273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

sterwonik pogodowy

Może dlatego, że kirunek przepływu ciepła jest z wartości wyższych do niższych, a pojemność cieplna gruntu pod domem, dla naszego systemu ogrzewania, można przyjąć nieskończoność. Jeżeli Szanowny koto zapoznał się fizyką MURA.... , w której "zimno wchodzi" to miałoby sens.

Panie Robercie, wiemy już, że jedna płyta styropianu, to absurd, nie izolacja. Mam teraz problem, gdzie się kończy absurd a zaczyna izolacja? czy dwie powierzchnie sześcianu (termosu) to już izolacja czy wciąż absurd, może trzy powierzchnie... Czy to 50% izolacyjności sześcianu. Oczywiście pytam się naprawdę najzupełniej poważnie.

Panie Robercie, wiemy już, że jedna płyta styropianu, to absurd, nie izolacja. Mam teraz problem, gdzie się kończy absurd a zaczyna izolacja? czy dwie powierzchnie sześcianu (termosu) to już izolacja czy wciąż absurd, może trzy powierzchnie... Czy to 50% izolacyjności sześcianu. Oczywiście pytam się naprawdę najzupełniej poważnie.
Tak ja wielokrotnie już wspomniałem - izolacja to podstawa.
Jednakże w granicach rozsądku - w przeciwnym razie nakłady nigdy się nie zwrócą.....
Ale obiecuję jedno. Przeliczę Panu choćby taką podłogę na gruncie dla izolacji 10 ..20 i 40 cm. Przedstawię ile kosztuje wykonanie tego (przy cenie FS20 = 140zł/m3) i ile energii zaoszczędzimy.
Zwrócę szybko uwagę że dla 100-tu metrowego domku parteroweo i izolacji 40cm ..sam styropian to koszt rzędu 5600 zł. netto bez robocizny - a ile oszczędzamy ..to się policzy ale już nie dziś bo mi powieki opadają :)
Zapewniam jednak, że wyniki będą nokautujące.

Przepraszam, ale skąd NAKŁADY!!!
Przecież na dom 200 m2 w parterze (opisywany w "projektach") ogrzewanie podłogowe do każdego pomieszczenia z automatyką kosztowało 8800 zł brutto z 22% VAT-em. Pan teraz policzy, ile kosztowałoby kompletne z robocizną:
-podogowe wodne z automtyką do każdego pomieszczenia, zasilane gazem z kotównią(z doprowadzeniem tego gazu)czy zasilane pompą ciepła z dobrym kolektorem.
Czy to takie niezrozumiałe!!!

Przepraszam, ale skąd NAKŁADY!!!
Przecież na dom 200 m2 w parterze (opisywany w projektach) ogrzewanie podłogowe do każdego pomieszczenia z automatyką kosztowało 8800 zł brutto z 22% VAT-em. Pan teraz policzy, ile kosztowałoby kompletne z robocizną:
-podogowe wodne z automtyką do każdego pomieszczenia, zasilane gazem z kotównią(z doprowadzeniem tego gazu)czy zasilane pompą ciepła z dobrym kolektorem.
Czy to takie niezrozumiałe!!!

Spokojnie....nie wiem co to za kwota i za co.
Podałem narazie tylko koszt sytorpianu o gr 40cm położonego na 100 m2.
To co obieracałem to analiza ekonomiczno-energetyczna dla różnych grubości izolacji - i to zrobię.
I zapewniam że kiepsko to wyjdzie z Pana punktu widzenia

Ponieważ od lat trafiają do na ludzie z projektami domów izolowanych, mogę Pana zapewnić, że koszt zwiększenia izolacji jest nizszy niż różnica między podłogowym wodnym a elektrycznym (kompletnym). I wystarczy jeszcze na krany bezdotykowe (najlepsze) . Wentylacji w to nie wliczam, bo tu się chyba zgadzamy, że rekuperator jest koniecznością niezależnie od jakości izolacji i systemu ogrzewania.
A w grzewaniu elektrycznym niecentralnym płacimy za ciepło odebrane, nie za wytworzone, nie ma "pośrednictwa" więc system reaguje liniowo , dwa razy mniej potrzeba 2 razy mniej płacimy, Trzy razy.... .
Jeśli więc inwestycja jest mniejsza, a eksploatacja tańsza, to nie można pisać o czasie zwrotu..

Ja juz próbowałem wydobyć od pana TB informacje na temat opłacalnosci izolowania na przykładzie domku jednoroedzinnego ale odpowiedzi sie nie doczekałem.Spróbuje jeszcze powtórzyc moje pytanie sprzed kilkunastu dni .
"Przeliczyłem tak z ciekawości 2 przypadki zapotrzebowania na ciepło dla domu jednorodzinnego (pow.130m2, kub.360m3)dla przegród o współczynnikach normatywnych i o współczynnikach których pan pisał.
Wyniki są następujące:
1)przegrody normatywne Q=6kw
2)przegrody (ściana,strop 0,08 , podłoga 0,1) Q=4,8kW
Okna w obu przypadkach wsp. U=1,7.Straty ciepła nie obejmują strat na wentylacje w obu przypadkach.
Pomijając sprawe wentylacji z odzyskiem ciepła prosze mi odpowiedziec jaki sens ma docieplanie sciany półmetrowa warstwa styropianu i stropu półmetrową warstwą wełny przy tak niewielkiej różnicy.Z pełną odpowiedzialnością jestem w stanie powiedziec ze zadna analiza ekonomiczna nie potwierdzi opłacalności tej inwestycji."
z góry dziekuje za odpowiedz

...Ale obiecuję jedno. Przeliczę Panu choćby taką podłogę na gruncie dla izolacji 10 ..20 i 40 cm. Przedstawię ile kosztuje wykonanie tego (przy cenie FS20 = 140zł/m3) i ile energii zaoszczędzimy...
Robert proszę,dla mnie też to policz dla 10,20,40 cm

Przepraszam miałem napisać ...Macieju...

...przepraszam,to jednak do Roberta moja prośba

...przepraszam,to jednak do Roberta moja prośba
Obiecuje że będzie ale jeszcze nie w tym tygodniu ...brak czasu - proszę o wyrozumiałość
Pozdrawiam

Robercie ,bo ja jestem w przeddzień rozkładania izolacji ze styropianu pod podłogę na gruncie a na tym ma być ogrzewanie podłogowe wodne .Przyjąłem 20cm (2x10).Mogę dołożyć 2cm ,lub wykonać izolację z polistyreny XPS.
Nie wiem czy warto i dlatego moja prośba .
Wykonanej izolacji nie da się poprawić !
Tak czy tak to kosztuje ,proszę i czekam

Z pewnością nie warto. 20 cm styropianu to i tak za duzo.

Gdyby podrożały nośniki energii to zawsze możesz dołożyć styropianu do podłogi, Maciej ma rację Jaki jest sens płacić mniejsze rachunki!!! To się nie opłaca!. I choć do gruntu więcej ucieka ciepła niż innymi przegrodami, to zawsze lepiej kupić energooszczędniejszy piec, a może nawet dać 5 cm styropianu i szarpnąć się na ciepłą pompę. Naprawdę przy 5 cm styropianu zwróci się inwestycja za 3-4 lata!!!!

IIIIIIIIiiiiiiii, HAHAHAHAHAHAHaHaHaHa, hAhAhAhAhA, hahahah.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.