273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom... jakies cuda czy co??

Mnie to również niewiele interesuje dopóki będzie Pan obalał cokolwiek swoimi "podejrzeniami".
Natomiast dla pogorszenia humoru podpowiem że obliczenia ozc uwzględniają poziomą konfigurację przegród a tym samym również i okna :)

...no ale skąd PAN może o tym wiedzieć ?

Może nie tylko TB, bo wszystkie firmy od okien połaciowych podają 1,1W/m2xK czyli tyle samo co ten sam pakiet szyb w oknie pionowym.

Panie TB. Prosze wyjasnic skad te Pana podejrzenia. Z czego ma niby wynikac to zwiekszone zuzycie?

Robiłem pomiary z pudełkami (termosami) ze styropianu nie z szybą, ale proporcje są zapewne podobne.
Emisja ciepła przez pakiet szyb pionowo i poziomo jest identyczna w przypadku podczerwieni i przewodzenia, ale konwekcja z pakietu poziomego jest wielokrotnie większa, więc i zużycie energii dla utrzymania stałego dT w pakiecie poziomym jest znacznie większa niż w pionie.

Może nie tylko TB, bo wszystkie firmy od okien połaciowych podają 1,1W/m2xK czyli tyle samo co ten sam pakiet szyb w oknie pionowym.
No bo ile mają podawać tych współczynników ? Jeden wsp. co 10 stopni nachylenia ?:) Powtarzam ..uwzględnia się ten fakt poprzez współczynniki korekcyjne

Pewnie tak jak w przypadku mostka termicznego 10 % Panie Bardzo Smieszny!

Pewnie tak jak w przypadku mostka termicznego 10 % Panie Bardzo Smieszny!
Panie "wentylacja zależy od pogody i wysokości" i wiele innych dzołków ... już się tutaj wygłupiłeś wielokrotnie więc nie wracaj do wojny - bo jak zwykle skończysz tekstem "dziękuję za radę"
Odnośnie mostków 10% to sorRy... jest to zgodne ze sztuką budowlaną o której nie ma Pan kompletnie pojęcia i co jak zwykle Pana zdziwi ..moje obiekty z tymi założeniami funkcjonują wyśmienicie a w Twoich klienci mają grzejniki elektrycznie 10-cio krotnie przewymiarowane - Panie ...DYLETANT !

czemu wstyd inż. przynosisz?

-oczywiście, że wentylacja grawitacyjna zależy od warunków pogodowych.
-kretynizmem jest dawać 10% na mostki bo wyjdzie, ze wiecej ciepła tracimy samym mostkiem niż całkowite straty domu. (co już wyżej uzasadniałem)
- oczywiste jest i nie ma żadnej w Polsce i na swiecie firmy która grzejniki elektryczne dawałaby tym mniejszej mocy im lepsza jest izolacja. grzejnik ma termostat i zużyje tyle energii ile potrzeba.
Nie chwal się wiecej , ze kupiłes mature.

W 2002 jeszcze na studiach zrobiłem OZC jednemu kolesiowi co dom stawiał. Wyszło mi 8,5kW. Oczywiscie liczylem wszystko wg. programu z dodatkami na strony swiata, ilosc przegrod chłodzących, dodatkami na mostki termiczne itd. Wstawiliśmy mu pompe ciepła 9,5kW mocy. Na taką też moc zrobione są odwierty. O dziwo pompa działa, rachunki za prąd są niskie, facet ma w domu ++21-22C zimą i jest happy. Jakoś te 100000% więcej mocy na mostki nie wpłynęło na zwiększenie zapotrzebowania na ciepło. Jakoś to, że zaizolował od zewnątrz, jak wszycy nie zwiększyło mu rachunków o kolejne 10000000%. Dziwne prawda? Przecież powinno wszystko uciec fundamentem i mostkami.
Dobieranie, czy raczej brak doboru grzejników elektrycznych i wstawianie ich z moca o 10 razy większą niż potrzeba świadczy o totalnym braku wiedzy. Jak pokój potrzebuje 200W mocy to po cholere wstawiać grzejnik 2kW? Wymówka, że po to jest termostat to następny kamuflarz i próba odwrócenia uwagi od niewygodnych faktów. Duży grzejnik włączy się na chwilę i podniesie temperaturę pobierając dużo więcej prądu niż mniejszy. Mały z kolei będzie chodził dłużej. Na koniec dnia wyjdzie na to samo. Oba pobiorą prądu za tyle samo kasy. A 10 krotne przewymiarowanie to margines bezpieczeństwa żeby chronić własną dupę jak się nie ma pojęcia o stratach ciepła i o tym co się robi.
O oczywistym fakcie jak różnica w cenie grzejnika 300W-2kW już nawet nie wspomne.

szkoda. że tekstu ni razumiesz , o czym sie piesze.

Witam,
chetnie spojrze na obliczenia, choc zdaje sie ze juz blad zostal zlokalizowany, jak mozesz prosze o przeslanie na dut77@o2.pl. Pozdrawiam, dud:>

Panie Wojtku, a czemu ma nie działać? Nie zmienia jednak absurdu jakim jest OZC itp. Może jaśniej i jeszcze raz.
W wielu podręcznikach fizyki budowli (nie tylko naszych ) znajduje się rysunek domu ze strzałkami obrazującymi ucieczkę ciepła, 3-10 podłoga, 30-35 ściana, .... itd zapewne spotkał się Pan z tym. Otóż, żeby autor podpisał "to" -w moim domu taki jest procentowy rozkład emisji ciepła- nie miałbym nic przeciwko temu, ale że tak jest zawsze to ja się nie zgadzam. Dalej powstał sobie taki modelowy dom i teraz do niego "fachowcy" od ogrzewania centralnego dopisali program. Proszę przeczytać w założeniach OZC , że jest to program oparty na centralnych systemach ogrzewania i dla firm (jest lista) .
A dlaczego ? w domach izolowanych o małych potrzebach ciepła nie stosuje sie centralnego rozprowadzania ciepła, więc i nie trzeba liczyć mocy systemu. Kazdy grzejnik ma swój percyzyjny termostat i zużyje dokładnie tyle co potrzeba. A koszty!?? materiał + montaż na 200 m2 dom to 5000 -8000zł przy 100W/m2 (różnica miedzy 5000 a 8000 zależy czy wiecej podłogowego czy grzejników) i 4000-7000 zł przy 40W/m2, więc o jakich kosztach mowa!??
W Pana liczeniu więc się wszystko zgadzało bo dom był dopasowany do wzorów!!!
A absurdy?
Wyliczył Pan dom kolegi na 150 kW/m2 rocznie ( w lepiej izolowanych pomp się nie stosuje) czyli ucieczka ciepła przez mostek ściana fundament = 10%
Pan Kloss podobnym liczeniem dając 30cm wełny na zewnątrz, w podłodze i dachu "zszedł" do 19kWh/m2 rocznie, a przecież mostek termiczny ściana grunt jest dokładnie taki sam czy jest na zewnątrz 5cm wełny czy 30cm.
Ps. Czy do klimatyzacji w domach zużywających 40 kWh/m2 rocznie też dawałby Pan splita mocy 80W na pokój 20m2?

Skończ Wojtku dyskusję z tym gościem bo ja sie już nauczyłem że nie warto dykutować z dyletantem pokroju T.B. i kufla (jego fake nick). Ich znajomość branży opiera się na broszurkach i wydumanych z nich teoriach opartych na wróżeniu z fusów.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.