie-dom był jeszcze nie zamieszkany i tylko przyjeżdżałem podłubać przy chacie, więc nie zależało mi jakoś specjalnie na temperaturze, a spalanie jako tako szło. Teraz już mieszkam i wkurza mnie jak coś nie działa tak jak powinno. Będę kombinował z ustawienia mi aż będzie ok. Już widzę, że fuzzy logic się nie sprawdza i trzeba ustawiać ręcznie-chociaż według mnie po to, to jest żeby piec działał sam i dopalał beż ingerencji w ustawienia. A TAK NIE JEST!
Palę ekogroszkiem ze składu- sąsiad mi polecił ten skład opału bo opala chatę już kilka lat i ma sprawdzony. U niego na tym ekogroszku piec chodzi jak marzenie, spala super do popiołu i mało bierze, ale on ma inny piec(innej firmy) i nic przy nim nie musi robić. Piec sam wszystko ustawia i jest super.
A co do lokalizacji to mieszkam w centrum- niedaleko Łodzi.
Pozdrawiam.

Jeż
Mój sąsiad w rozmowie również poleca swój piec jaki to on nie jest, mało spala i wogóle. Nad jednym się tylko zastanawiałem bo nie widziałem aby wyrzucał do kosza popiół. Hmmm gdzie on go wyrzuca? Może rzeczywiście spala mu idealnie ... tak sobie myślałem aż któregoś razu przyuważyłem jak do rowu coś wynosi. Podszedłem i zobaczyłem ładną kupkę niedopalonego węgla :).

Kiedyś rozmawiałem z Harnasiem nad zasadnością Fuzzy Logic. Oboje doszliśmy do tego, że głupieje on przy podłogówce + grzejniki. Zauważ, że Fuzzy Logic to coś nowego dla Lazara. Może kolejne wersje będą lepsze. Co mnie najbardziej wkurza w tym piecu to przed samym wejściem w temperaturę zadaną pieca zdarza się, że podaje jeszcze węgiel i później odrazu przechodzi w nadzór - kurcze daliby jakiś czas jeszcze na dmuchawę aby trochę rozżarzyć węgiel bo tak to on później jest spychany przez następną dawkę i może się zdarzyć, że się nie dopali.

Do Wita!
Jeżeli chodzi o mojego sąsiada, to rzeczywiście jego piec dopala idealnie( nie będę robił reklamy firmie jego pieca), bo wyrzucamy popiół, a w moim przypadku trochę niedopalonych resztek na drogę(jest piaszczysta, to walimy to w dziury wyjeżdżone przez auta). Z tą dmuchawą na nadzorze masz rację, ale nie wiem czy nie można dać jej opóźnienia- coś mi się wydaje,że tak. Sprawdź w ustawieniach. Jak pójdę do kotłowni to też zobaczę i dam znać.
Pozdrowienia.

Do Witka!
w ustawieniach serwisowych jest funkcja- opóźnienie pracy dmuchawy i tam możesz ustawić np. 30 sekund albo więcej i dmuchawa będzie chodzić dłużej po obrocie tłoka w podajniku.
Pozdrowienia.

i jak sytuacja opanowana
jak nie dzwon do Lazara do Jastrzębia powiedz co sie dzieje
kolega przedzwonił miał problem z pogodowka i ecosterem 200 nie chodził mu w automacie albo się otwierał albo zamykał powiedzieli mu ze to ma pracować jak ta lala i na następny dzień przedzwonili do niego od producenta sterowników i po godzinnej rozmowie i zdalnemu ustawieniu zawór czterodrożny idzie mu super w automacie

Do Witka!
Walczę z piecem-jak było ciepło poustawiałem piec i prawie dobrze dopalał,ale teraz temperatura spadła i znowu jest problem,bo trzeba zmieniać ustawienia. MASAKRA! Chyba zadzwonię do Lazara i zobaczę co powiedzą. Zaraz szuka numeru w necie.
Dzięki za podpowiedż .
No i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!
Pozdrowienia

Rozmawiałem z Plumem na temat wydłużenia nadmuchu po przejściu w potrzymanie, albo wstrzymania ostatniej dawki przed podtrzymaniem. Przyznali, że to znacznie zmniejszy ilość sadzy i że nie ma najmniejszego problemu dopisać kilka linijek kodu. Ale po tym muszą na nowo przebadać to na kotle i ktoś musi za to zapłacić. Powiedzieli, że najlepiej jak by z taką propozycją zmian zwrócił się do nich Lazar.
... no, ale jest jak jest ...

Harnaś
Po Twojej wiadomości nasunęła mi się myśl. Daliby dostęp do oprogramowania, zrobiliby jakąś funkcjonalność abyśmy sami mogli sobie programować. Jako, że trochę w tym siedzę to sądzę, że nie byłoby problemu. Nic mnie tak nie denerwuje jak stałe podawanie na pracy a ja chciałbym również aby czas praca zmieniał się nie mówiąc już o tej nieszczęsnej dmuchawie.
No ale to śpiew przyszłości kiedy to nawet przez neta, telefon można byłoby sterować pracą pieca.

Cześć!
Zrobiło się zimno i piec zupełnie mi zgłupiał! w chacie zrobiło się 16 stopni. Masakra!
Zadzwoniłem do Lazara, bo mam już dość! Mają przyjechać na przegląd pieca, tylko ciekawe jak szybko, bo przy 16+ nie jest fajnie.
Ciekawe czy pomogą?
Jak będzie po wizycie serwisu napiszę co i jak.
Pozdrawiam.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.