Komin ze względu na swoją funkcję jest jednym z najważniejszych elementów całego domu. Odpowiada za odprowadzanie produktów spalania z urządzeń grzewczych, ale także może doprowadzać powietrze do spalania. Jego poprawne działanie zapewnia bezpieczeństwo domownikom oraz pozwala cieszyć się ciepłem w mroźne dni. Błędy projektowe, a także zaniedbanie ze strony użytkowników wpływają na pracę całej instalacji – w tym ciągu kominowego. Jakie są najczęstsze przyczyny jego osłabienia oraz co można z tym zrobić?

Słaby ciąg kominowy – co z tym zrobić?

Ciąg kominowy to ruch spalin lub dymu od dołu komina, w kierunku jego wylotu. Jego działanie jest wynikiem różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa różnica tych temperatur, tym większy ciąg w kominie. Jego siła zależy głównie od wysokości przewodu kominowego i wielkości jego przekroju. O ile większość parametrów komina zapisanych jest w deklaracji producenta, to z ciągiem kominowym bywa różnie. W przypadku, gdy produkt jest certyfikowany, prawidłowo dobrany i wybudowany, z ciągiem kominowym nie powinno być problemu. Zdarza się jednak, że błędy projektowe tj. usytuowanie komina za nisko względem kalenicy czy pojawienie się przeszkody, stanowiącej część budowli, które skuteczne osłabiają ciąg. 

 

Najczęstsze przyczyny powstawania niskiego ciągu kominowego 

  1. Problemy z ciągiem kominowym mogą wystąpić w sytuacji, gdy dom wybudowany jest w pobliżu przeszkód tj. wzgórza, wysokie drzewa czy bloki. W takiej sytuacji kierunek wiatru będzie przemieszczał się za przeszkodę, powodując osłabienie ciągu, a nawet tworząc ciąg wsteczny, czyli wdmuchanie wiatru do komina. Rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie na wylocie z komina osłony typu fala kominowa lub nasady obrotowej nazywanej strażakiem. Elementy te chronią i osłaniają komin przed wdmuchiwaniem wiatru do komina. Należy pamiętać, że nasady obrotowe to urządzenia mechaniczne i powinny być poddawane kontroli.
  2. Słaby ciąg kominowy może być przyczyną zbyt małej średnicy komina w stosunku do urządzenia grzewczego. By rozwiązać ten problem, warto podnieść komin, co przełoży się na wzrost ciągu oraz montaż odpowiedniej nasady tj. daszek inżektorowy. Jeśli nadal pojawia się kłopot z niskim ciągiem, warto postawić na specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg. Istotne jest to, by zmiany te wykonała wyspecjalizowana firma – jest to skomplikowany zabieg, pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń. 
  3. Wielu użytkowników boryka się z problemem, dotyczącym zjawiska w wyremontowanym domu, gdzie nowy komin wykonany z cegły klinkierowej pogarsza siłę ciągu. – Cegła klinkierowa szczelinowa jest materiałem dekoracyjnym, dedykowanym obmurowaniu rozwiązań systemowych lub kominów z pełnej cegły – nie należy wykorzystywać jej do budowy komina. Jeśli jednak posiadamy taki komin, należy go wyposażyć w certyfikowany wkład stalowy, a następnie wykonywać regularne czyszczenie. Jest to kluczowe, ponieważ tego typu komin działa jak chłodnica – spaliny szybko się wychładzają, dochodzi do kondensacji, wytwarza się sadza, która osadza się na wilgotnym kominie i w efekcie dochodzi do zaczopowania komina, intensywnego dymienia, a nawet pożaru sadzy – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. 
  4. Jednym z ważniejszych i podstawowych elementów zapewniających właściwy ciąg kominowy jest paliwo oraz jego jakość. Negatywnie na ciąg kominowy będzie zatem oddziaływało mokre, niesezonowane drewno, a także mokry ekogroszek czy zanieczyszczony pellet. 
  5. Najczęstszym problemem w zakresie niskiego ciągu jest brak doprowadzenia powietrza do spalania, tzw. z-etka. Przekłada się to nie tylko na niski ciąg, ale również na prawidłowy przebieg procesu spalania, aż po właściwą wentylację i bezpieczeństwo domowników. 

 

Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy przez cały rok?

Niezawodnymi sposobami na dobry ciąg kominowy są okresowe przeglądy kominiarskie i regularne czyszczenie. Czynności  te powinno się zlecić mistrzowi kominiarskiemu i wykonywać dwa razy w roku – do 31 maja i 31 listopada. Specjalista sprawdzi stan komina, jego drożność, prawidłowy przebieg oraz szczelność przewodów kominowych. W tym samym czasie zweryfikuje także stan komina ponad dachem i prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie, w pionie mieszkania zbada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów. Czyszczenie kominów powinniśmy za to przeprowadzać w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych – raz w roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów zagwarantują dobry ciąg przez cały rok. Mistrz Kominiarski sprawdzając stan komina, jeśli tylko odnajdzie jakiekolwiek nieprawidłowości czy problemy, pomoże je rozwiązać. 

 

Dowiedz się więcej