273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Nawiew Wentylacyjny

Mój plan jest następujący.
Napisałem do dewelopera i czekam na cała dokumentację.
Są w administracji budynku osoby, które się zajmuja wentylacją. Ta pani powinna się spotkac z projektantem wentylacji w naszym budynku i ma mi dostarczyc dokumenty i jakąś opinię.
Jak to już będę miał, podziele się z wami.
Póxnioej trzeba będzie podjąć decyzję. Interesuje mnie, czy będę mógł zamontowac ten wentylator, kiedy w całym budynku jest wentylacja grawitacyjna. Jeśli deweloper na to mi pozwoli, to pewnie tak zrobię. Teraz mam pytanie. Był tu podany wentylator jako przykład: http://www.maico.de/index.php?id=8324&L=6.
Szukałem w sieci i nie ma przedstawiciela w Wa-wie, nie mogłem znaleźć. Czy są inne produkty, równie dobre i dostępne w Wa-wie? Jakie są inne dobre wentylatory, które można zamontować? Czy sklep prowadzi też serwis, czy już muszę oddzielnie szukac wykonawcę?
Pewnie będę to montował w ścianie, tam gdzie mam kanał. Mam nadzieję, że z kuciem ktoś będzie ostrożny....nowe mieszkanie.........

Alex masz już specjaliste od wentylacji, to Korol on jakąś opinię ci wystawi i dostarczy ci dokumenty na których nic nie widać.
Bis Korola:
Czytam sobie i czytam stek bzdur powtarzanych przez "znawców". Czy ktoś z was kiedykolwiek widział projakt budowlany budynku wielokondygnacyjnego?. Przecież mówimy tu o wentylacji grawitacyjnej.
Przewody wentylacji grawitacyjnej uwzględniane są zatem w projekcie budowlanym, i trzeba dużej wprawy aby je odnaleźć na rysunku i rozszyfrować ich przebieg.
Co do zakończenia przewodu wentylacji grawitacyjnej jakimkolwiek wywietrzakiem, to już na pewno nie proponowałbym "strażaka", który z reguły montowany jest na zakończeniach przewodów dymowych, a "turbowent" - który może w sposób istotny poprawić ciąg wentylacyjny.
Bo jeżeli zakończenie zostało wykonane w postaci zamknięcia od góry zespołu pionów wentylacyjnych czapką betonową pozostawiając tylko przelot wentylacyjny pod spodem zabezpieczony sziatką - to myślę, że temat zmiany zakończenia mamy zamknięty.

Co racja to racja.
Pani a administracji spotka się z "projektantem wentylacji" twojego bloku..a tym projektantem okaże się architekt, który projektował cały budynek.Jak dobrze pójdzie to nawet dostaniesz fragment projektu budowlanego budynku, który będzie zawierał krótką wzmiankę o wentylacji.Ta krótka wzmianka bedzie informowala o tym ze "...budynek będzie wyposażony w wentylację grawitacyjną..Dla każdego mieszkania przewiduję się dwa(trzy lub cztery) piony wentylacji grawitacyjnej: pierwszy- dla wywiewu z łazienki, drugi-dla wywiewu z toalety, jeżeli jest osobna, trzeci dla wywiewu z kuchni i czwarty-dla wywiewu z okapu kuchennego, jeżeli projektant(którym jest architekt) założył że okapy kuchenne będą wyrzucały powietrze na zewnątrz.Ale pewnie nie masz osobnej toalety i pewnie architekt przewidział okapy jako pochłaniacze które tylko niby oczyszczają powietrze (i dmuchają je spowrotem do kuchni), więc masz dwa piony grawitacyjne:dla kuchni i łazienki. Zatem dostaniesz jeszcze "załącznik do projektu wentylacji" którymi okażą się kserokopie fragmentu architetury(te rysunki ktore dostałes gdy kupowales mieszkanie) łazienki i kuchni i na tych kserokopiach będą zaznaczone dwa murowane kominy o średnicy 150 mm każdy, które są kanalami wentylacji grawitacyjnej.I co ci to da?
Lepiej od razu szukać jakiego fachowca który zamontuje ci wentylatorki gdzie trzeba i po kłopocie.I nie wiem, czy warto sobie zawracać gitarę pozwoleniem dewelopera (prędzej chyba wspólnoty)na montaz wentylatorków.No chyba ze chcesz sobie zamontować wentylator na dachu lub w elewacji budynku...:-)to wtedy warto zapytać o zgode współmieszkancow.
Ta firma której podawałem lin nie ma przedstawicielstwa w Wawie.Mają tylko w Gdańsku. I nie montują tych wentylatorów tylko je sprzedają.
Pozdrawiam

Witajcie po burzowej nocy:)
Do Korola Bis: w większości Twoja wypowiedź pokrywa się z tym co tu pisaliśmy. Co do "strażaka" to wyskoczyła jedna osoba, specjalistka od zefirków.
Niestety Piotrze Twoja analiza może się potwierdzić. Potwierdza to wypowiedź Alexa: "Są w administracji budynku osoby, które się zajmuja wentylacją. Ta pani powinna się spotkac z projektantem wentylacji w naszym budynku i ma mi dostarczyc dokumenty i jakąś opinię." Skoro to są osoby, które się tym zajmują to nie powinny mieć u siebie w szafce dokumentów?
Końcowa wypowiedź Piotra... No cóż. Przyszłość Alexa pokaże:) W Polsce są co najmniej trzy firmy niemieckie, produkujące tego typu wentylatory, które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce. Dwie z nich mają swoją siedzibę lub oddział w Warszawie (Helios i Lunos). Oprócz tego są inni przedstawiciele firm, które mają w swojej ofercie domowe wentylatory promieniowe (Venture Industries - u nich osoba fizyczna nie kupi bezpośrednio, przynajmniej taka jest oficjalna ich wersja, itd.). Firmy te nie mają swoich ekip monterskich, na pewno nie do montażu domowego:), ale znają firmy wykonawcze i na pewno Ci pomogą, no przynajmniej mam taką nadzieję. Martwi mnie to, że skupiamy się ostatnio przy tym temacie tylko na wentylatorach, nie wspominając wiele o nawiewie. To musi współgrać inaczej będzie klapa:)

Piotrze, nie do końca jest tak jak piszesz. Jest art. 5 Prawa Budowlanego i jest par. 140 ust. 1 aktu wykonawczego do Ustawy Prawo Budowlane tj.: Rozp. - w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To już nie czasy PRL-u kiedy budynki były odbierane bo trzeba było zrealizować plan. Teraz, jeżeli architekci z biura projektowego nie potrafią zaprojektować systemu wentylacji grawitacyjnej w której oprócz drogi wywiewu powietrza jest także część dotycząca realizacji dopływu powietrza do mieszkania to powinien zgłosić się do specjalistów. Proponujecie przyłączanie wentylatorów, a wiecie jak zostały wykonane przewody wentylacji grawitacyjnej które prowadzone są w trzonach wentylacyjnych usytuowanych w szybach instalacyjnych, czyli są zakryte, czy usytuowanie wylotów przewodów wentylacyjnych spełnia wymagania i łącznie z ich wysokością mogą przy warunkach określonych w PN-83/B-03430 spełnić wymagania określone w PN-83/-03430. Usytuowanie wyrzutni z poziomym wylotem powietrza powinno znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystające ponad dach, znajdujące się w odległości do 10 m od wyrzutni. To co tyczy się wyrzutni z poziomym wylotem powietrza nie dotyczy wylotów bocznych w kominach, a dlaczego. To jest rola dla pokazania umiejętności przez adwokata, bo z jakiej racji koszty poprawienia instalacji wentylacyjnej ma ponosić Alex.

Co do "strażaka" to się mylicie, bo to jest jedyna nasada która gdy wiatr osłabnie lub nie ma go wcale nie zwiększa oporów wypływu i to, że stosuje się ją na wylotach przewodów dymowych nie jest żadnym przeciwskazaniem do stosowania na wyloty wentylacyjne. Nasady "turbowent" gdy osłabnie wiatr mają większe opory wypływu niż wylot boczny obustronny lub inne nasady stałe.

Panowie, po urlopie wracam do tematu.
Będę chyba instalował wentylatory promieniowe, jak to było sugerowane.
Teraz mam kilka pytań. Jakie inne dobre wentylatory są podobne do tych? http://www.maico.de/index.php?id=8324&L=6
Nie mogę znaleźć MAICO w Warszawie.
Druga rzecz, kogo muszę wziąć do wykonania? Czy od osoby, którą wezmę do wykonania można wymagać by pozostawiła ścianę w takim stanie jak jest teraz? Czy raczej ktoś przyjdzie, rozwali sciane i będę musiał jeszcze za to zapłacić? Jak to jest?
Jaki to może być koszt, chodzi mi o montaż? Interesuje mnie granica bazując na waszym doświadczeniu.
Pytanie techniczne. Jeśli nie działa/slabo dziala kanal wentylacyjny, a sa otwarte okna, czy brudne powietrze wychodzi z mieszkania?
Dzieki!

O firmach napisałem Ci 24.08.
To zależy Alex jaki wentylator weźmiesz - natynkowy, czy podtynkowy. Z usługą i ceną zależy od firmy, część wykonuje montaż łącznie nawet z malowaniem. Co do cen to bardziej Korol Ci powie. W Warszawie oczywiście są wyższe niż w pozostałej części kraju, ale taki jest urok miasta stołecznego. Druga sprawa to czy znajdziesz firmę, która będzie chciała Ci zamontować 2 wentylatorki? Może jakaś firma montażowa Ci odpowie na to.

Co do montażu a szczególnie natynkowych to nie ejst żaden problem, można to zrobić samemu, nie jest to trudniejsze niz powieszenie żyrandola.
Podtynkowe wymagają wykucia otworu i zaprawienia potem wraz z pomalowaniem - tym się jako f-ma wentylacyjna bie zajmuję. Ponadto nie wypowiadam się na temat cen bo nie świadcze usług dla ludności. Mogę jedynie podać cenę montażu przy budowie całego osuedla gdzie montyje się od 200 do 1200 Heliosów.
PZDR

Dzieki Archie, Karol,
Gdzie sie szuka wykonawcow i jak sie dowiedziec czy jest to dobry wykonawca? Chodzi mi o wentylator podtynkowy.

Najlepiej będzie Alex, jak wybierzesz producenta zadzwonisz do nich i spytasz, czy mają firmę, którą mogą polecić do montażu ich urządzeń. Podjadą, sprawdzą i zamontują:) No i na końcu skasują:)

poprzednia uwaga będzie kosztować około min 500,00 wywalone w błoto(będziesz robił remont to wentylator zamontuje i OBROBI firma od gipsokartonu)...Teraz nie znajdziesz firmy co przyjedzie to takiego " montażu"
p.s.Już widzę jak Helios podaje instalatora ha ha.

Niestety tak pewnie będzie, że nie będą chcieli przyjechać do montażu za tak małą kwotę, zresztą pisałem o tym wcześniej. No chyba, że całość pójdzie przez firmę wykonawczą i wtedy dystrybutor poleci kogoś kto u nich kupuje. Taki wentylator kosztuje nawet 1000zł brutto/szt. Co do firm, jak to "Spostrzegawczy" określił od gipsokartonu to różnie bywa. Widziałem np. wentylator przybity gwoździami do ściany, niestety to autentyk, ale nie wrzucam wszystkich do jednego worka i na pewno jest wiele rzetelnych firm. Na marginesie to Spostrzegawczy jest zbyt spostrzegawczy, bo nie zauważył, że jesteś po remoncie:) Trochę ten temat trwa, więc można to zrozumieć:)

Panowie, jeszcze jedno pytanko.
Był u mnie architekt i powiedział, że sama wentylacja działa, fakt, że jest grawitacyja, pomieszczenie bardzo szczelne, wiec nie jest super skuteczna i dziala kiedy chce, zalezy od cisnienia.
Rozmawialismy sporo o wentylacji mechanicznej. Rozmawialem z dystrybutorem Lunos, bedzie to kosztowalo okolo 4000 PLN dla mieszkania 60 m. Wydaje mi sie, ze chca mi sprzedac to, czego nie koniecznie potrzebuje. Po rozmowie z wami zrozumialem, ze tak naprawde musze zamontowac 2 wentylatory w kuchni i lazience. Chcialem wersje podtynkowa.
Czy majac dwa wentylatory i na dodatek nawiewniki w oknach, majac uchylone okna....potrzebuje jeszcze jakies dodatkowe nawiewniki w scianach?
Logika moja dziala tak - majac dobre wentylatory i majac uchylone okna zawsze bedzie swieze powietrze, a brudne bedzie usuwane za pomoca wentylatorow.
Tak to zrozumialem na podstawie rozmow z wami. Chcialem kupic takie 2 wentylatory i je zamontowac. Teraz dzwonie po roznych firmach w Wa-wie i nie bardzo moge dojsc do skutku. Kazda firma ma jakies swoje rozwiazania, chca 500 PLN za projekt, ktory pokaze jak to moze wygladac.....
bez sensu....czy moge kupic wentylatory i znalezc kogos kto zamontuje bez projetow i dodatkowych dziu w scianach?
Czy ktos moze polecic kogos, kto to zrobi w Wa-wie?

Witaj Alex
Czy mogą zostać Twoje nawiewniki? Tak, ale musisz znać ich wydajność, aby wiedzieć, czy "wyrobią" i oczywiście zamontować w tych pomieszczeniach czystych w których nie masz (z tego co pamiętam to chyba pisałeś o sypialni). O otwieraniu okien to zapomnij. Jak masz odpowiednie nawiewniki, które wykorzystują konwekcję to masz mniejsze straty ciepła, a przez otwarcie okien na pewno nad ciepłem nie zapanujesz. Pomyśl, czy zimą masz zawsze otwarte okna.
Oczywiście deweloper nie ma przeciwwskazań co do montażu wentylatorów?
Co do montażu wentylatorów. Oczywiście możesz kupić same urządzenia i zamontuje Ci np. firma budowlana i nie powinno być z tym problemu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.