273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom... jakies cuda czy co??

nie rozwijam już zagadanienia chłodzenia..jak to zrobić i czy jest sens bo dyskusja z Panem T.B. potrwa kolejne pół roku.
Kloss... jeśli chodzi o Dospela to zwróć uwage na jedną ważną kwestię - ich rekuperatorki nie posiadają żadnej automatyki (za wyjątkiem falowników które dostarczają w kartoniku) nie mówiąc już o grzałkach do podgrzewu.
A ma ten fakt spore znaczenie...kosztowe :)
Polecam Ci Recu lub Rego firmy Centrum Klima
Pozdrawiam

Przecież ja nie dyskutuję. Tłumaczę Panu fizykę i absurdy wynikające z metodyki liczenia np OCZ itp. a czy pojmie Pan to w pół roku czy nie to już nie moja wina czy zasługa!

Przecież ja nie dyskutuję. Tłumaczę Panu fizykę i absurdy wynikające z metodyki liczenia np OCZ itp. a czy pojmie Pan to w pół roku czy nie to już nie moja wina czy zasługa!

Nie wkurzaj mnie Pan lepiej swoimi nonsensami - myślałem że mamy już to za sobą

Cieszę się, że Pan zrozumiał, bo już traciłem wiarę, w dydaktykę.

zrozumiałem tylko jedno - nie dyskutować. A Pana dydaktykę to ...przepraszam za stwierdzenie: mam głęboko w d***.
Panu w dalszym ciągu proponuje dydaktyki troszkę liznąć - najlepiej na studiach, choć może już tylko wieczorowych.

A i tak Pan bardzo duzo zrozumiał, choć to normalne, że nie moze się Pan do tego przyznać, ale zawsze troszkę wiedzy o izolacji zostanie. Zanim Pan policzy mostek =10% zastanowi się Pan. I moze lepiej , ze nie publikuje Pan swoich pomysłów liczenia mocy pieca , czy tak by chodził bez automtyki : w domu izolowanym 7W/m2 w nieizolowanym 100W/m2....

jeło* :)

Wlsnie wrocilem z Budmy. Dospel za ten nowy GWC dostal zloty medal czy cos takiego. Ogladalem to urzadzonko, wyglada calkiem fajnie. Koszt to ok 8-9 tys PLN netto. Parametry praktycznie takie same jak z tradycyjnego GWC. Zestaw sklada sie z:
1. Rurki 3/4 z glikolem (ok 100m)
2. Modul pompowy GWC Max
3. Cos na ksztalt nagrzewnicy montowanej miedzy czerpnia a reku.
Ciekawe ze mozna to kupic osobno (bez rekuperatora)
Jednym slowem - ciekawa alternatywa do GWC Rehau.
Co do sterowania Dospela to wiem ze to jest ogromna wada. Jedynym sesnownym rozwiazaniem bedzie dokupienie osobno automatyki np synco Siemensa.
Bawilem sie tez automatyka ComfoAir przy reku StorkAir (www.rekuperatory.pl). Automatyka jak dla mnie bomba. Co ciekawe to handlowiec uparcie twierdzil ze ich rekuperatory maja 95% sprawnosci i nie dal sie przekonac ze jest to nierealne.
Ogolna uwaga to chyba rosnie swiadomosc w narodzie co do budowania domow energooszczednych. Rockwool na swoim stanowisku przekonywal do kladzenia 20 cm welny i uzyskiwania U sciany w okolicach 0,20. Zbudowali specjalnie dom pokazowy.
Troszke sie zawiodlem obsluga w pro-vencie, rozmowa trwala moze 2 minuty i szybko ucieklem.
Do bartosza nawet nie podchodzilem, swoja droga to nie wyglada jak rekuperator.
Do mostkow wroce jak napisalem we wtorek.

wiele firm używa tych samych wymienników co StorkAir np atlantic ( bursa) ale tam podają za producentem 85%

Sprawa z gwc polega głównie na mozliwościach "transportowych" energii, strumienia powietrza wentylacyjnego. A doświadczenie wskazuje na to że do 300m3/h energetycznie niczym się (poza oporami) nie różni 20 mb rury na tej samej głębokości co żwir czy zapewne i glikol , ponieważ temperatura gruntu na tej samej głębokości nie zależy od wymiennika, a 100/200/300m3/h nie zmienia warunków w czasie.

Co do sprawności rekuperatorów. Niestety producenci central posługują się sprawnościami temperaturowymi samych wymienników, które im dalej od źródła (dostawcy wymiennika) tym są wyższe. Ja uważam , ze w przypadku instalacji domowych powinno się brać pod uwagę sprawność systemu, nie wymiennika, czyli to co do domowników dociera.
Może wyjaśnię, W pokoju powyżej strefy przebywania mamy "wykorzystane cieplnie" powietrze, które normalnie przy grawitacyjnej wentylacji byłoby stacone. Anemostat nawiewowy rozprasza strumień chłodniejszego powietrza z centrali pod samym sufitem. Powietrze to ogrzewa sie od tego już "wykorzystanego" i dociera do nas w temperaturze pokojowej, czyli sprawność temperaturowa systemu jest bliska 100%. Mało tego dzieje się tak niezależnie czy do centrali włożymy wymiennik 60% czy 90% (osobiście robiłem pomiary). Dlatego w przypadku instalacji domowych najekonomiczniejsze ze względu na małe opory, są wymienniki krzyżowe, i hybryda krzyżowo-przeciwprądowego, gorzej wypada przeciwprądowy, najgorzej rotor (który i tak się do domów nie nadaje )

Panie T.B: ciekawa teoria, moze to ktos potwierdzic? Sam nie mam na tym polu doswiadczenia, ale brzmi to sensownie

Te badania są bardzo proste, tylko, że nikomu na prostych oczywistych sprawac nie zależy. Czy to że sam ja sam je robię coś jest żle ? Wiele, rzeczy sam w opracowuje. Wproeadziłem rekuperatory do instalacji domowych w 90roku to na kim się miałem wzorować, jak jeszcze w 98 przepisy zeawalały na rekuperatory , ale rownolegle z wentylacją grawitacyjną.

Hmm... Kloss... spokojnie to tylko majaki Pana T.B.... "wykorzystane cieplnie powietrze" - co za nonsens.
Sprawność wymiennika rekuperatora oczywiście określa nam sprawaność (temperaturową?) systemu wentylacji (wymiennika krzyżowego) na którą mogą wpływać in plus lub in minus - zyski lub straty na przesyle powietrza oraz straty wynikające z pracy wentylatora.
I nie należy tego łączyć ze "skutecznością wentylacji" - czyli opisanym m.in. wprowadzeniem powietrza lub ilością wymian.
Oczywiście o co chodzi gościowi z tymi wymiennikami to nie bardzo rozumiem.
Wymiennik krzyżowy może być umieszczony w centrali tak że jest on w układzie współprądowym, lub przeciwprądowym który to jest oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem. A należy dodać że układ wymiennika nie wpływa w żaden sposób na generowane na nim opory przepływu
Podziału na krzyżowe i krzyżowe-przeciwprądowe - hybrydowe :) wogóle nie kapuje.
Oczywiście najwyższą sprawność uzyskuje się na wymieninkach rotacyjnych >85% jednakże faktycznie do instalacji higienicznych nie są one dopuszczone ponieważ następują przecieki powietrza zużytego do świeżego w granicach od 5 do 10%.

Zupełnie nie tak
Dla mnie jest ważny odzysk ciepła z wentylacji a nie z wymiennika, interesyje mnie zarówno w aspekcie komfortu jak i energii końcowe efekt a nie co się dzieje w pudełku centrali!
Oczywiste jest też , że im bardziej rozbudowany wymiennik ty większe stawia opory!
Wymienniki hybrydowe , połączenie wymiennika krzyżowago z przeciwprądowym stosuje Wally w nowych b. dobrych centralach , StorkAir i Atlantic. Jaka jest ich zaleta w porównaniu z przeciwprądowymi (np Dospelu czy Bartosza), mniejsze opory, oraz odprowadzanie skroplin na "zimną "stronę centrali. W wymiennikach przeciwprądowych kondesat wraca na "ciepłą" stronę i ciepły płynie do kanalizacji .
Rotory w domach nie stosuje się głównie ze względu na to że nie odprowadzają wigoci!!!! Cała woda wraca ze świeżym powietrzem, przedmuchy zaś to mniej ważny w domu element.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.