273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

sterwonik pogodowy


Witam
Mam kilka pytań odnosnie sterownika pogodowego VRC 410.
Kocioł włacza sie co 7 min, przed zastosowaniem sterownika odstep czasowy miedzy wyłączeniem a wyłączeniem były dłuzsze.
Temperatura na zewnatrz 15stopni a w domu zimno, co w takiej sytuacji zrobić ? zwiekszyc tem. grzania na kotle czy moze sa jakies inne rozwiazania.
Jak wyłaczyć calkowicie ogrzewanie a zostawić tylko opcje podgrzewania wody w bojlerze
to były pytania
40 kWh/m2 rocznie to 0.1 W/m2xC podłoga ściana i 0.08W/m2xC. ocywiście izolacje suche i zamknięte. Wszystko wsparte skuteczną wentylacją dopasowaną do ilości osób nie kubatury, + krany bezdotykowe i termy niecentralne. Dom taki jest tańszy w budowie, nie wymaga gazu czy substancji kontrolowanych, i jest zdrowy.
a to np. jedna z odpowiedzi... chyba nie do końca o to chodzi

Panie kk - alez wlasnie o to chodzi Panu TB. On jest po prostu mistrzem w zmienianiu kazdej dyskusji w swoje wentylowac, izolowac. Prosze zwrocic uwage, ze nikt tutaj nie pytal o izolowanie czy wentylacje. "Tak jakos" samo to wyszlo. Tego typa trzeba ignorowac i tyle.
Czeste wlaczanie sie kotla spowodowane jest zapewne mala histereza temperatur - tak jak pisal Maciej w poscie z 27.10.
Przelaczyc kociol z funkcji grzania+cwu na samo cwu w tym modelu kotla mozna w ten sposob, ze na kotle pokretlo z grzejniczkiem dajemy na maxa w lewo a pokretlo z kranikiem na srodek. O Vailantach wiem tyle, ze moj tesciu ma takiego samego jak Pan wiec nie wykluczam, ze jest jeszcze jakas inna metoda ale ta opisana przeze mnie powinna chyba zadzialac.
Co do reszty pytan.......Moze niech Pan sprawdzi na regulatorze czy jest ustawiony w trybie grzania czy w trybie programu czasowego. Jesli sterownik dziala w trybie czasowym to niech Pan sprawdzi w jakich godzinach i dniach jest ustawione grzanie a w jakich praca obnizona. Jezeli nie chce Pan zeby kociol pracowal w trybie czasowym to prosze przestawic pokretlo na sterowniku z "zegarka" na "sloneczko" - wtedy kociol bedzie zawsze darzyl to uzyskanai wymaganej temperatury pokojowej. Na sterowniku moze Pan manipulowac tylko żądana temperatura w pomieszczeniu a nie temperatura zasilania kotla. Zeby zmienic temp. zasilania kotla nalezy zmienic krzywa grzania - to juz tez wyjasnil Maciej.
Dodtakowo niech Pan pamieta, ze sterownik pogodowy ma za zadanie utrzymanie zadanej temp. w pomieszczeniu przy calkowicie otwartych zaworach termostatycznych na grzejnikach. Prosze sprawdzic jak ustawione sa zawory na grzejnikach.

Uważam, że duzym błedem jest dobieranie systemu ogrzewania w oderwaniu od potrzeb cieplnych czyli między innymi izolacji.

Uwazam, ze duzym bledem jest odzywanie sie nie na temat i jak sie nie ma nic madrego do powiedzenia.

Ciekaw jestem kiedy się Panowie ztego pośmieją?
Przed chwilą, wszedł gościu.
-Słucham.
-Chciałem jakieś ogrzewanie "dyżurne"..., bo zasadniczo to będę kominkiem ogrzewał.
-Jaka izolacja?
-No ... dom jest świetnie izolowany, max i 10 cm styropianu.
-Ale to nie izolacja domu a ściany .
-???
-Podłoga ??
-No , jest 5 cm styropianu, no bo w łazienkach myślałem o podłogówce..
...
...
Dodam, że takich rozmów jest dziennie sporo i nikt z tych architektów się nie piętnuje.

Jak to sie ma do problemu opisanego w pierwszym poscie? Ma Pan cos ciekwego do powiedzenia nt. pieca vaillanta lub sterownika pogodowego vcr410??? Zna Pan odpowiedzi na pytania autora? 90% Pana wypowiedzi nie maja nic wspolnego z tematem i sa zwykla paplanina w kolo o tym samym. Niech Pan zalozy wlasny watek o odpwiednim temacie a nie zasmieca forum.

Domniemywam, że Pan tylko udaje, że nie rozumie :jak to się ma do problemu. Dzięki za uwagi.

No wiec dla Pana informacji:
Autor postu juz WYBUDOWAL dom i go ZAIZOLOWAL. Z jego wypowiedzi nie wynika zeby chcial go przebudowywac a jesli bedzie kiedys myslal o zamontowaniu wentylacji i bedzie mial problem to nie omieszka o to zapytac w OSOBNYM watku na forum.
Z Pana postow wynika jakoby odpowiedzia na pytanie autora: co zrobic z kotlem, sterownikiem itd bylo: "Doizoluj sciany najlepiej od wewnatrz, skuj posadzki i dorzuc styropianu." To tak jakby mi sie zarowka w aucie przepalila i mi radzili kupic nowy samochod. Gadka z Panem to jak z tym koniem o ktorym pisano w innym temacie. Zgadzam sie z tym w 100%. Wszyscy o niebie a Pan o chlebie, zalosne, ze dorosly czlowiek tak sie zachowuje.

Zabrałem głos, nie przy postach o regulacji, tylko po tym jak tylko jak wypłyneła kwestia sensowności takich rozwiązań!!! A sens i mozliwości regulacji temperatury w poszczególnych pokojach takim zabytkiem jest podobna do sensu i możliwości regulacji grawitacyjnej w parterowym domu. Pan przeczyta posty... no chyba, że pisałem zbyt zawile, nie na poziomie konia... Bo o izolacji zaczeło się po pytaniu Macieja. Prrr

"zjadłem " wentylacji", przepraszam.

zjadłem wentylacji, przepraszam.
Przepraszać może Pan już za sama swoją tu obecność :)

Nie dziwię się, że Pana to boli, ale postępu Pan nie zatrzyma, podobnie jak izolowania i wentylawania domów.

Nie dziwię się, że Pana to boli, ale postępu Pan nie zatrzyma, podobnie jak izolowania i wentylawania domów.
Oczywiście...postęp Pan hamuje swoimi grzejnikami elektrycznymi.
Powiedz Pan odrazu że nie ma pojęcia jak zlutować miedź lub zgrzać pp i wszyscy będziemy znali Pana problem.

Mało tego słabo władam mieczem, nie umiem juz wypiec chleba, bryczką też obawiałbym się do pracy jeździć, a domy izolujE po to by nie rozprowadzać ciepła (więc i zabytkowych miedziane rurki oglądam wyłącznie w Muzeum Techniki. W domach izolowanych o małych potrzebach ciepła stałe koszty "pośrednictwa" stanowią tak duży procent, że CO i CWU się nie opłaca robić.

Mało tego słabo władam mieczem, nie umiem juz wypiec chleba, bryczką też obawiałbym się do pracy jeździć, a domy izolujE po to by nie rozprowadzać ciepła (więc i zabytkowych miedziane rurki oglądam wyłącznie w Muzeum Techniki. W domach izolowanych o małych potrzebach ciepła stałe koszty pośrednictwa stanowią tak duży procent, że CO i CWU się nie opłaca robić.
W poważaniu mam czym Pan "włada" - z pewnością nie wiedzą

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.