290
295
293
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł Multi-komfort firmy Lazar

Tadbuk.

Kiedyś liczyłem czy opłaca się dokupić grzałkę elektryczną i podgrzewać CWU tą grzałką:

Grzałka - 2kW/h jej praca około 3h/dobę * 0,5738(1kW) * 30 dni = 103PLN
Węgiel - przyjąłem 5kg/dobę (odpalam tylko wtedy kiedy potrzebuję) * 30dni * 580/T = 87PLN daje nam 16PLN zarobku /miesiąc.

Zalety: Nie trzeba się brudzić, rozpalać itp. Ja wyliczyłem tylko samo odpalanie, trzeba by pokusić się obliczyć koszty utrzymania grzałki przy pracy ciągłej. Węgiel? Przy pracy ciągłej również nie ma z nim problemów i nie trzeba zaglądać do niego codziennie :) a zarobek w postaci PLN w kieszeni - bezcenne :)

Witam!
U mnie te obliczenia wychodzą troszkę inaczej bo mam przepływowy podgrzewacz wody (16KV) ale pamiętam z tamtego roku to wychodziło około 70 zł miesięcznie przy 4 osobowej rodzinie czyli nie było jakiejś tragedii tylko trochę mniejszy komfort bo trzeba długo czekać na wodę (brak cyrkulacji) i jak ktoś drugi kran otworzy to leci zimna albo prawie nic .....

Czy może ktoś pomóc w temacie wcześniejszym?
Chodzi mi o grzanie CWU w trybie letnim.
Mam taki sam problem – przegrzewanie pieca w nocy.
Grzeje eko groszkiem.
Może ktoś podać swoje ustawienia parametrów.
Moc nadmuchu? Przerwa w nadzór ? temp kotła? Temp CWU?
I jakieś inne które mogą przydać się do ustawienia tej maszyny, której powoli mam dosyć.

Ja mam pytanie odnośnie awarii tłoka. Czy komuś zdarzyło się, że tłok w czasie pracy strasznie "walił"? Dźwięk przypomina trochę miażdżenie groszku ale o wiele głośniej pojawia się w początkowej pracy tłoka trwa jakieś 5 do 8sec i przestaje. Strasznie uciążliwe w nocy bo piec wali jak szalony. Podobno nie ma możliwości żeby coś (np. kamień) zablokował się w szufladzie podającej węgiel. Czy ktoś może to potwierdzić? bo odgłos przypomina jak by się coś zablokowało w tym podajniku i tarło (przeskakiwało) w czasie przesuwania tłoka. W sumie nawet jak by to powinno to z czasem się rozkruszyć a sytuacja trwa już przeszło tydzień. Wdzięczny będę za wszelkie porady odnośnie ew. przyczyny. Pozdro!

nie chce cie martwić, ale te pierwsze 5s tłok właściwie stoi w miejscu, a pracuje jedynie przekładnia ślimakowa. Nawet gdyby zmiażdżyło ci łożysko które porusza tłokiem, to stuki były by przy dociskaniu (domykaniu) tłoka, a nie na początku. Prawdopodobnie zerwało parę zębów w przekładni, zdemontuj puść na sucho i będzie wiadomo.
Ostatnio swój tłok rozbierałem, czyściłem i smarowałem. Poza tymi powierzchniami które mają bezpośredni kontakt z miałem, wygląda jak nowy. Wszystkie ślizgi bez żadnych zadziorów, łożyska chodzą płynnie i bez zacięć. Góra tłoka posiada niewielkie wżery od rdzy i tarcia, zasmarowałem mu oczy towotem i dalej hula.

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie sprawdziłem to teraz dobrze po tym jak opisałeś działanie tłoka. Ten dźwięk "stukania" a raczej DUDNIENIA tłoka pojawia się dopiero w chwili pracy czyli w momencie podawania węgla. Raczej nie będę się w tym sam grzebał bo mam jeszcze piec na gwarancji i wolę zadzwonić po serwis. Jak będę wiedział co i jak to chętnie podzielę się spostrzeżeniami :)) pozdrawiam
Tak mi jeszcze przyszło do głowy że miałem ze 2 sytuacje kiedy zerwało mi śrubę zabezpieczającą i kupiłem nową (może za mocną?). Czy to może być powodem zmiażdżenia łożyska czy raczej mało prawdopodobne?

znam przypadek, gdzie padło łożysko od nieczyszczenia regularnie podajnika. Na logikę skoro od syfu potrafiło rozwalić, to przy zablokowaniu tym bardziej, za duże tam są naprężenia. Po odkręceniu wyczystki tylnej lub bocznej widać to łożysko i można ocenić w jakim jest stanie. Z wymianą też nie powinno być problemu, wystarczy wymontować motoreduktor i zdjąć zabezpieczający seger przy łożysku.

witam panowie mam pytanie jaki miał jest najkorzystniejszy chodzi mi o stosunek kaloryczności do ceny i z jakiej kopalni czy możecie mi polecić jakiegoś sprawdzonego dostawcy miału z okolic rybnika skłaniam się w kierunku zakupu miału z chwałowic o kaloryczności 23 może ktoś już miał z nim do czynienia pozdrawiam dziękuje za odpowiedz
ps dla kolegi od antracytu nie interesuje mnie on

moim zdaniem nie ma reguły, jak chcesz porownywać w relacji jakość cena, musisz miec licznik ciepła by móc tę jakość ocenić. Sporo też dowiesz się o jakości gdy spalosz próbkę na dużej mocy i zobaczysz, ocenisz i zważysz popiół. Są takie syfy po 580zł, z których wychodzi 30% popiołu, węc sprawdzaj, zanim kupisz!

ja raczej będe brał prosto z kopalni z racji że mam ją pod nosem KWK Jankowice i chwałowice tylko nie wiem jakiej kaloryczności kupić opał z tego co liczyłem to 19 jest taniej opalać co prawda więcej popiołu tylko nie wiem czy nie bedzie problemów z spiekami

to, że jeden ma 19, a drugi 25 dla ciebie właściwie nie wiele znaczy. Bo wystarczy, że będzie większa spiekalność czy mniejsza zawartość części lotnych i gro z tych MJ zostanie w popiele. Jak nie chcesz w miarę dokładnie tego oceniać z ciepłomierzem, to przynajmniej kup próbki i oceń wagę i jakość dopalenia popiołu.

więc harnaś jaki miał polecasz z jakiej kopalni rzuć konkretem to bedzie git

W zeszłym roku kupiłem "coś" co winno mieć 25MJ. Jako, że pierwszy raz kupowałem nie wiedzialem jak powinien wyglądać miał. Niby KWK Chwałowice. Jako, że się kończył dokupiłem kilka worków od innego dostawcy i mogę powiedzieć jedno w mojej ocenie:

Im większa granulacja tym lepiej. Im bardziej suchy tym lepiej. Miał nie przechodzi przez podajnik, nie spala się aż tak szybko.

Oczywiście nie przesadzajmy bo dojdziemy do groszka :) ale pyłem, mułem miałowym to może i się fajnie tanio pali ale ile pozostaje z tego popiołu to bajka. W tym momencie przymierzam się do zakupu około 7-8T w pierwszym rzucie 4T. Firmy chcą mi przywieźć np z Wałbrzycha za 450/T ale chyba skuszę się na ofertę dystrybutora z Wrocławia (Swojczycka) 600/T ale za to z KWK Marcel 26MJ. W sobotę podjadę i zobaczę jak wygląda ten miał.

Może ktoś z okolic Wrocławia może polecić jakiś bądź jakieś składy.

I jeszcze jedno - czy ktoś kupował węgiel na http://resover.eu/index.html? W chwili obecnej mają promocję od 4T dostawa gratis no i np KWK Piast Ruch II 25MJ za 530 (luzem) Chwałowice 27MJ za 580 (luzem) a workowany (bigbag) z KWK Piast Ruch II 25MJ za 600.

Też jestem zainteresowany KWK Piast Ruch II 25MJ luz za 530.

harnaś nistety w tym roku będzie palił orzech ll
tegoroczne miały u mnie są tragiczne, po 30% popiołu i ogromna spikalność
z granulacją, oczywista prawda im mniej pyłu tym lepiej, ale na koksowanie też zwracajcie uwagę, bo wam zimą palniki porozwala.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.