273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Ciąg wsteczny przy otwartych oknach

Witam,
Mieszkam na 9 piętrze bloku z lat 70-tych. Mieszkanie ma ekspozycję wyłącznie zachodnią. W kuchni i łazience znajdują się kanały wentylacyjne. Zauważyłem, że na dachu są zamontowane wirniki wyciągowe. Zarówno w lecie jak i w zimie z kratek wentylacyjnych zaciąga zapachy sąsiadów lub powietrze z zewnątrz, tym mocniej im więcej okien jest otwartych. Przy zamkniętych oknach ciąg zwrotny nadal się utrzymuje. Sprawę rozwiązuje otworzenie drzwi na klatkę schodową. Przy otwartych drzwiach wejściowych ciąg jest poprawny. Niestety klatka schodowa często śmierdzi jak murzyńska chata. Czekałem z pisaniem tego posta do wizyty kontrolera ze spółdzielni, coby zwrócić mu uwagę na problem. Człowiek ten, po naświetleniu sprawy bardzo kompetentnie stwierdził "tak to jest w wieżowcach" i bez sprawdzania wentylacji uciekł. Jako że w niczym mi nie pomógł to zwracam się do Was. Mam zamiar najpierw rozszczelnić drzwi poprzez usunięcie uszczelek, ale wtedy smród będzie z klatki a nie z kratek. Myślę jednak nad założeniem jakiejś czerpni powietrza z klatki schodowej. Czy są takie instalacje, które będą filtrowały powietrze i będą względnie wyciszone?
Pozdrawiam

Jeżeli jest to ostatnie piętro to ciągu nie będzie ( zbyt mała różnica wysokości ) , otwarcie okien nie zmienia sytuacji - zgadzam się z tym - ponieważ znów brakuje różnicy wysokości , natomiast przy otwartych drzwiach na klatkę schodową pracuje dobrze , wtedy ciągnie z samego dołu bloku - tworzy się ciąg wentylacyjny. Rozwiązanie tego problemu to zainstalowanie -w pionach kuchennych i łazienkowych wentylacji mechanicznej -wentylatory na dachu . Wszystko pod warunkiem że nie ma w budynku instalacji gazowej.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.