310
305
Strefa ekspertów HVACR

ciąg wsteczny mimo nawiewnika

Rekuperacja ma swój plus, że do mieszkania można doprowadzić dokładnie oczyszczone powietrze zewnętrzne, ale wadą jest szum, koszty zużycia prądu, dogrzewanie w okresie zimowym, konserwacja. Wentylacja grawitacyjna jest cicha, ale jej wadą jest koszt zużycia energii dostarczonej drogą cieplną i powietrze zewnętrzne nie może być dokładnie oczyszczone (zbyt duże opory przepływu powietrza przez filtr). Przy wentylacji grawitacyjnej najlepsze są nawieniki powietrza przyłączone do grzejników wodnych c.o. np. AIR PURMO ale z filtrem na owady z izolacją termiczną łącznika i z regulacją stopnia otwarcia. Przy takich nawienikach grzejnikowych, przewody kominowe, po przepływie mokrych spalin czy pary wodnej z kąpieli czy z gotowania są osuszane przez przepływające powietrze (kąpiel czy gotowanie trwa od pół do godziny na dobę). Aby utrzymać wypór powietrza do góry we wszystkich przewodach kominowych danego mieszkania należy do danej różnicy ciśnień wywieranych na powietrze w mieszkaniu przez ciężary wewnętrznych słupów powietrza w przewodach kominowych i ciśnienia wywieranego przez ciężar słupa powietrza zewnętrznego dobrać powierzchnie szczelin przez które naciska słup powietrza zewnętrznego o wyższej gęstości. Zbyt mała powierzchnia szczelin dla infiltracji powietrza do tzw. ciśnienia czynnego musi spowodować opadanie powietrza częścią przewodów kominowych danego mieszkania. W Polsce powinna powstać norma w której granice tzw. współczynnika infiltracji powietrza okien powinny być określane dla danej kondygnacj mieszkania, czyli efektywnej wysokości przewodów kominowych. Pamiętajmy, że czym krótsze przewody kominowe, tym mniejsze graniczne ciśnienia czynne, czyli tym samym mniejsza prędkość przepływu (infiltracji) powietrza do mieszkania i dla uzyskania normatywnej wymiany powietrza należy aby szczeliny w oknach miały większą powierzchnie lub aby te powierzchnie były zwiększone przez powierzchnie szczelin w dodatkowo zamontowanych nawiewnikach powietrza. Obecnie jest tak, że normatywne okna na parterze w wieżowcu w okresie mrozów są zbyt "nieszczelne" a na ostatniej kondygnacji są zbyt "szczelne" a tym samym krótkie przewody kominowe stają się nośnikami zimna, ściany kominowe na ostanich kondygnacjach są zimniejsze od punktu rosy dla powietrza w tych mieszkaniach itd..

Od 15 lat sprzedaję rekuperatory. Pewien jestem, że Szanowny "gość" takowego nie ma. Miesiąc pracy rekuperatorka na 2-3 pokoje to 4.5 zł na dom 200m2 to 11 zł.
Hałas... sprzedaję rekuperatory 23 db i 28 db człowiek słyszy od 30, więc silników nie słychać, no chyba , że komuś cisza dzwoni w uszach. A szum samego powietrza... ? Dlaczego np. 30m3 /h wchodzące nawiewnikiem Air purmo (brrr) ma być cichsze od 30m3/h anemostatem pod sufitem? Nie bardzo też mogę pojąć dlaczego łatwiej i z mniejszymi oporami na filtrach, czyści się powietrze w nawiewnikach AIR PURMO a trudniej w rekuperatorze. Jest dokładnie odwrotnie. Ja np mam mieszkanie gdzie wszystkie okna wychodzą na Al. Jerozolimskie w W-wie i dzięki rekuperatorowi mogę brać powietrze z podwórka wewnętrznego, gdzie nie ma samochodów, ale nie mam też tam okna.

Może się nie zrozumieliśmy, ale napisałem, że przy sytemie rekuperacji można bardzo dobrze oczyścić doprowadzane powietrze, a przy naturalnym doprowadzeniu powietrza nawiewnkami podokiennymi z grzałką czy nawiewnikach przyłączonych do płytowych grzejnków c.o można jedynie zastosować filtr zgrubny na owady. Oczywiście system rekuperacyjny jest lepszy od naturalnej wentylacji grawitacyjnej bo doprowadza powietrze, które może być bardzo dobrze oczyszczone o ustawionym natężeniu objętościowym i ogrzane. Ja osobiście zalecał bym je dla użytkowników szczególnie ostatnich kondygnacji w już istniejących budynkach i wprowadził bym nakaz instalowania systemów rekuperacyjnych dla ostatnich kondygnacji w nowowybudowanych budnkach, ponieważ bez sensu jest wykonywanie kanałów kominowych krótszych niż około 5m. Budowanie energochłonnych kanałów kominowych i utzymywanie norm z lat 50 zeszłego stulecia, gdy ogrzewanie było węglowe i dzięki braku uszczelek w oknach można było utrzymywać duże masowe natężenie przepływu ciepłego powietrza w ciepłochłonnych masywnych nie zaizolowanych termicznie kominach jest przy obecnych cenach energii i po wprowadzeniu norm współczynnika infiltracji okien z uszczelkami bez zapewnienia dodatkowej drogi doprowadzenia i ogrzania 40g-50g/sek. powietrza zewnętrznego - pomyłką.
Obecnie jeżeli, inwestorzy decydują się na kanałowy sytem wentylacji grawitacyjnej, to powinny zlecić wykonanie kanałowej instalacji wentylacji grawitacyjnej z elementów ceramicznych cienkościennych o profilu okrągłym z izolacją termiczną na całej ich dłudości aby zminimalizować tzw. straty kominowe. Ujście kanałów grawitacyjnych powinny być górne i zakończone wywietrznikami o dobranej charakterystyce. Obecnie, gdy jeden z mieszkańców uszczelni swoje mieszkania to jego kanałem wentylacyjnym popłynie do dołu zimne powietrze, które płynie w przeciwprądzie do ciepłego powietrza płynącego do góry w sąsiednich kanałach wentylacyjnych, a przegroda ceglana o gr. 12 cm i zaprawa murarska nie jest żadnym izolatorem termicznym. Kanały wentylacji grawitacyjnej z cienkościennych elementów ceramicznych z izolacją termiczną są mało energochłonne i np. w czasie pożaru w kuchni bardzo dobrze spełnią rolę oddymiającą, która pozwoli na obudzenie się i ewakuacje domowników. Moim zdaniem architekt powinien projektować tylko miejsce trzonów wentylacyjnych a projekt trzonów wentylacji grawitacyjnej powinien wykonywać projektant instalacji c.o. i izolacji termicznej zewnętrznych przegród mieszkań, aby ilość ciepła doprowadzona do mieszkań, pomimo strat ciepła, była wstanie utrzymać cipłotę (temperaturę) przegród zewnętrznych zbliżoną do normatywnej temperatury wewnętrznej i ogrzać normatywną ilość powietrza doprowadzoną na potrzeby wentylacyjne wynikające z PN-83/B-03430. Pamiętajmy, że niezależnie jaki system wentylacyjny zastosujemy do wymiany powietrza to aby jakąś ilość ogrzanego powietrza podnieść do góry to na jej miejsce musi opaść taka sam masa powietrza czyli musi być zachowane masowe natężenie nawiewu z wywiewem. Polecam zainteresowanych błędami w wentylacji grawitacyjnej na lekturę art. "Listwy wentylacyjne" w miesięczniku Rynek Instalacyjny 1/2 2005 i "Straty przesyłowe ciepła" w RI 10/2005 i "Jak ludzie oszczędzają ciepło i zawilgacają mieszkania" w Polskim Instalatorze 5/2004.

robicie z igły widły Panowie :)
a sprzedawcy w nicku powinni moec wpisana firme - wtedy zawsze wiadomo kiedy jast bezstronna rada a kiedy reklama

Gość "H" tak jak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wymiana powietrza w mieszkaniu jest niezbędna aby nie dochodziło do obumierania tkanek kory mózgowej i narządów wewnętrznych. Długowieczność człowieka zależy od tego co On pije, co je i czym oddycha. Kolejki po wodę oligoceńską świadczą, że zwracamy uwagę na to co pijemy, ale niestety nadal nie zwracamy uwagi, że w uszczelnionych mieszkaniach oddychamy wydzielanym przez siebie dwutlenkiem węgla, własnym potem, czy tlenkiem węgla powstałym po spalaniu gazu w kuchenkach gazowych, taksycznymi związkami wydzielanymi przez wyposażenie mieszkań. Całe szczęście, że coraz większa kubatura mieszkania przypada na jednego domownika, ale i tak spotyka się rodziców, którzy swoje niemowlaki trzymają w zawilgoconych dusznych mieszkaniach a później się dziwią, że niemowlak a później dziecko choruje. Starsi ludzie też lubią ciepło i mają pouszczelniane mieszkania aby oszczędzić na zużyciu ciepła, a póżniej się dziwią, że im ciśnienie się podnosi itd. Każdy rodzaj wentylacji wymaga strty energii na ogrzanie powietrza wentylacyjnego i ewentualnie strty energii elektrycznej na pracę wentylatorów i nie są to koszty wyrzucone w błoto lecz przyczyniają się to do tego, że możemy się cieszyć z życia a nie stać w kolejkach do lekarzy lub martwić się o zdrowie naszych dzieci czy rodziców. Świadomość naszego społeczeństwa jest nikła i mamy małe wymagania co do zapewnienia nam bardzo dobrej izolacji termicznej mieszkania bez mostków termicznych i wykonania kanałów kominowych lub systemów wentylacji mechanicznej, aby zapewnić sobie odpowiednią wymianę powietrza przy zminimalizowanych kosztach na wynikające z tego straty energii.

Kominiarczyk przywołał "potrzeby wentylacyjne wynikające z PN-83/B-03430. " Otóż nowela ww normy z A:z2000 wyklucza łączenie w ramach jednego mieszkania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Ponieważ praktycznie nie spotyka się mieszkań bez okapu kuchennego czy wentylatora łazienkowego, a wyegzekwowanie tego jest niemozliwe, to proponowałbym skończyć temat konkluzją , że wykonywanie i projektowanie wentylacji grawitacyjnej jest sprzeczne z polskimi przepisami, szkodliwe dla zdrowia, i nie spełniające swojej roli niezależnie od warunków.

Nie podejmuję dyskusji z dyskutantami. Wracam do Twojego pytania Zbychu. Oto odpowiedź. Na tzw. "wentylację grawitacyjną" składają się nie tylko kanały wywiewne, ale również nawiew świeżego powietrza z zewnątrz np. przez szczeliny nieszczelnych okien i drzwi. Przy uszczelnieniu lub zastosowaniu szczelnych okien i drzwi, nawietrzaki podokienne zastępują te szczeliny i wiać z nich musi, aby pomieszczenie było wentylowane i abyś miał czym oddychać Zbychu. Jeśli Ci się to nie podoba, to rozszczelnij okna, albo zainstaluj nieszczelne starego typu. Jeśli to również Ci się nie podoba, to zainstaluj wentylator nawiewny, który dostarczy Ci powietrza z zewnątrz do oddychania inną drogą. Ale oddychac czymś musisz. Możesz także zamiast tego co jakiś czas otworzyć okno, aby się nie udusić.

W pokoju 20m2 /2.7 wys po wywietrzeniu do 100-150 ppm CO2, dwie osoby śpiąc dochodzą do górnej (zalecanej) dla wypoczynku, zdrowia i itp granicy 1000 ppm po 25 minutach . Wentylacja może, a nawet powinna być niewielka (15m3/h/osobę) ale CIĄGŁA tak jak ciągłe jest zużycie.

Nawiewniki firmy Aereco dostarczają odpowiednią ilośc powietrza do mieszkania 20-50 m3/h. Jeżeli mieszkanie znajduje się na ostatnich dwóch kondygnacjach to ciąg w kominach grawitacyjnych może być za słaby .Należy go wzmocnić np: wywietrzakami grawitacyjnymi lub wentylatorami ściennymi o odpowiednim wydatku(za wyjątkiem gdy są zamontowane kotły gazowe ścienne z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin).

Witam
Na całe mieszkanie jeden nawiewnik... trochę mało.
Do Zbycha:
Na tym forum nie warto zadawac jakichkolwiek pytan bo odpowiedz jest zawsze jedna - rekuperator!
Powiem krótko w tym może być przyczyna mała ilość nawiewników dodał bym jeszcze kratki higro.
A z drugiej strony również zauwazyłem że "rekuperator" jest jedyną odpowiedzią Pana B.Być może jego mieszkanie jest zbudowane z samych rekuperatorów.
pozdrawiam

Witam
Na całe mieszkanie jeden nawiewnik... trochę mało.
Do Zbycha:
Na tym forum nie warto zadawac jakichkolwiek pytan bo odpowiedz jest zawsze jedna - rekuperator!
Powiem krótko w tym może być przyczyna mała ilość nawiewników dodał bym jeszcze kratki higro.
A z drugiej strony również zauwazyłem że "rekuperator" jest jedyną odpowiedzią Pana B.Być może jego mieszkanie jest zbudowane z samych rekuperatorów.
pozdrawiam

Gdyby coś takiego jak kratki higro można było zrobić?

Witam
Kozystając z okazji chcę poinformować, że posiadam w sprzedaży kratki higro.
Pozdrawiam

Nawiewne???? to chyba nie rozumiesz wentylacji!

Witam
Chodzi mi o kratki wywiewne. Przepraszam!!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.